HADİ BAKALIM…


Mesut GENCER Tv Yorumcusu Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 


HADİ BAKALIM…

Nihayet Chp İzmir adayını açıkladı ve taban ayaklandı. Chp’li seçmenler teşkilat ve belediye önlerinde toplanarak genel merkeze tepkilerini ifade etmeye çalıştılar. Açıklanan adaylar tabanın beklentilerine karşılık gelmedi.

Chp kanadında sular durulacağa benzemiyor. Tabi tabanın beklentileri tam olarak neydi o da net olarak anlaşılır bir durum değil amma aklıma pek çok soru geliyor bu anlamda.

Anlaşılan o ki  16 yıldır Chp iktidarında olan İzmir bundan sonra iktidarını sürdürebilecek mi göreceğiz.

  • Chp seçmeni neden ayaklandı ?
  • Chp seçmeni kime tepkili ?
  • Aday belirlemesinde genel merkez tabanın sesine ne kadar kulak verdi?
  • Chp seçmeni ne istiyor ?
  • Chp genel merkezi ne istiyor ?
  • Belirlenen adaylar içerisinde Atatürkçü olmayan aday mı var ?
  • Belirlenen adaylar içerisinde cumhuriyetçi olmayan aday mı var ?
  • Açıklanan adayların nesini beğenmediniz ?

Bu sorular uzar gider lakin hepsinin cevabı tek ve aynı kapıya çıkacak. Tek ve net soru “Chp ve seçmeni için Chp’nin aday çıkartabilmesi yeterli değil mi ?” Akparti  proje diyor, Chp özgürlük diyor.

Akparti alt yapı diyor, Chp yaşam tarzı diyor. Akparti modern çöp depolama ve geri dönüşüm diyor, Chp Cumhuriyet diyor. Akparti İzmir’i metropol kent yapacağım diyor, Chp Atatürk diyor.

Vesselam uzun sözün kısası Chp’nin adayları seçmeninin hangi kriterlerine uymuyor ki bu ayaklanma ve tepkiler oluştu ?

Ha şunu söyleyeyim eğer Chp’yi 16 yıldır İzmir’de iktidar yapan seçmen kriterlerini değiştirdi ve artık; proje,alt yapı, modern çöp depolama alanı, imar, kentsel dönüşüm gibi kriterleri de mi oluşmaya başladı.

Eğer bu kriterler Chp seçmeninde de oluşmaya başladıysa  İzmir’in geleceği ve değişimi için çok güzel gelişmeler olarak görürüm ve İzmir adına sevinirim.Yalan yanlış pek çok algı söylemleriyle yerelde iktidar olmayı başaranlar artık önümüzdeki seçimlerin çantada keklik olmayacağını net görmeleri gerekiyor. Seçmen böylesi tepki gösteriyorsa oturup düşünmek gerekiyor.

Çünkü bu güne kadar kendi seçtiklerinden en fazla zulüm gören onlar oldu. Aslında en çok dertlenen şikayetçi olanlar yine onlar oldu.

Ama her seferinde bir şans daha verdiler. Kendi yaşamlarından ödün verdikleri gibi çocuklarının da geleceklerinden ödün verdiler. Ama gördüler ki her seferinde zulme uğrayan ve bataklığın içerisinde yaşamaya mahkum bırakılan kendileri oldu.Belki de hak ettiğimiz hizmeti alacağız değerlerimizle birlikte kentimizede sahip çıkacağız diyorlar.

Artık bu zulme maruz kalan Chp seçmeni şunu iyi gördü diye düşünüyorum.” Tayyip’e kızdık Binali Yıldırım’a oy vermedik.

Yine Tayyip’e kızıp Zeybekçi’ye oy vermezsek aslında kaybeden ne Tayyip, ne Binali, ne Zeybekçi, nede Akparti olacak. Kaybeden İzmir olacak bizler olacağız”. Bu düşünce bir ihtimal ama gerçeğin ta kendisi.

İşin seremonisi bir tarafa gün geçtikçe sarmala dönen İzmir’in problemleri çığ gibi büyüyor. Bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmaların yapılmadığı gibi kentin geleceğine dönük en ufak bir proje dahi üretilebilmesi mümkün değil. Hızlı göç alma özelliği taşıyan kentin 2050 yılında ön görülen nüfusu sekiz milyon olacağı verileri var.

İzmir’in bu yapısıyla sekiz milyonluk nüfusu düşünemiyorum. Burada yaşayan sizlerin sevmediğiniz hatta elinizden gelse bir kaşık suda boğmayı düşündüğünüz Recep Tayyip Erdoğan’ın değil kendiniz olduğunu düşünün.

İzmir’de yerel seçimler kaybedildi diye hükümet düşmedi. Düşen sadece İzmir oldu. Düşen bu kentin insanları oldu.

Bakalım 31 Mart akşamı her şey ortaya çıkacak. Kaybeden yine İzmir mi olacak hep birlikte göreceğiz. Bireyler özgür iradesiyle aslında adayları değil kendilerini oylayacaklar.

Neye ihtiyaçları varsa onu oylayacaklar. İzmir büyük şehiri merak ettiğim kadar aslında en çokda Karşıyaka’yı merak ediyorum. Bir tarafta şehir plancısı diğer tarafta plastik cerrahi uzmanı olacak büyük ihtimal. Bakalım Karşıyakalı seçmenin kendisini güzelleştirmeye mi yoksa  Karşıyaka’yı güzelleştirmeye mi ihtiyacı var göreceğiz. Tabiki her seçmen reyinde özgürdür .

31 Mart akşamı kazanan İzmir olsun, İzmirli olsun.

Saygılarımla…

Mesut GENCERTarih: 30.01.2019 18:05