MÜTEVAZİ-BAŞARILI-İNSAN ESKİ Mv.SN MUSTAFA ÇETİN İLE ÇOK ÖZEL BİR RÖPÖRTAJ


FEYZİ TOKAT GAZETECİ-YAYINCI-HABER AJANSI SAHİBİ
egemtv@gmail.com
 
 


Uşaklılar onu ilk Vali, daha sonra Uşak Milletvekili olarak tanıdılar. Şimdi ise Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak tanıyoruz. Aynı zamanda Başbakanlık müsteşar yardımcılığı, teftiş Kurulu başkanlığı ve BİK ve A.A Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan,  Hem başarılı kariyeri hem de yaşantısı ve duruşu ile örnek olan, farklı alanlarda aldığı görevleri başarı ile yerine getiren Uşak’ın önemli bir değeri olan Sayın Mustafa Çetin ile sohbet tadında bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar diliyoruz.

Valilik yaptınız, Başbakanlık Müsteşarlığı göreviniz oldu. Mülkiye Başmüfettişi oldunuz, Uşak Milletvekilliği göreviniz oldu, Anadolu Ajansı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi vazifeniz oldu. Şimdi de Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesisiniz. Başarılarınız ve beyefendi kişiliğiniz ile Uşaklı gençlerimize rol modelsiniz. Peki, bu kadar yoğunluk, bu kadar vazife, başarınızın sırrı nedir?

- Bu soru daha önce birçok kişiye sorulmuştur muhakkak.  Benim cevabım da pek farklı olmayacak. Çok çalışmak başarı için en gerekli şarttır. İyi bir eğitim, düzenli yaşam, çevre ve insanlarla iyi ilişkiler ve iletişim, güven, paylaşmacı olmak, birlikte çalıştığın kişilere değer vermek ve bunu onlara hissettirmek gibi etkenler de son derece önemlidir.

 

 Sayın Çetin, Ak Parti 23 dönem Uşak Milletvekilliği yaptınız. Bu göreviniz süresinde Uşak için yapmak istedikleriniz nelerdi ve bunların hangilerini Uşak’ta hayata geçirebildiniz?

 

- 2007 Haziran ayında seçim kampanyamıza başlamadan önce diğer aday arkadaşlarımız ve il başkanlığımızla kapsamlı bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda oluşturduğumuz metni seçim vaatlerimiz olarak Uşaklı hemşerilerimize yazılı olarak duyurduk ve kampanya boyunca bunları anlattık. 2011 yılında ben yeniden adaylık müracaatında bulunmadım. Öğretmen evinde yaptığımız kahvaltılı basın toplantısında hesap verme sorumluluğu çerçevesinde 2007’de ne vaat ettik ve 2011 yılı ortalarına geldiğimizde vaat ettiklerimizin ne kadarını hayata geçirebildik bunları tek tek anlattık. Allah’a şükürler olsun ki halkımıza mahcup olmak bir yana gurur duyacağımız bir noktada olmanın keyfini yaşadık. Üniversitenin büyütülmesi, kentsel dönüşüm, ilimizin ilçeleri ve çevre illerle ulaşım sorunlarının çözülmesi, yeni öğrenci yurtları, yeni devlet hastanesi, uşak çevre yolu, kent müzesi, yeni adliye binası yapılması, hava ulaşımı ve daha bir çok konu. 2011 genel seçimine gidilirken bunların bir kısmı tamamlanmış, kalanı da yatırım programına alınmış, ödenekleri sağlanmış ve yapım işlerine başlanmış durumdaydı.

 Uşak siyasetinde aranan ve marka olmuş kişiler arasında adınız geçiyor. Bu durum siyasi kulislerde ve vatandaş ile dile getiriliyor. Yani Uşaklının deyişi ile ‘Mustafa Çetin efsanesi yeniden doğuyor mu?

 

- Estağfurullah diyeyim; bu tür şeyler beni çok rahatsız eder, bilenler bilir.

 

Türkiye’nin en büyük ve en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası Yönetiminde Görev Alıyor

 

 Şuan Türkiye’nin şube sayısı açısından, teknoloji kullanımı açısından en gelişmiş ve başarılı bankası olan Ziraat Bankasında Yönetim Kurulu üyesisiniz. Ziraat bankası son dönemde çok ciddi gelişmeler göstermekte, bize bu gelişimeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

- Ziraat Bankasının ülkemizin en büyük ve önemli markalarının başında geldiğini söyleyebilirim. Banka son yıllarda ardı ardına çok büyük atılımlar yaptı. Şubelerin değişim ve dönüşümü, yurttaş odaklı hizmet yaklaşımı, bilişim alt yapısının tümüyle yenilenmesi, müşteri ve hizmet güvenliği, çiftçi ve kobilerin desteklenmesi yanında ülkemizin büyük ölçekli tüm yatırımlarının finansmanı, eldeki atıl varlıkların değerlendirilerek kaynağa dönüştürülmek suretiyle kredi kapasitesinin büyütülmesi, bankamızın kendi kredi kartını hizmete sunması, reel sektör yatırımlarında daha fazla sorumluluk alma gibi etkinlikler süreç içinde toplumumuzun bankamıza bakışını da olumlu yönde ve gurur verici derecede değiştirdi.

 

 Size Uşaklılar ‘Uşak’ın Bakanı’ diyorlar. Sizce size bu sıfatı layık görmelerinin nedeni nedir?

 

- Bu tür şeylerin beni çok rahatsız ettiğini biraz önce söylemiştim.

 

Her ne kadar siz bu konu da çok mütevazı davransanız da biz, Uşak’ta Uşak halkının sizinle ilgili ifadelerine ve görüşlerine dayanarak size sormuştuk. Şimdi bir başka soruda hemşerilerinize olan düşkünlüğünüzle ile ilgili olacak...

 

‘’ANKARA’DA UŞAKLININ KAPISI MUSTAFA ÇETİN’’

 

 Uşaklıların kurduğu bir cümle daha var, ‘Mustafa Çetin, Uşaklının Ankara’daki kapısıdır.’ Uşak halkının sizi bu kadar çok sevmesinin nedeni sizce nedir?

 

- Halk beni gerçekten seviyorsa ben buna layık mıyım diye düşünür ve mahcup olmaktan korkarım. Allah kimseyi hem kendi indinde, hem de insanların önünde mahcup etmesin diye dua ederim. Yapmaya çalıştığım şey sadece ve sadece elimden gelendir.

 

 Bir dönem valilik de yaptınız. Günümüz dönemin valileri ile sizler arasında farklar nelerdir. Siyasi Bilimler okuyan, bu tarz meslekler seçmek isteyen gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

 

- Dünya değişiyor, hayat değişiyor. Değişimi önceden görebilmek, değişimden olumsuz etkilenmemek, değişimi ülke ve toplumsal yarar doğrultusunda yönlendirip yönetebilmek belki en büyük önceliğimiz olmalı diye düşünürüm.

 

 

 

SON SİYASİ GELİŞMELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ

 

 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi teşebbüsünü, milletimiz tek yürek olarak püskürtmüştür. Siz 15 Temmuz sonrasında FETÖ terör örgütü ile yapılan mücadeleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

- Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin Fetö ve diğer terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılığını hepimiz biliyoruz. Bu ülkemiz için en büyük güvencedir. Bu mücadelenin yürütülüşüne yönelik eleştiri ve önerilerin de içtenlikle değerlendirildiğine inanıyorum.

 

HOBİLER VE ÖZEL YAŞAM

 

 Dönem dönem sizleri ziyaret ettiğimizde masanızda mutlaka notlar alınmış bolca kitap görüyoruz. Bazen hediye olarak özel kitaplar götürdüğünüzü de biliyoruz. Bunca makam mevkiden sonra halen okumaya devam etmeniz çok dikkatimizi çekti. Hayatınızda kitapların ayrı bir önemi var galiba, kitap tutkunuz hakkında ne söylemek istersiniz?

 

- Kitap, hem sadık bir dost, hem iyi bir öğretmendir. Kitaptan ve sürekli öğrenmekten uzak bir hayat ne kadar sığ, ne kadar tatsız, ne kadar renksiz…

 

 Mustafa Çetin’in hayatının dönüm noktasında onu etkileyen ne gibi anılar olmuştur. Bize bunların bir tanesinden bahseder misiniz?

 

- Mütevazı bir çiftçi ailesinin köyde doğmuş bir evladı olarak, belki hak etmediğim kadar büyük lütuf ve ihsanlara mazhar oldum. Mensubu olmakla iftihar ettiğim büyük Türk milletine, cefakâr halkımıza olan minnet ve şükran borcumun ödenemeyecek kadar büyük olduğunu düşünüyorum. Kardeşlerime, dostlarıma, herkese bu ülkeye ve milletimize güvenin, asla umutsuz olmayın demek isterdim. Hepsin den önce de Allah’a şükretmek gelir.

 

MEMLEKETİ UŞAK VE UŞAK’A OLAN SEVDASI

 

 Uşak’ta doğdunuz. Hayatınızın büyük dönemini Uşak’ta geçirdiniz. Uşak deyince sizin için akan suların durduğunu biliyoruz. Uşak’a olan sevdanız takdire değer. Uşak deyince ilk aklınıza gelen neler olur?

 

- Uşak, doğduğum yer, ana toprağım, baba yurdum, aziz sevgili memleketim...

 

UŞAK HALKININ OYLARI İLE HİZMET ONUR ÖDÜLÜ SAHİBİ OLAN SAYIN MUSTAFA ÇETİN BEY, Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür

ediyoruz. Gerçekten başarılı ve örnek alınacak bir insansınız. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

BU YAZI ANADOLU BASIN YAYIN MERKEZİ İSİMLİ BÜLTENİMİZİN İLK SAYISINDA TAM SAYFA OLARAK ALINMIŞTIR. ANADOLU BASIN YAYIN MERKEZİ BÜLTENİ İLK YAYINDA ,UŞAK VE ÜLKEMİZİN 62 VİLAYETİNE 50.000 ADET OLARAK DAGITILMIŞTIR.Tarih: 23.04.2018 20:35