Politikacılar Vatandaşına Saygılı olmalıdırlar


Mehmet ŞEKER
egemtv@gmail.com
 
 


Politikacılar Vatandaşına Saygılı olmalıdırlar

            Önceki yazılarımın birinde Politikacılar toplumumuza örnek olmaları gerektiği için hırçın olmamalıdır demiştim. Ama görüyorum ki bu iyi niyetle yaptığım söylemim yanlış anlaşılmış olmalı. Seçim yaklaştıkça hırçınlık ne demek? O hırçınlıkları artık arar olduk. Halka hitap eden politikacı beyefendiler nerede ise karşı tarafın özellerini bile deşifre edecek kadar seviye düşüklüğüne doğru gidiyorlar.

            Şahsi olarak konuşmaları kendilerini bağlar ve o kişilerin özünü gösterir, bu yapılan konuşmalar kendileri arasında ikili karşılıklı olarak yapılıyorsa pek bizleri ilgilendirmez. Ama bunlar konuşmalarını görsel basın yoluyla naklen bizlere ve tüm Dünyaya karşı yapıyorlarsa bu konu bizleri yani Türk Milletini doğrudan ilgilendirir. 

            Benim oy vereceğim beni temsil edecek adayım, halkın karşısında konuşmasına çok dikkat etmeli, halkı parmaklarıyla tehdit ederek konuşmamalı, Birlik ve beraberliğimizi bozucu ifadeler kullanarak bizleri tahrik ederek kafalarımızı karıştırmamalılar. 

            Bizlere hitap ederken sevecen ve sempatik olmalı, yapılan yanlışları ve yapacaklarını kaynaklarını belirterek sade bir şekilde tane tane benim anlayacağım dilden, basit cümleler kurarak anlatmalılar ki onu dinleyenler ve ben neler olduğunu ve nelerin olacağını çok net olarak anlayıp ona göre oylarımızı kullanabilelim.     

            Politikacılar konuşmalarıyla toplumu umutsuzluğa düşürmemeli ayni zamanda da yalan vaatlerle kandırmamalılar, İfadelerinde çelişkilere düşmemeliler ki toplum onlar hakkında yanılgıya düşmesin. Oylarını vermek için yapacakları değerlendirmelerinde hatalı davranmasınlar.

            Aciz hane bir konuyu politikacılara hatırlatmak isterim. Bir iddiada bulunuyorlarsa lütfen o söyledikleri nedeniyle toplumda yalan söylüyor durumuna düşmesinler. Zira toplumun yarıdan fazlası genç ve hepsi ellerinde ki akıllı telefonlarıyla bir dokunuşta dünyayı ekrana taşıyabiliyorlar. Ayni zamanda da söylenenin doğruluğunu test edebiliyorlar. Onun için daha dikkatli ve bilgili olarak konuşsunlar.

             Topluma hitap eden politikacıların, bilerek, bilmeyerek veya yanıltılarak büyük bir iddia ile söyledikleri yanlışların, aslında öyle olmadığı onları dinleyenlerce bilinmektedir. Toplumun, hitap edene olan saygısından dolayı yapılan konuşmaya karşı alkış veya uğultulu şeklindeki yansımasını. Konuşmacı tarafından yanlış algılanıyor. Konuşmacı böylece yalanı ne güzel anlatıyorum havasına girerek konuşmasını daha güzel yalanlarla süsleyerek devam ediyor.

             Ne olur sayın politikaya atılıp bizleri yönetecek olan değerli kardeşlerim. Bizleri aklınızdan geçen şekilde cahil aptal zannederek hareket etmekten vazgeçip, Mevlana’nın dediği gibi ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun.

          Hepinize saygılar…                                                                 12. 06. 2018

                                                                                                          Mehmet Şeker

 

 

 

 Tarih: 13.06.2018 19:13