Reklam
Bugun...
Reklam
KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR .ALİM IŞIK'A SİZİN İÇİN SORDUK..


FADİME BATURALP SİZİN İÇİN SORDUK..
egemtv@gmail.com
 
 
SEVGİLİ OKUYUCULARIMIZ ,BÖLGEMİZDEKİ ÖNEMLİ ŞAHSİYET VE KURUMLARIN YÖNETİCİLERİ İLE YAPTIGIMIZ EGEM ÖZEL RÖPÖRTAJLARINDA ,SİZİN İÇİN EN YETKİLİYE SORUYORUZ.

BU BÖLÜMDE KÜTAHYA İLİNİN ÜNÜ TÜRKİYEYİ BİLE AŞMIŞ OLAN SEVİLEN VE SAYILAN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR ALİM IŞIK, KONUK OLUYOR ve SİZİN İÇİN SAYIN BAŞKAN'A SORMAYA BAŞLIYORUZ...

 

ŞEHZADELERİN BİLE YÖNETİCİLİK YAPTIĞI KADİM ŞEHİR KÜTAHYA’DA ÇOK UZUN SÜREN BİR DÖNEMDEN SONRA İLK DEFA MHP DEN BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEN BAŞKAN IŞIK, DAHA ÖNCEDE MİLLETVEKİLLİGİ, ÜNÜVERSİTELERDE ,HOCALIK VE YÖNETİCİLİKLER YAPMIŞ, ÇOK FAAL VE HALK ARASINDA ATOM KARINCA OLARAK TABİR EDİLEN ÇOK TANINMIŞ BİR İSİM.

6 AYLIK SEÇİMDEN SONRAKİ DÖNEMDE MAKAMINDA YÜZBİNLERCE İNSANI BİZZAT MİSAFİR EDECEK KADARDA TEVAZU SAHİBİ BİR İNSAN.

ŞİMDİ KÜTAHYA BELEDİYESİ BAŞKANI PROF .DR.ALİM IŞIK İLE MAKAMINDA YAPTIGIMIZ KEYİFLİ BİR RÖPÖRTAJI SİZLERE SUNUYORUZ.

EGEM TV.Egem TV izleyicileri şu anda Kütahya ilinde Kütahya Belediye Başkanımız Sayın Profesör Dr. Alim Işık ile birlikteyiz. Efendim Öncelikle Bizi misafir olarak Belediyesi'ne ve makamında kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

PROF.DR.ALİM IŞIK.Biz teşekkür ediyoruz. Kütahya'dan, Afyon'dan, Uşak'tan Ankara'dan bir çok misafirimiz gibi sizde burada ağırlamaktan ziyadesiyle mutlu olduk, çok teşekkür ediyorum ben de Kütahya Belediyesi çalışanları ve şahsım adına...

EGEM TV..Sayın Başkanım 6 ayı geride bıraktınız hemen bu 6 ay süre zarfında neler yaptınız, neler gerçekleştirdiniz?

PROF.DR.ALİM IŞIK,Öncelikle bu 6 ayı kısaca özetleyim! Bir defa biz 6 ay öncesinde vatandaşımıza söz vermiştik.

Dedik ki, Türkiye'de size ilkleri yaşatacağız.

İlk kez açık kapı belediyecilik uygulamasını burada başlayacağız dedik ve bunun sonucu olarak ,

ilk 6 aylık süreçte yaklaşık 100 binin üzerinde vatandaşımız bu makama geldi.

Bu belediye benim belediyem, bu bina benim binam, bu Başkan Benim başkanım dedi. Bugün sosyal barışa elinden gelen katkı neyse onu yapmaya devam ediyor. Ziyadesiyle mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Tüm hemşerilerime, şehir içinden veya şehir dışından yurt içinden ya da yurtdışından buraya kadar gelip zahmet edip, bizimle o anı paylaşan herkese teşekkür etmek istiyorum.

    Biz inşallah 6 aylık dönem sonunda geldiğimiz nokta itibariyle Önümüzdeki basın toplantısıyla vatandaşlarımıza Son 3 ayda ve dolayısıyla,

 ilk günden bu güne son 6 ayda, nereden nereye geldiğimizi rakamlarıyla ve tüm icraatlarımızla ayrıca paylaşacağız.

Ama kısaca bu 6 ayı geride bıraktık. Nasıl hissediyorsunuz dediğinizde, ben kendimi çok mutlu hissediyorum.

 İyi ki de Kütahya Belediye Başkanı olmuşum diyorum, çünkü isteyerek buraya geldim ve 15 yıllık bir emek sonucunda, yaklaşık 25 yıllık bir geleneğin dışında bir Belediye Başkanı olarak buraya geldim.

Hangi şartlarda geldiğimi hangi şartlarda görev yaptığımı önümdeki dört buçuk yıl boyunca hangi şartlarda görev yapacağımı çok iyi bilen birisiyim,

şu anda ilk 6 ay itibarıyla stratejik planımız hazırladık.

2020-2024 yılındaki 5 yıllık stratejik planımızı encümenimizden geçirdik. Önümüzdeki meclis toplantısında meclisimizin gündemine aldık ve meclis üyelerimizle paylaşıp kamuoyu ile paylaşacağız.

Aynı şekilde 1 yıllık performans planımızı hazırladık ilgili kurullarımızla görüşmesi devam ediyor ve bugün itibariyle bir sonraki ilk encümen toplantımızda da Önümüzdeki 2020 yılına ait bütçenin 2021 ve 2022 yıllarına ait de tahmini bütçenin görüşmesini yapacağız. Bunlar zamana bağlı olması gereken evraklarımız, dokümanlarımız. Bunun üzerinden de,

 önümüzdeki yılları planlıyoruz.

    Herhangi bir planımızda aksama olmadı, arkadaşlarım bu konuda gerçekten olağanüstü bir çabayla bir yönetim değişikliği olmasına rağmen hiçbir şey olmamış gibi ellerinden gelen gayreti gösteriler, bu dokümanlarımız hazır hale geldi.

  Kendilerini huzurunuzda kutluyorum, teşekkür ediyorum. Bundan sonra da gelen takvim doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

  31 Mart tarihi itibarıyla devraldığımız belediyenin mevcut durumunun tespiti amacıyla ilk toplantımızı yaptığımız, 10 Nisan tarihli Meclis toplantımızda bir meclis Komisyonu kurmuştuk,

   Kütahya Belediyesi Varlıkları Tespit Komisyonu… Komisyonumuz 2-3 aylık süre içerisinde bu raporunu hazırladı, 3 Temmuz tarihinde de Olağanüstü Meclis Toplantısı yaparak komisyon raporunu meclisimize ve kamuoyuyla paylaştık.

   Oradan devraldığımız belediyenin şimdi 6 ay sonra nereye geldiğini, yapacağımız o son toplantıda rakamları ile kamuoyu ile paylaşacağız, ama ben nereye geldiğini yaklaşık size söyleyeyim.

   Çünkü Kütahya’da yerel basınımızla da bunu paylaşacağız yaklaşık ,

her ay 15 milyon TL'ye yakın geçmiş döneme ait toplam 629 milyon TL'lik borç stokunun bir kısmını ödüyoruz.

   Yani ortalama her yıl 110 milyon TL olmak üzere önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu amaçla devralınmış kredi ve faizleri, artı diğer borç ödemeleri dikkate aldığımız zamanda ortalama,

 120-130 milyon TL'lik bir borç ödemesi olacak şekilde planımız yaptık.

   Ayrıca diğer taahhüt ettiğimiz projelerle ilgili de yatırımlarımızı planladık.

   Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde yaklaşık 2,5 milyar TL'lik bir gelir bütçesini toplamda ön gördük.     Bunun da yaklaşık yarısını yüzde ellisini 1.2 milyar TL sini yatırım ayıracak şekilde bir planımız yaptık.

1-2. 3. yıllarda ağırlıklı olarak borç ödemeye gelirlerin bir kısmı gidecek ama Son 2 yılda da %50’nin üzerinde %60 oranına varan yatırım bütçesi ağırlıklı olmaya başlayacak bütçemiz.

Ama ilk 3 yıl içerisinde de, 2019 ,2020, 2021, yıllarında da bazı projelerimize kaynak ayırarak İnşallah önümüzdeki 2020’den itibaren yeni projelerimize zaman ayıracağız. Ama şu anda bu 2019 yılında bir geçiş yılı 2020 yılından itibaren başlayacağımız projelerimizin hazırlık yılı olarak belirledik.

     Bununla ilgili çalışmalarımız devam,ediyor,

 güzel gelişmelerimizde var.

Onu en azından sizinle paylaşmayı uygun buluyorum,

bölgemizin en büyük ve Türkiye'deki 81 il içerisinde en büyüklerden birisi olacak bir kültür parkı yani millet bahçesi projemizi bakanlığımızın onayından geçirdik.

     TOKİ aracılığı ile ve Kütahya Belediyesi ile birlikte ortak yapacağımız proje üzerinden ,İnşallah 2020 yılı içerisinde Kütahya’mıza kazandıracağız.

     Bu çok önemli, çünkü geçmişte çok konuşulmuş Kütahya'da ama bir türlü somut adım atılamamış bir projedir.

   Biz bunu ilk 6 aylık süre içerisinde somut adım atacak şekilde dönüştürdük.

   Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın da kararnamesi ile Kütahya son 10 gün önce resmi gazetede yayınlanmış yaklaşık 1600 dekara, dönüme yakın bir hazine arazisini Kütahya Belediyesi üzerine almıştır. Kütahya Belediyesi burada yapacağı kentsel dönüşüm projeleriyle ve imar planları ile bu 1600 dönüme yakın araziyi kendi bünyesinde kullanacak şekle gelmiştir. Bu da çok büyük kazanımdır, Kütahya için…

   Bunu da inşallah yakında uygulamaya geçtiğinde vatandaşlarımızla daha rahat paylaşmış olacağız.

    Diğer taraftan Burası ilkleri yaşadı.

 İlk kez tarihinde elektronik ihaleye başladı Kütahya…

 Birinci Hafta Göreve başladık. Ayın 5'i itibariyle

5 Nisan tarihi itibari ile koltuğa oturdum.

 8 Nisan tarihinde ‘e’ ihale uygulamasını başlattık ve o günden bugüne elektronik ihale uygulamasıyla açık ihale yöntemiyle hiç kimseyi zan altında bırakmadan Kütahya Belediyesi'nde kâra geçirecek, ülkemizdeki bu işle uğraşan firmalarında kazanacağı serbest rekabet piyasa koşullarından Kütahya’mıza teklif verilen bir ortama dönüştük.

 İlk ay içerisinde Kütahyalı esnaflarımız yüzde 80-90 oranında bize teklif vermekten imtina ediyorlardı.

Geçmiş dönemlerde yaşadığı sıkıntılardan dolayı yerli esnafımızın teklif verdiği bir belediye değildik ama şimdi övünerek söyleyebilirim ki birçok doğrudan olan ihalelerimizin sonuçlarını Kütahya'daki esnaflarımızın aldığımız tekliflere göre belirliyoruz. %90 oranında 80-90 oranında tersine döndü.

     Artık Kütahyalı esnaflarımız da alışveriş yapmaya başladı. Bu durup dururken olmadı.

    Bir bize inandılar güvendiler, iki Kütahya Belediyesi elimdeki kaynağı, önce yerel esnafı koruyacak şekilde kullanmaya başladı.

   Buna inandılar, bunu gördüler ve yavaş yavaş, o sosyal Barış'ı sağlamış olduk. 

Yine Kütahya belediyemiz, çok önemli projelerimizden birisi olarak gördüğümüz

 elektronik imar uygulamasına %100 geçti.

Daha önce başlamış kısmen belli bir noktaya gelmiş bir proje, dönemimizde tamamlanmış oldu.

   Temmuz ayı itibarıyla artık Kütahya'daki belediye mücavir alanı içerisinde herhangi bir taşınmaz olan vatandaşın cep telefonundan veya odasındaki bilgisayardan girdiğinden taşınmaz ile ilgili Kimlik bilgilerini bilgisayara yüklediğinde, Adası, Mahallesi, paftası ve parselin, parselinin durumu ne olduğunu görebiliyor.

     Çok büyük kolaylık en önemlisi de sosyal Barış'ı bozan unsur ortadan kalktı.

   Eskiden vatandaşım bu parseli ile ilgili bir imar düzenlemesi yapacağı zaman mutlaka araya birilerini koyup, örneğin 3 katlı ise 5 kata çıkartmak için uğraşıyordu ve epeyce zaman kaybediyordu.

   İşi olmadığı zaman da moral bozukluğu ile Kütahya’ya küsüyordu.

   Şimdi buna gerek yok. Parselinin bulunduğu adada kaç katsa şu ana kadar verilmiş olan en yüksek kat otomatik olarak onunki de oraya endekslendi.

    5 katsa oda 5 kat. Ama kendisi yapsın, ama çocuğu yapsın, ama torunu yapsın.

     Artık kimsenin kapısına gelip düğmesini ilikleyerek, tabiri caizse ezilip bükülmesine gerek kalmadı vatandaşımın…

    Onurlu bir şekilde geliyor herhangi bir mimara veya mühendise projesini çizdirip, belediyemiz ile ilgili birimlerde görüşmesini yapıyor. Hiç kimseye eyvallahı olmadan 1. sınıf insan muamelesi görmeye başladı.

Çok önemsiyorduk ve bunu başlattık. Gerçekten bunun da vatandaşımız açısından ciddi bir kazanım olduğunu düşünüyoruz belediyemiz açısından da büyük bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.

   Tabi ki en önemli icraatlarımızdan birisi, katılımcı belediyecilik anlayışımız. Birinci meclis toplantımızda Meclis üyelerimizin geldikleri siyasi parti guruplarına göre dağılım oranlarını esas alarak tüm komisyonlarımıza 5'er kişilik komisyon üyesi içerisinden 2 Milliyetçi Hareket Partisinden, 2 Adalet ve Kalkınma Partisi'nden, bir de Cumhuriyet Halk Partisi'nden meclis üyemiz olacak şekilde eşit şartlarda çalışma imkânı sunduk.

   Kütahya tarihinde bunu ilk kez yaşadı. Bugüne kadar Cumhuriyet tarihinde böyle bir uygulamayı görmemişti, şimdi gördü.

   Her arkadaşımız iktidar Partisi'nden seçilmiş gibi ,Belediye Başkanının Partisinden seçilmiş gibi mecliste ve komisyonlarda katkı yapmaya çalışıyor. Kendilerine huzurunuzda teşekkür ediyorum.

    Bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadan mümkünse oybirliği olacak şekilde ilk 6 ayımızı geçirdik. Birkaç konu hariç bazı oylamalarda tercihi başka olan arkadaşlarımız çıktı.

   Ona da saygı duyuyoruz ama en azından şunu memnuniyetle söyleyebilirim ki %95 oranında, bugüne kadar alınan kararların tamamı hem komisyonlarımızda hem meclisimizde oybirliği ile çıktı.

    Bu o meclis üyelerimizin bize duyduğu güvene ve kendilerine sunulmuş imkâna bağlı olarak değerlendirecek bir konudur.

    Bunu da Kütahya’mızda bir gelenek haline getirmeye çalışıyoruz.

   İnşallah bizden sonra gelen arkadaşlarımız da ,Geçmişte yaşanan olumsuz örnekleri tekrar yaşatmazlar. Artık biz demokrasi inanmalıyız, vatandaşımızın tercihine güvenmeliyiz.

   Meclis üyemizi buraya seçip gönderdiyse vatandaşımızın temsilcisi olarak görüp onun katkısını almalıyız.

   Biz bu inançla çalışıyoruz. Komisyonlarımızda ve meclis üyelerimizde ilgili gündem maddesine taraf olan kim varsa davet ediyoruz.

    Bir mahallemizde önemli bir değişik bir yapacağım, Mahalle muhtarımız en azından geliyor. Dilekçeye itiraz şerri konmuşsa itiraz eden vatandaşımız çağırıyoruz dinliyoruz.

   Bir imar değişikliği yapacaksak ondan etkilenecek vatandaşların temsilcilerini dinliyoruz, ona göre arkadaşlarımız karar veriyor.

    Dolayısıyla bunu başlattık bu çok memnuniyet verici bir uygulama olarak vatandaşlarımız tarafından karşılandı, bundan da memnunuz ama daha da

önemlisi şeffaf belediyecilik

   En önemlisi şu ana kadar Elektronik ihale ile başlayan şeffaflığımız, burada alınan her türlü kararın vatandaşımıza açık olması ile devam ediyor.

   Birinci Meclis toplantımızdan sonra ikinci meclis toplantısı itibari ile Mayıs ayından itibaren Meclis toplantılarımız tamamı internet üzerinden belediyemizin resmi hesaplarından kamuoyuna açık yapılıyor.

   Herkes tarafından Takip ediliyor, buraya gelen her vatandaşın istediği şekilde işini takip ediyor ve mümkünse en kısa sürede işi bitiyor.

    Geçen bir vatandaşımızın memnuniyet telefonunu aldım. Not bırakmış, geldim aradım kendisini, teşekkür etmek için aradım dedi.

   Bir abonelik işim vardı, 3 dakikalık bir süre içerisinde işim tamamlandı ve evime döndüm size minnettarız daha önceki yıllarda ben bu iş için saatlerce nerede işimin yapılacağını öğrenmek için harcamıştım.

   Buraya Belediyemize geldik 3 dakika işim bitti geri döndüm dedi. Dolayısıyla her arkadaşım şeffaf şekilde kimseyle olumsuz bir tavır içerisine girip, kavga etmeden onlarla tartışmaya gerek kalmadan işini yapıyor.      Huzurunuzda çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar bu sayede bu memnuniyeti kazandırdılar. Dolayısıyla yaptığımız epeyce işlerimiz var.

   Biz Kütahya'nın ilklerine imza atmak için buradayız.

İnşallah 5 yılın sonunda, 5 hedef koymuştuk ortaya beşinin de gerçekleştiğini vatandaşlarımızla birlikte paylaşacağız.

  Sizlere de yaptığımız o programlarda, son döneme doğru yapacağımız o programlarda inşallah bunu siz, bize hatırlayacaksınız, ben size söyleyeceğim .

   Birinci hedefimiz sosyal Barış'ı sağlamaktı, sağladık. Delilleri şu, verileri şu diyeceğiz.

 İkinci hedefimiz göç veren bir il olan Kütahya'yı, göç veren il olmaktan kurtaracağız ve göçü durduracağız ve durdurduk diyeceğiz.

  Onun için çok ciddi adamlarımız var, biraz sonra onu da detaylı değineceğim.

   Üçüncü hedefimiz Kütahya'nın bölgenin en yaşlı ili olarak şuanda taşıdığı sıfatı İnşallah yakasından düşüreceğiz ,normalleşmiş ve nüfusu gençleşmiş bir il olduğunu göreceğiz, onu da başaracağız.

      Dördüncü hedefimiz Kütahya'yı yatırımcılar ve yaşayanlar açısından Türkiye'nin tercih edilen ilk 5 il arasında sokacağız.

     Çok iddialı ve İnşallah başaracağız.

Beşinci hedefimiz de, sporu ve sporcuyu destekleyeceğiz,

 bunun somut bir sonucu olarak da ,

  Kütahya sporumuzu 1. ligde oynayan bir profesyonel takım haline dönüştüreceğiz.

   Şu anda bununla ilgili adımlarımızı attık. Bu yıl itibarıyla eski adıyla Kütahyaspor şimdi Belediye Kütahyaspor oldu. Sıfırdan bir takım aldık bir iğne dahi almadan, sıfırdan bir takım kurduk.

O zaman da söyledik spor varsa dostluk da beraberinde olmalı.

   Biz hedeflerimizi koyduk. Bu hedeflere ulaşmak için amaçlarımız netleşti.

   Stratejik planlarımızın tamamını ortaya koyduk.

Toplam tabir ettiğimiz 130 adet projemizin başlıklarını belediyemizin giriş katını büyük bir pano halinde astık.

Hangi projemizi hangi tarihte uygulamaya koyduğumuz da karşısına yazdık.

  İnşallah hedefimiz 5 yıl sonra o 130 projenin tamamının karşı dolmuş olduğunu görmek ve ayrıca altta boş olan yere de diğer projeler diye ilave projeler koymaktır.

   Onları da kendimizi kontrol edecek şekilde sürekli orada asılı tutuyoruz.

   Ayrıca kendi makam masamda da onun küçültülmüş kopyası var.

  Sürekli her gün geldiğinde onları görüyorum, yenileri ilave ise onları yazıyoruz, güncelliyoruz ve kendimizde otokontrol olarak oradan takip ediyoruz.

   Bu sene hedefimiz kaç proje, önümüzdeki yıl kaç proje, onların planlanan hedefimiz doğrultusunda uygulamaya geçirilip geçirilemediğini. Oradan kontrol etmiş oluyoruz. İnşallah beşinci yılın sonunda bu hedeflerimiz ulaşacağız.

EGEM TV.Sayın Başkanım genel hatlarıyla biraz da projelerimizden bahseder misiniz?

 PROF.DR.ALİM IŞIK.Tabii Kütahya’mızın içinde bulunduğu durum bu öncelikli projelerimizi çıkardık.

  Birincisi Kütahya’mız maalesef bölgemizin çok önemli konumuna sahip olan biri olmasına rağmen bu konumunu değerlendirilemeyen bir il konumunda olması…

  En büyük 4 Metropol şehrin tam kesişim noktasında Kütahya

   Ankara-İzmir yolunun ortasında İstanbul-Antalya yolun ortasında kesişim noktası Kütahya…

    İstanbul'dan Antalya'ya yazın tatile gidecek bir ailemiz İstanbul'dan çıktığında tam öğle vakti burada oluyor.    Yemek yiyecek ama maalesef Kütahya'da Çevre yolunun kenarında durup ihtiyacını insanca giderebilecek tesislerimiz eksik.

   Burada bulamayınca Afyon'da kalıyor. Ters istikamette sabah çıktı, öğle vakti acıktığı sırada Kütahya'dan geçiyor sağ tarafa bakıyorsunuz karnını doyuracağı ihtiyacını gidereceği mekânımız yok.

    Devam ediyor Bozüyük’e, orada mola veriyor. Dolayısıyla Kütahya’mızın bu konumunu iyi değerlendirilecek atılımlarımızı önceliklememiz gerekiyordu.

    Şimdi Kütahya'nın çevre olarak değerlendirdiğimiz Afyon-Eskişehir istikametinden ve merkezden ,Tavşanlı istikametine giden çevre yolumuzun, sağlı sollu iki tarafını ticari alana dönüştüreceğiz.

   Çalışmalarımızı başlattık, İmar komisyonumuz ve ilgili birimlerimiz hazırlıklarını yapıyor, bu yıl içerisinde inşallah bu plan tadilatını yaptıktan sonra, Kütahya’ya yatırımcı gelmesi konusunda gelin diyeceğiz.

   Kütahya'nın bu konumunu iyi değerlendirebilmesi Ayrıca tarihi ve kültürel değerlerini katma değere dönüştürebilmesi için ,

Turizm potansiyelinin yükseltilmesi gerekiyor.

 O amaçla elimizdeki mirasları gün yüzüne çıkarmaya başladık. Örneğin şu anda Türkiye'de ve dünyada tek diyebileceğimiz bir eser sadece Kütahya’da var. Darülkurrâ, Kur'an okuma Mescit olarak,

 eski dönemlerde bu konuda imam olarak yetiştirileceklerin eğitildiği yerlerden birisi.

    Dünyada beş altı tane olduğu söyleniyor, Türkiye'de Tokat'ta ve Kütahya'da ama Ayakta kalan hemen ,küçük restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak tek yapı Kütahya'da…

    Buna baktık, Sayın Valimizin de desteğiyle, Vali bey bir miktar kaynak aktardı.

   Biz belediyemiz olarak özel mülkiyette olan tarihi eseri kamulaştırdık belediyemize geçirdik.

   Şimdi yıkımını yapacağız çevresinin temizliği ve restorasyon yapıp en kısa zamanda Kütahya'ya ve Türkiye dünyaya kazandıracağız.

   O zaman diyeceğiz ki dünyada tek olan esere geleceksiniz ve potansiyelimizi yükselteceğiz.

Ayrıca Kütahya'nın, Ormanı var yüzölçümünün yarısından fazlası Ormanla kaplı…

  İçme suyu, Yeraltı yerüstü su zenginliği çok fazla, Jeotermal enerjili kaplıca ve sağlık turizmine yönelik potansiyeli bu ilde görüyoruz.

  Merkezde var, Tavşanlı’da var, Emet’te var, Hisarcıkta var, Simav’da var, Gediz'de var.

  Bunların her birinin özelliği farklı, Cenabı Allah öyle nimetler vermiş ki Kütahya’ya değerlendirememişiz, artık,değerlendireceğiz.

   Kütahya merkezde, belediyemiz mücavir alan olduğu için orada sınırlı kalmayı tercih ediyorum, diğer ilçelere girmeyeceğim. Yoncalı ve Ilıca tesislerimiz var.

Kütahyalı hemşerilerimiz derki,

Yoncalı şifa, Ilıca sefadır derler.

   Dolayısıyla Yoncalı’nın o şifa kaynaklarını derhal gün yüzeyine çıkartıp yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız.

     Şu ana kadar belediyemizin orada kendine ait bir parseli yoktu. Geldim talimat verdim Şu anda 25'er dekardan 4 adet toplamda 100 dönümlük Kütahya Belediyesi'ne ait tapumuzu aldık.

   Bir yatırımcı geldiğinde başka parsellerde miras ve benzeri sorunlar yaşayacaksa, buyur kardeşim belediyemizin elinde bakın 25 dekar istiyorsanız bir tane… 50 dekar istiyorsanız ikisini birleştirin. Yüz dekara yani orta ve küçük düzeyli yatırımcıdan büyük yatırımcıya kadar alternatif oluşturuyoruz.

   Arkadaşlarıma talimat verdim, bir 100 dönüm daha çıkarın dedim. Kütahya belediyemiz için çalışıyoruz. Onu da 10-15 dekardan başlayacağız, 7-8 tane de öyle parsel üretince dışarıdan bir yatırımcımız sağlık turizmi ile ilgili, biz yer arıyoruz dediğinde, Kütahya Belediyesinin elinde buna sunulabilecek hazır bu şekilde parsellerimiz vardır.

    Diğer taraftan Tabii Kütahya’mız maalesef

 bölgenin en yaşlı ve fakir ili…

Ege bölgesine baktınız 8 il içerisinde devletin resmi rakamları bunu söylüyor.

   Biz bunu söylerken çok haz almıyoruz, üzülüyoruz ama gerçekte bu…

  Ege Bölgesinin en yaşlı ili Kütahya en fakir ili Afyonla, Kütahya… Kişi başına düşen milli gelir açısından. Dolayısıyla fakir ili…

Hem bu fakirliği yeneceğiz hem bu yaşlı nüfusu, gençlerimizi nüfusumuza dahil ederek normalleştireceğiz.

   Çünkü yaşlı nüfus olan ile yatırımcı gelmiyor. Bugüne kadar niçin Afyon’a, Eskişehir'e, Bursa'ya, Uşak'a yatırımcı geldi de Kütahya’ya gelmedi sorusunun cevabı burada yatıyor.

   Çünkü yatırımcı fizibilite raporu hazırlarken bir kaç önemli konu yatıyor.

Bir şehrin konumu… Evet, Kütahya’nın konumu çok uygun… İki nüfus dağılımı nüfusu… Nüfusa bakıyor, 600 bine yakın 570- 580 Bin civarında nüfusu var.

  Bu da normal orta büyüklükte yatırım yapılabilecek bir il olarak görülüyor.

  Buraya kadar bir sorun yok. Nüfusun yaş gruplarına göre dağılımı dediğiniz zaman, bir anda karşısında emekliliğin çok olduğu, yaşlı nüfusun diğer çevre illerine göre çok yüksek oranda olduğu bir il olarak karşına çıkınca diyor ki buraya 2 yatırım yapabilirim. Bir hastane, iki kaplıca…

     Kütahya'da bugüne kadar maalesef bunu da iyi değerlendirememiş… Şehir hastanemiz başlamış, geldiği nokta itibariyle istediğimiz yerde değiliz, inşallah yakında biter.

Kaplıcalarımız da, yıldızlı nitelikli yatırımlara dönüştürememişiz.

  Buradan kutluyorum, Afyon bunu başardı.

  Bugün 15 Binin üzerinde nitelikli yatak kapasitesine onlar sahip oldu. Biz daha yatak kapasitemizi bine ulaştıramadık.

   İşte onu da değerlendirememişiz. Dolayısıyla bu nüfusu gençleştirecek ciddi projelere ihtiyaç vardı, kafamızı yorduk.

   Türkiye'de benzeri olmayan bir projeyi modelledik ve ortaya koyduk.

   Bunu bir uygulamaya geçirdik şuan da diyoruz ki, Kütahya’mızda yaklaşık 50 Bin üniversite öğrencimiz var.

İlçelerle beraber, yaklaşık 30-35 Bin civarı merkezde… Hadi içeri bırakalım biz bu 35 Bini, 25 Binini bu yıl Kütahya'da ikamet eden ve ikametgâhını birinci adres olarak Kütahya’ya almış gençler olması hedefledik.

   Bu ne demektir? 25 Bin kişi burada sayılınca, 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle TÜİK’in rakamları kesinleştiğinde;

Burada olduğu halde burada sayılmayan 25000 Kütahya’da sayılınca Kütahya nüfusu 570’den bir anda 600'ün üzerinde çıkacak.

Ortalama 18, 24-25 yaş arasında genç kuşak hesaplamaya dahil edilecek ortalama yaşlı olan nüfusumuzun aşağı doğru indiğini göreceğiz. O zaman ,Eskişehir’le, Uşak’la, Afyon’la, Bursa ile yaş yönünden bir sorun olmayan rekabet edebilecek dolayısıyla da yatırımcıların artık tercih ederken,

 Kütahya'yı konumundan dolayı birinci ikinci sıraya alabileceği bir il konumuna yükselteceğiz.

25 bin öğrenci için devletten bugüne kadar bir kuruş vergi geliri pay alamıyorduk. 20-25 Bin öğrenci burada sayılınca,

Önümüzdeki 2020 yılından itibaren devletin genel bütçe payından aldığımız para 20 Bin kişi için çıkartacak.

Bu da ne demektir ortalama bin lira dersiniz 20 milyon lira, 25 Bin kişi olursa 25 milyon lira…

Yani 20-25 milyon TL'lik bir yıllık artış sağlamış olacağız. Bunu da Kütahya'da harcayacağız.

   Nasıl sağladık, bunun için ne yaptık derseniz, çok basit İki uygulama yaptık.  Bir, sosyal yardıma muhtaç aile çocuklarının örneğin ulaşım giderlerini Kütahya Belediyesi üstlenecek.

   Meclisimizden geçirdik. İki, normal sosyal yardıma muhtaç değil, gelmiş Kredi Yurtlarda kalıyor veya evde duruyor.

    Bunlara da cazip bir şey yapmamız lazım. Öğrencilerimizin yaklaşık 10 bini yakını Merkez Kampüsün orda Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda kalır hale geldi bu yıldan itibaren…

   Daha önce biraz daha şehirde kalanların oranı fazlaydı, şimdi orada yurt kapasitesi artınca oraya…

   Dedik ki üniversite yönetimimizle, otobüsler odamızla beraber gelin çocuklarımızın oradaki kampüs içi dolaşımını günde 1 TL üzerinden 30 TL’lik abonmana dönüştürelim ve sınırsız biniş olsun.

   Bunun tek şartı ikametini buraya almış olması. İkamet kartını getiren şimdi abone oluyor aylık 30 Lira karşılığında sınırsız indi bindi sağlıyor.

    Meclisimizden geçirmiştik, yurtlardan Kampüs'e giriş ücreti bir liraydı, abone olduysa ikamet kartı varsa belediyenin verdiği ikametgâhı buraya getirirse 75 kuruşa düşürdük.

   İçlerinde yardıma muhtaç olan varsa bu 75 kuruşu da biz ödeyeceğiz, 30 lirayı da biz ödeyeceğiz. Artı şehirde bir yurtta kalmış veya evde kalıyor ama sosyal yardıma muhtaç bir ailenin çocuğu, tüm üniversiteye giriş gelişinde kullanabileceği ulaşım bedelini sosyal yardım niteliğinde olması nedeniyle yükleyeceğiz biz karşılayacağız.

Ayrıca şimdi şehrimizdeki esnaflara bir standart tabela geliştirdik. Esnaf odaları birliğimizle tüm esnaf odalarımıza toplantı yapacağız. Diyeceğiz ki, bu iş yerinde Kütahya Belediyesi ikamet kart indirimi uygulanmaktadır, parantez içinde %5, %10, % 20...

Esnafımız dükkanın önüne bunu asacak, öğrencimiz

buraya girdiğinde ikamet kartını gösterdiğinde, örneğin pastaneye girdi, çıkardı %10 indirim alacak.

    Tüm esnaflarımıza bunu yaydığımız anda öğrencilerimizin tamamına yakını bir anda Kütahya'nın artık öz evladı konumunda gördüğümüz, adresini buraya almış öğrencilik süresi boyunca burada ikamet eden öğrenciler dönüştüreceğiz.

   İşte şehir böyle büyüyecek, şehir böyle barışacak, öğrenci ile vatandaşımız böyle kucaklaşacak.

     Şu andaki Kütahya'nın durumu Çalışanlar ve öğrencilerimiz arasında maalesef hafta sonu gezinti ya da harcama yapmak istediğinde nüfusumuzun önemli bir kısmı çevre illere gidiyor.

    Artık burada kalsın istiyoruz. Çocuğumuz burada eğitim görüyorsa parasını da burada harcasın, huzuru da burada görsün insanca yaşamayı da burada öğrensin dolayısıyla buna da katkımız olsun dedik.

     Bu da önemli bir işimiz, onu daha İnşallah yakında uygulamaya geçireceğiz.

     Onun dışında Kütahya’mıza kalıcı eserler bırakmaya arzu ediyoruz.

Dünya şehirleri arasında sokacağımız önemli projemizden birisinin Kanal Kütahya projesi olduğunu hep dile getirdim.

Şu anda onun hazırlıklarını devam ettiriyoruz. İnşallah 2020 yılından itibaren birinci etabı uygulamaya başlayacağız.

  Yaklaşık porsuk çayı üzerindeki regülâtörden çıktığımızda Kütahya'yı boydan boya kat eden 18 kilometre boyunda bir sulama kanalımız var, Devlet Su İşleri'nin…

     Onun işletmeciliği ve tapusu Kütahya Belediyesine verilmiş zamanında, o kanalı İnşallah 30 metre genişliğinde, 25- 30 metre aşağı olmayacak şekilde sağlı sollu toplamda 100 metrelik bir bantla hem su taşımacılığının yapılacağı, hem Rekreasyon alanlarının olduğu, hem de su sporlarının yapılabileceği bir alana dönüştürüp Kütahya'yı Dünya şehri yapmak istiyoruz.

Türkiye şehri değil bak, dünya şehri, iddialı şehirlerarasına koyacağız. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman inanıyorum ki Kütahya, bir anda hem kendi göç verdiği çocukları burada tutacak, hem dışarıdan nitelikli nüfus dediğimiz nüfus almaya başlayacak.

      Şu anda maalesef birçok insanımızı burada tutamıyoruz. Bunu da ayıplamıyorum. İnsanlar sosyal bir çevre istiyorlar. İstedikleri gibi rahatça çoluğu çocuğuyla oturduğunda kimsenin rahatsız etmeyeceği alanları istiyorlar.

    Yok, olamamış başka önceliklerimiz olmuş, inşallah bundan sonra olsun istiyoruz, bunu önemsiyoruz.

 İkincisi vazo kule! Kütahya'nın simgesi malum şimdi vazo…

  Bunu askerlerimizin ya da gençlerimizin veya Şehrimize gelen misafirlerimizin önüne geçip bir fotoğraf çektirdikleri küçük vazodan alıp, artık şehrin simgesi olan, örneğin Ankara'da Atakule ne ise Kütahya'da vazo o olsun istiyoruz.

    Onun ilgili projemiz devam ediyor, inşallah yakında inşallah onu da gerçekleştireceğiz, çalışmalarımız devam ediyor. Onda da bir sıkıntı yok.

    Onun dışında diğer birçok projemizden Kültür Sanat projesi, Gençlik Spor projesi, Çevre Şehircilik projesi gibi 5-6 ana başlık altında topladık.

     Bu 134 projemizi de önümüzdeki dört buçuk yıla yaydık. Şimdi onun planını son şekline getirdik.

     Başta söylediğim gibi inşallah bundan sonra da onları adım adım uygulayacağız. Her yılda uygulamaya koyacağımız projeleri yine kamuoyunu bilgilendirecek şekilde, basın mensuplarımızla, vatandaşlarımızla bir araya gelerek onlarla paylaşacağız.

EGEM TV.Teşekkür ederiz Başkanım çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Son olarak izleyicilerimize neler söylemek istersiniz, son mesajlarınızı alalım programınızı noktalayalım.

PROF.DR.ALİM IŞIK.Hemşerilerime ve izleyicilerime şunu söylüyorum. Kimse moralini bozmasın. Bu şehir ne söylediysek onun yapıldığı bir şehre dönüşecek.

    Seçim öncesi kime ne söz verdiysek,  tamamı yerine gelecek, borcumuzu ödeyeceğiz tüm projemiz yapacağız.

Onun kaynaklarını oluşturmak bizim boynumuzun borcu biz çalışıyoruz.

   Çok uyumlu bir ekibiz, hiçbir şekilde personelimiz arasında geçmiş dönemlerde yaşanan, o ayrımcılık diye bir şey kalmamıştır.

    Herkes hedefine kilitlenmiş ön gördüğümüz hedefler doğrultusunda tüm Kütahyalı hemşerimin de katkısını alarak ama yerelde ama genelde ama uluslararası alanda şehrimiz hak ettiği yere taşıyacağız, rahat olsunlar.

     Bu ilk 6 aylık uyum dönemi olarak geçirdik, şimdi 1 Ekim'den itibaren artık uygulama dönemine başlıyoruz. Bu uygulama döneminde de attığınız her adımdan hemşerilerimizin mutlu olacağını inşallah tahmin ediyorum. Size de çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki programlarda hangi somut adımları attığımızı bir kez daha sizlerle paylaşırız İnşallah, ayaklarınıza sağlık.

EGEMTV..Bu keyifli ve doyurucu bilgiler için teşekkür eder başarılar dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI