Reklam
Bugun...
Uşak'ın En Çok, Türkiye'nin En Uzun Belediye Başkanlarından Selçikler Belediye Başkanı Osman Çakar İle Özel Röportaj


FEYZİ TOKAT GAZETECİ-YAYINCI-HABER AJANSI SAHİBİ
egemtv@gmail.com
 
 

 

Başarıları ile ödüllere doymayan Selçikler Belediye Başkanı Osman ÇAKAR, kapılarını bizlere açtı. Türkiye'ye ve ilimize hizmet eden Selçikler Belediye Başkanı Osman Çakar ile hakkında hiç bilinmeyenleri ve özel hayatını konuştuk. Keyifli okumalar dilerken Sayın Osman ÇAKAR'A verdiği röportajdan dolayı sonsuz teşekkür ederim.

Osman Çakar Kimdir?

10 Aralık 1960 yılında Sivaslı’da doğdum. Sivaslı’nın Gölbahçe mahallesinde dünyaya gelmişim. İlkokulu 31 Ağustos İlköğretim okulu, Sivaslı Lisesi’nde ortaokulu bitirdim. Ortaokulu bitirdikten sonra 73-72 imtihanına girdim. Çanakkale öğretmen okulunu kazandım. Yatılı bir şekilde okudum.1978 yılına kadar orada tahsilime devam ettim. 1978 yılında o dönemde siyasi olaylardan dolayı içerde yattım. Türkiye’de ilk öğrenim özgürlüğünü engellemekten dolayı hapis yattım. Cezaevinden çıktıktan sonra bazı sağ-sol, ilerici-gerici kavramlarından bizlerin hayatı ve geleceğiyle, ülkemizin, gençlerin hayatları ile oynandığının farkına vardık. Bazı şeylerden de ders aldık.
1980 yılında evlendim. Benim evliliğimde farklıydı. 14 Eylül tarihinde evlenecektim. Fakat ihtilal oldu. 21 Eylül’de evlendim. Kına gecemizi de bir saat anca yaptırdılar. Gelin konvoyu da yapamadık, gerçi o zaman çok araba yoktu ama yaptırmadılar. Eşimle oynayalım derken iki asker ve bir polis yanımıza geldi. Dediler ki oynamak da yasak. O dönemleri yaşadık. Daha sonra askere gittim. Acemi birliğimi İzmir’de yaptım. Geçmişte ki sabıka kaydımdan dolayı uzun dönem askerliğim Ağrı’ya çıktı. Çünkü o dönemde sürgün olan iki yer vardı. Biri Ağrı biri de Kars’tı. Askerden geldikten sonra ANAP kuruldu. ANAP’ın ilk yasal kongresine rastladık. Parti’nin idare heyetine aday oldum. Seçilen başkanın 3 katı oy alarak arkadaşlar beni layık gördüler ve seçtiler. Başkanımız 6 ay sonra milletvekilleri ile kavga etti. Ankara’daki yetkililer başkanı görevden aldı ve beni onun yerine atadı. Bir sene sonra gerçek kongre yaptık. 1992 yılına kadar parti başkanlığı yaptım. 1991’de İl Genel Meclisi adayı oldum. Açık ara farkla öne geçmeme rağmen sabıka kaydımdan dolayı şikayet ettiler ve seçime katmadılar. 1992’de Selçikler belediye oldu. Aday olmamı istediler ben pek yanaşmak istemedim. ANAP’ın Genel Başkan’ından aday olmamı istediği ile ilgili haber geldi. Bende sonrasında aday oldum. Vatandaşımız 6 dönem sandıkta bizi tercih etti ve hizmet ettik. Aynı zamanda cezaevinden çıktıktan sonra üniversite imtihanına girdim. Konya Yükseköğretim Üniversitesi  matematik bölümünü kazandım. Birkaç ay okuduktan sonra askeri dönemin de etkisi ile okulun pek tadı olmadığını fark ettim. Okula da sabıklı olarak kayıt oldum. Biz ders görürken askerler koridorlarda dolaşıyordu. Okurken aynı zamanda evliydim. Babam benim için okumaz demiş. Annem de okumayacak isen okulu bırak dedi ve okulu bıraktım. Sonra üniversite sınavına tekrar girdim. İki yıllık yerel yönetimler bölümünü okudum. Üç tane de çocuğum var. 7 torunum var. Vatana millete hizmet etmek için çalışıyorum.

Belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Yaptığınız görevden hiç pişmanlık duydunuz mu?

Hayır. Ben belediye başkanı oldum diye hiçbir işimi bırakmadım. Çiftçiliğime ve hayvancılık mesleğime, züccaciyelik işime yine devam etim. Ben bu makamı daimi ve para kaynağı olarak hiç görmedim. Önemli olan görevi layıkı ile yapabilmektir.


Belediye başkanlığının size göre olumlu ya da olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönü; vatandaşların zorda kaldığı durumda onlara yardımcı olma şansımın olmasıdır.. Ve onların yüzünün gülmesi beni çok mutlu ediyor. Yaptığım işten büyük keyif alıyorum. Vatandaşların sıkıntılarına ortak olmak çok önemli. Benim için olumsuz yönleri yok.

Yaptığınız iş ile ilgili bir şeyleri değiştirme fırsatınız olsaydı neleri değiştirirdiniz?

Böyle bir fırsatım olsaydı imarla oynama hakkını belediye meclisine vermezdim. 


Geleceğin belediye başkanlarına ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

İnsanlarla diyaloglarını ve ilişkilerini çok sıkı tutsunlar. Kibir siyasi kişilerden uzak olmalı. En önemlisi de sinirlerine hakim olmalılar. Yani sinirlerine hakim olursa başarılı olur. Son olarak da dürüst ve ahlaklı olmalılar.

Zamanı geçmişe alma imkanınız olsaydı, geçmişten neleri değiştirirdiniz?

1980’lerde çektiğimiz o acıları yaşamak istemezdim. Dış güçlerin bizlere oynamış olduğu sağ-sol fikirlerini ayrıştırma değil de kardeşçe ve dostça birlik içerisinde yaşamak isterdim.

Hayatta büyük kararlar alırken kimlerin düşüncelerini önemsersiniz?

İstişare sünnettir. Peygamberimiz ne demiş; danış, ondan sonra düşün ve karar ver. Ortak akıl insanı daima başarıya götürür. Tek başımıza düşünürsek hata yapma oranımız yüksek olur. İdollerim ise Mustafa Kemal Atatürk, Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan.

Hayatta ki en büyük korkunuz nedir?

Ben kolay kolay korkmam ama herkesin korktuğu bir şeyler vardır. Benim seçim ve kaybetme korkularım var.

Herkes doğal yaşamın güzelliğinden bahseder ve o hayatı yaşamak ister. Peki siz bütün işlerinizi bırakıp doğal yaşama dönmek ister misiniz?

Doğal yaşam bizi bize bırakmaz. Ben zaten doğal bir hayatın içerisindeyim. Güvercinime, tavşanıma, köpeğime her zaman bakarım. 

Hayat felsefeniz var mı? Varsa nedir?

Dürüst ve ahlaklı bir yaşam. Çevremize yararı ve faydası olan biri olmaktır. Bu dünyada güldüren, sevindiren ve öbür dünyaya da göçtüğümde iki damla gözyaşı döktüren olmak istiyorum.

Vazgeçemediğiniz alışkanlıklarınız nedir?

Hayvan sevgisi çok fazla. Onlara bakmayı ve beslemeyi çok seviyorum. Kötü alışkanlık olarak sigara vardı. Onu da bıraktım. Başka kötü bir alışkanlığım yok. 

Hayatta ki en büyük dileğiniz nedir? Gerçekleşti mi? 

Ben hayatımı dolu dolu, güzel yaşadım. Çocuklarımı toplum tarafından sevilen biri olarak yetiştirdim.

Müzik dinlemeyi sever misiniz? Ne tür müzik dinlemekten hoşlanırsınız?

Türküleri çok severim. İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Hale Gür. Türkü ve arabesk ile ilgili olanları severim.

Hiç unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız? 

Siyasette toy olduğum zamanlardan bir anı anlatayım. Kulakları çınlasın Mesut Yılmaz gelmişti. Burkaz ayrımında karşıladık. Seçim arabasına bindik. Karbasan’a gidip gelecektik ve burada da seçim ile ilgili konuşacaktık.  O günde burada düğün vardı. Genel başkanın önünde de konulmazmış o zamanlar bilmiyordum. Bende konuşmak istiyordum sonra çık konuş dediler bana. Konuşmak için çıktım. Niyetim saygısızlık değildi ama kuralları bozdum. O gün ki kişiler bu durum karşısında çok olgun davrandılar.

Uşak’ta mesleğinizi icra ediyorsunuz. Uşak deyince neler söylemek istersiniz ve nasıl bir Uşak hayal ediyorsunuz? 

Aşığının bol, insanların birbirini sevdiğini, dost canlısı, samimi ve insancıl insanlardan bir araya geldiğini görüyorum.

Geçmişten günümüze Uşak’ın ekonomik, sosyal anlamda gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben 1984’ten bu yana bütün belediye başkanlarının çalışmalarını gördüm. Şu an ki yatırım hiçbir belediye başkanlığı döneminde olmadı bunu samimi söylüyorum. Şöyle anlatayım; en çok methedilen Ali Erdoğan’dır. Ne yaptı? Alt yapı yaptı. O dönemde Uşak için Banaz afet bölgesi ilan edildi ve parasal destek iki katına çıkarıldı. Buna rağmen borç yine bitmedi. Günümüzde de hala o dönemin borçları ödenmeye çalışılıyor. 


 Boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Boş vaktim çok olmuyor. Bulmaca çözmeyi çok severim. Arkadaşlarla gezerim.  Çiftçiliği de çok sevdiğim için cumartesi, pazar mutlaka kendime bir iş bulurum. 

Kitap okur musunuz? En son okuduğunuz kitabın adı neydi? 

Okurum. En son Darbenin Kayıp Saatleri’ni okudum. Şu anda da Yalnızlığın Bilinmeyen Yüzü diye bir kitap okuyorum. Beni en çok Şeyh Şamil’in Kafkas Fatihi kitabı etkilemiştir. Bir de Necati Cumalı’nın Tütün Zamanı etkilemiştir.

Tarihte bir kahraman olsaydınız eğer kim olmak isterdiniz? 

Bir icat yapan ve insanlığa yararı olan biri olmak isterdim.

Hayat tecrübelerinize dayanarak gençlere vereceğiniz tavsiyeler neler olacak?

Bir şey istediklerinde asla vazgeçmesinler. Yasalar çerçevesinde mücadele etsinler. İstedikleri şeylerin arkasında dursunlar.

 

 
 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI