Reklam
Bugun...
AK PARTİ UŞAK BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARI VE BAŞKAN CAHAN..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

AK PARTİ UŞAK BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARI

VE BAŞKAN CAHAN..

  Uşak Ak Parti ve Aday Adaylarına baktıgımızda çok ilginç bir tablo görüyoruz.
  Aday adayı sayısı tatmin edici olmasada çok az degil.Asıl önemli bu aday adaylarının,Uşakda çok karmaşık ve anlamsız geçen, ilk iki yılı çok başarılı geri kalan dönemi ise tam bir kaos ve kavga içinde kavganın oldugu ve, Uşak' a, çok büyük zararlar verdigi,bir önceki dönemden sonra ,Başkanlık koltuguna oturan Av.Nurullah Cahan ın karşında aday adayı olmalarıdır.

    Yani ,Belediye meclisi üyelerinin evlerinin işyerlerinin bombalanıp kurşunlanmasına kadar varan bu kaos dan sonra ,çok ciddi hizmetlerle ,kendi deyimi ile çok degiştin Uşak diyerek ,Uşaklıya duyurdugu bir görev döneminden sonra aday adaylarının iki düşüncesi olabilir ,hatta üç düşüncesi bile olabilir.

  Birincisi ben senden çok daha başarılı olurum ,Başkan Cahan demek içindir.

   İkincisiBaşkan Cahan ne yaparsan yap çarşıyız ,karşıyız düşüncesi olabilir.

  Üçüncüsüde laf ola beri gele ver adaylık parasını boşa gitmez namın yürür belki bir meclis üyeligi vb alabilirim zihniyeti olabilir.

  Yada bunlardan hiç biride olmayabilir.

Birinci şıkda ben daha iyi yaparım kısmı çok ciddi bir iddiadır ve ispat ister yani ne yaptınki ,Mevcut başkandan daha iyisini yapabileceksin somut bir şeyler gösterde ikna olalım sorularına cevap vermesi gerekir.Yani mesleginde işinde vb vb bir çok yerde bir çok ciddi başarı hikayesinin kahramanları bunu söyleyebilir.Böyle hikayeleri olmayanların bu kadar iddialı konuşmaları çok ciddi soru işaretlerinide beraberinde getirir.

  İkincisi çarşıyız karşıyız düşüncesi varsa bir aday adayında onun partililigi ve samimiligi bile sorgulanabilinir demektir.Yapılan güzel işlere takdir,eksik olanlara usluplu medeni eleştiri yerine höçceten karşıyız düşüncesi çok soru işareti bıkarır kafalarda.Üçüncüsü bizce en mantıklısıdır.En dogru,en hızlı etki yapan ve hatta en ekonomik ve ucuz, bir tanıtım aracıdır .Yani aslında en akıllıcasıdır.

   Uşak Ak Partideki aday adaylarının hangi düşüncede oldugunu tabiki bilemeyiz.Demokrasinin geregi aday adayı olmak onların en dogal hakkı.Zaten bizimki bir analiz bir yorum.Belki siz başka bir pencereden farklı görürsünüz.

  Her yere, ÇOK DEGİŞTİN ..UŞAK ,diye harika bir sloganla ulaşan,Uşak Belediye Başkanı eger bize'de sormuş olsaydı ,şu öneriyide verirdik.Her mahalleden bir orjinal mahalleli vatandaş çıkıp ,mahallesine yapılan hizmeti kısa öz anlatıp ,ÇOK GÜZELLEŞTİN UŞAK.. ,diye diye tanıtım yap derdik.

   Yani Karaagaç mahallesine yapılan,mahalle konagı resmi yanında ,Karaagaç mahalleli bir sakin'in ,,ÇOK GÜZELLEŞTİN UŞAK..ÇOK GÜZEL OLDUN KARAAGAÇ ,, diye söyledigini ve bunun 19 mahalleye özel ayrı ayrı hizmetlerin anlatıldıgı bir formatda olmasını söylerdik.Birde ana noktalarda tek başına 19 mahallenin 19 ayrı sakiniyle,,ÇOK GÜZELLEŞTİN UŞAK,,demesini önerirdik.

  Yapılırmıydı bilmiyoruz ama harika bir slogan olan ,ÇOK DEGİŞTİN UŞAK ,,sözünün çok dogru oldugu hep beraber gördük görüyoruz.Çok güzelleştin Uşak'ı da görüyoruz ,dahada görecegiz özelliklede KENT PARK da.Birde Eskişehir 'in ,PORSUK Çayındaki plajının,Uşak daki karaagaç göletinde  veya uygun bir yerde,yapıldıgını görürsek ,ÇOK ,,degil,,ÇOOKKK güzelleştin Uşak ,diyecegiz.


   Çok güzelleşen ve çok degişen Uşak'ın kaptan dairesinde ,Belediye Başkanı Nurullah Cahan var.

   Bu kadar aleni ve gözüken hizmetlere ragmen ben daha iyisini yapacagım diye aday adayı olmak çok ciddi bir iddiadır,gerçi iddialı aday adayları Uşak a renk katar,tabi rekabeti etik kurallar dışına taşımazsa..
   Başkan Cahan ın daha aday olup olmadıgı belli olmadı,yani Ak Parti Genel Merkezi açıklama yapmadı.

   Ak Partinin Cahan la bir kaç puan önde başlayacagı ,Uşak siyasi kulislerinde aleni konuşuluyorken,yeni bir aday ile yollarına devam etmesi çok riskli diyen bir grupda var.

  Başkan Cahan dışında yeni bir adayın olması durumunda kaybedilecek seçim in risk ve sorumlulugunuda birilerinin alması gerekir diyenlerde çok haksız sayılmaz.Ak Partide daha önce ki aday adayı bollugunu bu dönem göremedik.

   Bazı eski aday adayları küskün bazılarıda sonucu belli yarıştan sıkıldık dedikleri iddia ediliyor.
  Olası bir Başkan Cahan harici adayla yoluna devam etmek isteyen bir Ak Parti, Başkan Cahan ın bagımsız bile aday olmasından etkilenmesi çok ciddi risk alması muhtemel, bu durumda Başkan Cahan ile yola devam edilecek diyenlerde mevcut.

  Birde Ak Parti Uşak teşkilatında,görev verilirse burdayız diyen çok ciddi bilgi ve deneyimleri bulunan ama aday adaylıgı ile yarışa girmeyiz diyen bir grubun olduguda söyleniyor.

   Ak Parti Genel Merkezi aday adayı olmamış birini aday yaparmı bilmiyoruz , buda bir  ihtimal diyenlerde mevcut.     Ortak akıl Başkan Cahan la devam etmektir ,hiç olmazsa elimizdeki belediyeyi riske atmamış oluruz diyenlerde var.

Son dönemde aday adaylarında ,proje açıklama,ekip açıklama,partisinin politikalarını anlatma veya aday oldugu makam ile ilgili düşüncelerini anlatma duyurma bir çalışmanın basın aracılıgı ile yapılmadıgına bu işlerin tamamen sosyal medya ile yürütülmeye çalışıldıgına tanık oluyoruz.Bir önceki genel seçimlerde milletvekili adayımızı basına çıkarmıyoruz çünkü bir çok şeyi bilmiyor hatta partisinin politikalarını bile bilmiyor pot kırar zarar ı olur diyenleri bile çokça duyduk.

 Yani yerel basından kaçan uzaklaşan aday aday ları veya adayın bir sıkıntısımı var, demekten kendini alamayan bir grupda mevcut.
  Sosyal medyada kopyala yapıştır yayınla ,anlatma sorgulama cevaplama yok ,kendin pişir kendin ye ,tabi yerseniz ,çünkü seçmen artık bunu yemiyor.Seçmen ilgi alaka ve temas istiyor anlatılmasını istiyor.

Sosyal medyadan yaz kaç teknigi artık tutmuyor.

Zaten Başkan Nurullah Cahan ı bu kadar iddialı yapan şeylerden biride her gün neredeyse ,yerel gazete,dergi,internet ,tv vb tüm yayın organlarında,seçmenine ,vatandaşına kentine saygı duyup bilgilendirmesi degilmidir.

   Aday adayları basına çıkmayı sadece aday adayıyım hayırlı olsundan ibaret görüyorlar.Ve sonuç bu aday aday adayı diyorki hele bir aday olayım basına çok çıkacagım diyor.

Bu konularla ilgili yöneticilerimizin bir çok defa konuştuğu bir olayı da yazmadan geçemeyeceğim.

  Kısaca yöneticilerimizin dönem dönem sohbetlerine konu olan söylemlerini de buradan aktarayım .Belki konuları anlatmamıza katsısı olur.

   Son çeyrek yüzyılın en başarılı siyasetçisi ,ister kabul edin ister etmeyin ,seçimde sonuç çok oy alıp kazanmaksa tek kriter olarak bu durumun ele alındığı bir ortamda en başarılı lider,Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan dır.

   Çünkü girdiği her seçimi kazanmıştır.

  Siz hiç Cumhurbaşkanın sosyal medyada mesaj verdiğini gördünüz mü [ bir elin parmakları kadar olan örnekleri değerlendirmeyin bu genel bir konudur ] ,görmezsiniz ,çünkü ,Sn Cumhurbaşkanı çeyrek asırdır her akşam Özelliklede televizyonlarda ,programlarda ,ana haberlerde ve meydanlardadır.

  Yani kısacası televizyonlarda meydanlarda var,sosyal medya da yoktur. Demek ki başarılı siyasetin yolu sosyal medyadan yaz- kaç modelinden geçmiyor.

  Sosyal medyada başarılı olanlar sadece yutuberler dir.Siyaset ve yutuberlik ayrı ayrı iştir.Ama nedense aday adayları ve adaylarda son dönemlerde bir sosyal medya çılgınlığı başladı, çünkü bedava ve sorgulama kitlesi yok, yaz- kaç mantığı ile gidiyor ,hatta parayı basarsan çok sayıda takipçi yorumcu vb vb bile satın alabilirsin.

   Gerçi bu takipçi okuyucu izleyici vb satın almalar sosyal medyada artık basın tarafından da kullanılıyor,haberi 10 adet okunan bir medya kuruluşu ,binlerce okuyucu satın alarak olmayan okuyucularla sanal ortamda çok ciddi izlenirlik ve takip varmış gibi göstererek diğer rakiplerine fark atmak istiyor.Neyse konumuza geri dönelim,

 Her akşam televizyonlarda olan Cumhurbaşkanı ortada en iyi başarı örnegi iken ayda yılda bir rastladıklarımız veya sosyal medyadan 3-5 cümle ile siyaset yapanlar nerde ,bunuda açıkca görüyoruz.

  Bu nedenle televizyonlar özelliklede yerel televizyonlar yerel seçimlerde vazgeçilmez olmalı ama başarı niyeti olmayanlar için bu durum geçerli degil.

  Rakiplerinin hatta ne idigi belirsiz merdiven altı reklamcıların bile kendilerine haksız kazanç ve rekabet sağlamak için ,sürekli yerel televizyonlara yaptıgı iftira ve yalan yanlış söylemler etkili olmasa da ,yerel basın izlenmiyor gibi bir söylentiyi gündeme taşıyor.

  Bu işe yabancı olanlar ise zaten başarı niyetleri de yok ise bu söylentiye mal bulmuş mağribi gibi atlıyorlar.

  Halbuki 400 bin e yakın nüfusu olan Uşak da en kötü ihtimalle yüzde on izlense 40 kişi ye ulaşan bir mecra nasıl yok sayılır anlamak mümkün degil.

  Bırakın yüzde onu öldüm tabiri ile yüzde beş izlense ,20 bin kişiye ulaşır yerel televizyonlar ,PEKİ AYNI ANDA 20 BİN KİŞİYE ULAŞAN BİR MECRA VARMIDIR UŞAKDA.

  Ayrıca bu rakamlar en kötü ihtimallerle ayarlanmış en düşük rakamlardır yerel televizyonlar bölgelerinde yüzde 30 ile 40 arası izlenmeden aşagı düşmezler.

  Bu izlenmiyor söylentisinin nedenini açıkladık ,ama en asgari 20 bin kişiye aynı anda ulaşan bir mecrayı aday adaylarının yok saymasına alışamadık çünkü onlar partilerini projelerini anlatmak yerine yerim kesinleşinceye kadar kıbırdanmayayım ne şiş yansın ne kebab diyemi düşünüyor acaba.

 

   Aday oluncamı konuşacagı şeyler aklına geliyor yada proje üretmeye başlıyacak anlamak çok zor. Demekki proje filan hak getire iki sloganbul ver sosyal medyadan mehteri.Aday olursa bakarız bir çaresine mantıgı tutarmı tutmaz.

   Hele Nurullah Cahan gibi bir tanıtım ve proje uzmanına hiç tutmaz.Aslında aday adayları elinde dosya İl Başkanlarına adaylık başvurusunu yaperken projelerinide yazmalı bu projeler dosyada bulunan aday adaylıgı ücretinin yatırıldıgını gösterir makbuzdan daha önemli olmalı.

   Basına proje bile anlatamayanların ,ÇOK DEGİŞTİN..ÇOK GÜZELLEŞTİN diyen bir Uşaklı sakine ben daha iyi işler yapacagım onuniçin aday adayıyım demesi her halde çok ilginç dramatik bir komedi olsa gerek.

Daha güzel ne yapacaksın açıkla projeni basına o da sorsun araştırsın incelesin vatandaş adına herkese duyursun,dogrusu bu degilmi.Projesi olmayan, dip balıgı gibi bir kaç il yönetiminde il başkanın vekilin kulagına fısıldayıp yöneticilik yaptıgını zanneden insanların aday adaylıgıda çok garip degilmi.

   Her dönem herşeye aday olan bu kişilerden bir tanesi yine Ak Parti Uşak merkez Belediye Başkanlıgına aday adayı oldu

  .Projemi sorsanız projenin kelime anlamını bile bilmez, yaptıgı en başarılı iş para kazanmak,ve bir kaç STK da yöneticiliktir,önüne gelene şimdiden selamı çok gören kibirliligi ve toplumda dışlanmış insanlarla yan yana çekinmeden yürümesi onu başkan yapmayacagını bilirler ,ama Sayın Partinin en üst düzeylerine ufakdan sesizce oturup proje üretmeden yaptıkları STK yöneticilikleri ile STK ,Genel Başkanlarını kullanarak ulaşmaya çalışırlar.

  Tabi bu ulaşmalar çogu zaman benim projem var daha iyi hizmet ederimden çok,mevcut Başkanı el altından gizli gizli şikayet ederek kötüleyerek kendine yer açmaktır.

  Tüm bunlara Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ın DAĞ gibi bir cevabı oldu.Hemde Uşakda konuştu ve anlamı şu olan,birilerini kötüleyerek ,mevcut Başkanları şikayet ederek aday adayı olanlar degerlendirilmeye bile alınmayacaksınız ,sizleri biliyoruz dedi.
  O kadar net bir şekilde,hizmetde yarışın dedikodu da degil diyen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, bunları sadece Uşak damı konuştu yoksa başka vilayetlerdede dedimi bilmiyoruz.

  Ama Uşak da konuşmasının bir hikmeti oldugunuda düşünüyoruz.Yani Ak Parti Genel Merkezi kuru gürültü aday adayları ile sahneye inmeyecek Sn.Hamza Dağ ın net söyledigi budur.Bu durum gayet sevindirici ,diger partilerinde uygulaması gereken bir düstür olmalıdır.
   Şimdi burdan yazıyoruz,Uşak Belediye Başkanı Nurullah CAHAN dan ,Uşak ı daha iyi yönetirim daha çok hizmet ederim diyenler çıkarın kagıtları kalemleri çıkın Uşaklının karşısına sınav var..

Yada bazı siyasilerin yerel basına Cumhuriyet Bayramı mesajını şimdi vermeyeyim aday olunca vereyim dedigi gibi anlaşılması güç bir durum ortaya çıkar.

Sonuç olarak bu bir yorum bir anaiz habermerkezimizin derledigi insanlarla görüşerek ve olayları takip ederek yazdıgı bir analiz,katkıda bulunmak isteyenlere cevap hakkı açıktır.

ÖNEMLİ NOT..CHP NİN UŞAK MERKEZ BELEDİYE BAŞKANI ADAY I OLARAK  İŞADAMI ASIM KALELİOĞLU AÇIKLANDI..

YANİ AK PARTİLİ ADAYIN YARIŞACAGI RAKİP LERİNDEN BİRİ BELLİ OLDU..

HERKESE VE HER PARTİYE BAŞARILAR DİLERİZ..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI