Reklam
Bugun...
CHP KALELİOĞLU ,İYİ PARTİ GÜR İLE UŞAK BELEDİYESİNİ KAZANABİLİRMİ..NE OLACAK BU SIVASLI NIN HALİ..???


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

NE OLACAK BU SIVASLI NIN HALİ..CHP KALELİOĞLU ,İYİ PARTİ GÜR İLE UŞAK BELEDİYESİNİ KAZANABİLİRMİ..???

Geçen araştırmamızda çoğunlukla CHP ve İYİ Partiye deginmiştik aslında bu yazımız sahanın önemli oyuncusu AK PARTİ ve aday adayları ile Partinin forveti ,Mevcut Uşak Belediye Başkanı Av.Sn.Nurullah CAHAN a ait olacaktı,sonrada ilçe Belediye Başkanlarını irdeleyecektik.
  Fakat CHP ve İYİ PARTİ ye yaptıgımız araştırma o kadar çok ses getirdiki ,  bu durumda bir çok taze bilgide gelmiş oldu.Bu nedenle bu yazı bir öncekinin devamı tamamlayıcısı gibi olacak.
   CHP tabanı özellikle ilk yazımıza verdigi samimi tepki ve güven den dolayı artık daha seri bilgi veren bir boyuta geldi.Şimdi CHP tabanın son nabzını sizlerle paylaşacagız, ama öncelikle bilinmesi gereken bu yazı bir yorum ,araştırma, kişilerle söyleyişiye dayalıdır,ayrıca vatandaşın gözlemlerinide içermektedir,bu nedenle eksik, fazla olabilir zaten somut bir delil ve bilgiyle bu araştırma analiz yazıları yazılamaz.Bu nedenle bazılarınız bu yazıyı sevecek bazılarınız ise hiç hoşlanmayacak ama sokakda bunlar konuşuluyor bu şu an için  bir gerçektir.
    Bu yazı tamamen gazetecilik merakı ve heyacanı ile derlenmiş bir yazdır.
    CHP nin memur olmayan aday adaylarına başvuru için verdigi süre 19 ekimde sona eriyordu uzatıldı.Uzatılan sürede ,bitti bitmek üzere belkide siz bu yazıya tesadüf ettiginizde bu süre bitmiş olacak.
    Şu an itibarıyla Bildigimiz kadarı ile 3 adet başvuru alan, Uşak CHP merkez ilçe Belediye Başkanlıgı aday adaylıgı tam anlamıyla bir ŞOK içeriyor.Sayı iddialı bir ana muhalefet partisinden çok öte bir durumda.3 Aday adayı başvurdu diyoruz ama bu 5 de olsa bir şey fark etmiyecek bu sayıda çok az, bakalım memur adaylardan kaç başvuru olacak.
   Zaten bu durumu gören,ciddi sıkıntıları olan Uşak CHP Tabanı da umutlarını yitirmek üzereyiz diye feryat ediyor.Neden bir önceki yazınızda belirtiginiz herkesimden oy alabilecek aday adayları ,neden partiye gidip başvurmuyor diye büyük bir şaşkınlık içindeler.
   Tabanla konuştugumuz kadar aday adayı olabilecek insanlarlada konuşup araştırdık.CHP Uşak da herkesden oy alabilecek aday adayları CHP Uşak teşkilatının emrivaki yapıp,İşadamı Sn. Asım Kalelioğlu nu aday gösterecegini ve bu yüzden başvuru yapmanın bir anlamı olmadıgını söylerken,tabanda siyasete daha yakın olanlarda bu durumun bir benzerlerini dile getiriyorlar.
    Uşak CHP de aday adayı olmanın para ve zaman kaybı oldugu hatta aday adayı olurlarsa dalga konusu olup aday belli iken neden Sazan oldun diyeceklerinden bile çekinenler var.
    Bu kişilere CHP İl Başkanı Sn. Nadi SANCAR ın bizzat aday adayları başvursun diye pazar günü bile partiyi bizzat açtıgını söylememize ragmen MALUMUN İLANINI YAPAN DA aynı olaylar degildimi, diye sitem ediyorlar.Biz bu durumun ne derece dogru tam olarak bilmiyoruz ,ama bu saate kadar sadece,3-5  aday adayında kalıp ŞOK yaşatan CHP Uşak Merkez ilçe Belediye Başkanlıgı,aday adaylıgı başvurusunda bir çok kişinin aynı şeyi ima etmesinide yabana atamadık.Ve burada yazdık.
   Uşak CHP tabanı kadar Uşak CHP de kanaat önderi olabilecek toplumda pozitif karşılıgı olan isimlerde aynı konuyu gündeme getirerek aday adaylıgı başvurusu yapmıyoruz diyorlar.Ne bekliyorsunuz diye sordugumuzda CHP yönetiminden davet gelirse ancak düşünürüz diyenler bile var.Ama CHP yönetiminin kimseye davet vererek gidecegini zannetmeyiz diye söyledigimizde de ,Şu andaki aday adaylarından Asım Kaleliloğlu na bunun yapıldıgı veya buna yakın bir şeyler oldugunu söylüyorlar.Tabiki buna en çok CHP teşkilatı itiraz edecektir biz sadece söylemleri ilettik bu bizim görüşlerimiz degil.Fakat bu kadar az aday adaylıgı başvurusunun CHP Uşak örgütlerinde öz eleştiriye tutulup kamuoyuna da saglıklı bir bilgi verilmeside gerekli gibi duruyor.    Konuştugumuz tabandaki ve siyasete daha yakın isimlerde bu aday adayı azlıgının ,CHP İl teşkilatının Asım Kalelioğlu isminin kesinmiş gibi algılatmasından kaynaklamasının etkili oldugunu söyüyor.
    CHP İl Başkanın bizzat CHP Lideri Sn Kılıçtaroğlu na Asım Kalelioğlu nu götürmesi ve bunu sosyal medyada yayınlamasınıda delil olarak gösteriyor.Bir çok CHP tabanında görüştügümüz kişiden,hiç bir kişinin Asım Kalelioğlu ile seçimin alınmasının mümkün oldugunu söylemiyor.Tam tersi Sn Kalelioğlu nun,ithal aday oldugunu ve sonradan sadece adaylık ve seçim için, seçim öncesi üye yapılan İTHAL BİR ADAY oldugunu söylüyorlar.
    Seçimi başlamadan kaybettik diyenler bile var.Hatta bazıları partinin her genel seçimde sürekli kadrolu ,her yere aday adaylarının bile bu olaya sessiz kalarak,zaten bu seçimde bu adayla başarısızlık garanti olacak ,o zamanda bu yönetim gider ,zaman belki bize yakın olanları getirir ,şansımızı bir daha deneriz düşüncesinde bile olabileceklerini söylüyorlar.
    Tabiki bunlar birer söylem fakat dikkat çeken durum onlarca aday adayı çıkartabilecek ,Uşak CHP de önemli isimlerin adaylık konusunda çok umutsuz olmalarının bir nedeni olmalı acaba bu neden ,Sn Kalelioğlu mu diyede düşünmeden geçilmiyor.
   CHP Uşak tabanı Sn Asım Kalelioğlu ile bir seçim alamayacagını düşündügü gibi İTHAL ADAY diyerek tepki bile veriyor.Peki bu iddialar dogrulanır ve CHP Asım Kalelioğlu nu aday gösterirse ne olur.CHP Tabanı , CHP de herkesimden oy alabilecek mevcut aday adayı olabilecekken, bu nedenle aday adayı bile olmamış olanlarda dahil bundan önceki yerel seçimlerde oldugu gibi acaba yönlerini degiştirirmi.
    Yani CHP Uşak merkez Belediye Başkanlıgını alamayacagını düşünen CHP Tabanı Uşak da daha önce MHP adayında birleşip Ak Partiye tepki oyları ile Belediyeyi 2 defa MHP ye vermişti.Çünkü Merkez İlçede genel seçimlerdeki MHP ve CHP oyları belli iken ve MHP nin tek başına Belediyeyi kazanacak oyu olmadıgı bilinirken MHP den 2 Dönem Belediye Başkanı seçilme nedenlerinden biri budur.Bir önceki yerel seçimlerde CHP Tabanı MHP nin adayını tutmadıgı ve seçim kazanamayacagını gerekçe göstererek oyunu kendi partisine vermiş ve bir Ak Parti bir MHP ye geçen Uşak Belediye Başkanlıgında gelenek bozulmamıştı.
    Fakat bu durum şimdi degişti ,bir önceki yerel seçimde bir gerçek ortaya çıktı,MHP tek başına Uşakda Belediyeyi alabilecek oya sahip degil,Ak Parti ise tek başına Belediyeyi alacak oya sahip.O zaman mevcut durumda MHP ile ortak hareket eden Ak Partinin oy seviyeleri çok daha yukarılara çıkacaktır.Bu durumu tahlil eden CHP Tabanı iyice umudunu kaybetmeye başlıyor ve bu umutsuzlukdan kurtulmak için kendini heyacanlandıracak bir aday istiyor.CHP Uşak yönetimindende oyları MHP ile çogalacak olan Ak Partiye karşı mücadele edebilecek bir aday isyiyor, hatta Ak Partiden ve diger partilerden oy alabilecek bir aday istiyor.
    CHP aday adayı Asım Kalelioğlu nu takip eden tabandan bazıları Sadece önemli gün ve haftaları takip eden bir aday adayımız var büyük ihtimal son anda önemli bir şey olmazsa da aday olacak,aday adayımız ne kadar CHP li oldugunu ispatla ugraşır gibi duruyor deselerde biz bu görüşlere tam olarak katılmıyoruz, çünkü basın olarak Sn.Kalelioğlu nu hiç takip edemedik,sosyal medyadan da iletişimiz bile yok bu nedenle bu görüşleri iddia olarak yazıyoruz.Ama çok ilginç bu yazıdan önce tarafsızlık ve etik geregi görüşünü almak istedigimiz Sn.KALELİOGLU,önce bir kaç gün telefonunu açmamış ,sonrada pazaretesi görüşelim diyerek basını savuşturmuş ,pazartesinden cumaya kadar yine telefonları açmamıştır,hatta farklı numaralardanda aramımıza ragmen geri dönmemiş cevap vermemiştir. Basına bile verdigi sözü tutmayan sonrada daha seçilmeden telefonlarını bile açmayan birinin Belediye Başkanı hasbel kader mümkün olmasada bir ihtimal,zorda olsa seçilmesi durumunda ,Uşak CHP tabanı en çok Başkanını arayacak gibi duruyor. Yani Asım Kalelioğlu ile kazansada ,kaybeden Uşak CHP TABANI SEÇMENİ OLACAK GİBİ ÇOK KUVVETLİ BİR TANI OLUŞTU. Çünkü seçilmeden bile telefonları vatandaşa veya basına kapatmak başkaca yorumlanmaz hele birde Pazartesi görüşelim deyip onuda gerçekleştirmezse diyecek bir şey yok.İlimize hayırlı olsun diyecegiz.
  CHP de durum böyle karmakarışık iken ,İYİ PARTİ nin bu karışılıkdan beklentisi fazla,CHP tabanı adayını kabul etmezse önceki seçimlerde MHP ye verdigi destegi kendilerine bekliyorlar.
  İYİ PARTİ de bir degişiklik olmazsa CHP deki gibi kısmen Uşak Belediye Başkanı aday ı belli.Tüm göstergeler İnş.Müh.Mütahit Sn. Muhammet Gür üzerinde birleşiyor.İYİ PARTİ yönetimi eski MHP Meclisi üyeligi ve Başkan yardımcılıgı yapan Muhammet Gür ün herkesimden oy alabilecegini düşünselerde,Taban seçmeni,Sn.Gür ün reklam tanıtım ve diger aksiyon çalışmalarına sıcak bir isim olmaması nedeniyle,Aynı zamanda,İYİ PARTİ ,İl Başkanıda basından tanıtımdan çok uzak,Aday da böyle olursa beklentiler bir başka bahara kalırmı diye düşünüyoruz diyor.Aslında CHP adayı olabilecek isim ile İYİ PARTİ nin dogru orantılı gittigini söyleyen İyi Parti seçmeni gözlerini dikmiş, CHP nin oylarında bekliyor.Çünkü İyi Parti ve CHP merkez ilçe oyları birleşmezse, Ak Parti nin Uşak da şansı çok büyük diyenlerde mevcut.İyi Parti CHP adayı kadar Başkan Av. Nurullah Cahan ın aday gösterilip gösterilmeyeceginide bekliyor.Bir ihtimal Ak Parti Başkan CAHAN ı aday göstermez ve Başkan CAHAN bagımsız veya bir başka partiden aday olursa,İşte o zaman Uşak da Ak Parti nin işi çok zor olur ve seçimi alabiliriz diyenlerde var.Şu andaki mevcut göstergeler ve Ak Parti Üst yönetiminden Uşak a gelenler Başkan Sn. Nurullah Cahan ın çalışmalarını begendiklerini açık açık ifade etmeleri Ak Partinin Uşak da Başkan CAHAN ile yola devam edecegini göstermesi ,İyi Partilileri biraz düşündürüyor.CHP tabanına göre daha beklentili ve daha heyacanlı gözüken İyi Parti seçmeni Başkanlık bize çok uzak degil Muhammet Gür de dogru bir aday olur, seçmeni heyacanlandırır diye düşünüyorlar.Muhammet Gür ün ismine ragmen İyi Partide başkaca bir aday ismi ön plana çıkmıyor,fakat Sn.Gür daha adaylık ile ilgili bir şey açıklamadı.Uşak için çok küçük de olsa kısmen konuşulan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz,bize göre Uşak için degil Ankara hatta İstanbul için konuşulan bir aday olabilir ,bu nedenle Sn Yılmaz ismi Uşak a tartışılmaz diye düşünüyoruz.Uşak da yerel seçimleri anlaşılan adaylar belirleyecek.İktidar kanadında aday adayı çokda olsa az da  olsa bile ,müthiş bir kendine güven oluşmuş durumda iken,muhalefetde aynı öz güven gözlenmiyor.Umudunu sokak dedikodularına baglayan çok küçük bir kesimde kendi hayal ettikleri şeyin olması için diger insanları ikna etmeye çalışıyor.
   Uşak da adaylar açıklandıgı gün seçim sonucuda bu gidişle belli gibi duruyor.Çok büyük süprizler olmazsa bizcede aynı durum gözüküyor.
   CHP tabanından bazıları Sn Kalelioğlu ile seçim kazanılmayacagını noterden tasdik ettiren beyan bile verebileceklerini söyleyecek kadar ileri gidiyorlar.
 Başlamadan biten bir siyaset in ortasında olan Asım Kalelioğlu ön plana çıkartılıp aslında başka bir adaymı çıkartılacak aday yıpranmasın diyemi bekliyorlar gibi bir kaç söylemde sokakda Uşak CHP için konuşulsada bu durumu dogrular bir gelişme henüz yok.
  Uşak CHP Asım Kalelioglu ile heyacan yerine umutsuzluga düşüyor gibi gözüküyor.Uşak CHP Uşak da Asım Kalelioğluyla,seçimi kazansa bile asıl kaybedenin kendileri olacagını düşünüp ,bir çözüm üretmeye çalışıyor.

Aslında Uşak CHP tabanının sıkıntısı Uşak merkezle sınırlı degil. CHP Genel merkezi Ulubey ilçesinde Mevcut Başkan Ali Rıza Ada yı yeniden başkan adayı göstererek Ulubeyde sorunu çözdü.

   Fakat Sıvaslı ilçesi CHP Uşak ve hatta Genel merkezi için hala bir sorun yumagı.Bunun nedenide seçildigi dönemden beri sadece CHP Milletvekili Özkan YALIM a şiddetli muhalefeti haricinde dogru dürüst kamuoyu gündemine gelmedigi söylenen mevcut CHP li Belediye başkanı diyenler çok fazla.

   Sıvaslı da her fırsatda  CHP Milletvekili YALIM ın karşısında olan mevcut Belediye Başkanı CHP li olmasına ragmen, Uşak dada bu Yalım karşıtlıgını bir tutku bir hedef haline getirdigi söyleniyor.Genel seçimlerde Yalım ın 1. sıradan 3. sıraya yazılıp tekrar 1. sıraya degiştirilmesinde Uşak Sıvaslı Belediye Başkanlıgından istifa edeyim il ve ilçeden de istifalar olsunki ,Yalım 1. sıradan iptal edilsine benzer bir çok kez istifa kelimesini kullandıgıda söylenmekte olmasına ragmen şimdi yeniden CHP den adaylık başvurusu yapması garip karşılanıyor.

   CHP tabanıSıvaslı mevcut Belediye Başkanın, Uşak CHP Milletvekili Özkan Yalım ın akrabası olmasına ve geçen seçimlerde Yalım ın destegi ile aday oldugu ve seçimi kazandıgını iddia edrek ,mevcut başkan ın yaptıgı tam bir nankörlük gibi duruyor,diyerek CHP Genel merkezinin Özkan Yalım a ragmen Mevcut Sıvaslı ilçesi Belediye Başkanını yeniden aday yaparsa çok zor durumda kalacaklarınıda söylüyor.

  Milletvekiline karşı rest diyen ve her fırsatda eleştiren hatta yaptıgı organizasyonlara bile davet etmedigi söylenen mevcut başkan ın tekrar aday yapılmasının Özkan Yalım ın Uşakda sıfırlanması degersizleştirilmesi gibi algılanacagını söyleyerek ,sıvaslıdaki ateş uşak ı etkiler diyorlar. Bakalım sonuç ne olur.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI