Reklam
Bugun...
EKİM AYINDA UŞAK DA NELER OLDU..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

EKİM AYINDA UŞAKDA NELER OLDU..

SON YILLARIN EN ACI OLAYI EKİM AYINDA GERÇEKLEŞTİ.

YÜREKLERİMİZ YANDI.
    Uşak bu ay çok acı bir dönem geçirdi. Yaşları 3, 6 ve 9 olan 3 çocuğumuzla, genç babaları yangında vefat etti.

Anne ağır yaralı olarak yaşam mücadelesi veriyor.Uşak'ı yasa bogan bu,feci olayda, Yaşar ailesinde, Ölenlere Allahtan Rahmet, Hastanede yaşam mücadelesi veren Anneye acil şifa, tüm aile ve sevenlerine de baş sağlığı diliyoruz.

Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. 
   Bu acı olay, 25 yıllık habercilik hayatımızda en acı yaptığımız haberlerden biri olarak, bizleri de çok derinden üzdü. Haberi yapan ve yayına hazırlayan arkadaşlarımız dualar ve göz yaşları ile çok zor bir haber yaptılar.
   İlk açıklamalarda elektrikteki voltaj düşüklüğünün sebep olduğu söylenen yangın için, daha sonra koltuk, kanepe gibi oturma grubuna ateş düşmesi vb denildi. 


UŞAK BASINI YAKINDA SİNEYİ MİLLETEMİ DÖNECEK.

NEDİR BU AYRIŞIMIN SEBEBİ ANLAYAMADIK.

Uşak'ı acıya bogan ,toplumun tüm kesimlerinin büyük bir ilgi ve üzüntü ile takip ettigi bu olayda ,
Kesin ve net bir açıklama hala resmi bir ağızdan açıklanmadı. 
Zaten Uşak’ın en büyük sorunu da bu...
Kimse Basının ve Toplumun,hızlı ve doğru bilgiyi ulaşmasına izin vermiyor.Hala net bir bilgi bekliyoruz.

Zaten Uşak'da devlet protokolü ve bazı siyasilerde bir ulusal basın merakıdır aldı başını gidiyor.

Siyasetin hatır gönül işi ile olduğu dönemlerdeki gibi, bürokrat ve siyasi figürlerimize,git Uşak’ta biraz işler yap bunu da iyi duyur, seni İstanbul’a,         Ankara’ya veya daha büyük bir mevki veya büyük bir vilayete göndeririz mi diyorlar ki de, bu siyasi figürler ve bürokratlar ,Uşak’ta yerel basına bilgi vermiyor, yerel basın bunun içinmi gereksiz ve yok sayılıyor, anlamak mümkün değil.

İnsanın aklınada başka bir şey gelmiyor.Uşak'ın RTÜK yani devlet onay ve kontrollü tek yerel tv si oldugumu bir kez daha hatırlatalım.Devlet kontrollu basın ,yasa ve hukuk içinde kaydı ve yeri belli olandır.
   Ulusal basın tabi ki olmalı, ama yerel basın ile de yönettiğiniz bölgenin insanına doğru ve tarafsız, hızlı bilgiyi vermekte gerekmez mi, bu da bir yönetici veya siyasinin görevi değil mi.?
   Yerel basın ile ulusal basını ayrıştırmada en üst seviyeleri son aylarda yakalamış bulunmaktayız.
Siyasetçiye bakıyorsunuz, ulusal basında konuşuyor, yorum yapıyor ama Uşak’la ilgili tek kelime azgından çıkmıyor, yerel basın davet ettiğinde yönünü bile dönmüyor, yokmuş gibi davranıyor. 
   Görende, anlayanda, bizim siyasinin, genel başkanlığa oynadığını sanacak ama nafile, dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olma deyimi buna söylense cuk kadar otururdu.
   Acı ama gerçek,25 yıllık basın tecrübemizde, bu vilayete iz bırakmamış hiç kimsenin terfi ettiğini görmedik.,

Bu nedenle yerel basını dışlamaların,yerel ,ulusal orantısı yapılmadan,sürekli ulusal basına çalışmanın  beyhude işler oldugu görülecek ama iş işden geçecektir.

SU AKAR ,KUM KALIR,misali biz burdaydık,ve burada olacagız .

Ayrışımı takip ederseniz ,o kadar ileriki,

sanki ANKARA,İSTANBUL YÖNETİCİLERİ HAZIR.

Büyük yerlerlerdeki dostlarınızında ,o yerlerde ne kadar kalacagını bilemezsiniz, sabaha herşey değişebilir, degişmeyen tek şey ,Anadolunun yerel basınıdır.

       Onlar hep bölgelerinde koskoca bir kent arşivi olarak, nesilden nesile aktırılacak olanları arşivler.O arşivlere nasıl girdigini merak etmeyenler,yerel basını yok sayanlardır.

Uşakdan gittikden sonra pozitif olarak anılan bürokrat ve siyasileri lütfen iyi inceleyin, içlerinde ayrımcı yoktur.Yereli yani bu memleketin basınını dışlayan yoktur.
Ama pozitif anılmayanlarda ,bu memleketin ,yerel basınını dışlayan ,ötekileştiren veya yerel basının dışladıgı çoktur.
Uşak'da tabiri caizse ,yerel basının sineyi millete dönmesi yakın gibi duruyor.
Bu vilayete iz bırakmak, ulusal basın kadar, yerel basın ile de, bu vilayette yaşayanlara ulaşmakla yapılır. 


Bu konuyu başka bir yazıda ayrıca geniş ele almak üzere noktalayarak,

Ekim ayındaki gelişmeleri, yazmaya devam edelim.

VALİMİZİN CUMURİYET BAYRAMI KORDİNASYONUNA TAM NOT..

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında, Uşak Valisi Sn. Funda Kocabıyık’ın tutumlarıyla, hiçbir sıkıntı yaşanmadı.Vali, ilin koordinasyonunda hiçbir provokasyona ya da olumsuzluğa izin vermedi. Her kesim ve herkes Cumhuriyet Bayramını dilediği gibi kutladı. Yasaklardan çok özgürlüklerle demokrasi Uşak’ta kendini gösterdi.

Cumhuriyet bayramı,Valimizin koordinesinde,en güzel şekilde herkesimce kutlandı.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun diyerek devam edelim.

BAŞKAN ÇAKIN YİNE FARKINDALIK YARATTI.

MİLLET OTURACAK YER BULAMADI. AYAKDA İZLEDİ.

Cumhuriyet Bayramında Uşak Belediye Başkanı Sn. Mehmet Çakın’da, Uşak Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıldönümü münasebetiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde özel bir konser düzenledi. Uşak Belediyesi ,Oda Orkestrası’nın sahne aldığı Cumhuriyet Konseri Uşaklılardan yoğun ilgi gördü. 
Salonda boş yer kalmayınca bazı vatandaşlar konseri sahneden izledi.
BAŞKAN ÇAKIN ÖRNEK OLUYOR.
Geçen kurtuluş şenliklerinde de bu tür gerçek sanatsal faaliyetlere yer veren, Belediye Başkanı vatandaştan çok olumlu tepkiler almıştı. Abartılı ve çok masraflı kutlamalardan çok anlamlı ve sanatsal ağırlığı olan faaliyetlere yer veren Başkan Çakın bu tutumu ile örnek de oluyor.

VATANDAŞ KIZGIN,BAŞKAN ÇOK SEVİYORSA KENDİ

PARASI İLE KONSERİNE GİTSİN,BİZİM PARAMIZLA VERGİMİZLE,

BAS BAS VATANDAŞIN PARALARINI İNTİZAR'A YAPMASIN DİYOR.


Eşme, Sivaslı, Karahallı ve Ulubey Belediye Başkanları geçen aylarda festival adı altında çok ciddi paralar harcamışlar, sonrada vatandaşa gelince tasarruf yapıyoruz,paramız yok,geçen dönem seçilenlerin haricinde ,yeni seçilenlerde eski başkanlardan çok borç kaldı vb demeye başlamışlardı.

Borcun çoksa neden çuvalla ,Uşaklının parasını bir kaç saatligine sanatcılara veriyorsun diyen vatandaşlar çok fazla.
 Hatta Ulubey Belediyesi, İNTİZAR isimli basında çok ciddi muhafazakârlığa aykırı ortam ve iddialarla anılmış ,sanatçıyı bile AK Partili Belediye olarak getirmiş ve  dünya kadar para vermiş, ayrıca kendini sahneden bol bol övdürtmüştü. 
Vatandaş bu duruma tepki veriyor ve vergileri ile bu tür sanatçı veya kişilere çuvalla para verilmesini istemiyor.
Fakat bu duruma kimse müdahale etmediği için, israf devam etmişti.

GERÇEK SANAT VE SANATCIYI DESTEKLEMEK ,

YEREL SANAT VE SANATCIYA DESTEK VERMEK GEREKİR.


Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, bu durumların içinde örnek olarak tüm Türkiye’de gösterilebilecek çalışmalar yaptı. Yani vatandaşın binlerce lirasını birkaç saatliğine sanatçılığı bile tartışmalı olacak kişilere vermeyerek, vatandaşını da gerçek sanatçılarla buluşturdu.
Hatta yerel ve gerçek sanatçılar bu Cumhuriyet Bayramında, Oda Orkestrası olarak, Atatürk Kültür Merkezinde oturacak yer bulunmayacak derecede çok yoğun ilgi gördü.
Hem tasarruf, hem yerel yani kendi bölgesindeki kültür sanat faaliyetlerine yatırım ve destek veriyor, hem de sosyal faaliyetleri es geçmiyor, vatandaşında ilgini pozitif olarak gerçek sanata, hatta bizzat vatandaşın kendisinin bile katılabileceği alanlara yöneltiyor ve çok ciddi de tasarruf yapıyor.
Artık siyaset kurumlarının, sadece bizden diyerek olaya bakmadan, susmadan, Uşaklının paralarını, sorumsuzca birkaç saatliğine eğlenceye ve birkaç kelime ile sahnede övüntü alacağım diye,Uşak dışına götürülmesine müsaade etmemeli.

UŞAK HUZUR VE DEMOKRASİ KENTİ OLMALI.

Söz Cumhuriyet Bayramından olunca devam edelim, bazı yerlerde ,CHP’lileri Cumhuriyet Bayramı yürüyüş ve kutlamalarını izin verilmedi. Gerekçelerin doğru veya yanlışlığı ayrı bir yazı konusu... 
Fakat Uşak’ta bu olaylar olmadı, Uşak bir huzur ve demokrasi şehri olduğunu bir daha gösterdi.
CHP İl Başkanı Nadi Sancar, önümüzdeki kongrede yeniden CHP İl Başkanlığına aday. Çok zor bir yerel seçim geçiren adeta ihanete uğrayıp, başarısız olması için birçok kesimin ortak çalıştığı ,CHP’de bu dönem İl Başkanlığı çok zordu. 


İyi Partinin aday ve İl Başkanın CHP’lileri oy potansiyeli olarak görüp, seçimi AK Partiye karşı biz kazanırız demelerine, partisini savunarak çok net tepkiler ortaya koyan Nadi Sancar'a ragmen, CHP’den çok ciddi emanet oy alan, İyi Parti seçimi kaybedince, CHP İl Başkanı Nadi Sancar'ın ,belediyeyi zorlasak birlikte olsak, İyi parti adayının oyununa gelmesek,kazanırdık demesinin haklılığı ortaya çıkmıştı diyenler de var.Yeni CHP il başkanını en çok İyi Parti adayı takip etmekte ,çünkü Yeniden Nadi Sancar seçilirse Uşakdan milletvekilligi hayalleri suya düşecek ,belkide CHP yeniden Uşakdan Milletvekili sahibi olcak,ama tüm bunlar bir varsayım.Bakalım neler olacak.
Bir çok kesimin kaybetmesi için adeta büyük bir iş birliği yaptığı, Nadi Sancar, tüm bunlara karşı dik durmuş biri olarak bakalım kongrede ne yapacak. Bunu da bir başka yazıya bırakalım,

CHP İl Başkanı yaptığı açıklamada, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kimsesizlerin Kimsesi’ olarak nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti, bilimin hakiki yol göstericiliğini esas alan bir büyük medeniyet yürüyüşünü temsil eder.Bu yürüyüşün talimatının, Atatürk’ten alındığını hiçbir zaman unutmamamız gerekir.” dedi.


Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’da, Cumhuriyetimizin 96. yıldönümününü yazılı açıklama ile kutladı. Başkan Çakın, “Mukaddes vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin taçlanarak, Cumhuriyetimizin kurulduğu bu anlamlı günün yıldönümünde, Cumhuriyetimizi bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları bize vatan yapan Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi milletçe rahmet, minnet ve şükranla anıyor, milletimizin ve siz kıymetli Uşaklı hemşerilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." ifadelerinde bulundu.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yazılı açıklama yayınlayan Vali Funda Kocabıyık, Uşaklıların Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçenleri, vatan uğruna canını feda etmiş aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum." dedi.

UŞAK 'DA SAADET PARTİSİNİN SON DÖNEMDE SESİ SOLUGU ÇIKMIYORMU,YOKSA BİZEMİ DUYURMUYORLAR.
Cumhuriyet bayramı ile ilgili özellikle yerel basına bir mesaj verip vermedigini bilmedigimiz ,ancak bize gelmedigi kesin olan bu durum, sadece Cumhuriyet bayramına ait degil.
Eski il başkanı Yunus Acar ın ,il Başkanlıgından ayrılmasından sonra ,Uşak Saadet Partisi ,birden kamuoyundan yok oldu sanki.
Yeni Başkan Hüseyin Çakmak ,yerel basın olarak bizi görev aldıkdan sonra ziyaret bile etmedi ,ama gördügümüz kadarıyla yerel basınada sanki okkalı ziyaretler olmadı.Yaptıysa bile biz duymadık.
Uşak'da,31 mart yerel seçimlerinde çok ciddi bir oranda oy kaybeden,Uşak Saadet Partisi,bu büyük darbeden sonra öz eleştiri yapmamış,yoluna devam etmişti.

Cumhuriyet bayramı dahil sosyal ve topumsal olaylarda pek gözükmeyen, Uşak Saadet Partisi ,bir kaç üyesi ile sosyal medyadan sert muhalefete devam ediyor gibi duruyor.

Düzeyli siyaset ve eleştirileri ile Uşak'da her zaman yer bulan,Uşak Saadet Partisinin bu eksikligi kendini gösteriyor.

Zaten Ak Parti karşısında ,muhalefet Uşakda nerdeyse yok durumda. Hatta Ak Parti yeni muhaliflerini kendisi üretmek içinde ,siyaset kurumu harici kurumlarada arasıra fotograflar ve mesajlarla söz atar hale geldi.Ak Parti artık ,Uşakda rakipsiz bir konumamı düştü,nerede diger siyasi partiler diyenlerde var.Fakat Ak Partinin son dönem çalışmalarıda çok olumlu ve pozitif bir şekilde bu duruma yön veriyor.

Çünkü artık muhalefeti biz basın olarak haberlerimizde bile görmüyoruz.

Uşak için Yunus Acar'ın boşlugu çok fazla hissediliyor demek yanlış olmaz.


SENDİKACININ İDDİALARI ÇOK CİDDİ.ARAŞTIRILMALI..


Ekim ayının en çarpıcı açıklamalarından biri Mehmet Özkuk’tan geldi.
Türk Sağlık-Sen Uşak Şube Başkanı Mehmet Özkuk,

"Bir idareci her ne olursa olsun. Sendika yöneticisi de olabilir, sendika başkanı da olabilir, temsilcisi de olabilir ama makamına çağırıp da insanlara sendikaya üye olmaya zorlayamaz. Bunu biz defalarca dile getirmemize rağmen, hâlâ bu sıkıntılar yaşanmaktadır. Buna biran önce yetkililerin çözüm bulması gerekiyor." dedi.

AK Parti ile ciddi bir ittifak yaşan MHP’ye yakınlığı ile bilinen, Türk Sağlık-Sen, yine diğer ittifakı AK Partiye yakınlığı ile bilinen sendikayı açıkça çok ağır bir şekilde eleştirdi.

Özkük’un deyimleri doğru ise demokrasi ve huzur kendi dediğimiz Uşak’ta kurumların buna çok uymadığı ortaya çıkıyor.

Bu devirde kimse kimseyi sendika üyeliğinden çıkma veya başka bir sendikaya üye olmak için zorlamamalı.

Siyasiler ve ilgili kurum ve kişiler Başkan Özkuk’un bu söylemlerini dikkate almak zorundadır. Böyle bir durum varsa bu hem adli hem de idari olarak suçtur ve hukuk devletinde gereği yapılmalıdır.

Eğer böyle bir durum yoksa da gereken açıklama yapılarak kamuoyuna duyurulmalıdır.


DUAYEN STK CILARDAN YENİ BİR VAKIF..


Uşak’ta vakıf kültürü pek gözükmese de yeni vakıflarda oluşuyor, örnekler çok iyi, Ekim ayındaki vakıf, yayıncı ziyareti dikkat çekti.
Uşak Kalite Tanıtım ve Meslek Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufa
n Güven ile Yönetim Kurulu Üyeleri; Uşak eski İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Pehlivan ve işadamı Mehmet Şeker, Egem TV Yönetim Kurulu Başkanı Soner Demiröz'ün makamında ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan ,Uşak Kalite Tanıtım ve Meslek Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Güven "Uşak'ımızın yerel medyasında önemli bir yere sahip olan Egem TV'yi ziyaret etmemizdeki asıl amaç, vakfımız olan Uşak Kalite Tanıtım ve Meslek Eğitim Vakfının bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler, bundan sonra neleri planlıyoruz, bu konuda basınımızla beraber neler yapabiliriz, basınımız bize nasıl destekler verebilir, bunları paylaşmak üzere yönetim kurulumuzla beraber sizleri ziyarete geldik." dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Egem TV Yönetim Kurulu Başkanı Soner Demiröz, "Eğitim Vakıflarının Uşak'ta çoğalması, özellikle sizin de bilgi ve tecrübe sahibi insanların bu vakıfların yönetiminde olmasından mutluluk duyuyoruz. Biz daha çok çoğalmanızı istiyoruz, daha aktif olmanızı istiyoruz. Biz her zaman bu tür çalışmaları yanındayız." dedi.
Yeni kurulan vakfımıza ve duayen STK’cılardan oluşan Uşak’ın değerli isimlerine başarılar diliyoruz, vakfımızı takipte kalacağız.

BÖYLE GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR..

    Uşak Belediyesi daha temiz bir Uşak için Memleketim Uşak projesi kapsamında ikametini Uşak’a aldıranUşak Üniversitesi öğrencileri ile ele ele vererek, Hacıkadem Mesire Alanı’nı temizledi. 
Düzenlenen etkinlikte, Uşak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personelleri ve üniversiteliler Türkiye’ye örnek bir çalışma sergiledi.
Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün öğrencilere çöp poşetinden, alana servis imkânına kadar gerekli tüm desteklerde bulunduğu etkinlikte, öğrenciler personellerle ortak bir iş birliği ile bölgenin temizliğini tamamladı.  Temizliği tamamlanan alandan bir kamyona yakın çöp toplandı. 
‘Uşak bizim memleketimiz, şehrimizi korumalıyız’ anlayışıyla alanda temizlik yapan öğrenciler, projelerini kabul ederek destek veren,Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a ve Temizlik İşleri Müdürü Fatih Öztürk’e teşekkürlerini sundular. 
Alanda açıklama yapan Temizlik İşleri Müdürü Fatih Öztürk, kendilerine gelen bu sosyal sorumluluk projesi ile bugün Hacıkadem Mesire Alanı’nda öğrencilerle birlikte temizlik yaptıklarını ve yaşanabilir bir Uşak için böyle projeleri her zaman desteklediklerini belirtti. Düşünceli davranışlarından ve duyarlıklarından dolayı öğrencilere teşekkür eden Öztürk, temiz bir Uşak için çalışmalarında kendilerine desteklerini esirgemeyen Başkan Mehmet Çakın’a teşekkür etti. 

UŞAK'IN FAAL STK LARI HİZMETE DEVAM EDİYOR.


USMMO, yönetimi faal olmaya devam ediyor. Uşak’ın en etkin STK’larından olan Uşak Mali Müşavirler ve muhasebeciler odası Başkanı Mustafa Mıdık ve yönetimi Uşak’ta çok ciddi bir açığı dolduruyor, hem üyelerine hem de Uşaklılara yeni gelişmeleri anında iletiyor.E belge ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.E belge ile ilgili kafasında soru işaretleri olanar ,oda yı araya bilirler.

TATBİKATLAR ÇOGALTILMALI

Yine ekim ayının önemli bir olayıda ,
Uşak'ta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince deprem tatbikatı yapıldı.Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Uşak 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü önünde oluşturulan alanda yapılan tatbikatta, bazı vatandaşlar senaryo gereği deprem enkazı altında mahsur kaldı.
AFAD ve UMKE ekipleri, hızla bölgeye intikal ederken, Uşak Emniyet Müdürlüğü ekipleri de çevrede güvenlik tedbiri aldı.Bu tür çalışmalar çogaltılmalı ve pratikler teoriye uygulanmalı,adı üstünde acil afet ,ne zaman ve ne kadar şiddetle olacagı bilnmez hazır olmakta fayda var.Oda ancak tatbikatlarla güçlendirilir.

UŞAK HAVAALANINA ,UŞAK SAHİP ÇIKMALI..

    Egem Tv yönetimi,Uşak havaalanı il müdürü Sn.Esat Çoşkun u ziyaret etti.
Bir çok umutla açılan ve ciddi emeklerle yapılan Uşak Havaalanı,özellikle Milletvekillerimiz Sn Mehmet Altay,Sn.İsmail Güneş'in, yogun ilgisine ve destegine ragmen hala ,otobüs firmalarının lobisine kurban gitmiş durumda.
 Karlı olmadıgı için sadece, iktidar milletvekillerinin tabiri caizse ,Uşak adına ricaları ile devam eden uçak seferlerinden ,Uşaklının haberi bile dogru düzgün yok.
    Saatlerce Otobüsde gideceginiz ,İstanbul, Uçak ile bir saatde ve çok konforlu.
Ama hala otobüsler tıklım tıklım dolu, uçaklar ise nerdeyse bomboş .Bunun nedeni bulunmalı.Çözümü konulmalı .Kim 6-7 saati geçkin bir yolculukla gittigi yere, 1 saatde varmak istemezki ,hemde otobusten ucuz bir fiyata.Evet uçak otobüsden ucuz ve çok daha konforlu ve hızlı.Bu durumu biri Vatandaşa anlatmalı diyoruz ama,herşeye para bulan devlet ve kurumları bunu vatandaşa anlatmaya bulamıyor.
    Çünkü bu anlatılırsa otobüsler boş kalacak diye korkuyorlar.Ama öyle olmaz, hem otobüs hem de uçak ,Uşakda sahiplerine para kazandırmada yeterde artar bile.Bunu ayrı bir yazı konusu yapalım.
   Havaalanın genç ve girişimci heyacanlı bir müdürü var ,idaalleri ve hedefleri var,inşallah böyle verimli yöneticilerden Uşak faydalanır.

UŞAK'A YENİ YÖNETİCİLER GELDİ.


Uşakda uzun dönemdir görev yapan ve sevilen bürokrat ,Sn.İbrahim Ergüder ,il emniyet müdürü olarak adıyamana atandı.
Yerine il müdürü olarak Sn.Mesut Gezer bey geldi.Uşak Jandarma İl Komutanlıgına ise Jandarma Albay Sn.Murat Kılıç  bey atandı.Sn.Kılıç'ın Hem Aydın gibi en batı, Hemde Kars gibi en doguda görev alması ve genç dinamik bir profil çizmesi ilimizin asayişine çok olumlu katkılar sunacak gibi duruyor.
Egem Tv yöneticileri ziyaretinde,Sn.Murat Kılıç,Sn.Mesut Gezer in ,Uşak için heyacanlı ve göreve hazır bir polis yöneticisi oldugunu gördüklerini söyleyip,böyle genç dinamik yöneticilerden Uşak çok ciddi katkı saglayacak diyor.

Son dönemde Sn Valimiz Funda Kocabıyık gibi ,genç ,dinamik ve şehrin hızına yetişebilen hatta şehre çok ciddi katkı ve hız sağlayan yöneticilerimiz oldu.
Genelde eskiden emekliligi yaklaşan yöneticilerin Uşakdaki dairelere görevlendirildigini görüp üzülüyorduk,emekli olsun gitsin gözüyle bakılan bu yöneticlerin isteksizligi ve yorgunlugu, Uşak'ada yansıyordu.Sn.Murat Kılıç,Sn. Mesut Gezer,Sn Esat Çoşkun gibi istekli ve heyacanlı yöneticileri özlemişiz.

YİNE SEN ,BEN BİZİM OĞLAN HİKAYESİMİ..

   Uşak Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
   Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Baro Başkanı Emin Coşkun, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Murat Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, çok sayıda protokol üyesi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

    Yani herkes vardı,sadece Uşak'lı sade vatandaş yoktu denilse yeridir.İlimizde bu ders canlı veya vtr yani kasetden yayınlansa tüm, Uşakda faydalansa olurmuydu ,olurdu ama olmadı.
   Nedenmi çünkü bizim yöneticilerin ,yerel basına ihtiyacı yok da ondan.
Gerçi Uşakdaki bir çok olayın ,faliyetin,haberini duyursunu yerel basın yaptı ama ,bütçesi sadece yerele olmayan, onlarca kurum herşeye para verip ,yerel basın hizmetlerini bedava istemeye devam dedikleri için böyle oluyor.
     Herşeye olan bütçe kalemi sadece yerel basına yok, dev tanıtım bütceleri olan resmi kurumlar bile ,her yere tanıtım bütcesinden harcama yapıp destek verirken ,yerel basına böyle bir harcama kalemimiz yok ,böyle bir bütcemiz yok diye ,yerel basına  ,saf muamelesi yapıp aleni  dalga geçiyorlarken,yapamadıkları hizmetleri yerel basın yazınca , yandım çavuş türküsü söyleyip duruyorlar.Bunlarada,Hayırlı işler diliyoruz.Nasıl olsa kendileri davet etmişler kendileri dinlemişler ,vatandaş sadece geldigini gittigini duysun yeter,ne var bunda demekden öteye bize söz kalmıyor.

SİMAV KAYMAKAMI HARİKALAR ÜRETİYOR.

Yöremizdenden haberler vermeye devam ediyoruz ,Simav ilçesinin favkalede çalışkan ve sevilen Kaymakamı ,Sn Türker Çagatay Halim, beyin muhtarlarla toplantısını çektik yayınladık. Muhtarlar harika ,Kaymakan müthişdi, harika bir toplatıyı ,Uşaklıya gösterdik örnek olsun diye.
Tebriklerimiz Simavlı Muhtarlar beyler,ve  Kaymakam beye.


YENİ SİMAV BELEDİYE BAŞKANI İZLENİMLERİMİZ.


Aynı ilgi ve alakayı yeni seçilen Belediye Başkanı Av. Sn.Adil Biçer'e söylemek mümkün degil.

   Çevreden bölgeden kopuk bir şekilde yerel yönetim sergilegini gözlemliyoruz.Önceki başkanların dışa dönüklügü ,sosyalitesi yeni Başkanda malesef ya yok ,yada daha biz göremedik. Simav artık yerel yönetimlerde, kendi kaderini ,kendi kabugunda yaşacak gibi duruyor.

   Yani bölgeden kopmuş durumda.
Uşak'la bütün bağlantısını koparmaya çalışan bir belediye başkanı portresi çizen Sn.Biçer'i, inşallah biz eksik yorumluyoruzdur.

  Ama bazen gözüken köy kılavuz istemez demekde gerekiyor.Kütahya merkeze fiziki olarak uzak olan Simav, şimdi yeni başkan döneminde Uşak'ada gönül olarak çok uzak duruyor gibi..
Biz binlerce Simav ve Gedizlinin bulundugu Uşakdan Simav ve Gedizi takip etmeye devam edecegiz.


KOORDİNASYON..


    Ekim ayındada,belediyede kordinasyon gözden kaçmadı,Uşak Belediyesi, tüm birimleriyle programlı saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Her gün  gerçekleştirdikleri rutin işlerin yanı sıra, vatandaştan gelen talepler doğrultusunda hızlıca harekete geçen ekipler ihtiyaca cevap verme noktasında yoğun mesai harcıyor.

  Bu durumda hem biz basın ,hemde vatandaş tarafından açıkca takip ediliyor.Örnek olarak Ekim ayında da, Uşak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, şehirdeki tüm çocuk parkları, mesire alanları, yeşil alanların bakım, onarım ve tesisi konusunda tüm ekibiyle saha çalışmalarına devam etti.


HERKES PARASI KADAR KONUŞŞUN ,UŞAK SOKAKLARINDA

CEBİNDE MİLYON DOLAR TAŞIYANLARIMIZ VAR..

  Tek parça bir milyon dolarlık banknotumuz gerçek çıktı.Banaz'a bağlı Kızılcasögüt beldesinde elinde 1 Milyon dolarlik banknot bulunduran şahıs olduğu bilgisine ulaşan, Uşak İl Jandarma Komutanlığına bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından ,Temmuz ayında gerçekleştirilen operasyon sonucunda 3 kişi gözaltına alınmış ve operasyonda, 1 Milyon dolarlık banknot ele geçirilmişti. Soruşturma kapsamında, Savcılık tarafından Merkez Bankasına gönderilen 1 Milyon dolarlık banknot, Ekim ayında gerçek çıktı.Artık cebinde harçlık gibi tek parça para olarak ,milyon dolar taşıyan insanlar var şehrimizde diye rahatlıkla söyleye biliriz.


UŞAK YAŞANACAK BİR ŞEHİRMİ.. 


Uşak yaşanacak bir şehirmi.Uşaklıya bunu sorduk cevapları linkdeki Röportajlarda izleyin.
http://www.usakegemtv.com.tr/21-ekim-haber-bulteni/5861/


BEKLENEN ZİYARET GERÇEKLEŞTİ.


Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner ile birlikte yeni binasına taşınan Kent Konseyi Başkanı Cemil Cevher'e ve Yönetim  Kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.Artık nezaket dönemi bitti ,kurumların icraat dönemi başlamalı diyoruz.Bakalım ne yapacak,nelere konu olacak, İlimize ne katkı sunacaklar.İki kurum bir birinin tamamlayıcısı.İlk hamle pozitif olarak Başkan Çakın ve ekibinden geldi, kent konseyi Başkanı Cevher'e hem yer ,hemde imkan verdiler,hemde resmi ziyaretle HAYDİ GÖREVE dediler. Yoksa bizmi yanlış anladık.Başkan Cevher HAMLE SIRASI SENDE.

UŞAK VALİ YARDIMCISI MUAMMER BALCIDAN ALKIŞLIK ÇALIŞMA.

Vali Yardımcısı Muammer BALCI, Tütün Denetimlerine Aktif Olarak Katıldı.  İl Tütün Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Muammer BALCI ve İl Sağlık Müdürü Dr.Sedat KAVAS’ın da katılımlarıyla birlikte Uşak merkezindeki vatandaşların yoğun olarak kullandıkları ikram sektörlerine yönelik tütün ve nargile denetimi gerçekleştirildi.

En üst Vali Yardımcısı düzeyinde ,Sn.Balcı ,nezaretinde yapılan denetimlerin sıklıgını isteyen vatandaşlar, çok aromatik ,güzel kokularla ATAPARK civarında açık ve kapalı alanda bulunan NARGİLE salonlarının çocuklarımızı tütüne özendirdiginide unutmayalım,diyor ve Toplu insanların ve çocukların bulundugu ATAPARK civarındaki tütün ve tütün ürünlerine bir çözüm istiyor.

BAŞKAN HER YERDE..

Uşak belediye başkanı şehrin her yerinde.
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısı, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın katılımıyla, Meclis Başkanı İsmail Karaman’ın başkanlığında, UTSO Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanlarının katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.Ziyaret iş dünyasında memnuniyet uyandırdı.


BİRAZ İLGİ ÜTFEN..


Bunlarda Uşakda yaşıyor,ilginizi çogaltın esirgemeyin.
Uşak Mavi Işık Otizim Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Aysel Tekin, Otizimli çocukların günlük hayatta yaşadıkları sıkıntılarını ve dernek çalışmalarını Egem TV Muhabirlerine Değerlendirdi.Haberlerimizden bakınız.


PTT KUTLAMALARI YAPILDI.


Ptt gününü kutladı.
Uşak PTT Başmüdürü ,Sn.İsmail Ertaş iki asra yaklaşan tecrübesi ile vatandaşlara hizmet veren PTT A.Ş.’nin  bir dünya markası olma vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ettiğinin belirtti. 


HAYIRLI OLSUN..


yeni işletmelerimizde açıldı.
FizyoUşak, Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Danışma Merkezi Açıldı
Fizyoterapist Sanem Yavuz ve Fizyoterapist Seda Evyapan tarafından Uşak'a yeni bir işletme kazandırıldı.

BAŞKANDAN GÖNÜL BULUŞMALARI..

Başkan her yerde.Başkan Sn.Mehmet Çakın vatandaşa gidiyor.
Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, "Gönül Buluşmaları" etkinliğinin kapsamında bir çok Mahallenin  sakinleriyle bir araya geldi.
 Mahalle Konaklarında gerçekleştirilen buluşmada, mahalle halkının taleplerini dinleyen, şehre kazandırılacak projelerle ve bu mahallede yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Mehmet Çakın,

"Gönül Buluşmaları"na alâka gösterip katılan herkese teşekkür ederek, Gönül Buluşmaları'nın farklı mahallelerle devam edeceğini yineledi.


Belediye Başkanı Mehmet Çakın, 31 Mart seçimlerinin ardından Uşak Belediyesi olarak şeffaf, israf etmeden, gece gündüz çalışmaya gayret ettiklerini ifade etti.vatandaşise gördügü ilgiden memnun.


YENİ ODA KURULDU..


optisyenler ve gözlükcüler odası kuruldu.

14. Bölge Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Vedat Durak ve İkinci Başkan Mehmet Şeker, Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas'ı makamında ziyaret etti.
ziyarette açıklamalarda bulunan optisyen gözlükçüler odası 2. başkanı mehmet şeker yaptığı açıklamada türkiyede optisyenlerin oda olması sonrası , bölgesel olarak yapılan çalışmada  14. bölge olarak afyon ve uşak optisyenler odası olarak il sağlık müdürümüzü ziyarete geldik ,sağlık müdürümüz bizi kabul etti kendilerine teşekkür ediyorum dedi. 
Ziyarette 14. Bölge Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Vedat Durak, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas'a optisyenlik kanunu hakkında bilgiler verdi.
il sağlık müdürü Sedat Kavas ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken 14. bölge gözlükçüler odasının ilmize hayırlı olmasını diliyorum dedi ve meslek odalarını çok önemsiyoruz , demokratik toplumlarda odalar çok önemli dedi. 

 

İLİMİZİN İLK BAYAN BAŞKAN YARDIMCISI..


İlimizin ilk bayan belediye başkan yardımcısı, Mimar Zeynep Ceylaner, vatandaşla ilişkilerini hergün artırarak güçlendiriyor.Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, "SSK Evlerinde İmar Planı Değişikliği Yok"diyerek önemli bir konuyuda aydınlattı.Uşak Belediyesinden, Uşak'ın Kuzeyine Yatırım Atağı!
Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, "Uşak'ın Kuzeyini canlandırmamız lazım"diyen Ceylaner'e vatandaşdan tam destek geldi.

KANYON KOLEJİ SAHİBİ,BÜYÜKELÇİYİ AGIRLADI.

Kanyon Koleji sahibi Prof. Dr .Servet Rüştü  Karahan,Japonya, büyük elçisini ,Uşakda misafir etti.
 Kanyon Koleji, Dr. Hatice Karahan Kültür Merkezinde Türkiye ve Uşak hakkında değerlendirmelerde bulunan Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Akio ,Ulubey kanyonu ve Uşak Müzesini ,uşak kanyon kolejini ziyaret ettim. Çok güzeldi çok etkilendim. dedi.
Prof.Dr .Sn.karahan ın bu etkinligi Uşakda çok ses buldu ve Uşaklı bu kültür tanıtımından memnun kaldı.

Vatandaş ,Kanyon kolejinin yaptıgı bu etkinlikler ,diger kolejlere örnek olmalı, sadece , özel okullarögrencisini para kazanma aracı olarak görmemeliler dedi.


AK PARTİ İL BAŞKANI AV.FAHRETTİN TUĞRUL HEYACANLI.


Ak Parti Uşak teşkilatı hareketli ve heyacanlı,
AK Parti İl Başkanı Av. Fahrettin Tuğrul, "2023'e ve 2024 Seçimlerine Çok Diri Gireceğiz."diyerek
2002 yılından itibaren millete hizmet sevdasıyla bu yolculuk yapılıyor. Bu yolculuk içerisinde AK Parti İl Teşkilatı da kendisini zaman içerisinde güncelleyerek yenileyerek, ilk kurulduğu günden beri bu partiye emek vermiş, hizmet vermiş hiç bir ferdini yönetim kalemini, hiç bir mensubunu geriye atmadan, onların fikirlerini de dikkate alarak yol yürüyor.

Uşak teşkilatı olarakta önümüzdeki 1 yıl içersinde kongrelerimizi tamamlayarak  daha güçlü bir şekilde yol yürümeye devam edecek. Siyaset millete hizmet sevdasıdır. 2023'e ve 2024'te yapılacak seçimlere çok diri bir şekilde götürmeyi hedefliyoruz." dedi.


UŞAK BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROJE

‘’MEMLEKETİM UŞAK KART’’
Başkan Çakın ın projesi hayat buluyor,Uşak ve ögrenciler kazan kazan olacak.
UŞAK’TA ÖĞRENCİ OLMAK AYRICALIKTIR.
 Uşak Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘’Memleketim Uşak Öğrenci Kartı’’ projesi, Uşak’ta yaşayan öğrencilere çeşitli olanaklar sağlamasıyla dikkat çekiyor.

UŞAK İL GENEL MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA MECLİS ÜYESİ İSMAİL ÇAVUŞ "BU VEBAL’DEN HEPİMİZ SORUMLU OLURUZ" DEDİ

Ekim Ayı meclis çalışmaları devam ederken, İYİ Partili meclis üyesi İsmail çavuş dilek ve temenniler bölümünde söz aldı ve ben kendim de Kapaklar Köyünde ikamet ediyorum ve Kapaklar ve Kediyünü Arasındaki, Çene tepesi mevkisinde yol ,tek şerit e düşüyor burada ben kendimde yolun daralması hem ani viraj vede yüksek eğimden dolayı nedeni ile kaza geçiriyordum. 


Bu konuyu hem genel sekreterimize ,genel sekreter yardımcımıza yol şube müdürümüze  ve sizlere de bilgi verdim  ve bana denen, tamam ama şu an da aldığımız cevap, yol ve asfalt sezonu bitti sene bakacağız ve eğer bu yolda bir kaza olurda bir can kaybedersek bunun vebalinin altından bu meclis kalkamaz dedi .
BUDA PES DEDİRTTİ.

Uşak bu işe şaştı kaldı.Lanet etti.
18 yaşında A.B, öz babaannesi 70 yaşındaki Fadime Bozbay'ı ikin gün önce yaşadığı evine girerek boğarak öldürmüş, evde bulunan yaklaşık 35 bin lira değerinde ziynet eşyasını alarak şehir dışına kaçtı, polisin yaptığı çalışma sonucu yeri belirlenip giden özel. Ekip tarafından yakalanarak Uşak'a getirildi. Cinayet zanlısı A.B. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BALTALI VAHŞET..

Baltalı vahşetide 13 yıl sonra ögrendik.Bravo Uşak polisine.BALTALI CİNAYET İDDİASINDA,BALTA VE KAFATASI BULUNDU.BALTALI CİNAYET UŞAK’TA BÜYÜK ŞOK YARATTI.2006 yılında,Uşakda vahşice ,balta ile öldürüldügü ve sonrada, cesedinin battaniye ile sarıp kuyuya atıldığı iddia edilen Müzisyen Mehmet Yobaz'a ait oldugu iddia edilen yerde,ceset ve balta,battaniye parçaları , itiraf ve ihbar edenlerin tarifleri sonucu ,Uşak Polisinin yoğun çabaları sonucu kazılan kuyuda bulundu.
Olayla ilgili adliyeye sevk edilen A.A. ve arkadaşı E.P, Cumhuriyet Savcısına ifade verdikden sonra tutuklandı.

NELER OLUYOR.. UŞAK CHP DE...

Seçim dönemi bir türlü İl Başkanı Nadi Sancar ve Adayı Asım Kalelioğlu etrafında toparlanıp bir kaç defanın haricinde sahaya çıkamayan CHP ,liler şimdide ziyaretlerde dikkat çekiyor. Uşak'a yeni atanan Emniyet ve İl Jandarma Komutanını ziyaret eden ,CHP yönetimi ikiye ayrıldı. Birinde Milletvekili Sn. Özkan Yalım ve İlçe başkanı ve teşkilatı varken ,digerinde İl Başkanı Nadi Sancar ve yönetimi vardı. Ayrı ayrı zaman ve ayrı ayrı teşkilatlarla yapılan bu ziyaretler ,ister istemez hem büroksasinin hemde Uşaklının dikkatni çekti. Bakalım ne olacak.

Ekim ayı ile ilgili bir çok gelişmeye deginemedik bile ama yinede geçtigimiz ayın ,yerel basına yansıyan bazı olaylarını yorumlarımızla birlikte sizlere sunduk.

HABERCİ OLARAK ,HAFTALIK VE AYLIK YEREL HABER YORUMLARIMIZ DEVAM EDECEK.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI