Reklam
Bugun...
HANİ GENÇ SEÇMEN.muhafazakar seçmen,kürt seçmen kadın seçmen ,milliyetçi Seçmen


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

muhafazakar seçmen,kürt seçmen

kadın seçmen ,milliyetçi Seçmen

HANİ GENÇ SEÇMEN?

.
 Her seçimde muhafazakâr seçmen, milliyetçi seçmen, Kürt seçmen, kadın seçmen gibi kategoriler bolca tartışılır. hangi parti  hangi seçmen kitlesinin oyunu daha çok alır hep bununla ilgili sanki kuralmış gibi genellemeler yapılır..


Her ne kadar adaylar ve partiler öneminin farkında olsa da taşıdığı önemden çok daha az konuşulan bir kategori daha var: Genç seçmen.


ülkede Sonuçları çok tartışılan 7 Haziran seçiminden bu yana 1 milyon 585 bin yeni seçmen olarak oy kullanacak..


Bugüne kadar oy kullanmamış, oy oranlarında sıçrama yaratabilecek kadar yeni seçmen sayısı anlamına geliyor bu rakam.
Bu seçimde oy kullanacak 18-27 yaş arası toplam seçmen sayısı 10 milyon 200 bin.

10 milyon seçmen …seçimin kaderini değiştirebilecek 10 milyon insan..10 milyon yurttaş..

peki bu 10 milyon genç seçmen hangi partiye hangi adaya ve neye göre oy kullanacak..

 18-27 yaş arasındaki 10 milyonluk bir kitleyi oluşturan  gençlerin siyasi eğilimleri nedir... 
siyasi analistler ve anket şirketleri yıllardır kullandıkları kopyala yapıştır ifadeler ile her ne kadar gençlerin yüzde bilmem kaçı şu partiye ,bu partiye gibi oy verecek gibi toplumda bir algı yaratmaya  yönelik ifadeler kullansalar da  bu çaba bir algıdan öteye geçmeyecek..

çünkü karşımızda 10 milyonu oluşturan ve seçimim kaderini belirleyecek olan genç seçmen dediğimiz kitleyi yeterince tanımıyoruz..

 siyasi partiler onları görmek istedikleri gibi görüyorlar oysaki onları oldukları gibi görürlerse bu kitleyi potansiyel seçmeni haline getirebilirler..

10 milyon seçmen olan gençleri görelim;

GENÇLERİ BİR SÖZÜ İLE ETKİLEYEN KANAAT ÖNDERLERİ KİM?

Recep Tayip Erdoğan mı ,Meral akşener mi,Devlet Bahçelimi ,Kemal kılıçdaroğlumu, Doğu Perinçek mi, Temel Karamollaoğlu mu yoksa Muharrem İnce mi …

göreceğiz……

Youtuber’ denen ve milyonlarca takipçisi olan, yirmili yaşlarda, gençlerin deli gibi sevdiği insanlar. Mesela milyonlarca gencin hayran olduğu 20 yaşındaki Enes Batur öylesine büyük bir yıldız ki, hayatı sinema filmi oldu. Film, gişe rekorları kırdı..bir sözü ile milyonlarca genci bir yere toplayabiliyor..

gençler Enes BATUR ‘u yada Orhun IŞITMAK’ı takip ederken daha milliyetçi,daha muhafazakar,daha laik ,daha liberal falan diye takip etmiyor ..

TAKİP ETTİĞİ İÇİN EDİYOR..yani onunla  zaman geçirmek   hoşuna gittiği için ediyor..

bu kadar basit..

 GENÇLERİN SİYASİ GÖRÜŞÜ NEDİR?

Türkiye’de Aslında gençlerin siyasi eğilimleri, sosyal hayata bakışı, dünya görüşü konularında sağlıklı bir saha araştırması da yok.bu seçimde tüm siyasi partiler genç seçmen konusunda hazırlıksız yakalandı diyebilirim..

 Her partinin kemik oyu vardır ve hiç değişmez kuralını biliyorsunuz.ben bu seçimde bu sözün geçerli olmayacağını düşünüyorum..

yani cumhur başkanlığı seçiminde bir adaya oy veren seçmen milletvekili seçiminde başka bir adaya oy verecek..

cumhurbaşkanı seçiminde oyun rengini lider olan adayların duruşu yada aile gelenekleri etkilerken milletvekili adayını seçerken kendine yakın hissettiğini  daha toplumun tamamına hitap ettiği düşünülen isimler seçilecek.. milletvekili adayının bayan yada erkek olması ,genç yada yaşlı olması,fiziği,duruşu , konuşma tarzı hatta yürüyüş tarzı bile seçmenin bir oy verme gerekçesi olacaktır. tabii tanınan adaya oy verilir.. adını duyuramamış kendini anlatamamış  yeterince  tanıtım ve propaganda yapamamış adaya oy verilmez..

 

 aslında gençlerde böyle düşünüyor..” şu adaya oy verdim..” neden?“ oyumu vermek istedim ondan “ deyip geçecekler ….

bu kadar basit..

özellikle bu seçimde yeni oy kullanacak olan1 milyon 585 bin Gencin  kemikleşmiş bir oyu, bir parti tercihi falan olduğuna asla inanmıyorum..

ancak aileden,çevreden yada arkadaş grubundan kaynaklanan siyasi eğilim sempatileri olabilir..

fakat internet gençliği dediğimiz gençler sempati yada yönlendirmeler ile oy verecek yada körü körüne siyaset yapacak bir kitle değil..

HAYATA BAKIŞLARI VE SOSYAL EĞİLİMLERİ NELER?

gençler çağın ,sanayi toplumun ve teknolojinin getirdiği nedenlerle daha önce birey mantığı ile hareket ediyor.. dünyada acımasız bir çark var ve bu çarkta ezilmemek için hep her şeyin eni olmak zorunda hissediyorlar kendilerini:

en güzel, en akıllı, en zengin, en mafya ,en okumuş,en güçlü, en  takipçisi olan ,en aykırı,en cool vb.... bu enler sıralanıp gidiyor..

hep hayata en gözüyle bakan gençler bakalım bu seçimde nasıl bir etki yaratacak..

hadi hayırlısı…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI