Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
SİYANÜRLÜ UŞAK ..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

SİYANÜRLÜ UŞAK ..

 Son günlerin en güncel konusu ,SİYANÜR,evet son günlerin en çok konuşulan şeyi bu.

SİYANÜR DENİLİNCE,SADECE AKLA ALTIN ÖLÜM VE UŞAK GELİYOR..

İlimizde ise ,Türkiye’de belki de dünyada en fazla,Uşak’da olan ve en az, hatta hiç konuşulmayan şey SİYANÜR.

Hani resmi sözlüklerde olmasa da ,halk arasında dolaşan çok garip bir deyim varya,, senin hırsızından benim hırsızım daha iyidir ,,diye, işte tam bu sözü siyanür ve Uşak üzerine orantılayabiliriz.

 Kısaca Balıkesir Kazdağları’ndaki,Muratdağı’ndaki,siyanür kötü ve ölümcülde , Uşak Kışladağ’daki siyanür dost ve kardeş mi??.

 İşte bunu anlamak mümkün degil. Neden böyle bir tabir kullanıyoruz onuda sizlere açıklayalım.

 Büyük bir mücadele ile Kazdağları ve Muratdagındaki siyanürlü altın arama ve çıkarma işlemine dur diyen herkesi ve her kurumu tebrik ediyoruz.Olması gerekeni yaptılar ve demokratik sınırlar içinde,en dogal hakları olan yaşama haklarına saygı istediler.Sadece kendi yaşama haklarına degil hayvanın,doğanın yaşama hakkınada saygı sundular.

UŞAK SİYANÜR MANYAĞIMI OLDU..

  Peki bu kadar yoğun bir mücadelede,neden burnumuzun dibindeki tabiri caiz ise sadece SİYANÜRLÜ sözcügünü aşalı on yıllar olmuş,siyanür manyagı olmuş ,dagları siyanürle liç edilmiş,Eşme Kışladağ'a tek laf edilmedi ,neden bir selamda o artık yerinde çukurlar oluşmuş eski yüce daglara gönderilmedi,bizim dikkatimizi çekti ,fakat nedenini anlayamadık.

FAZIL SAY,ŞEVVAL SAM

KIŞLADAĞDA SİYANÜRÜN YÜZÜNE YÜZÜNE DÜMDÜK TÜRKÜLERİNİ SÖYLEMELİYDİ..

   Kaz daglarında gerçek anlamda teşekkürü hak edecek şekilde destek veren ve konser yapan ,Sanatcı Fazıl Say neden piyanosunda tek tuşada Kışladagı koymadı,neden tek bir nota ile yok edilmiş dağlarına ,siyanürle doldurulmuş bağırlarına isyan eden ,Uşak'a bir tek laf etmedi.

Acaba biliyordu da öyle mi suskundu,yoksa kimse ona Uşak illerinde böyle bir siyanür deposundan bahismi etmemişti.Bunu bildikmi, bu sorumuzun cevabı bu olacak.

    Kazdağlarına ,Muratdagına aglayanlar , haklı feryat edenler,neden Eşme kışladagdaki,Tüprag firmasınının,siyanürle çıkardıgı,dagları eritir gibi yok edip dümdüz ettigi,hatta dümdüz bile degil devasa çukurlara dönüştürdügü,Kışladaga neden tek damla gözyaşı dökülmedi bırakın feryadı neden bir tek ıslık bile çalınmadı onu merak ettik.

   Uşaklı işadamlarının sponsor olup ilimize,Muratdagı için getirdikleri sanatcı Şevval Sam türkülerini Muratdagı için söylerken neden bir selamda kışladaga göndermedi.

   Halbuki Kışladağ tam Uşak sınırları içinde ve tam kalbimizde. Siyanür dolu bu topraklarda yaşayıpda neden Kazdaglarında yapılan konser Kışladagda yapılmadı ,neden Sanatcı Şevval Sam Kışladağda,Eldorado Gold,firmasının önünde tamda siyanürün yüzüne yüzüne DÜMDÜK türkülerini söylemedi ,merak ettik.

UŞAK SİYANÜRE ALIŞTIRILMIŞ ÇARESİZLİKMİ YAŞIYOR..    

Beklide Kışladağ kaybedilmiş vazgeçilmiş topraklardı, belki mücadelenin anlamsızlaştırılgı yerlerdi, yani alıştırılmış çaresizlikti de ondanmı gereksiz ve önemsiz durumda kaldı.

   Çukurları,havuzları koca bir Uşakı birkaç saniyede yok edebilecek zehir dolu olan,Tüprag firmasını işlettigi Eşme Kışladag altın madeni neden vatan topragı olarak kabul edilerek ,bir türkü, bir piyano sesi verilmedi.

ONUR,SİYANÜR,ALTIN ,BAGIŞ, FESTİVAL.. vb ..vb..       

Yıllarca sivil toplumun,üç beş kuruş yardım ve destek için kapısında kuyruk olup onurlarını bırakıp ,bir avuç parayla döndükleri, siyanür depoları artık bu ufak tefek desteklere bile tepki vererek rest diyorlarmış.

Yani artık afilli bir torpili olmayan stk larda siyanürcüden tek kuruş alamaz olmuş, okullara koskoca devlet Milli Egitim Bakanlıgı destek vermiyorda, koskoca Eşme ve Ulubey belediyesi vergilerden devletden destek alamıyorda,siyanürcünün verecegi 3- 5 kuruş ilemi festival ,tiyatro sosyal faliyet yapar oldu, diyenlerin iddialarınıda haberci olarak gündeme getiriyoruz.Bu durumlarda açıga çıkmalı.

Devlet bunlara yeter,fakat talepler hep tiyatro,konser, gezi, türkü şarkı festival vb vb yani eglence,bu gün var yarın yok ,yani harcananıda,yapılanıda, ispatıda zar zor şeyler.

EŞME - ULUBEY YETKİLİLERİ AÇIKLAMALI..

Özellikle,EŞME BELEDİYESİ ve KAYMAKAMLIGI DİGER KURUMLARI, VE ULUBEY BELEDİYESİ ,KAYMAKAMLIGI VE DİGER KURUMLARI,

ŞİMDİYE KADAR TÜPRAG ALTIN MADENİNDEN ALDIGI MADDİ DESTEKLERİ, HANGİ AD VE KALEM ADI ALTINDA OLURSA OLSUN,BAGIŞLARI ,HİBELERİ VB VB VARSA TEK TEK AÇIKLAMALI HESABINI VERMELİDİR.

BU İSPAT VE AÇIKLAMALARINI BAGIMSIZ DENETİM FİRMALARINA YADA DEVLETİN SAYIŞTAY GİBİ RESMİ KURUMLARINADA ONAYLATMALIDIR.

   Neden tüm sosyal faliyet ve festival vb durumlarda,hep bu siyanürcünün kapısı çalınır, anlamak çok zor degil.

TÜPRAĞ DA AÇIKLAMALI..

    Şimdi devlet tüm bunları sormalı,ama bizde vatandaş olarak kamu menfaati ve kamu merağı ile bizde soralım,stk vakıf vb vb yerlere, ticari olmayan durumlarda,Tüprag firması şimdiye kadar kaç tl dagıttı.Açıklasınlar diyecegiz ama biliyoruzki,mümkün degil bunu yapmaları.Çünkü takke düşer kel gözükür o zaman.

TÜPRAĞ UŞAKDA İMAM HATİP OKULU YAPTIRDI..

    Çünkü Hiristiyan yada Yahudi olan [ dini tercih ve degerlere saygılıyız ,bu yazı sadece başka bir dinden olanın ,diger bir din için dini egitim veren okullar yaptırmasını anlatmak için yazılmıştır.],Eldorado Gold,yani Eşme-Uşak da altın çıkartan firma,sahipleri,Uşakda bir İmam Hatip Okulu yaptırdılar , yani okula ve dini degerlerimizin ögretildigi mekanlara bile siyanürü çagrıştıran ,en büyük siyanür kullanıcılarının isimleri verildi.

Peki şimdi soralım acaba Tüprağ firması bu yaptırdıgı okul için devletden destek teşvik aldımı ,vergi indirimi aldımı, yani egitime katkılardan faydalandımı, bir diger esprili okuyucularımızın tabiri ile çayın taşı ile çayın kuşu vuruldumu..KISACASI OKULU YAPTIRIP BUNU DEVLETE ÖDEYECEGİ VERGİLERDEN DÜŞTÜMÜ. Bunlarda cevap bekliyor.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI NURİ DEMİR AÇIKLAMALI.. 

Bir kez daha soralım ,birkez daha diyoruz,çünkü yıllardır defalarca sorduk cevap alamadık,dünyanın en büyük ikinci altın madeni denilen bazılarınca en büyügü olan Eşme Kışladag altın madeninden,Uşak İl Genel Meclisi ve birimleri  idaresi yasal harç veya pay alıyormu,alıyorsa şimdiye kadar toplam kaç tl aldı ve alıyor. 

Bununda cevabını bekliyoruz.

İl Genel Meclisi Başkanı Sn Nuri Demir bununda cevabını vermelidir.

İl Genel Meclisi veya birimleri bu,Tüpragdan gelen para varsa bunu ne diyerek bütceye sokuyorlar ve toplam yıl yıl ne kadar para almışlar,bunu nasıl harcamışlar,bunu siyanürle risk altında olan Uşak halkına seçilmişler olarak açıklamak zorundalar.

DEVLET KURUMLARIDA AÇIKLAMALI.. 

Ayrıca hangi devlet kurumları,Uşakda bu siyanürle altın çıkartan kurumlardan araba , spor,inşaat ,malzeme vb vb adlar altında ne kadar destek almışlar onuda kurumlar açıklamalı.

 Siyanür gerçegi koskoca aileleri son günlerde bir damladan bile az miktarları ile zehirleyip öldürmesi ile Ülke gündemine geldi, intihar edenler bu maddeyi kullanmaya başladı çünkü çok güçlü bir zehir ,çok az miktarı hava su vb etkenlerle bile olsa temas edildiginde koskoca Uşak ilindeki on binlerce kişiyi  birkaç saniyede yok edebilir.

 Uşaklı bu kadar yoğun bir siyanürün içinde her an riskle yaşıyor. Ama tek kelime demokratik hak kullanıp ses vermiyor.

İZMİRİN SİYANÜRÜDE UŞAKDAMI KALIYOR.

SİYANÜR ÇÖPLÜGÜNEMİ DÖNÜYORUZ.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI NURİ DEMİR

BUNLARADA CEVAP VERMELİ..

 Ses verenlerde Kazdaglarında,Muratdaglarında haklı gerekçelerini sunarken,Kışladag masum ,kışladag garip ve öksüz kalıyor.

   Tüm Türkiyede kullanılan siyanürün en çok işlendigi yani getirildigi yerlerin başında Uşak var, hatta İzmir Efem çukurundan çıkartılan altının siyanürü İzmir'linin tepkisinden korkularak,Uşaka getirlip Kışladagda siyanürle liç ediliyor bile deniliyor.   

   Bunlar dogrumudur,bilmek Uşaklının en yaşamsal hakkı.Tüprag firmasının Siyanür çöplügümü oluyoruz .Bunlarda İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demirden cevap bekliyor, Çünkü il Genel Meclisi bu konuda yetkili ve etkili bir organ.

      Artık Fazıl Say piyanosunu ,Şeval Sam türküleri Kışladagın kapısında siyanürün yüzüne yüzüne dümdük söylemeli ,zengin toprakların fakir bekçileri,artık siyanür tehtidinden uzak rahat ve huzurlu yaşamalı.

OKUL ÇOCUKLARI DOĞA NASIL YOK EDİLİRMİŞ GÖRSÜNLER

DİYE KIŞLADAĞA GÖTÜRÜLMELİ..

Hatta okullar ibretlik olarak çocukları dagların nasıl yok edildigini,doğanın nasıl yok edildigini yerinde göstermek için kışladağa götürülmeli, son günlerin meşhuru olan dipsiz gölde hazine ararken gölün yok edilmesinden sonra gölün asla eski hali gibi olmayacagını artık ögrendik. Kışladagda artık eskisi gibi olmayacak daha büyük sıkıntılara gebe olacak çünkü siyanürlü topraklar bize altınları tüprag'a kalacak.

 Siyanür öldürür hemde çok hızlı ve acımasızca…

Siyanürle Altın çıkarma işlemine demokratik tepki veren , hukuk yollarını kullanan ve siyanürle doganın ,insanın hayvanın zarar görmesine tepki verenlere tekrar tebrikler. AMA KIŞLADAĞ TAM UŞAK'IN KALBİNDE ONUDA UNUTMAYALIM..

habercinin Uşakdaki siyanürle ilgili yazıları devam edecek..

http://www.usakegemtv.com.tr/yazar/haberci/          habercinin diger araştırmalarını okumak için linke basınız.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI