Reklam
Bugun...
TEFECİLER,TARIM MÜDÜRÜ,UŞAK VE İLÇELERİ YEREL SEÇİME DAİR BİR ANALİZ..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

~    Uşak Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü ,Ankara da görev istedi ve gitti,yerine ise genç bir müdür göreve başladı.
Uşak Kısaca Tarım Müdürlügü olarak konuşulan İl Müdürlügüne dair bir kaç bilinen şeyi söylemeden geçmek olmaz.

Uşak sadece Tarım Müdürlügü olarak degil tüm daire amirlikleri içinde gelmiş geçmiş en faal en çalışkan en seri Müdürlerinden birini ,Sn Erkan Kahraman la gördü.Kahraman ın İl Müdürü olarak neredeyse ayak basmadıgı, egitim ve çalışma yapmadıgı ne köy kaldı, nede çayını içmedigi köy kahvesi.

     Erkan Kahraman la ,devletin menfaati için her yerden her zaman gelen her türlü sıkıntıya göhüs geren gerektiginde hukuki gerekçeleri oluşmuşsa ,en üste bile hayır diyebilen bir devlet adamı bir İl Müdürünü gördük.Uşak için daha fazla fayda almak varken,daha çabuk yıpramanın muteber sayan  kişiler ,gruplar vb vb bir cenah görmesede biz ve tüm Uşak bunu yaşarak gördük.

    Sadece büyük bir talihsizlikle ,Ahmet Okur Vali döneminde,Sn.Okur tarafından tüm İl Mdürlerine Basına bilgi verme,çalışma ve faliyetlerini anlatan haber ,program veya vb çalışmaları yasaklaması nedeniyle Basın aracılıgı ile Uşaklı Sadece Sn.Kahraman ı degil hiç bir faliyeti takip edemedi,ama yaşarak gördüklerimizde yeterlidiydi.

Sn.Okur a tamamen haksızlık etmeyelim arasıra Rusyadaki politbüro bildirilerini andıran kısa ,öz ve sadece duyuru gibi Kurumlardan alıp Valilik süzgeçinden geçip gönderdigi basın duyurularınıda söylemek lazım.Ama bunlar  yeterli degildi tüm bunlar ne hükümetin çalışmalarını  hedefinde olan vatandaşa ulaştıramadı.

  Uşak a gelen bir çok Valinin ilk iş olaak kurumların basına çıkmasını yasaklaması artık neredeyse gelenek oldu. Halbuki bir kurum amiri topluma neyi nasıl duyurup ,konuşacagını bilmiyorsa o koltukda oturmasınında bir anlamı yoktur.

Birim amirlerini küçümseyip ne konuşacagını bilmeyen insanlar grubuna koyup,güvenmeyip açıklama ve çalışmalarını duyurma taleplerine hayır diyen bir zihniyet ,aslında Hükümetin herkese ulaşma çalışmalarınıda engellemiyormu.Hatta bazı özel sektör, hatta kamu kurumları bazı haber ve duyuruları için çok ciddi bütçelerde birde para ödüyor bu çalışmaların duyurularına.
Neyse bu konuyu daha sonraki yazılarımızda, gündeme almak kaydıyla askıya alıp yazımızın ana temasına dönelim.İlimizin gördügü en çalışkan ve faal İl Müdürlerinden olan Erkan Kahraman ın çalışmalarını başka bir yazıda ele alırız,fakat Sn.Kahraman sadece çalışkan degil çok da beyefendi ve kurumunun ilgili oldugu her insanla çok güzel dialoglar kurabilen bir yönetici olarakda hafızalarda kalacak.Bu arada, Erkan Kahraman ın kendi istegi ile Uşak dan ayrıldıgınıda not olarak yazmak gerekir.Sn.Erkan Kahraman a Uşak a yaptıgı hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.Artık Uşak daki Gıda,Hayvancılık,Tarım İl Müdürlügü koltugunun çıtası yüksektir. Bakalım yeni Müdür yaptıklarını anlatabilecekmi,köy köy dolaşıp çalışmalar yapacakmı,yoksa koltugunda oturup köylünün veya Kurumun ilgililerinin kendinemi gelmesini bekleyecek bunu hep beraber görecegiz.

Çünkü Hükümetin en iddialı oldugu alanlardan biri bu bakanlıktır,bu nedenle daha topluma dönük daha basınla iç içe bir çalışma olması gerekirken ,bakalım Yeni Müdür ve Amirleri bu işi nasıl yapacak onuda hep beraber görecegiz.Yeni İl Müdürümüzle egemtvhabermerkezi olarak daha tanışmadık ,ama kendisine,ailesine, ilimize ve tüm birim çalışanlarına yeni görevinin hayırlı olmasını diliyoruz.Yeni göreve başlayan,Sayın Müdüre Başarılar diliyerek şimdilik bu konuya ara vererek diger konumuza geçiyoruz.
     Son dönemde dahada bir dikkatimizi çeken ,Uşak dada çok ragbet gören TEFECİLİK olayları ,can almaya,aile düzenlerini bozmaya ve insanlara zarar vermeye artarak devam ediyor.Uşak Polisi ,Savcılık bu konuda çok hassas olmasına ragmen yeterli ihbar ve delillerin yetkililere ulaşmaması onlarında elini kolunu baglıyor.

Bu tefecilerle ilgili ihbar ve şikayetlerinizi 155 i arayarak bildiriniz.Bir çok cinayet ,intihar  vb olayın temel taşlarını oluşturan bu tefeciler kendilerine bir şekilde bulaşan çaresiz veya acil paraya ihtiyacı olan insanları altından kalkılmaz faizlerle kıskaca alıp hem malından hemde canından ediyor.

Uşakda son günlerde bazı intiharların ve intihar teşebbüslerinin ,boşanma,kavga,yaralama vb bir çok asayiş olayınında temelinde bu TEFECİ lerin yattıgı artık bilinen bir gerçek.Uşak Polisi ve Savcılıgın TEFECİ lerle samimi ve kararlı mücadelesine, duydugunuzu gördügünüzü bir şekilde bildirerek yardımcı olun. Özelliklede eş ve çocukların ,komşu ve arkadaşların bir birinde gördükleri veya gözlemledikleri varsa bu durumları polise iletmeleri,bir çok defa aileleri,hayatları ve malları kurtamak için yeterli oluyor.

Lütfen sessiz kalmayın korkmayın belki en yakınınızın bile zarar görebilecegi bu durumları önlemek için polise ulaşın ,emin olun ihbar ve şikayetlerinizde devlet hem sizi gizli tutar hemde korur bundan şüpheniz bile olmasın.

Bu konuya neredenmi girdik ,habermerkezimizin yakından tanıdıgı gencecik bir adamın adım adım tefeciler tarafından intihara nasıl sürüklendigini görünce aslında gözükendende daha büyük bir sorun oldugunu gördük.Uşak merkez kadar ilçelerinde de çeşitli esnaflıklar iş insanlıgı vb sıfatlarla neredeyse aleni yapılan bu tefecilik işleri artık toplumsal bir sorun haline gelmiş,ihbar ve şikayetlerinizle bu sorunun çözümüne yardımcı olun.Belki bir hayat bir aile kurtarırsınız.
  Gelelim yerel seçimlere ,seçime ait bir şey yazmazsak eksik kalırız.

Sıvaslıda Uşak tarihinin belkide Türkiyede ilk defa ,Gece Sosyal Medyada istifa edip ,saban yazdıgını silerek vazgeçen bir belediye başkanı gördük.Belkide ilkler şehri Uşak a bu durum bir ilk daha kazandırmıştır.Siyasetin etik dersini verenlerin ne kadar söylemlerinin tutarlıgı oldugunu göstermesi açısından önemli bir olaydır bu durum.

Fakat yinede güzel olan tarafı sıvaslı belediyesinde olan bu durumu ,yazan basın menduplarına muhatabının yok bu yalan ,yok siz iftara atıyorsunuz,yok size reklam vermedik ondan yapıyorsunuz yok sizin kimin adamı oldugunuz belli vb vb vb hakaretlere maruz bırakılmamasıdır.

Gerçi yazılanı tüm uşak okudu kayıtladı bizde haberimizde bu kaydıda yayınladık ama,muhatap belediye başkanın sessiz kalması da çok ciddi bir uygarlık ve medenilik örnegidir.Çünkü hem yapıp hem suçlayanları o kadar çok gördükki aslanı öldür hakkını yeme atasözü geregi hem yazdık eleştirdik ,hemde olumlu tarafında yazıp hakkını verdik.
     Uşak da sadece sıvaslı ve CHP de degil bir çok ilçesinde ve farklı partilerde ve başkanlarında sıkıntılar var.Bu nedenle önümüzdeki yerel seçimlerde,bazı ilçelerde başkan ve partiler el degiştirebilir.
    Özellikle Eşme gibi mevcut başkandan bir önce başkanlık yapan Ahmet bey gibi Eşmenin yüzünü Uşak a Türkiyeye hatta Dünyaya açan, Belediye başkanlarundan sonra,haber ve programlarda basın ayrımı yapan,her seçimde mensubu oldugu partinin oylarını hep sıkıntıya düşüren, hatta evet hayır referandumunda bile partisin evet demesine ragmen ilçesinde hatırı sayılır bir şekilde hayır çıkan ,Sn.Hacı Mustafa Çetin in çok kötü bir dönem geçirdigini hep beraber gördük.

Hatta İktidar Milletvekillerimiz.Sn.Alim Tunç,Sn.İsmail Güneş ve Sn. Mehmet Altay ın her zaman özel ilgisine ve takibine ragmen ele avuca gelen dogru dürüst bir iş bile yapamayıp tam tersi hep partisini her seçimde sıkıntıya sokup istenilen oyu almasını saglayamayan Eşme Belediye Başkanın en iyi yaptıgı ve başarılı odugu iş basın ayrımı oldu.Eşme Kilim festivaline davet bile göndermedigi Uşakın gerçek Rtük onaylı yerel basınını göremeyecek kadar Uşakdan uzak olan Başkan ın bu dönem aday yapılmaması gündemde.Ama yeniden aday olsa bile seçilme şansı çok az,seçilse bile Uşak ve Bölgeden tamamen kopartıp içine kapanık bir ilçe haline getirdigi Eşmenin önümüzdeki ilk genel seçimlerde partide sıkıntı çıkaracagı açık gözüküyor.

Normalde Uşak Milletvekillerinin ilgisiyle şaha kaldırılması gereken ,Eşme de hala sıkıntılar devam ediyor.

Galiba birde enişte kayın ilişkiside var oldugu söylenen ,Eşme Belediye Başkanı Belediyede çalışan veya Belediye ile iş yapan akraba ve hısımlarınıda kamuoyuna açıklamak zorundadır.Enişte veya kayınının Belediye Başkan yardımcısı oldugu iddia ediliyor ,hemde paranın başında oldugu söyleniyor.Bu söylentiler sadece bir iddia ise bu kadar aleni konuşulmasına başkan bir cevap vermeli eger gerçek ise hemen bu duruma son verip ,Eşmeliden ve partisinden özür dilemelidir.

Tabi bu olay gerçekse vatandaşın Hacı Mustafa nın çiftliginemi döndürdün bBelediyeyi deme hakkı vardır.

Eşme adı 2014 den beri yani en son yerel seçimden beri, Uşakda çok konuşulmuyor hatta,Karahallı olmasa ilk sırayı alacak unutulan ilçeler listesinde, ama Allahdan Eşmeden beter şekilde dışa kapatılmış birde Karahallı varki ,bu durum Eşmenin birinciligini engelliyor.

  Hacı Mustafa Çetin aday yapılmayacak gibi duruyor ama aday olsa seçimi kazanamayacak gibi duruyor, bir ama daha diyerek seçim kazansa bile ilk genel seçimde başarısızlıgı partisine oy kaybettirecek diyenlerde çok fazla.Yani kangren olmuş bir durum.Ak Partinin Karahallı kadar zor bir sınav yeri Eşme ,çünkü mevcut Belediyesini korumak zorunda.
  Karahallımı dediniz, sahi 2014 den beri adını duyan varmı,

Başkan Ali Topçu karahallıda topu çokdan taça atmış ,varlıgı yoklugu belli degil.Hele basınla ilişkisi yok yani ayrıcımcılık bile yapamaz, çünkü ayıracak bir basın saysı kadarda teması yok.Yada içten yanmalı motorlar gibi tanıtım ve reklam ücretlerini bol bol verip bir şey yokmuş gibi davranmışsa, bu durumu Karahallıdaki muhalefetin duyurması gerekmezmiydi.Karahallı ,Başkan Ali Topçu ile sınıfda kalmıştır.

Karahalllıya İl Genel Meclisinin Üyesi Şahin Erdogan gibi,faal,atak ve sosyal,bir Ak Partili aday gerekiyorki Karahallı hak ettigi yere gelsin.Karahallı ile ilgili özelliklede Başkan Ali Topçu ile ilgili yazılacak bir şey yok,yazmaya zaman ayrımaya bile degmeyen başarısız bir dönem geçirmiştir.

Ak Partinin Uşak da,en başarısız ilçe Belediye Başkanı olmuştur.Ak Partinin yeniden aday yapması çok zor,ama aday olursa kaybetmesi çok yüksek bir aday olur.

Uşak Milletvekillerinin ilgisiyle kükremesi gereken Karahallı bu kadar ilgiye ragmen Eşme gibi Başkan ın verimsizligine kurban gitmiştir.

Gelelim Sıvaslıya Sıvaslı da büyük ihtimal Mevcut Başkan CHP den aday yapılmayacak,yapılsada kazanma durumu çok düşük ,istifa etti diye çok büyük sevinç yaşayan bir çok kişiyi bizzat gördük.Ama Seçime uzun zaman olması bu sevinçi sokaga taşırmadı korktular çekindiler çünkü daha 5 ay daha mevcut başkanla yaşayacaklar.

Sıvaslı ,İyi Parti ve Ak Partinin seçim kazanmaya çok yakın oldugu bir ilçe olarak adaylarını bekliyor.Mevcut Başkanla yeniden seçilme hayali gören başka partiler mevcut ,bunu duyuyoruz ama mevcut başkanın CHP Milletvekiline yaptıklarını gördüklerinde onlarda derin bir iç geçiriyorlar.

Bakalım cesaret edebileceklermi.
  Gelelim Ulubey e, CHP den Bir dönem daha aday olan mevcut başkan ın,şu an için rakibi yok gibi gözüküyor.Ama bazen çok iyi bir rakip en güçlü gözükeni yendigini çok gördük.Ulubey özel aday bekliyor.Hem Ak Partiden hemde İyi Partiden.
 Banaz Ak Partinin kalesimi oluyor diye bir düşünceye kapılıyoruz. Mevcut Ak Partili Başkan Zafer Arpacı dan Banazlı memnun, partisi memnun yeniden parti içi karşısına çıkacak aday bile yok denecek kadar az.Neredeyse Zafer Arpacı Banaz da rakipsiz gibi duruyor .Ama seçim bu ne olacagıda çok belli olmaz.

Banazı eksisi artısı ile diger yazılarımızda tekrar yazacagız.

 Uşak Mevcut Ak Partili Başkan Nurullah Cahan ile rakipsiz bir ortamda seçime girecek gibi duruyor.Ak Partili Başkan Cahan ın oy oranını ciddi bir şekilde artıracagı ve seçimi galip bitirecegini söyleyen çok ciddi farklı siyasi partilerden insanlar var.

Başkan Cahan ın bir dönem daha devam etmesi yarım kalan işlerini bitirmesi, Uşaklı dan büyük talep görüyor.Ak Partili olmayan seçmen hatta STK lar bile bu görüşü açıkca dile getiriyor.

Başkan Cahan ın vatandaşla dialoguda dikkatlerden kaçmıyor, çok ciddi bir pozitif tepkimenin oldugu Başkan a karşı ilgi onu herkesimden oy alabilecek bir düzeye taşıyor.Uşak Başkan Cahan ile Ak Partinin zaferini çok tan kabul etmiş gibi duruyor diye bir çok önemli şahsiyet, bu durumun Cahan ın partisi içindeki rakiplerinin iştahını açtıgı hatta Aday olduklarında Başkan Cahan ın hizmetlerini anlatsak banko seçiliriz diye düşündüklerini söylüyor.

Bu nedenle bir iki dernek başkanlıgı,birde sessiz sedasız parti yönetim kurulu üyelikleri yapmış,hatta hain 15 temmuz teşebbüsü sonrası bile fetö iddialılarla yan yana durmuş ve hala duruyor olanların iştahı daha çok kabarık diyenlerde var.

  Başkan Cahan ın çalışmalarının üzerine konmak isteyen bu tip adayların adaylıklarını bile ilan ettikleri ve Başkan Cahan hakkında olumsuz gizli gizli propoganda yaptıklarınıda biliyoruz diyen bir grup vatandaş,Cahan seçimin en iddialı adayıdır diyor.

Uşak Belediye Başkan ının ihtimal dahilinde olmasa bileAk Parti harici, bir başka partiden veya bagımsız aday olmasında bile seçimi zorlayacagını söyleyenler böyle bir senaryo gerçek olursa ,Uşak Merkezde Ak Partinin seçimi kaybetmesinin nerdeyse kesin oldugunuda iddia ediyorlar.

Ama en akıllı seçim olarak,dere geçerken at degiştirilmez denilip mevcut Başkan Nurullah Cahan ile devam denilecegide konuşuluyor.Uşaklının Başkan Cahan a ilgisi gerçek Ak Partili olanları memnun ederken ,Başkan gitsin bizim adam gelsin zihniyetinde olanları da çok sıkıntıya soktugunu söylüyorlar.

Diger partilerde aday adayları daha netleşmezken CHP nin Uşak merkez için anket yapacagında söyleyenler var.

İyi Partide Muhammet Gür ismi iyece kafalara yerleştiriliyor,fakat Gür den daha olumlu bir sinyal gelmedi.İyi Partinin mevcut il başkanında İyi Partiyi istenilen yere getiremedigini özelliklede basını degerlendiremedigini ,İyi Partiyi içine kapalı bir hale getirdigini söylüyorlar.

Zaten mevcut oylarının Uşak Merkezde seçimi kazanmaya yetmedigini söylen İyi Partililer Muhammet Gür ve İl Başkanında kamuoyu ve basında uzak olmasını anlayamadıklarını söylerek yeterli oya sadece fecebook dan mı ulaşacagız diye umutsuzlanıyor.Onuda ilerdeki dönemde yazacagız.

CHP adayları ne kadar partili ve Atatürkcü ,Cumhuriyetci olduklarını sosyal medyadan ispatda yarışırken ,ilimizin yerel basınına, Cumhuriyet bayramı kutlaması bile vermeyerek aday olursam o zaman vereyim diyerek Cumhuriyet Bayıramı mesajını bile menfaat şartına bagladıgınıda bizzat gördük.

Bu durum CHP aday adayı Sn.Asım Kalelioglu için geçerli degildir.O dürüstce çıkıp tüm Uşak ın Cumhuriyet Bayramını yerel basın aracılıgı ile kutladı.

Ama Sn Beyhan Demirel hele bir aday olalım ondan sonra diyerek öteledigi şeyin Cumhuriyet bayramı oldugunu biliyordu her halde.

Bu arada yerel basınla mesaj mecburmu tabiki degil ama Uşak ı yönetecem diyenler ilin önemli bir ayagı olan yerel basını yok saymaları da dikkat çekmiyormu.
Ak Partiden de aday adayı olanlarda aynı düşüncedeler gibi, çünkü para harcamak istemiyoruz aday olursak bakalım diyorlar. Samimi bir şekilde partisi için aday adayı olanlar her zaman ufak tefekde olsa partisinin adını duyurmaya özen gösteriyorlar.Ama beklentisi adaylıgı ile orantılı olan veya nasılsa aday yapmazlar ama namımız yürür bir şekilde faydalanırız diye aday adayı olanlar hiç bir çalışmaya girmiyor. bu durumları ilerde daha açık isim isim yazacagız.
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI