Reklam
Bugun...
Uşak bir sanayi ve ekonomi kenti...


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 
 
Elbette durum böyle olunca kentte iş adamlarının ve sanayi kuruluşlarının yadsınamaz bir önemi var. Uşak’ta sosyal hayat ile iş dünyası arasında köprü vazifesi de gören Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın, 7’den 70’e herkes tarafından beğenilen Başkanı Suat Selim Kandemir ile UTSO ve Uşak üzerine sohbet ettik.
 
Selim Kandemir ve ekibi UTSO’ya neler kazandırdı?
 
-   Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen seçimleri birlik beraberlik içerisinde gerçekleştirdik ve üyelerimiz bizi tekrar göreve tekrar layık gördüler. 
 
-   Göreve geldiğimiz günden beri Uşak ekonomisine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalıştık.
 
-   15 Temmuz darbe girişimi etkilerini Uşak ekonomisinden silmek için üyelerimizle il ekonomimize sahip çıktık.
 
-   Milli İstihdam Seferberliği’ne iş dünyamızın desteğiyle üst düzey katkı sunduk.
 
-   Üyelerimizin dünya pazarındaki yerini ve gücünü arttırmak için Güney Asya’dan Güney Amerika’ya, Avrupa’dan Afrika pek çok ülke büyükelçi, ateşe ve üst düzey bürokratlarını odamızda ağırladık, üyelerimizle buluşturduk, toplantılar düzenledik.
 
-   Üyelerimize alternatif pazar yaratmak için yurt içi ve yurtdışı fuar ve ikili iş görüşmeleri organize ettik.
 
-   Kentimize yeni girişimciler kazandırmak adına girişimcilik eğitimleri düzenledik.
 
-   Üyelerimizin iş potansiyellerini arttırmak amacıyla çevre il ve ilçe tedarikçileri, ulusal çapta alım yapan marketler zincirleri buluşturarak satın alma günleri düzenledik.
 
-   Üyelerimizin sorularını direkt ilgili kurum yetkililerine birebir sorabildikleri, çözüm odaklı danışmanlık masaları oluşturduk.
 
-   Sadece iş hayatına değil sosyal hayata dokunan kentimizin yaşam kalitesini yükseltmeyi ilke edinen sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık.
 
-   Bütün çalışmalarımızın karşılığı olarak da, kurumsallığımızın ve kalitemizin tescili olan ‘’A Sınıfı Akreditasyon Sertifikamızı’’ aldık.
 
-   Tüm bu faaliyetlerimizi gerçekleştirirken Uşak ekonomisine katkıda bulunma ihtimali olan tüm kişi ve kurumlarla lobi faaliyetleri yürüttük. Önceden belirlediğimiz bir stratejiyle yürüttüğümüz lobi faaliyetlerinde başta bakanlarımız olmak üzere birçok üst düzey bürokratı ziyaret ettik yada ilimizde ağırladık. Bu faaliyetlerin çoğunda sonuç alırdık, bir kısmında ise orta vade de sonuç alacağımız girişimler söz konusu.
 
Kısaca, ilkeli, doğru, dürüst ve çalışkan bir yönetim anlayışıyla hareket ederek, üyelerimize, ilimiz ve ülke ekonomisine daimi katkı sağlayacak çalışmalar yaptık.
 
Yeni dönem için projeleriniz, düşünceleriniz 
nelerdir?
 
   2018-2021 döneminde ilimiz iş yaşamını daha yukarılara çıkarmak için pek çok projemiz var.
 
-   Üyelerimizin, ilimizin ve ülkemizin menfaatlerini ön planda tutarak çalışmalarımıza vizyoner bakış açısıyla, ilimiz sektör sorunlarına çözüm aramaya devam edeceğiz. Gerek üyelerimizden aldığımız geri bildirimleri, gerekse meslek komite ve ihtisas komisyonlarımızdan çıkan sorun ve çözüm önerilerini raporlarla ilgili bürokratlara kurumlara iletmeye devam edeceğiz.
 
-   Üyelerimizin sağlık, akaryakıt, otel ve gıda gibi temel ihtiyaç alımlarında ciddi indirimler, avantajlar sağlayacak UTSOKART uygulamamız olacak.
 
-   Önümüzdeki dönem en büyük hedeflerimizden birisi; UTSO’nun sadece üretici ve sanayicilere değil tüm KOBİ’lerimize, işletmelerimize ve tacirlerimize destek verebilmesi olacak. Bunun için gerek kurum kaynaklarını gerekse ulaşabildiğimiz devlet ve Avrupa Birliği kaynaklarını kullanacağız. 2017 de yeniden düzenleyerek aktif hale getirdiğimiz Dış ticaret bölümümüzü bir hamle daha ileri taşıyarak; İhracat potansiyeli olan fakat şimdiye kadar çeşitli sebeplerden dolayı ihracat yapmamış üyelerimize birebir danışmanlık yapacağız.
 
-   Orta vadede ilin sanayi envanterini çıkartarak yeni yatırım imkanları için yol gösterici olacağız. Bütün bunları gerçekleştirirken Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı gibi tüm kurum ve kuruluşlarla sinerji yaratarak beraber hareket etmeyi planlıyoruz.
 
-   Uşak’ın sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalarda diğer kurumlarla ortak hareket edeceğiz. Turizm operatörü ve rehberlerin ilimizde ağırlanması, İnteraktif Şehir rehberinin hazırlanması, Üniversite öğrencilerine ve ailelerine Uşak’ın değerlerinin tanıtılmasıgibi organizasyonlar gerçekleştireceğiz.
 
-   Üyelerimizin ticari kapasitelerini arttırmak adına önceki dönemlerde yapmaya başladığımız ve başarılı olarak gördüğümüz satın alma günleri ve danışmanlık günleri gibi organizasyonlarımızı devam ettirmek istiyoruz.
 
-   Çalışmalarımızı, üyelerimizin görüşleri ve talepleri doğrultusunda Ben anlayışıyla değil, Biz anlayışıyla planlayarak devam edeceğiz.
 
Genç arkadaşlarımız için, sizleri örnek alan gençlerimiz için neler söylemek istersiniz?
 
 Başarının sırrı herkese göre değişir fakat 
başarısızlığın değişmeyen bir sebebi var. Sevdiğiniz işi yapmazsanız başarısız olursunuz. Önce kendinize dürüst olun, disiplinli olun. Sorunlar karşısında üzülmeyin, sevinin. Çünkü sorun demek, burada yakalayabileceğiniz bir fırsat var demektir.  Daima kendinizi geliştirin. Bir iş yapıyorsanız o işle ilgili her konuyu bilmeniz lazım. Teoride de kalmayıp, sahaya da inmeli. Önceliğiniz kazanacağınız para değil, çalıştığınız yere yaratacağınız değer olmalıdır. Değer yarattıkça zaten kazanmaya başlayacaksınız. En önemlisi de sabırlı olun. Bir karar verirken 
tecrübelilere danışın. Ve her zaman iletişimde kalın.Her kesimden insanlarla diyalog halinde olun.Sakin ve düzenli bir ev yaşantınız olsun. Son olarak ta; kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.
 
Uşak’ı sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan nerede görüyorsunuz, Uşak’ta değişmesi gereken şeyler nelerdir?Uşak ‘’Marka Kent’’ olması için odanız hangi çalışmaları yürütüyor?UTSO olarak Uşak’ın tanıtımı ve tarihi mirasın korunması için neler yapıyorsunuz?
 
   Uşak sanayisi oldukça eski bir geçmişe dayanıyor. İlk şeker fabrikası, ilk iplik fabrikası, ilk çok ortaklı şirketin Uşak’ta kurulması ve daha birçok ilklere imza atan “İlkler Şehri Uşak” girişimci ruhunu tarihinden almıştır. 
 
   İlin kanaat önderleri ile şehrimizin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek ve hak ettiği yere getirmek için çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Marka şehir için iki bölümden oluşan bir çalışma sistematiği oluşturduk. Birinci bölümde; ilin kültür ve değerlerinin tanıtımı ve bunların markalaşmasına verilecek destekler. Bu anlamda bulunduğumuz her ortamda ilimiz değerlerini tanıtacak faaliyetlerde bulunuyoruz. Katılım sağladığımız sanayi fuarlarında bile hep bir köşemizi bu çalışmaya ayırıyoruz. Ayrıca Uşak’ı marka kent haline getirmek için ilin dinamikleri ile çalışmalar yapıyoruz.  Blaundos ,Sebaste, Akmonia, Pepuza gibi Antik Kentler, Karun Hazineleri, Dünyanın 2.büyük Kanyonu Ulubey Kanyonları gibi tarihi yerlerimizi katıldığımız toplantı, fuar gibi her mecrada öne çıkarmaya çalışıyor. Gelen konuklarımıza mutlaka kültür turları düzenliyoruz. Yine bu anlamda en büyük kültür miraslarımızdan biri olan Uşak Halısı’nın coğrafi işaretini geçmiş dönemlerde odamızca alınmış bulunmakta. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha aktif tanıtımlar gerçekleştireceğiz, bu yönde geliştirdiğimiz projelerimiz var.
 
   Marka kent sistematiğimizin ikinci bölümünde ise şehrimizde marka değeri yüksek şirketleri daha ileri götürmek ve yeni markalar yaratabilmek için gerçekleştireceğimiz çalışmalar var. Sonuçta bir şehrin markalaşmasında o şehirdeki marka firmalarının etkisinin büyüklüğünü biliyoruz. Bulunduğu il ile bütünleşen, marka söylendiğinde şehri, şehir söylendiğinde markayı hatırlatan birçok örnek var dünyada. Bu nedenle UTSO olarak markalaşmaya yönelik hem maddi destek sunuyoruz hem de danışmanlık yapıyoruz.
 
   “Markası Sizden, Başvurusu Bizden” sloganıyla üyelerimiz firmaların marka değerini ulusal alanda korumak ve ürünlerinin katma değerini arttırmak için markalaşmalarını destekliyoruz. Ayrıca başvuru, tescil, değişiklik vb. konularda bilgilendirme ve danışmanlık desteği sağlıyoruz.
 
   Katıldığımız toplantı, etkinlik ve fuarlarda, kentte yatırım yapmanın avantajlarını öne çıkararak, ulusal ve uluslararası yatırımcıları, somut vaatlerle kente yatırım yapmaya davet ediyoruz.
 
   Uşak Ticaret ve Sanayi Odası olarak il 
ekonomisine, ticaret hayatına, sosyal hayatına ve ilin tanıtımına destek sağlamak adına projeler üretiyor ve maksimum faydayı sağlamak için çalışıyoruz.
 
UTSO’nun öncülük yaptığı KADİM projesinin son toplantısını Uşak’ta yaptınız. Sosyal Güvenlik Kurumu Uşak İl Müdürü İbrahim ÖZTÜRK, Zafer Kalkınma Ajansı Uşak YDO Koordinatörü Mehmet TEKELİ, PUL-TECH Firması sahibi Mehmet ÇAKIN’ ın da katılım gösterdiği proje hakkında neler söylemek istersiniz?
 
   2016 Haziran ayında ‘Kayıtlı İşçi Risksiz İşveren’ sloganıyla yola çıktığımız kısa adı KADİM olan oda olarak koordinatörü olduğumuz “TR-33 Düzey II Bölgesinde Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi”,  4 ilin (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak) Ticaret ve Sanayi Odaları, SGKurumları, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Zafer Kalkınma Ajansı birlikteliğin güzel bir örneğini sergileyerek, güzel verilerle 2017 Haziran ayında sonlandırdığımız başarılı bir proje oldu.
 
   205 bin Euroluk projemizde 100 den fazla firmaya koçluk hizmeti verildi, 1500 den fazla kişiye eğitimler ve bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Dünya’da kayıt dışılık ile ilgili başarılı çalışmalar yapan Almanya örneği etüt edildi ve iyi uygulama örnekleri projeye destek veren kuruluşlarla paylaşıldı.  Projede önem verdiğimiz hususlardan biriside, geleceğin isçi ve işverenleri olacak öğrencilere ulaşmaktı. Meslek Yüksekokulları ve meslek liselerinde gerçekleştirilen faaliyetlerle 500 öğrencimiz bilinçlendirildi.  Proje boyunca, kayıtdışı istihdamla mücadele de, toplumda farkındalık yaratılması adına kısa tanıtım filmleri, ilanlar düzenlendi bölgedeki yerel ve bölgesel medya aracılığıyla paylaşıldı.
 
   Uşak’ta tekstil, deri ve gıda imalatı, Afyonkarahisar’da mermer ve gıda imalatı, Manisa’da ambalaj, elektronik, Kütahya’da toprak ürünleri (seramik/çini), gıda imalatı sektörlerinde çalışmalar yaptığımız projemizde, proje başında belirlenen hedeflere başarı ile ulaştı.
 
   Sektörler bazında çıkarttığımız yol haritası proje dışındaki işverenlerinde kullanımı için rapor haline getirilerek paylaşıldı. Dolu dolu verilerle bitirdiğimiz projemiz, işgücü piyasasına yönelik etkin bir çalışma oldu. İşgücü ve istihdam konularında her yıl en az bir faaliyet yapmayı planlıyoruz.
 
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen yurtdışı gezisinde COLOMBIATEX-2018 Fuarı’n da stant açtınız, fuar hakkında neler söylemek istersiniz, bu fuarın ve diğer fuarların katkıları nelerdir?
 
   Kolombiya, 2016 Dünya Bankası verilerine göre dünyanın 40. büyük ekonomisi olarak açıklanmıştır. Latin Amerika ülkeleri içinde en yüksek büyüme kaydedecek ülke olacağı tahmin edilen ülke, iş yapma kolaylığı açısından dünyada 189 ülke içinde 34. sırada yer almaktadır. Bütün bunları ve üyesi olduğu tercihli ticaret düzenlemelerini göz önüne alarak Colombiatex Fuarı’na katıldık. Fuarda, Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinden ulusal çapta iş yapan firmalar yer aldı.
 
   Oda olarak şemsiye stand şeklinde açtığımız ve Uşak tekstil sanayisini doküman ve görsellerle tanıttığımız standımızda 1.000’e yakın ziyaretçi ağırladık. Kolombiya, Türkiye için Latin Amerika pazarına girişte önemli kapılardan biridir. Açık pazar özelliğindeki bu bölgeye özellikle ülkemiz genelinde de söz sahibi olduğumuz rejenere ipliğimizi tanıttık. Katılımcı firma temsilcilerimizle 50’den fazla firma ile 200’ e yakın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik.
 
   Yine programımız sırasında başta Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk Çil, Medellin Ticaret Odası ve İbague Ticaret Odalarıyla toplantılarımız oldu. Ülkeye yapılacak ticari faaliyetler,  iki ülkeye yönelik ortak geliştirebileceğimiz projeler ve yatırım imkanları kolaylığı konusunda görüş alışverişimiz oldu. 2018 yılı içerisinde yurtdışı fuar ve organizasyonlarda odamız bünyesinde açacağımız şemsiye stantlar ile tüm sektörlerimizin kapasitelerini sergileyerek ilimizin adını duyurmaya devam edeceğiz. 
 
Şuana kadarki konuşmalarımızda Uşak Ticaret ve Sanayi Odasından ve Uşaktan bahsettik. En azından son sorumuzu Selim Kandemir’e ayırmak istiyorum. 
 
Sizin yönetiminiz döneminde ticaret odasındaki bütün fikir ayrılıkları rafa kaldırıldı. Sadece ticaret ve sanayi odasında değil Uşak’ın genelinde faal bir yönetim haline geldiniz. Biz burada Selim Kandemir’in uzlaştırmacı tavrının etkisi olduğunu düşünüyoruz siz bu konuda neler söylemek istersiniz?
   Kendi yapmış olduğum işte ki gelişmeleri, oluşumları, odanın meslek komitesinde daha iyi tanıyabileceğim kanaatiyle Uşak Ticaret ve Sanayi Odası yönetim komitesine seçildim. Daha sonra ki süreçte işimiz ve kurmuş olduğum diyaloglar gereği bize meclis üyeliği önerdiler. Biz de kabul ettik. Mecliste yönetim kuruluna aday olduk. 2009’da seçildim ve 2016’ya kadar iyi işler yaptığımızı düşünüyorum. Uşak’ın ticari geleceği açısından iyi projeler ürettik. Bunun sonucunda arkadaşlar bize başkan vekilliğini uygun gördüler. Yaklaşık 3 yıl başkan vekilliği yaptım. Yabancı dil bilmem benim için her zaman avantaj oldu. O dönem dış ilişkilere büyük katkı sağladığımı düşünüyorum fuar organizasyonları, dış ticaret görüşmeleri ve yurt dışı ziyaretleri ile  iyi bir intiba bıraktığımı düşünüyorum. 
   Çünkü yapmış olduğumuz icraatlardan dolayı bugüne kadar sık sık takdir gördük. Tüm bu anlattıklarımızın neticesinde bizi bu göreve layık gördüler. Benim yönetim kurulu başkanı seçilmem tamamen oy birliğiyle oldu. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, ülkemizin zorlu bir dönemden geçtiği bir zamanda devraldım. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana çağın gereklerine uygun bir yönetim anlayışıyla üyelerimize hizmet etmek için çalışmalar yaptık ve onların odamızdan daha çok istifade etmelerine yönelik gayretler içerisinde olduk. Bu gayretlerimiz Uşak’ta olumlu karşılandı ki üyelerimiz bir dönem daha bizleri bu göreve layık gördüler. Tabii çalışmalarımız sadece Uşak’ta değil Ankara’da da takdir görüyor. Önümüzdeki dönem TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teveccühü ile TOBB Yönetim Kurulu’nda görev alacağız. İlimiz için bir ilk olan bu görevimizi de layıkı ile yapabilmek için elimden geleni yapacağıma tüm üyelerimiz ve Uşak halkı emin olabilir.
   Önümüzde ki dönem için biraz yorum yapayım. Çıraklık, kalfalık, ustalık diye bahsetmiştik. Ben gerek yaş olarak gerek tecrübe olarak çıraklık dönemimi atlattığımı düşünüyorum. Şuan bence kalfalık dönemindeyim ve her geçen gün bir şeyler öğreniyorum.
 
Selim Kandemir olarak Uşak için düşünceleriniz, öngörüleriniz nelerdir?
 
Uşak, tarihi boyunca ilkler şehri olma özelliğini korumuştur. Sanayicimiz vergisini düzenli ödüyor, ilimizin ihtiyacı olan okul, sağlık ocağı gibi yatırımları kendi öz kaynakları ile yapıp devletimize destek oluyor. Girişimci ruhlu sanayicimiz, kendi öz kaynakları ile yaptıkları yatırımlarla ilimizin ekonomisine, katkılarda bulunmuştur.
 
Ancak; Uşak, girişimci ruhunun aksine devlet desteğinden en az faydalanan illerden biridir. Ağırlaşan rekabet koşullarında Uşaklı firmalarımızın devamlılığı açısından, devlet desteklerinden ve hibelerinden daha fazla faydalanması gerekiyor. Kendi öz sermayesi ile büyümeyi başaran Uşak, devlet desteklerinden ve hibelerinden daha fazla faydalanması ile ekonomik düzene olan katkısını artıracaktır. Girişimcilikten ihracata, Ar-Ge’den patent desteğine kadar birçok kurum ve kuruluşumuz gerekli destekleri almak için yoğun çalışmalar ortaya koyuyor. Ben Uşak’ın bu desteklerden daha fazla faydalanmasını ve pastadan payını almasını istiyorum.
 
Uşak ileriye umutla bakmayı bilen bir şehir. 
İlimizin ticaret ve sanayi yapısının ülke ekonomisine daha fazla katkı yaratması için çalışıyoruz.
 
“Girişimci Kent Uşak” tarihinden gelen girişimcilik ruhuyla ticaret ve sanayi hayatında büyümeye ve kalkınmaya katkı sağlamaya devam edecektir.
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI