Reklam
Bugun...
UŞAK CHP DE NELER OLUYOR.. MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANI ADAYI İLE KAPIŞTI. UŞAK CHP DE KİM AV?.. KİM AVCI?..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK CHP’DE NELER OLUYOR..
UŞAK CHP MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM MI HEDEF'DE?..
YOKSA UŞAK İL TEŞKİLATI VE BELEDİYE BAŞKANI ADAYI MI  HEDEF'DE?..
UŞAK CHP DE KİM AVCI ?.. KİM AV?..
     Son dönemde, özelliklede 2018 yılında, Uşak CHP de sürekli bir kriz hakim.
İlk önce haziran genel seçimlerinde, Uşak Mevcut, CHP Milletvekili Özkan Yalım’ın 3. sıra adayı olarak açıklanması, yani seçilmesi mümkün olmayan bir sıralamanın en sonuna konulması, Uşak da bomba etkisi yaratmış.
    Bir kısım CHP’liyi bu durum üzerken bir kısım CHP’liyi de sevince boğmuştu.
Kendi bölgesinde, Mevcut  milletvekillerinin en gizli rakiplerinin, il başkanlıkları olduğunu artık Türkiye’de herkes öğrendi.
   Her İl Başkanı için tabii ki geçerli olmasa da, çoğunluğunda mevcut Milletvekilini sıralamaya sokmayarak, ya kendisi ya da bir başka tanıdığını seçilecek sıralamaya koyma hayali mevcuttur.
Parti genel merkezinde de görevli, Milletvekilleri biraz kalın lokma olduğu için, İl Başkanları daha dikkatli olarak sürtüşmemeye gayret ederek, onun listesi altında yer bulmaya çalışır.
Uşak Ak Partide, Ak Parti Milletvekili Mehmet Altay’a kimse bir şey diyemezken,
CHP Milletvekili Özkan Yalım her daim yeni yeni krizlerle boğuşuyor.
  Genel seçim sıralamasında, son sıraya düşen CHP Milletvekili için, il ve merkez ilçe vb teşkilatlardan yok yaa, ne oluyor, buda yapılır mı, hadi toplanıp, Ankara’ya Genel merkeze gidiyoruz diyen olmadı.
Tam tersi Yalım Krizi aşıp sondan başa yükselince, birçok etkili ve yetkili parti organı ve partili Ankara’ya listeyi neden bozuyorsunuz, diye Yalım’ın yeniden birinci sıraya gelmesine tepkisi oldu.
  Hatta birçok partide aktif görev alan kişiler, belediye başkanı düzeyinde bile toplu istifalarla, Genel Merkezi zorlamayı düşünerek, partide de taraf toplamaya çalıştılar, birçok haberci bu kriz günlerinde buna bizzat şahit oldu.
 Bu krizde istifa kartını heyecanla çeken, iflah olmaz bir Özkan Yalım karşıtlığı ile nerdeyse yıllardır gündeme gelen, bir belediye başkanı bu gün CHP safları haricinde kendine parti arıyor.
Düne kadar kutsadığı sosyal demokrat ve devrimciliği bugün merkez sağda olan partiler ile serinletmeye çalışan bu kişi, siyasetin hep kötü yüzüne bir çentik daha atıyor.
O büyük krizde, Yalım’a rest diyen bu başkan şimdi partisinden aday bile yapılmadı,
ama hala benim bir şansım var, sizin yok diye herkesi her şeyi tehdit edip duruyor.
Kendine kefil olup CHP de siyaset yapmasını hatta yerel seçimlerde, aday olup kazanmasına birinci derecede etken olan akrabası veya hısımı CHP Milletvekiline, seçildiği dönemden itibaren muhalefete başlayan bu kişiyi, Yalım defalarca nankörlükle itham etmiş ve “bunun derdi koltuk, koltuk gidince bunda ne CHP’lik ne de Sosyal demokratlık kalır” dediği iddia edilmişti.
Sanki bu durum gerçek oluyor, başkan başka bir parti kendini kabul ederse CHP den gidecek gibi duruyor.
Şimdi bir çok parti ile görüşüp seçime girmek isteyen bu belediye başkanı, hem yeniden seçilerek, Yalımla ve partisi ile hesaplaşma hayalinde, hem de siyasi intikam alma derdinde.
 Ama ona yaklaşan partiler, Özkan Yalım’a yaptıklarını görünce aman haa bu bizi aşar ve sıkıntıya sokar. Biz uğraşamayız, yarın bize de muhalefet olur, CHP’yi terk ettiği gibi belediyeyi kazanırsak bizi de terk eder, diye korkudan ne yapacaklarını şaşırmış durumda.
Ama nihayetinde bir parti ile yoluna devam edecek. Fakat vatandaş madem sen Yalımsız, ondan  desteksiz seçildin, çok ciddi bir kitlen var, o zaman  bağımsız aday ol, öyle seçil, diye de bir öneri sunuyor.
Ama bağımsız aday olursa koltuk tehlikeye gideceği için olmuyor diyenlerde var.
 Sivaslı CHP Belediye Başkan adayı Hürriyet Şafak belediye başkanlığını kazanamasa bile, genel merkezini ve Milletvekili Özkan Yalım’ı mahcup etmemek için, mevcut belediye başkanından bir oy bile olsa fazla almak zorunda, yoksa Sivaslı’da da kriz bitmez.
Bu arada bu krizde il teşkilatının belediye başkanı tarafında olduğu ve belediye başkanını yeniden CHP’den aday yapmak için çok uğraştıklarını, ama Yalım’ın daha güçlü gelerek buna izin vermediğini de söyleyenler çok fazla.
Genel seçimde listedeki son sıra aday olan Yalım’ın tekrar birinci sıraya çıkmasını mahkemeye bile verdiğini duyuran adaylar oldu ama mahkeme sonucunu bilmiyoruz  ama skor Yalım bir, diğerleri sıfır olduğunu görüyoruz.
 Şimdide Sivaslı Başkanı aday yapılmadı, Yalım’ın dediği oldu, bu durumda Özkan Yalım İki, diğerleri hala sıfırda kaldı diyenler, son kriz Uşak Belediye Başkanı Adayı ile milletvekilinin kapışmasının sonucunu da bekliyor.
 Gelelim büyük krize, Asım Kalelioğlu, CHP Uşak Belediye Başkanı adayı. Aday adaylığı dâhil, daha şimdiye kadar Milletvekili Yalım ile gülen bir pozu nerdeyse yok gibi.
Yani al sana bir kriz daha diyeceğiz ama zaten kriz başlama noktasından çok ilerde, neredeyse bitme noktasına gelmiş gibi.
Aday adaylığı ve adaylıkta genelde il başkanı ile fotoğraflar veren Kalelioğlu, bugün sosyal medyasından çok ilginç açıklamalar yayınladı.
Aslında ne yazdığı tam olarak anlaşılmasa da, yazı hedefini bulmuş ki, Yalım’dan hemen cevap geldi bile.
Kriz zaten varmış dedik ya, gerçekten CHP’de herkesin usturası cebindeymiş sanki, ilk önce Sivaslı Belediye Başkanı çıkardı usturasını, hemen Asım Kalelioğlu’nun paylaşımını yayınladı. Sonra İl Başkanı Nadi Sancar çok net bir paylaşımla Kalelioğlu ile fotoğrafını, Kalelioğlu’nun yazısının altına koydu ve herkes kılıcını çekmiş oldu.
En aklı başında ve doğru yorumu da, İyi Partinin deneyimli İl Başkanı, Krizler yönetmede tecrübeli, Naci Yıldırım yapmış, bunların bizimle alakası yok bizi bu gereksiz ve yorucu tartışmalara sokmayın demeye varan bir yazı ile krize yancı olarak müdahil olmuş ve yine çok kibar ve centilmen bir üslupla eleştirilen konuşma ve fotoğrafın rutin, bir “eyt” yani emeklilikte yaşa takılanlara destek amaçlı olduğunu da bildirmiş.
Bu yorumla İYİ Parti İl Başkanı CHP’li seçmene bir de mesaj vermiş oldu.
Ak Parti Karşısında krizlerle dolu bir CHP size alternatif değil, çözüm biziz adres burası demiş oldu.
Krizin en kazananı İYİ Parti İl Başkanı olurken, CHP’de ise yara almayan kalmadı.
  CHP adayı Asım Kalelioğlu büyük bir cesaret ve yüreklilikle adını açıkça vererek, CHP Milletvekili Özkan Yalım’ı, rantiyeci ve menfaatçi ilan etmiştir.
Özkan Yalım ise yaptığının sadece bir “eyt” toplantısına destek olduğu ve kaç senedir CHP’li olduğunu söylemekle yetinmiş,
bu çok ciddi ve ağır ithamlara karşılık vermemiş veya verememiş adeta bunları yutmuş gibi bir hal takınmıştır.
 CHP Genel Merkezi, Aday Asım Kalelioğlu’na sen, Milletvekilimize nasıl böyle, rantçı menfaatçi dersin deyip bir tepki verir mi, bilemiyoruz.
Ama bu ithamlar genel merkezi de bağlayıcıdır. Rantiyeci ve menfaatçi bir milletvekili varsa gerekeni yapmalıdır ya da yoksa bu bir itham iftira ise bunu söyleyene gerekeni yapmalıdır, diye düşünen çok büyük bir kitle var.
 Artık CHP’de krizler bitmeyecek ya da bitirilmeyecek gibi duruyor.
Ak Parti karşıtlığının, Uşak’ta eskiden oluşan MHP’de birleşmesi durumu, MHP’nin artık Ak Parti ile ittifak olmasından dolayı, CHP veya İYİ Partide olacaktı.
Bu krizler gösterdi ki, artık Uşak’ta seçimin en güçlü iki partisi İyi Parti ve Ak Parti oluyor.
CHP seçmeni partisinden ve adayından umudu keserse, oluk oluk İyi Partiye oy verebilir.
Uşak’ta geçen seçimde 3. parti olan İyi Partinin, koşulsuz Genel Seçimde 2. parti olan, CHP ile adı konulmamış bir taban ittifakı seçimin sonuçlarını çok ciddi etkileyebilir.
   MHP’nin çok güçlü bir adayla ortaya çıkması, Ak Partiden, MHP ye oy transferi de yaparsa, mevcut belediyeyi elinde bulunduran Ak Partinin çok daha fazla çalışarak mevcudu koruması gerebilir.
Uşak’ta, MHP adayın ne kadar iddialı ve güçlü olursa, hatta başkanlığı almaya yakın olursa, bu durum Ak Partinin çok lehine olmayacağı aşikârdır.
 Krizlerle seçmenini İyi Partiye yönlendirdiği söylenen, Uşak CHP yetkililerinin krizi durdurmak yerine, herkesin safını aleni açıklaması ile krize ateş attığını bile söyleyen vatandaşlar var.
Bu durumdan rahatsız olan genel merkez Sivaslı’daki gibi net bir tavır koyup,ya vekilinden ya da başkan adayı veya il yönetiminden vazgeçebilir mi, bu da bir ihtimal.
 Son genel seçimlerden, itibaren Uşak İl teşkilatlarının nerdeyse istenmeyen adam ilan ettikleri, Milletvekili Özkan Yalım bu durmadan hep galip çıksa da, çok ciddi yaralar aldığını söyleyen bir kesimde var.
Kavaklar ayakta ölür diyen bu grup CHP de birden bire, birileri siyasi sahneden aniden düşerse çokta sürpriz olmaz diyor.
Uşak CHP de kriz artarak devam ederken, bu kriz CHP ye zarar, İyi Partiye kar, Ak Partiye sıkıntı, verirken bir tek MHP’yi hiç ırgalamıyor diyenlerde çok fazla.
Artık CHP ve MHP arasında oy transferinin çok da mümkün olamayacağı aşikâr.
Genel anlamda tabiri caiz ise, CHP’lilerde, CHP Genel Başkanını, katıksız destekleyen CHP’li sayısından, Ak Parti ve Ak Parti Genel Başkanı karşıtlığı sayısı çok daha fazla gibi duruyor.
Bu durum da Ak Parti ile ittifak olan MHP’ye, CHP’den oy geçişlerinin yok denecek kadar az olacağı tahmin ediliyor.
Bu durumda Ak Parti karşıtlığının Uşak’taki adresi şu an için, İyi Parti gibi duruyor.
 CHP’de Özkan Yalım neden krize sebep oluyor neden örgütleri ile sıkıntı yaşıyor bunu özeleştirisini Yalım yapmalıdır.
Son dönemde Uşak’tan yerel basından da kopan Yalım, Ulusal Basında çok sık yer alırken yerel basında fazla yer bulamıyor ya da, hey siz aşağıdakiler repliği ile ünlü Kemal Sunal filimi gibi, Yerel ile muhatap olmuyor.
Artık ben Ulusal bir siyasi oyuncuyum diyor, yerelde işim olmaz diye düşündüğünü iddia edenler bile var.
Ama bu durum, yereli ihmal, örgütü, teşkilatı da ihmal gibi algılanırsa böyle acayip, anlamsız sıkıntılar olur.
CHP adayı aleni rantçı ve menfaatçi ilan edip cesurca beni neden yıpratıyorsun, dedikoducusun dediği, Milletvekilinden ne kadar CHP’li olduğu ile ilgili bir cevap gelmesi,
dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı, öter Allah deyu deyu ya dönmüş.
Kamuoyu tatmin edici ve en az Kalelioğlu kadar cesur ve  net bir cevap bekliyor Yalım’dan.
 Yoksa dedikoducu, rantçı, menfaatçi kelimeleri Yalım’ın üzerinde kalır.
Çünkü Rakip partilerin bile bu kadar net muhalefet ve eleştiri yapmadıkları ortamda,
CHP adayının bunu kendi partisinin milletvekiline,dile getirmesi azımsanacak yok sayılacak bir olay değildir.
Kısacası bu olay CHP milletvekilinin CHP adayının seçilmesine engel oluyor, gibi bir durumu ortaya koyuyor diyenlerde hiç az değil.
Zaten CHP adayı Asım Kalelioğlu bunu da açıkça yüreklice, ima etmiş.
 Krizler partisi CHP’nin krizi sadece Sivaslı ve Uşak Merkezde bitmiyor. CHP Eşme adayı Yılmaz Tozan, basın aradığında toz olacak kadar garip bir aday, mevcut Eşme Belediyesi Ak Parti de iken bol bol kendini, projelerini tanıtması gereken CHP adayı, kendini arayan basın mensuplarının telefonuna bazen hiç çıkmayarak bazen de, direk meşgul atacak kadar kibirde sınır tanıyor.
   Yalım’ın mı..?? , Sancar’ın mı.??
Adayı olduğunu bilemediğimiz, Eşme CHP Belediye Başkanını tanıdık ve gördük ki, Eşme’de Ak Parti, en az Yılmaz Tozan kadar kibirli ve kerameti kendinde gören ve hatta Eşme Belediyesini, Enişte Kayın çiftliğine döndüren bu durumla da, Ak Partinin etik ilkelerini hiçe sayan Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin’in yerine kimi koyarsa, Eşme’de seçimi güle oynaya alır.
Bu arada Hacı Mustafa Çetin’le de, Eşmeyi Ak Parti alır, ama eniştede promosyon gelir.
Çünkü Eşme’de başlamadan bitmiş bir CHP adayı var, rakiplerine hayırlı olsun.
 CHP Banaz adayını daha göremedik, bir tek CHP Ulubey de çok iddialı, birde Sivaslı’da Hürriyet Şafak’la, kafa kafaya Ak Parti ve İyi Parti ile yarışır.
CHP YENİ KRİZLERE GEBE GİBİ DURUYOR.
BU KRİZLERDEN BİR TEK RAHATSIZ OLAN SAMİMİ CHP SEÇMENİ GALİBA.
HER CHP KRİZİ İYİ PARTİYİ BİRAZ DAHA GÜÇLENDİRİYOR GALİBA.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI