Reklam
Bugun...
UŞAK DA BU ADAYLARLA SEÇİM ALINIRMI..UŞAK DA LİDERLER YARIŞIYOR.TÜM LİDERLER UŞAK'TA SEÇİMİ KAZANACAGIZ DİYE NEDEN İDDİALI KONUŞUYOR.


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK DA LİDERLER YARIŞIYOR..
TÜM LİDERLER UŞAK TA SEÇİMİ KAZANACAGIZ DİYE NEDEN İDDİALI KONUŞUYOR.

BU ADAYLARLA SEÇİM ALINIRMI..


UŞAK DA SEÇİM BAŞLADI..


Artık uşak da seçim başladı.

    Ak Parti ,İşadamı ,İl Başkanı ,İşletme tahsilli,Mehmet Çakın,
  CHP ,işadamı,tahsillini bilmiyoruz ,bilgi verilmeyen, Asım Kalelioğlu,
   İyi Parti ,İnşaat Mühendisi tahsilli, Mütahit ,İşadamı Muhammet Gür ile Uşak Belediye Başakanlıgı için yarışacak.
İyi Partiden herne kadar resmi bir açıklama olmasada ,Muhammet Gür ismi kesinleşmiş sadece malumun ilanını beklemektedir.Genel Başkan Meral Akşener gelip açıklayacak vb bir çok da söylenti vardır.Kimin açıkladıgına degil aday olup olmadıgına baktıgımız için bir aday olarak yazıyoruz.
   İlk açıklanan CHP Adayı olmasına ragmen ,bir kaç sivil toplum örgütü ziyareti ,bir basın açıklamasından öteye mesafe alamadıgını gördük,bu eleştiriyi gördüklermizle takip ettiklerimizle yazıyoruz.

1990 lı Yıllardan itibaren ,genel ve yerel seçimlerde aktif olan Egem Tv den de gördügümüz kadarı ile bir kaç konuda analizler yapmaya çalışacagız.

Bu yazı bir çok insanla konuşularak ,bir çok seçim analiz edilerek yazılmış bir yorum yazısıdır ,eksigi fazlası olması normaldir, ve güncel yani yazının yayınlandigı tarihdeki olay lara göre degerlendirilmesi gerekir.ayrıca,yazıya katkı sunmak isteyenler egemtv@gmail.com dan ulaşabilir.
      Eskiden aday adayları,adaylar ilk iş olarak şehrin basın kuruluşlarına gider ,orda program yapar ,projelerini ve kent için düşündüklerini anlatırdı.Şimdi seçildikden sonra hiç bir yerel basın kuruluşuna öbür seçime kadar bile uğramayan siyasiler oluştu.

 Bu tesbit bir yerel yayın şirketinde haber bölümünde çalışan ekibimizi ,ziyaret etsin ,boylarını postlarını görelim talebi degildir

.Bu tesbit,eski aday adaylarının ve adayların kentine ve seçmenine verdigi degeri göstermek içindir.

Yani projesi varsa çıkar televizyona gazeteye anlatırdı adaylar.Ama şimdi fecebook var ,ordan uydur uydur yaz,soru soran olmasın ,yorumlayan olmasın üç yüz beş yüz begeni al bir o kadar da takip edil bitsin bu iş diyen çok fazla.

Takipciler 5 binde olabilir ne fark ederki aynı insanlara ,aynı şeyi defalarca anlatma ancak antipati yapar.

Çünkü fecebook takipcileriniz hep aynı insanlardır.
 

Bu fecebook yöntemi ,kentine sorumsuz ve bilgi vermekten kaçan ,yada bilgi verebilecek kapasitesi olmayan ,sunacagı anlatacagı projesi bile olmayanların, en çabuk ve hızlı başvurdugu bir sistemdir.

Birde bu kesimin büyük bir yalanı vardır,yerel tv izlenmez,yerel basın okunmaz,yerel radyo dinlenmez vb vb gibi aşagılayıcı bir uslup takınarak kendilerini haklı çıkarmaya ugraşmaları varya,inanınkı görülmeye deger.

Bu kapasite olan insanların bir şehri yönetmeye talip olmaları çok zül bir olaydır.Zaten bu düşüncedeki guruh yerel seçimlerde başarılı olamıyor,diger seçime kadar kaybolup gidiyor.

Bu anlatacak lafı söyleyecek sözü yapacak icraatı olmayıpda belki partinin fırtınası ile giderim diyenlere geçenlerde kanalımız yöneticilerinin söyledigi bir sözü yazamadan geçemeyecegiz.Yerel televizyon izlenmiyor diyen bir siyasiye ,

Uşakda kaç kişi var diye sorduklarında 400 bin civarında denilince,yüzde 10 izlense 40 bin kişi yapar,bırakın yüzde onu yüzde 5 izlense 20 bin kişi ,onuda bırakın yüzde bir izlense 4 bin kişi yapar,

aynı anda en az 4 bin degişik insana ulaşan başkaca bir mecra varmı dediklerinde ,

o kadar düşünemedik deyip,giderkenki yüz ifadesini görmeniz gerekirdi.


Garip ve yalnız olan bu kentin yerel basını bir birini eleştirmekden kendini anlatmaya fırsat bulamamış,hatta panocuların yerel basın izlenmiyor diye yaptıkları iftira ve kara propogandaya cevap bile vermeye zamanları olmamıştır.

Panocularda bu yaygarayı ,haksız rekabet ve daha çok reklam almak için kullanmıştır.
    Kanal yöneticilerimizin sohbet ettigi siyasiye çarşıya kadar giderken çatılarda kaç tane kılçık anten vb vb adla anılan yerel tv çeken anten görüyorsun onu yüzdelige vur izlenme oranlarını hesapla deyince,bizde merak ederek gözümüz hep çatı ve balkonlarda oldu. Evet tahminizden bile yüksek oranda çatılarda yerel tv için anten vardı.Sizde yakın çevrenizde bu durumu gözlemleyebilirsiniz.Zatençok özel durumda olanlar haric her evde en az iki televizyon mevcut bunlardan biri yerel kanal izlemek içindir.Bir diger önemli konuda,

BÜTÜN TELEVİZYON MAKİNALARINDA BİR SCART BİRDE ANTEN GİRİŞİ VARDIR,SCART GİRİŞİ UYDU İÇİNDİR,ANTEN GİRİŞİ KARASAL YEREL TV LER İÇİNDİR.YANİ ANTEN GİRİŞİNE BİR KAÇ TL LİK BİR ÇUBUK ANTEN TAKMAK ,

HATTA KAŞIK ÇATAL KOYMAK VE HATTA ESKİLERİN BAZEN YAPTIGI GİBİ SİGARA JELATİNİ BİLE KOYSANIZ YEREL TV LERİ İZLERSİNİZ.

TV NİZİN AV DÜGMESİNE BİR DEFA BASINCA UYDU BİR DEFA BASINCA KARASAL YAYIN ÇIKACAKTIR.

BU KADAR BASİTTİR.TABİ YEREL BASINI, KENTİNİ TAKİP ETMEK İSTEYENLER İÇİN.
     Birde bu yerel basının  internetden yutube den yayınları vb çarpan etkisi yaparak insanlara ulaşımı çogaltmaktadır.
 Konu geldigi için yazdım ,artık asıl konumuza geri dönelim.


Evet yerel basın ziyaretleri ,programları çok azaldı,insanlara ulaşmanın ,en populer olanı fecebook ve panolar.

Panolarda insan sıcaklıgı olmadıgı ve kimse soru sormadıgı için,ayrıca tek sloganla bir takım elbiseyle bittigi için adaylar çok tercih eder.

Çünkü proje diye panoya yazdıgı sadece slogandır,ve basitce sorgulanmayan ve nasıl nerde yapılacagı bile olmayan temelsiz vaadlerdir.Aday veya aday adayı bunu sever çünkü ver pozu ver sologanı bitsin bu iş zihniyetinin tavan yapmış halidir bu.

Tabii her aday veya aday adayı  için geçerli degidir.Birde fecebook vardır o da aynıdır.
Kentine vatandaşına seçmenine bilgi vermeyen ona projelerini ve bunların nasıl yapılacagını anlatmayan aday olurmu derseniz oluyor işte ,hep beraber görüyoruz.

Çünkü konuşacak bilgi ve becerileri yada projeleri sıkıntılıki yapmıyorlar.Yerel basın ziyaretleri bitmiş kolaycı adaylar ya mucize bekliyor yada parti genel başkanlarının rüzgarına güveniyor yada megaloman bir şekilde her türlü seçilecegine inanıyor.


 Biz pano ve fecebook da gördügümüz gibi kente manken degil başkan seçiyoruz ,

kim bu adaylar ne yapacaklar kente diye bekleyen çok ciddi bir seçmen kitleside var.

CHP Adayı mimarlar odasını ,veterinerler odasını ziyaret ediyor ,oda başkanları ve bir kaç yönetici var,bu kişilerin ferdi oyunamı yoksa bu camianın blok kitlesel oyunamı talip anlamak çok zor degil.

Çünkü örnek olarak yazdıgımız gibi,tüm veterinerlerin ve onların ilgili oldukları kişilerin oyuna talip olanlar temsili olarak ziyaret ettigi oda başkanına projelerini anlatarak basın aracılıgı ile tüm camiasına duyurur ve oylarına talip olur.Bu amaçda olanlar yanına basın kuruluşlarından haberci vb elemanları alırlar.Ve onlar aracılıgı ile kitlelere ulaşmaya çalışırlar.

Bizimkiler ise fecebook dan o işi,hep aynı kişiler olan  3-5 bin kişiye yapmak için ugraşıyor.Yani veterinerlerin sorununa çözüm önerilerini projelerinide aynı 3- 5 bin kişiye ulaştırıyor,mimarlar odasını ziyaret ettiginde şehrin mimri sorunlrı için söyledigi çözüm ve projeleride aynı 3-5 bin kişiye iletiyorlar.

Yani sadece takipcilerine tüm konuları iletiyorlar ki bu bir pazarlama faciasıdır.Bilenler bilmeyenlere anlatsın.
 

CHP de birde danışman olayı var. Kim ne danıştıgını fazla bilmez ,sanki aday danışman gibi sınırsız bir itaatle danışmana kendilerini bırakırlar ,sonuç hep aynı olur.CHP adayı, Talat Arca belediye başkanlıgı seçiminde bir danışmanla çalıştı,danışman bütçem bölünmesin daha çok para kazanayın diye ilk önce yerel basını küçümseyip adayı uzak tuttu.

Sonrada dönemin rakip belediye başkanları tv lerde gazetelerde ve sokaklarda koşarcasına çalışırken ,en son gördügümüzde ,Aybey de tiyatro oynuyorlardı,yani şaka degil cemevinin yanında CHP adayınında oldugu bir ortamda danışmanın tavsiyesi ile mahalle sakinimi partilimi kim olduklarını anlayamadıgımız bir çok insan tiyatro oynuyor ve ilginç oan oyuncu sayısı seyirciden fazla olmasıydı.

Sonuç CHP seçilemedi ve Talat Arca diye biri belediye başkanımızda olmadı.


 Bu sadece Aday ve danışmanın neden oldugu bir seçim faciasımıydı tabiki hayır bir çok seçim kaybetme nedeninden sadece biriydi.Örnek olsun diye yazdık.

Eleştirmek amaçlı degil.
Şimdi aynı benzer şeyleri, CHP adayında görüyoruz, CHP adayı ile haber program vb çalışma için çarşamba günü olan görüşme talebimize tamam şehirdışındayım pazartesi görüşelim diyen adayımız,defalarca aramamıza ve üzerinden 3- 5 pazartesi geçmesine ragmen hala telefonlara bile kendisi çıkmamıştır,geri dönme zahmetinde bile bulunmamıştır.

Yani seçilmeden bile ulaşılmaz ,erişilmez ,bir hale gelmişmidir yoksa yerel basına siz kimsiniz mi demektedir bilemiyoruz.Ama bir danışmana ve bir asistana sahip oldugunu ögrendik.

Cumhurbaşkanı bagım bagım bagırıyor,telefonunu açmayan kişi belediye başkanı olamaz diye.İktidarın güçlü partisi ve son 16 yılın her seçiminin galibi bile bunu söylerken ,

daha çok oya ihtiyacı olan muhalefet adayının seçilmeden telefonara çıkmaması, verdigi randevuyu mazeret bile göstermeden yok sayması,geri dönecegim deyip geri aramaması bizce çok basit bir şey degildir.

Çok önemli bir olaydır.

Seçilmeden bunu yapanın hasbel kader seçildiginde ulaşılması ne kadar zor olur tahmin bile edilemez.


 Yanında bir kaç parti yöneticisi ile ilin ticaret borsası ,mimarlar odası ,esnaf kefalet koop,gibi bir çok önemli yerine giden CHP adayı ,ticaret borsası veya mimari konuda hangi önemli mesajı vermiştir ,duyan varmıdır.Seçime aralık,ocak,şubat,ve mart olmak üzere daha 4 ay vardır,daha birçok defa bu STK lar ziyaret edilecektir.

Aynı kişiler aynı mesajlar olacak,seçimin heyacanı bile kalmayacaktır.çünkü ziyaretler 1 ayda biter ,

Uşak çok büyük bir kent degildir.

Sonra ne olacak.Aday bir kaç sonra ben gerekeni yaptım diyip bir kaç ay eve gidip yatacakmı,tabiki hayır,peki ne olacak onuda siz düşünün.


Projesiz veya internet googleye sorarak tabansız ve temelsiz projeler üretcek olan aday lar çok dikkatli olsun bu projelerin tabanı olmazsa fayda yerine zarar görürsünüz

.Bu seçimde projeler konuşacak tartışacaktır,seçmen buna dikkat edecektir.Çünkü süre yaptım oldu bitti yapılacak kadar kısa degildir.
 

Uşak CHP adayını biraz eleştirdik gördüklerimizi yazdık.Gelelim Uşak da seçime.


Sn.CHP Lideri,Kılıçtaroglu,Televizyonda CNN TÜRK de,açıkca Uşak ı kazanacagız dedi.Hemde Birkaç Büyükşehir ismi yanında sadece normal şehir olarak Uşak adını anarak bunu dedi.

İyi Parti Lideri,Sn.Akşener ,de Uşak ı kazanacagız diye basına demeç verdi.


Sn.Ak Parti Genel Başkanı Erdogan da ,Uşak adayının ,TBMM Grup toplantısında,diger hiç bir adaya yapmadıgı şekilde,Yanaklarını çok babacanca okşadı ve ses ekrana çıkmasada, zannımızca,sana güveniyoruz

Uşak ı al,dedi.


Yani Liderler düzeyinde bir seçime giden Uşak da acaba kim liderini sevindirecek,

Kim liderini yalanlatacak ,mahcup ettirecek,konuştugu sözü geri aldıracak,

hepsi mart ayı sonunda seçim günün bir sonrası gününde belli olacak.


YANİ ADAYLAR NE EKERSE ONU BİÇECEK.


Acaba basını yok sayarak 3-5 kişiyle Stk ları dolaşanlar seçim kaybederse kimi suçlayacak,emin olunki

ilk önce basını suçlayacaklardır.

Ama burda yazıyoruz basın degil ne ekerseniz onu biçeceksiniz.

Yani bu seçime sorumlulugu alarak kazanacagım diyerek taahüt vererek giren ve liderleride bu konuda ikna edip ,aday olup onlara,

UŞAK BİZİM PARTİNİN,dir dedirten sizlersiniz.

Bakalım ne olacak.Başkaca sorumlu aramayın şimdiden uyaralım.
Açıklanan adaylar içinde basınla ,basın toplantısı haricinde,temas eden sadece,

Sn.Mehmet Çakın oldu.Çakın Ak Partinin adayı ve Yerel basına verdigi  demeçde herkese teşekkür etti.

Bizim gördügümüz bu kısa demeçden anladıgımız,yerel basın önemlidir,daha çok beraber çalışacagız mesajıdır.

Birde telefonlarını açıyor,konuşuyor gelecem veya gel derse sözünde duruyor.Bu önemlimi derseniz bizce çok önemli.

Çünkü vatandaş ulaşılabilir erişebilir bir başakn istiyor.Tıpkı Nurullah Cahan gibi.


  En zor iş Ak Parti Adayının işi,nedenmi  o zaman bazı olasılıkları olasılık oldugunu hatırlatarak irdeleyelim,

velevki,seçimi kaybederse ,mevcut ellerindeki belediyeyi kaybetmiş bir siyasetci olacaktır.

Seçimi kazanırsa çok başarılı bir dönem geçirmiş olan ve ilimize çok ciddi çalışmalar katmış olan ,

Başkan Nurullah Cahan ile kıyaslanacaktır.Ondan daha çok başarılı olmak zorundadır.

Çünkü Nurullah Cahan Belediye Başkanlıgı çıtasını en yğksege taşımıştır.

Nurullah Cahan Başkan gibi eriilir ulaşılır olmalıki vatandaş gelen gideni aratır demesin.Daha sonraki yazılarımızda deginecegiz daha bir konudan dolayı,

Ak Parti Adayı Sn.Çakın ın işi herkesden zordur.

Birde bu duruma Sn Erdogan ın TBMM Grubundaki sevgi gösterisi eklenince ,Mehmet Çakın ın mart sonuna kadar rahat uyuyamayacagını düşünmek zor degil.

 Yerel basınla en çok işbirligi yapması geeken aday Mehmet Çakın gibi duruyor ,ama Sn.Çakın ın il başkanı oldugu bir önceki genel seçimdeki yerel basın performansı çok da iyi gözükmedi.

Bu durumun yerel seçimlerde degişecegini düşünüyoruz.

Çünkü sadece Ak Parti ve Sn.Cumhurbaşkanının rüzgarına güvenerek gitmenin çok dogru olmadıgı bu rüzgara artı bir şeyler eklemek zorunda oldugunu bilecek kadar siyaseti iyi bilen biri Sn.Çakın.Aday adayı bile olmadan aday olmayı başaran bir siyasetci,

her türlü olasılıgı hesap edebilecek bir kişi,ama fiiliyatda bakalım ne yapacak .


İyi Parti adayı Sn .Muhammet Gür aslında fiilen sahalarda,ama resmi olarak daha açıklanmadıgı için basın performansını bilmiyoruz.

Fakat bir önceki siyasi dönemlerinde basınla arası iyi olup ,

basın açıklamaları ile arası pek olmayan bir kişilik oldugu için onuda bekleyip görecegiz.

En azından benim fecebook um var size ihtiyacım yok diyecek kadar bile sosyal medya kullanmıyor.Bu durum hem iyi hemde kötü,aday olunca sosyal medyayıda yerel medyayı nasıl kullanacak görecegiz.


İyi Parti adayının yüzde birde olsa adaylıgı kabul etmeme veya adaylıgının kabul edilmemesi olabilirmi,tabiki olabilir, bu siyaset 24 saat bile çok uzun bir süre diyenler çogu zaman haklı çıkmıştır.

Biz şu andaki mevcut güncel duruma göre yorumladık.


Aslında İyi Partiyi heyacanlandıran,CHP adayının performansıdır.


İyi Partililer,CHP adayının seçimi alabilecegini düşünmeyen veya buna inanmayan,

CHP lilerin veya sol kesim seçmenin oylarını bekliyorlar.Daha önce Ak Parti karşıtlıgının ete kemige büründügü Uşakda Oylar Dönemin MHP dayına gidiyordu.

Genel Seçimde vekil çıkartamayan MHP yerel seçimde bu Ak Parti karşıtlarının oylarının destegi ile Başkan çıkartıyordu.Artık MHP ve Ak Partinin Cumhur ittifakında olması,

Ak Parti karşıtı kesimlerin oyunun MHP ye gitmesini çok zorlaştırmıştır.

İyi Parti bu durmu iştahla beklemekte,en son genel seçimde Uşak da aldıgı oyun başkanlık için yeterli olmadıgını bilerek CHP ve diger Ak Parti karşıtlarının oyunu beklemektedir.Olurmu derseniz daha önce oldu gördük yaşadık ama her seçim kendine ait özelliklerle yapılıyor,yani herşey olabilir.İyi Partinin seçimi kazanması için,ana şartlardan biri,

CHP adayının performansı ve CHP Seçmenin adayının seçimi alıp alamayacagına karar vermesidir.

Seçimi kendi adayı ile alamayacagını düşünen bir CHP seçmeni Ak Parti almasın seçimi diye oylarını iyi partiye yöneltebilir.Veya yapmaya bilir bunuda seçimde görecegiz.


İlk önce açıklanmasına ragmen ,açıklandıgı günden bu yana 15 gün geçmesine ragmen,sadece,fecebook da oda bir kaç gün içindeki STK ziyaretleri ve adaylık basın açılamasından başkaca adayını iyi takip edemeyen ,

CHP seçmeni seçimi belirleyecek gibi duruyor.İyi Parti adayı Muhammet Gür bu hali ile seçim masasında payını almak için yerini Ak Parti ve CHP ile birlikte almıştır.


 Daha adayı belli olmayan, MHP nin iyi bir aday çıkarması halinde Ak Partiden kaçacak oylarında MHP ye gidecegi düşünülürse,Mehmet Çakın ın çok daha fazla çalışması gerekiyor.


Geçen genel seçimde 3 vekilin 2 sini alacak şekilde çalıması ile göz dolduran ,

Mehmet Çakın ın kendi seçiminde ne derece başarılı olacagıda merakla bekleniyor.


Aslında önümüzdeki yerel seçimin belirleyicisi,Başkan Nurullah Cahandır.


Nedenmi derseniz olasılıkları ,sadece olasılık oldugunun üzerini çizerek yüksek sesle düşünelim.
Başkan Cahan Adayların Seçim kuruluna bildirildigi,son dakika bir başka partiden aday olursa ne olur.

Çok şey degişir Başkan Cahan seçim sonucunu belirlemiş olur.Dikkat ediniz seçimi mutlak kazanır demedik, ama bir başkasının seçimi kazanmasına engel olabilir dedik ,buda seçim sonucunun belirleyiciligidir.


Başkan Cahan seçim öncesi tüm yolları kazarsa ne olur,çamurda sandıga giden seçmenin ne yapacagını bilmek zor.
Bu bir kaç örnek gösteriyorki seçim sonucunda, Başkan Cahan hala çok önemli.

Bu kısa öz örneklerle belirtigimiz haricinde Başkan Nurullah Cahan ın Uşakda yok sayılmayacak derecede bir de destekcisi seveni var.

Kabul edin etmeyin Başkan Cahan son 5 yılın en büyük siyasi yerel aktörüdür,

ve kendi çapında önemli bir kitleye sahiptir.Yaptıgı işler takdir görmüş ve karşılık bulmuştur.


Bu yazdıklarım olurmu olma ihtimali çok düşük hatta yok denecek kadar az ama Başkan Cahan ın duygusallaştırılmadan incitilmeden hakkının korunması ihlal edilmezsede olma ihtimali çok az.

Nurullah Cahan başkanla ekibimizden kimse görüşmedi düşüncelerini bilmiyoruz,ama bunu yazmazsak ,Başkan Cahan ı yok sayanlar var ise ,

Başkan Cahan ın seçim belirleyiciligini bilme ihtimalide yoktur, diye sadece hatırlatmak amaçlı yazdık.


Seçimin kritik isimleri Başkan Nurullah Cahan ve CHP seçmeni diye not düşerek yazımızın sonuna dogru gelelim.
Ak Parti adayı Mehmet Çakın ,Başkan Nurullah Cahan ın da yaptıkları ile şu anda yerel seçimin en önemli aktörüdür,yazımızı lütfen şu an için degerlendirin.

İyi Parti ve CHP bu seçim masasından pay almaya çok yakın partilerdir.Çünkü şu anda mevcut Uşak Belediyesi Ak Parti dedir.

Yani seçim kazanmış parti ,Ak Parti dir,ondan seçimi kazanarak almak İyi Parti ve CHP nin işidir.Bu nedenle daha çok aktif olarak yerel basını reklam,tanıtım,program ve özel çalışmalarda kullanarak seçime bir adım önde başlamak zorunda olanların sessizligi nedendir anlamak mümkün degil.


Gelecek sayımızda seçim Uşak da nasıl kaybedilir onu analiz edip yorumlayacagız.
 
  

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI