Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK'DA HANGİ PARTİNİN VE ADAYIN,MECLİS ÜYELERİNİN,UDAŞ İLE İLİŞKİSİ DİKKAT ÇEKİYOR.


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK'DA HANGİ PARTİNİN VE ADAYIN,MECLİS ÜYELERİNİN,UDAŞ İLE  İLİŞKİSİ DİKKAT ÇEKİYOR.

İlimizin tek dogalgaz dağıtım şirketi olan ,Uşak Dogalgaz Dagıtım Anonim Şirketi, Kısaca UDAŞ olarak adlandırılan şirket ,hem tekel olması hem de konumu itibarıyla ,Uşak'da tek ve kamuoyunda çok gündeme gelen bir şirketdir..
Bu nedenle eleştirilmesi,övülmesi, yani yazılıp çizilmeside  normaldir.


Aslında siyaset UDAŞ'ın içinde ,kuruluşunda dolaylı olarak var diyecegiz,çünkü UDAŞ'a bir çok işadamımızın, kurumumuzun yanında ,Uşak Belediyeside ortak,ve yönetim kurulunda bir üyesi mevcut.
Yani UDAŞ'da Belediye adına bir Yönetim kurulu üyesi, mevcut bu durumda siyasi bir kurum olan Belediyenin aktif yönetimde olması ve şirkete ortak olması ,UDAŞ ı da biraz siyasi yapıyor galiba.


Çünkü her dönem siyasete bir ortak veya üyesini vermeye çalışan ve bunun için büyük bir mücadele veren UDAŞ yönetim ve ortakları ,önceki genel seçimlerinde bir ortagını ,MHP den Milletvekili aday adayı yapmış,fakat MHP aday yapamamıştı,sonra 2019 yerel seçimlerindede ,bu seferde ,Ak Partiden Belediye Başkanı aday adayı yapmış ,bu seferde Ak Parti , yine bu UDAŞ ortagı aday yapmamıştı.


Siyasetde ortak ve yönetici bazında şansını deneyen UDAŞ  yönetimi,hem MHP de hemde Ak Parti de yer bulamayınca bu sefer sistemi degiştirmiş ,direk ortak ve yönetim kurulu bazında degilde artık, bir çalışanını Belediye Meclisine yani Başkanlık ve Milletvekilligi degilde,bir alt katogoride siyasete sokmak istercesine bir tutumla Uşak kamuoyuna çıkmıştır.


Bu seferde Ak Parti, ve MHP den sonra,İYİ PARTİ tercih edilmiş ve UDAŞ muhasebe Üst yetkilisi HÜSEYİN SARAÇ, İP ,Uşak'dan Belediye Meclisine kontenjan adayı olmuştur.


Neden kontenjan sorusuna uzmanlar söyle cevap veriyor, kontenjan adaylar ,belediye başkanı seçilirse onunla birlikte meclise girer ,eger başkan seçilmezse ,parti ne kadar oy alırsa alsın , kontenjan adayları,belediye meclisine  giremezler,yani başkan'la birlikte seçilirse görev alabilirler diyor.


  Bu durumda İP 'den { iYİ pARTİ } kontenjan adayı olan, UDAŞ muhasebe sorumlusu Hüseyin Saraç, İP adayı,Muhammet Gür seçilirse ,seçilecek ve belediye meclisinde olacaktır.Büyük bir ihtimalde Belediye Başkan Yardımcısı olacaktır.


[ Tabiki İyi Parti ,en son seçimdeki,Uşak merkez ilçe oyu,20 bini geçmeyen ve Uşak da ancak  bir mahalle muhtarlıgı bile zor kazanabilecek kadar olan oyu ile kendini iki kat a katlayan CHP yi geçip 5 katı olan Ak Partiye yetişebilirse diyenlerin bu notuda ekleyelim.]


Bu durumda ,Muhammet Gür tarafından görev verilerek,belediyenin ortak oldugu ,UDAŞ şirketine yönetim kurulu üyesi olarak da görevlendirebilinir.


Bu görev dikkat çeker tepki toplar ,Uşaklıya suç üstü yakalanmış oluruz diye düşünürlerse bu görev verilmez dilerse dolaylı oarak Udaş la baglantısına devam edebilir, hatta yine UDAŞ da muhasebe üst yöneticiligini sürdürebilir.
 Bu durumda ,dolaylı veya direk yoldan hem belediyede, hemde belediye ortaklıgı nedeniyle UDAŞ a girebilecektir.


Bir taşda iki kuş dedikleri bu olmalı.


Bu durumda bir diger bakış açısı ile ,UDAŞ elamanı kontenjan adayı Hüseyin Saraç ile,dilerse,Belediyeden gelen yönetim kurulu üyesine de müdadale edebilecek.


Kamu menfaati ve kamu malı olan belediye ve onun direk ortagı oldugu UDAŞ daki hisseside kamu malı sayılanabilir.


 Bu türde bir seçim durumunda ,Uşak belediyesi dilerse ,UDAŞ yönetimine aynı zamanda UDAŞ muhasebecisi Hüseyin Saraç ı görevlendirebilecektir.


Acaba neden. ACABA NEDEN BU KADAR DOLAYLI BİR YOL İLE BELEDİYE ADINA  YÖNETİM KURULUNDA YÖNETİCİSİ BULUNAN BİR ŞİRKET SİYASETE GİRMEK İÇİN TAM YETKİLİ BİR MEMURUNU KULLANIR VE BU MEMURU İYİ PARTİ NEDEN ADAY YAPAR  ANLAMAK ÇOK ZOR.


Ama bir konuyuda tam anlamıyla açıklıga kavuşturmak gerekir,UDAŞ ve ortakları ,yöneticilerinin bazıları direk mütahitlik veya dolaylı mütahitlik yapmaktadır.


YANİ BELEDİYE İLE DOGRUDAN PARA VE İŞ İLE İLGİLİ İLGİLİ VE PAYDAŞDIR.


Hiç bir rant da olmayacagım ,belediye ile işi olanları belediyeden rantı olanları belediye meclisine yazmadım diyen ,

İP adayı Muhammet Gür ve İl Başkanı Naci Yıldırım bu işe müsade eder ve listeye bu kişiyi NEDEN yazar diye sorduklarımız,çok açık bir şekilde söyle cevap veriyor.


Muhammet Gür ve Naci Yıldırım siyasetede artık çok tecrübeli ve insanlara iyi algı yapmayı çok kavramışlar,

20 bini  bile bulmayan Uşak merkez ilçe oyuyla kendilerinin iki katından fazla olan CHP yerine ,kendilerinden 5 kata fazla oyu bulunan, Ak Partiye kendilerini rakip gibi gösterenler algı yapanlar,bu durumuda iyice hesap etmiştir diyor.

Bu mütahit ve dogalgaz şirketi ve ortakları,aynı zamanda Uşak 'ın en büyük sermaye gruplarındandır.
Hatta kendiside mütahit olan yani her daim belediye ile işi olan bir kişi olan İP,adayı Muhammet Gür belediye başkanı olacaksa konuşacak ne kalmış diyor ve ekliyorlar, başkan seçilirse ,

Muhammet Gür ,kendi işini kapacakmı yoksa hülle ile birine devredip mütahitlige devammı edecek diyede soruyorlar.


Bazı tecrübeli siyasiler bu durumu bir fıkra ile örnekliyor,ve Tilkiyi kümese müdür yapanlar Mütahidi de belediyeye başkan yapar diye esprili bir şekilde mütahit belediye ilişkisini örnek gösterenler,mütahitler her daim belediye ile ilişki içindedir ve bu durum hep para ve kar- zarar olarak devam eder bu işin dogasında bu var diyorlar

Yani mütahidin aldıgı ,örnek olarak,3 kata imarlı bir arsaya belediye meclisi 6 kat verirse mütahit köşeyi döner ,bunada imar rantı denir, yine 3 kata imarlı bir yere belediye imarını 2 kata düşürürse mütahit zarar eder ve buna da imar zararı denilir.


Yani mütahit belediye ilişkisi KAR- ZARAR-KAZANÇ -RANT ve PARA ile oluşur olayın gerçek yüzü budur diyorlar.
Bu nedenle kontenjana konulan UDAŞ muhsebe sorumlusunun ,Muhammet Gür seçilemezse mecliste olmayacagı ve seçilen bir başka partinin belediye başkanın bu nedenle UDAŞ a siyasi rakip gibi bakmayacagınında hesaplandıgı söylenebilinir diyorlar.


Yani Muhammet Gür seçilmezse problem yok,UDAŞ personeli kaybolup ,hatırlanmayıp gidecek, seçilirse yönetimde olacak bu kadar basit diyorlar.


Bir grup siyaside,Muhammet Gür seçilmedi,Onun yerine,SP,MHP,CHP ,DSP veya Ak Parti veya diger bir parti adayı seçildi,meclisde kendi ortak oldugu şirket olan UDAŞ da üst düzey çalışan bir rakip istermi veya müsade edermi tabiki hayır, o zaman çelişkide kalacak olan Sermaye grubu Udaş yönetimi,Belediye ile sıkıntı yaşar ve bu çok ciddi problemlere neden olabilir,buda bir olasılık diyorlar.


UDAŞ ın ortaklarından birinin başka bir ortak oldugu yerde çalışan birininde yine,İyi Parti Uşak Belediye başkan adayı, Muhammet Gür listesinde kontenjan adayı oldugunu söyleyenler, buda UDAŞ ın ortagının dolaylı bir yönden siyasete müdahalesi gibimi duruyor araştırın diyor.


Yani direk ve dolaylı olarak Muhammet Gür ün ontenjan meclis üyesi listesinde Udaş ilintili bir degil iki kişi birden var deniliyor.


Yani sözün kısası Muhammet Gür ,Naci Yıldırım ikilisinin yönettigi İyi Partinin ,UDAŞ ve ortaklarına olan ilgisi,dolayısı ile,

UŞAK IN EN ZENGİNLERİ DENİLEBİLECEK SANAYİCİ,SERMAYESİ OLANLARA İLGİSİ AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKIYOR diyenler de var.


Bir grup Hüseyin Saraç ın bir fert oldugu ve diledigi partiden aday olabilecegini söylerken,bir grupda hiç bir şekilde Uşak ın yerel gündeminde olmayan yerel haberlere çııkmayan dogru dürüst kimsenin tanımadıgı birinin direk

,Muhammet Gür ve Naci Yıldırım dan Uşak belediyesine  kontenjan adayı olması teasdüf mü derken ,bir kısımda evet tesadüf diye bilir.
Bir kısım insanda UDAŞ gibi ,direk belediye ile yönetimsel,ortaksal baglantısı olan,bir şirketden izin almadan her hangi bir çalışanın belediye meclisine aday olamayacagını söylerken ,diger bir kesimde diledigi yerden aday olabilir bunda bir sıkıntı yok diyor.


Bir kısımda UDAŞ ın kendi yönetimine giren ve ortagı olan belediyeye ,meclis üyesi ,hemde kontenjandan  olarak bir çalışanın gitmesinin Udaş yönetiminin izni olmadan ve İyi Parti ile konuşulmadan,aday Muhammet Gür ve İl Başkanı Naci Yıldırım ile anlaşılmadan,,mümkün olmadıgınıbunun hayatın olagan akışına aykırı oldugunu söylüyor..

İyi Parti yi Uşak da yöneten Naci Yıldırım ve Muhammet Gür ün ,Uşak ın zengin ve paralı kişilerinin ortak oldugu şirketlere  bu kadar ilgi göstermesinin normal oldugunu söyleyenlere ,bir grupda,sadece ,

UDAŞ üst yöneticisi Hüseyin Saraç degil,UDAŞ ın ortagı nın ,ortak oldugu diger bir şirketinde çalışanı olan Dr.Mehmet Akif Şanlı nında ,İyi Partiden yine kontenjan adayı oldugu söylüyorlar.


Hatta Dr.Mehmet Akif Şanlı yı, Uşakda çok insan tanır ve bir karşılıgı vardır ,oy getirebilir ,

Hüseyin Saraç gibi kendi halinde biri degildir,hadi bunu anlarız ,ama sözümüz ,Hüseyin Saraç ve Dr.Mehmet Akif Şanlı ya olmamak üzere,

Muhammet Gür ve Naci Yıldırım ın daha dogrusu ,Uşak İyi Partinin ,Uşak Belediyeyisin hissedar oldugu ve yönetim kurulunda bulundugu bir şirketin çalışanını ve ,yine buranın ortagı olan birinin ortak oldugu bir başka şirketin çalışanlarını ,

KONTENJAN dan Belediye Meclisine aday yapması normalmi ,yoksa tartışılırmı diyor.


Ben gariplikden geldim diye mahalle kahvelerinde insanları aglatıp duygularına hitap eden,

Muhammet Gür,Uşak ın en büyük mütahitlerindendir, Allah daha çok versin ,milyonlarca liralık ihaleleri alıp yapan bir kişidir,acaba neden ben gariplikden geldim diyerek hem zenginligini,hem mütahitligini hemde Uşak ın en zenginleri ile olan bu tür ilişkilerini gizleme geregi duyar anlamak mümkün degil diyenleride dinliyoruz.


Şimdi bunlarda yalan diyeceklere egemtvhabermerkezi olarak,Hüseyin Saraç Muhammet Gür ün kontenjan adaymıdır ve UDAŞ da çalışıyormu ,diye soralım ve devam edelim ,

Dr.Mehmet Akif Şanlı nın çalıştıgı yerinortagı Udaş a ortakmıdır birde onu sorup,Dr. Mehmet Akif Şanlı Muhammet Gür ün kontenjan adayımıdır onuda soralım.


Muhammet Gür'ün ,hem Hüseyin Saraç hemde Dr. Mehmet Akif Şanlı kontenjandan Belediye meclisi adayıdır,ve bu kişilerden Hüseyin Saraç UDAŞ çalışanı,Dr. Mehmet Akif Şanlı da UDAŞ ortagının ortak oldugu bir diger şirketin çalışanıdır.
YANİ DOGRUDUR.

.Bu haberin dogrulugu ile bir yayın kuruluşunun ,oglunun liste de de aday olmaması ile ilgisi nedir ,

listede olsa bu haber yalan degil,listede olmayınca yalanmı olur.


BU HABER DOGRUDUR VE GÜNCEL OLARAK YAZILMIŞTIR.


BUNU SAKLAMAYA ÇALIŞIP YALAN DİYENLERİN LİSTESİNE BAKIN BU İSİMLER VARMI YOKMU.


Rüzgar dediklerinin bir algı oldugu ortaya çıkınca ,birde bu tür meclis üyeleri konuşulunca tartışılınca en basit yol ,basını suçlamaktır.

oyunuza İYİ SAHİP ÇIKIN..


Artık son dönem siyasilerin ve gazetecilerin bir meşhuru var ,

duyunca şaşırmazsınız,İyi yazınca tarafsız basın ,

eleştirince ,satılmış,para almış iftiracı basın, bu kadar basit bir söylemin neresinde olacagınız tamamen siyasilerin size bakışına baglı yani iyi tarafsız basınmı,

yoksa satılık para alan ,iftiracı yandaş basınmı olacagınıza ,

size bakan siyasi kişi karar verir .


İşte bu durumu son dönemde Uşakda yaşamaya başladık bile.

Muhammet Gür ve Naci Yıldırım ı görünce sorun neden UDAŞ ve baglantılı ortaklıklardan ,zengin mütahit ve sermaye sahiplerinin çalışanların 2 adet meclis üyesi aldınız ve neden bunları kontenjan yazdınız diye sorun.onuda basın ın üzerine atarlarsa şaşırmayın aklınıza İYİ MUKAYET OLUN..

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI