Reklam
Bugun...
UŞAK DA ,HANGİ SİYASİ,SİYASETİN ,İSTENMEYEN ADAMI OLUYOR.??


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

~~HANGİ SİYASİ,SİYASETİN ,İSTENMEYEN ADAMI OLUYOR.??
  Uşak 'ın son dönemde en çok konuşulan, siyasi kişisi muhakkak ki, CHP Milletvekili Özkan Yalım oldu.
Yalım, bir İl başkanından, bir belediye başkanından, Milletvekili aday listesindeki arkadaşlarından, son kez de belediye başkan adayından aldığı tavır ve sözlerle, Uşak’ın en çok konuşulan siyasisi olmaya devam ediyor.
Sanki bu durum daha da artarak devam edecek gibi duruyor.
 Aslında CHP Uşak Milletvekilinin, sadece son dönemin değil, 2018 yılının en çok konuşulan siyasisi desek yeridir.
  2018 Haziran genel seçimlerinde, aday adaylığı döneminde başlayan ilk tartışma, diğer aday adayları ve il teşkilatın tüm ısrarına rağmen ön seçim yapılmadan, adaylar genel merkez tarafından belirlenmesi ile başlamıştı.
Ön seçim olsa kaybedeceği kesin olarak lanse edilen Yalım, aslında bir önceki seçimlerde ön seçimlerden büyük bir başarı kazanarak çıkmış bir adaydı.
 Ama vekillik yaptığı ilk dönemde, vaatlerini yerine getirmediği için, CHP’li seçmenden veto yediği de çok konuşulmuştu.
Bu nedenle Haziran seçimlerinde ön seçim olsa kesin kazanamayacak diyenler tarafından, ön seçime davet edildi. Fakat bunun muhatabı Yalım değil, genel merkezdi, ama bundan dolayı yine en çok konuşulan siyasi oldu.
Fakat genel merkez ön seçim yapmadı.
Tam bunlar tartışılırken, Haziran genel seçimlerinde, mevcut Milletvekili Özkan Yalım’ın, üç adet toplam vekili olan Uşak’ta, CHP’den 3. sıra aday olarak açıklanması ile bir kez daha ortalık karıştı ve yine en çok konuşulan siyasi Özkan Yalım oldu.
 Tüm bu fırtınadan sonra gelen tsunami de, CHP Genel Merkezi açıkladığı listeyi değiştirerek, bu sefer, 3.Sıra adayı Yalım’ı birinci sıraya getirdi.
Ortalık bir daha karıştı, Yalım yine en çok konuşulan siyasi oldu.
Tüm bunlar devam ederken diğer adaylar sıralamaya karşı hukuki süreç başlattıklarını açıklayınca, yine en çok konuşulan isim Yalım oldu.
Bu arada diğer adaylar İsmet Akın ve diğerinin hem partisi CHP ye hem de Yüksek Seçim Kuruluna, dava açtık itiraz ettik vb. vb. demesine rağmen dava sonucunun ne olduğunu bir türlü öğrenemedik.
Bu arada Yalım’ın yeniden 1. sıra aday olmasına toplu istifa ile tepki verelim sözleri, ayyuka çıkınca yine en çok konuşulan siyasi oldu. Çünkü adayı beğenmeyip toplu istifa gibi durumlar çok konuşulacak olaylardı ve beğenilmeyen istenmeyen aday yani siyasi, Özkan Yalım’dı.
Sonra Yalım’ın birinci sırasına itiraz edip, CHP Genel Merkezine, ilk açıklanan aday listesi dursun diye, CHP İl Başkanı ve yönetiminin gittiği iddialarıda Yalım’ı  yine en çok konuşulan siyasi yapmaya yetti.
Uşak’ta her türlü CHP 1. sıra adayının seçilmesi garanti iken, Uşak CHP İl Binasında yatıp kalkanlar, belediye başkanlığı adaylığında birden kayboldular. Çünkü belediye seçimleri, genel seçimin birinci sırası gibi çantada keklik değildi.
CHP’nin her genel seçiminde müzmin kadrolu aday adayları vardı ve bunlar hep genel seçimlerde ortaya çıkar, sonra kaybolur ve sonraki ilk genel seçimde tekrar ortaya çıkarlardı.
Fakat bu kadrolu aday adayları yerel seçimlerde hiç gözükmez, çünkü bu riskli bir seçimdir.
Bu yerel seçimlerde de ortada gözükmeyen bu grup sosyal medyada, sosyal demokratlıklarını öbür genel seçimlere daha öncekiler gibi aslanlar gibi sürdürecek.
Haa sahi, aklımaza takıldı, Yalım denilince karşısında müzmin bir rakip olan İsmet Akın ve diğer aday nerde. Gören var mı.?
Gerçi bu yazıyı okuyunca, ortalıkta bir iki görünür bir kaç fotoğraf ile facebook’ta poz verirler ama ,ilk genel seçimde yine en önde, hem il başkanlığına hem de genel merkeze koşarlar.
Uşak'ın sivil toplumunda, kültürel, sosyal ve siyasi ortamında sadece seçimden seçime gelen bu seçmen kuşları, STK’lara da sadece maddi destekle gündeme gelirler.
Ama ekonomik güç her şey değildir. Halktan çok uzak bu elit ve çok zengin kesim bir gün halkı temsil ettiğini söyleyen CHP’den milletvekili olur mu bilinmez ama her seçim biraz daha bu hedeflerine yaklaşıyorlar.
 Onlar için Özkan Yalım daha doğrusu listede 1.sırada yer bulan herkes en büyük rakiptir.
2018 Seçimlerinde genel merkez kararlarına isyan edip, mevcut 1. sıraya getirilen Özkan Yalım’la yan yana seçim boyunca bir araya gelmeyecek, ayrı ayrı yerlerde dolaşacak kadar, Yalım rakipliği de mevcut ve yaşandı.
Demek ki particilik ön planda olsa bunlar olmazdı diyen birçok CHP’li zaten bunları görmek adını bile duymak istemiyor.
Gelelim konumuza, yerel seçimlerde, Uşak için Yalım’ın bir adayı varmaydı yok muydu derken, yine çok konuşuldu.
Bu yerel seçimde, CHP’de, Yalım’ın adayı değil, CHP il Başkanının aday adayı, aday yapıldı, diyen çok ciddi bir grupta var. Zaten CHP Uşak adayının, Yalım’a karşı sözlerinde en açık destek bizzat İl başkanından geldi.
 Kimse net olarak Uşak'ta, Yalım’ın adayının kim olduğunu bile öğrenemedi, bu da çok konuşuldu.
Çok konuşulan siyasiden, istenmeyen adama nasıl dönüldü.
İşte bu durumdan bir kaç tespit bir kaç analiz.
Yazının muhataplarına da isterlerse cevap hakları mevcuttur diyerek, sonuçta kamuoyunda konuşulan ve tartışılan güncel konuların bir analizi bir yorumu olan bu yazının, eksiği veya fazlası mutlaka olacaktır. Bu yazıyı bunları dikkate alarak okursanız daha anlaşılır olacaktır.
 Öncelikle Sivaslı Belediye Başkanı Olan ,CHP’li Nihat Sazlıgöl ile karşılıklı atışmalar, o kadar arttıki ve o raddeye geldi ki, CHP’li Başkan Sivaslıdan aday gösterilmedi, o da şimdi parti parti dolaşıp aday olup Yalım ile hesaplaşacak yer arıyor. İYİ Partiden aday olma hayali genel merkeze takılan, Sivaslı Belediye Başkanın yeni durağı DSP veya başkaca partiler olabilir. Araştırmaları mutlaka devam ediyordur. Sonuçta bir yer bulacaktır.
Ama Yalım’a, hesap diyorsanız, tabiri caizse benim gölgem bu oyu alır, seni geçer diye söylüyorsanız, en güzeli bağımsız adaylıktır.
Bu bağımsız adaylıkta Sivaslı Belediye Başkanının Sivaslı’da gerçek ağırlığı da oy olarak net görülecektir. Ama bu ağırlığın gerçek nedenin mevcut başkan olmasından kaynaklı olduğunu bilen, Belediye Başkanı asla bağımsız aday olmaz, çünkü doğru düzgün oy alamaz diyenler, hadi o kadar güçlü ise buyursun bağımsız aday olsun diyorlar.
Tabi bunu diyen Sivaslı seçmen, Başkanın bağımsımsız olarak oy alamayacağını da söylüyor.
Nihat Sazlıgöl ile girdiği mücadeleden ciddi yaralar alan, Yalım en büyük yarasınıda bu mücadelede, İl teşkilatının hiç bir şekilde yanında yer almaması ile daha da arttı.
Uşak CHP, Sivaslı Belediye Başkanı ile, Yalım arasındaki olaylarda bazen sessiz kalarak, bazen de genel merkez düzeyinde desteklerle, hem Sazlıgöl’e gizli bir destek verdi. Hadi destek verdi tabirini biraz yumuşatalım ve bu tartışmada, hiç yüksek sesle, CHP Milletvekili Özkan Yalım’ın yanında olmadı, ya da biz kamuoyu olarak göremedik diyelim.
Sıvaslı Belediye Başkanın Yalım ve CHP Grup Başkan vekili Manisa CHP Milletvekili Özgür Özel e açıkca aleni,BİR B..K OLMAZ ,gibi küfürlerinede muhatap olan Yalım buna da sessizligini korudu cevap vermedi sadece hukuki süreçden bahsetti.
Sivaslı’da su aktı yolunu buldu.
 Sivaslı’da CHP’nin adayı, Hürriyet Şafak’ın seçimi kazanamaması bir tarafa, Nihat Sazlıgöl’den, bir eksik oy alması bile, Yalım’ın istenmeyen adam rölünün, daha da üstüne yapışmasına neden olacak.
 Sivaslı, Uşak kadar büyük bir seçimin içine girdi ve artık geri dönülmesi mümkün degil.
Ama CHP Milletvekili Yalım’ın, Sivaslı CHP adayı, Hürriyet Şafak’ında maddi manevi yanında durmayacağını söyleyen, çok büyük bir kitle var, anlaşılan Sivaslı olağan akışta kendi kaderini yaşayacak gibi duruyor.
Zaten Sivaslı’da Nihat Sazlıgöl’ün, seçimi kazanmasını bırakın, CHP adayından bir oy fazla alması bile yine CHP Milletvekili Yalım’ı en çok konuşulan siyasi yapacak.
Sivaslı adayı, Nihat Sazlıgöl’ün, CHP seçmeni ile hala ciddi temasta olması ve Sivaslı CHP tabanın Özkan Yalım’a mesafeli durması da çok ciddi bir durum diyen, bu Nihat Sazlıgöl ü çok güçlü yapıyor diyen, CHP’li büyük bir kitle var.
Belediye Başkanı Nihat Sazlıgöl çalışmalara başlayarak seçime hazırlanırken, CHP Sivaslı’da hala Yalım’dan işaret bekler boyutta kalmıştır.
Nihat Sazlıgöl Sivaslı’da en güçlü adaylardan biri olarak, bir partinin, saflarında yerini mutlka alacaktır.
İYİ Partinin ,tecrübeli İl Başkanı Naci Yıldırım, her partiden seçmeni beklediği gibi, CHP’lileri de İYİ Parti çatısında toplamaya başlamış, genel seçimlerde partinize oy verin, ama yerel seçimlerde adaya bir bakın, hem parti olarak hem de adaylarımızla, CHP tabanını İYİ Partiye bekliyoruz mesajı veriyor.
Yani İl Başkanı Naci Yıldırım ve ekibinin krizleri iyi yönetmesi ile İYİ Parti, CHP’nin Uşak’ta, aslında en büyük rakibi ve yandaşı olmuş durumda, Naci Yıldırım'ın bu profesyonel kiriz yönetimi, İYİ Partiyi hem Uşak’ta hem de, ilçelerde çok iddialı bir hale getirmektedir.
CHP seçmeni, AK Partiye karşı artık birleşme noktasını, İYİ Parti olarak belirler mi bilinmez ama Naci Yıldırım bu konuda büyük mesafeler almış gibi duruyor.
 Acaba kendi seçim bölgesi Sivaslı’da bile istenmeyen adam gibi bir durumla karşılaşan Yalım, ne yaptı da bu duruma düştü, diye düşünürken, birden CHP Uşak saflarından, bir ses daha yükseldi.
 O sesinde sahibi, CHP Uşak Belediye Başkan adayı Asım Kalelioğlu’ydu. CHP Uşak adayı sosyal medyadan, Yalım’a isim vere vere, rantçı, menfaatçi ve dedikoducu gibi cümlerlerle net bir tavır koydu.
Bir çok kimse ne olduğunu tam anlayamadı derken, Yalım’dan cevap ne kadar partili olduğunu söyleyerek geldi. Yani CHP Uşak adayı Asım Kalelioğlu’nun CHP’liliğini tartışmaya açmaya çalıştı.
Yalım, bir darbe de Uşak belediye başkanı adayından yiyerek, istenmeyen adam moduna tekrar yönlendirildi.
 Bu duruma ne kadar, CHP’li olduğunun harici cevap vermemesi, Yalım’ın bu iddiaları kabul edip daha fazla yara almamak için olduğu söylensede, suskunluğun nedeni tam olarak anlaşılamadı.
Partim zarar görmesin diye kendine, rantçı, menfaatçi ve açıkça dedikoducu diyen, Uşak CHP adayına suskun kaldığını söyleyenlere, diğer bir grup Uşak’ta CHP’nin asıl temsilcisi, İl Başkanı ve Örgütüdür. Bunlar parti yıpranmasın diye düşünmüyorken, hatta partiyi CHP Milletvekili Özkan Yalım yıpratıyor derken Yalım’ın bu lafları yiyip susması ve partim zarar görmesin diye düşünmesi anlamsızdır diyor.
 CHP Uşak Belediye Başkan adayı tarafından aleni ve cesurca istenmeyen adam ilan edilip, bunu da tüm kamuoyuna açıkça duyurması, Yalım’a çok ciddi bir yara daha vermiştir.
 Bu durumu anlamaya çalışırken bir açıklamada CHP İl Başkanı Nadi Sancar’dan geldi. Uşak’ta bolca dile getirilen, Başkan adayları geri çekiliyor vb. söylentilere vurgu yapan, Sancar'da açıkça adayımız Asım Kalelioğlu geri çekilmeyecektir diyerek, bunu iddia ettiği söylenenlere net bir cevap verdi.
Kime yazdığı gayet açık olan bu duyuruda Sancar, Kalelioğlu kadar cesaret gösterip isim vermemiştir ama anlayanın anladığı bir gönderme yapmıştır.
Her ne kadar ismi bizzat geçmesede bu duruma ne destek nede tepki Yalım’dan gelmemiştir.
 Genel seçimlerde diğer adaylar ile hiç gezmeyen ve dışlandığı, istenmeyen adam ilan edildiği söylenen Yalım, daha sonra CHP’li Sivaslı Belediye Başkanı tarafından dışlanmış istenmeyen adam ilan edilmiş, arkasından CHP Uşak Belediye Başkanı adayı tarafından, istenmeyen adam ilan edilmiş, en sonrada İl Başkanı tarafından bu durumun ateşine odun atılmıştır.
Kısaca Uşak’ta istenmeyen adam rolü verilmek istenen, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın neden bu hale düştüğünü herkes merak ediyor.
Birde son dönemlerde sahte isimlerle açılan sosyal medya hesaplarından birilerine hakaret birilerine övgü moda oldu. Daha önceki seçimlerde bu oluyordu ama yerel basına verilen haber ve programlarla bunlar çok etki yapmıyordu. Şimdi çok ciddi bir sosyal medya itibar infaz ekibi var. Her partiyi hatta herkese saldırmaya hazırlar. Acilen seçime girilmeden bunlarla ilgili ciddi yasal tedbirler alınmalıdır. Her siyasi parti genel merkezine bu konuda bilgi ve talep iletmelidir diye düşünüyoruz.
Bakalım istenmeyen siyasi adam a dogru sürüklenmek istenen Yalım siyasi hayatı ne olacak,bu durumu üretenlerimi yoksa kendinimi siyasi mezarlıga götürecek,hep birlikte görecegiz. Uşakda kendini destekleyen ,basın dahil herkesi üzen kıran bir siyasi olarak sadece ulusal ortamda basında yer almaya çalışan Yalım ın  öbür dönem aday olmayacagı yada aday yapılmayacagı konuşulurken ,Yalım ın siyasete iyi partiden devam edebilecegi bile şu an için sadece farazi olsa ve hayalde olsa konuşuluyor. Yalım Uşakda yalnızlıga itiliyormu yoksa bu tercih kendisininmi bunu tam bilmiyoruz.
 Bu konu ile ilgili gelişmeleri Uşak Haberci ekibi olarak takip etmeye devam edeceğiz.

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI