Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK DA SEÇİM KARIŞTI.BAKALIM NE OLACAK..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

        CHP İl Başkanı Nadi Sancar’ın son günlerde yaptığı bir açılama Uşak’ı karıştırdı.

Sancar, 8 Şubat saat, 18.54 ve 19.53 de adına ait sosyal medya hesabından, aynen şunları paylaşıp ilan etmişti.

   1--Utaş çetesi ile birlikte olanlar elbette yok olacak. Utaş çetesiyle beraber olanlar sizler kendinizi biliyorsunuz.

   2-- 4 Şubat Akşamı Utaşta Nurullah Cahan’a, Rıza Çümen, Muhammed Gür ve sen neyin pazarlığını yaptınız?

    Evet, açıkça isimler verilerek, aleni yapılan bu açıklama ile Hem CHP’li hem de diğer partiler özelliklede İyi Parti seçmeni şok olmuştu.

   50 kişiyi geçkin yorumda, özellikle İyi Partililerin tepkilerinden daha çok CHP’lilerin tepkileri dikkat çekmişti.

Birçok CHP’li seçmen, İyi Parti gibi, CHP il Başkanını bu iddiasını ispata davet etmişti.

Yorumlardan bazıları aynen şöyleydi.

Selim Can: Güneş Balçıkla sıvanmaz elinizde delil varsa adam gibi ortaya koyun siz il başkanısınız sokak ağzıyla siyaset yapmayın iftira atmayın çarşınızdaki hesap pazarınıza denk gelmedi diye gerek yok bunlara

Nadi Sancar: Araştırırsan görürsün kafanı kuma sokma

Selim Can: Delil koy ortaya ispatla madem bu ağızdan bir sonuca varmaya çalışıyorsunuz o zaman AKP'nin CHP'ye attığı iftiraları da doğrularsınız ne de olsa onlarda siz gibi çamur atıyor arkası gelmiyor ama ne farkınız var bu söylemlerinizle CHP gibi partinin il başkanlığına yakışmıyorsunuz net!

Nadi Sancar: Selim Can senin haddin mi işine bak sen

Muhammet Sefa Ceyhun: Onun niye haddine olmasın o TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı değil mi ne yaparsanız yapın MUHAMMET GÜR’ü Başkan yapacağız Uşak gerçekleri görüyor...

    İl Başkanı Nadi Sancar’ın yazdığı bu paylaşımın altında yorumlar böyle devam edip gitmekte.

Başkan Sancar’ın açıklamasında bizce iki önemli konu var ,

biri isimleri açık yazılması,

ikincisi ise,Utaş çetesi vb gibi çok ciddi iddialar.

Biz hukukçu değiliz ,zaten bu yazıyı da hukuki bir analiz için hazırlamadık, ama içlerinde çok fazla hukukçunun olduğu ,

Uşak CHP ailesi bu yazıyı hukuken inceleyip bir karar verebilir.

    Şimdi bu iki konunun kamuoyundaki çarpanına bakacağız.

     İsimler açıkça yazıldığı için, ismi yazılanların veya bu ismi yazılanların mensup olduğu kurumların, bu iddia ile ilgili ispat talep etme hakkı vardır.

   Yani ispat etme yükümlülüğü, CHP İl Başkanına aittir. Zaten bu ispat talebi de bu yazının altında bile yorum olarak talep edilmiş.

O ZAMAN CHP İL BAŞKANIN BU YAZIDA AÇIKCA SUÇLAYIP

İLAN ETTİĞİ OLAYI İSPAT ZORUNLULUGU VARDIR.

YANİ İSPAT SAYIN SANCAR’A AİTTİR.

   Peki, ispat etmezse ne olur, ne olacak iddia o zaman iftiraya doğru dönüşür ki, buda hiç hoş bir şey olmaz.    

Zaten Nadi Sancar’da Başkanı olduğu partide iddia ve iftira kavramını en iyi ayırt edebilecek bilgi ve siyasi nezaket zenginliğine sahiptir.

   Lafı evelemeden gevelemeden diye bir ,Anadolu tabiriyle, Başkan Sancar’ın bu durumu açıkça kamuoyuna ispat ve delilleriyle sunmalıdır.

  Uşak bunu bekliyor. Eğer bu yapamazsa İyi Parti ve CHP İçindeki bu olaylara ve açıklamalara tepki verenlerin,

Nadi SANCAR’a iki çift laf etme hakkı doğar.

Ederler mi etmezler mi belli olmaz ama,

Uşak siyasi tarihinde bu olay derin bir yara olarak kalır.

İkinci olay ise ,çete vb suçlamaların olması, bu çete lafına iddia diyemiyoruz, çünkü çete çok ciddi bir suç örgütüne verilen bir adtır.

  Çete veya çete üyesi birinin, Özgürce dışarıda dolaşıp elini kolunu sallayarak durması, aynı zamanda hukuk devleti tabirini de al aşağı eder.

 Zaten Türkiye’de hukuk al aşağı diyenler olursa bu konuda onlara da, hukuk devletinde önüne geleni ispat etmeden ,adını soyadını vererek ,çeteci ilan etme özgürlüğü de ,hukuk devletinde olamaz diyenlerde mutlaka olacaktır.

Kimmiş bu çete ve çeteci, belediyeye bağlı Utaş şirketi ve yöneticileri ve Uşak Belediye Başkanı, çete lafı Utaş ile geçip içinde de ,Utaş’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı ,Ali Rıza Çümen’in adı geçince taşlar yerine oturuyor.

     Kime ne denildiği anlaşılıyor. Bir tek Başkan Sancar’ın, Nurullah Cahan, A.Rıza Çümen, Muhammed Gür ve sen, diye yazdığı SEN denilen kişiyi bilmiyoruz.

  Her nedense başkan ,Sancar bu sen dediği kişiye siz deme nezaketi bile göstermemiş ,ama herkesin adını yazarken SEN dediğinin adını yazmayarak, büyük bir jest yapmış.

Anlamak çok zor değil ama yanlışta olabilir.

Bizim bu SEN den anladığımız, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’dır.

 Eğer Yalım değilse kasıt edilen, Sancar’ın bunu da açıkça söylemesi gerekir.

İyi Partinin Adayı Muhammet GÜR’ün adını, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın adını ve Utaş Başkanı Ali Rıza Çümen’in adını açıkça veren, CHP İl Başkanı acaba çekindiği için mi SEN dediğinin adını verememiştir sonuç da parti milletvekili ve olayın bir parti disiplin kurulu var,orda ihraç ve cezalarla dolu bir süreç de oluşabilir,yada gizli tutarak neyi hesaplamıştır, bunu bilemiyoruz.

BİLİNEN BİR ŞEY VARKİ ,,

BİR YEREL SEÇİM ÖNCESİ ,DİGER BİR PARTİ VE ADAYINI VE MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI VB İSİMLERİ AÇIKCA

YAZAN CHP İL BAŞKANININ BU İDDİASINI İSPAT YÜKÜNÜN KENDİNDE KALDIGIDIR.

   Ben söyledim gerisini kendiniz bulun demesi kafalarda birçok soru işaretine neden olur.

  O zaman önüne gelen, istediğini çeteci vb suçlamalara itham etme hakkı bulur.

İyi Parti’nin tecrübeli İl Başkanı Naci Yıldırım, CHP İl Başkanına istediğin yerde bu iddianı tartışalım ,o gün yani 4 Şubat’ta bizim bir kaç ev toplantımız vardı.

 O saat ve tarihte nerde olduğumuzu ispat ederiz.

Asıl sen iddianı ispat et diyerek REST  dedi.

 Bu reste,CHP İl Başkanından bildiğimiz kadar bir cevap gelmedi.

İyi Parti adayı Muhammet Gür ise tartışmaya hiç girmeyerek olmayan bir şeyi gündeme getirmek akıl karı değildir.

Bizim işimiz gücümüz var, koskocaman bir vilayet tüm umutlarını bize bağlamış, amacımız Uşak’a hizmet etmektir.

Biz amacımıza ulaşmak için koşar adımlarla kendimizden emin bir şekilde,Uşaklıya hizmete gönül vermişiz.

Böyle aslı astarı olmayan ,tüm amacı bizi yıpratmaya yönelik olan tartışmalara girmiyoruz diye düşündügünden dolayı , konuyu ciddiye bile almamış, bir açıklama bile yapmamıştı diyenlerde mevcut.

   Son dönem araştırmalarında Uşak yerel seçim sürecinde en hızlı büyüyen parti iyi parti ve en çok dikkat çeken aday Muhammet Gür olmuştu.

AK Parti karşısında, AK Parti küskün ve kırgınlarının, uç sol, uç sağ ve özelliklede CHP tabanın Muhammet Gür tarafında toplandığı gözlenmekteydi. Hemen hemen birçok değişik partinin ortak adayı gibi değişik bir sürece giren İyi parti ve adayı Muhammet Gür,

Uşak seçimlerinin favorisi durumuna geldi diyen çok ciddi bir grup vardı.

Uşak’ta seçim AK Parti ve İyi Parti arasında olacağına inanan bu gruplar, Ak Parti karşısında ödünç oy deyimiyle Muhammet Gür etrafında toparlanmaya başladı diyorlar.

Basına sızan Ak Parti Belediye Meclisi üyelerinin toplumda bir karşılığının çok az olduğunu söyleyen bir  grup, diger grubu şahinler olarak tanımlıyor,

Ak Parti de, parti içindeki ŞAHİNLER denilen grup,kendi tanıdık ve çevrelerini meclis üyesi yapma yarışına girmişler, toplumda hiç tanınmayan veya parti içinde bile bilinmeyen isimler var.

Bu liste hem küskün ve kızgınları ,İyi Partiye yönlendirir, hem de Ak Parti adayı Mehmet Çakın ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan rüzgârında bırakılır ,bunlara bu meclis yerel bir rüzgâr vermez ,zaten bir çok mütahit ,emlakçı vb belediye ile işi olan dolaylı olarak ya direk kendi listede yer bulmuş ,yada en yakınlarını listeye yazarak bu durumu kamufule etmeye çalışmış,ama Uşak bunu görüyor,diye de çok sıkça kulislerde konuşmaya başladılar bile.

Bizim bu konuya diyecegimiz de gayet net aday ve parti mecliste kiminle çalışmak isterse buna insanlar saygı duymak zorundadır ,belden aşagı çok agır eleştiriler hiç hoş olmuyor,begenmeyen sandıkda oy vermez olur biter diyoruz.

Biz sızan listeyi bilemiyoruz ,bu görüşlere de bu yüzden tam anlamıyla katılmamız mümkün degil,

ama Muhammet Gür ve iyi partinin sokak’ta ve sahada sürekli yükselişine de tanık oluyoruz.

Bu yükselişin nedeni ne midir, buna biz değil siyasi parti yöneticileri kendileri teşhis etmelidir.

Bu nedenlerde dâhil olmak üzere, CHP adayına da Ak Partide olduğu gibi parti içi tepkiler olması normaldir.

Ama bu parti içi tepkiler her ne kadar demokrasi gereği denilse de, parti ve adaya Uşak da çok ciddi hasarlar verdi.

Parti içi tepki bir tek İyi partide olmadı, çünkü tek aday adayı ve tek aday olarak süreci ,oy birliği ile İl Başkanı Naci Yıldırım’ın ve yönetiminin tecrübesi ve manevraları ile bu süreç diğer partilerden çok daha az hatta yok denecek kadar bir hasar durumuyla tamamladı.

Zaten bu nedende ,en büyük etkenlerden biri olarak Uşak’ta 3. parti olan İyi Parti’yi birinci parti ile kafa kafaya yarışın içine koyan nedenlerden biri de bu oldu.

Ak Parti adayının aday adayı bile olmadan, hatta aday adaylarının adaylık dosyalarını alarak süreci götürürken, birden bire aday olarak atanması ilk önce partide sonrada ,Uşak da çok büyük bir şok etkisi yaratmıştı.

Hâlâ bu şok var mı bilemiyoruz, ama İyi Parti ve adayı Muhammet Gür’ün çok iyi bir rüzgârla sürekli artan bir tempoda seçimleri yönettiğinin farkındayız.

Sokakta söyle bir söylenti var. Söylenti diyoruz ama koca koca adamların ağzından bizzat duyuyoruz.

İşte bu iddia veya söylenti;

İyi Parti ve adayı Muhammet Gür’ün,

Uşak’ta geçen seçimlerde 3. olduğu halde 2. olan, CHP’yi çoktan geçerek, birinci parti ile yarışır hale gelmesi,

hatta bazı mahallelerde birinci partiyi bile geçerek,

seçimin favorisi olması, özellikle CHP yönetiminde sıkıntı yaratmış, geçen seçimdeki yüzdelik oyu koruyamayacağı endişesi hâsıl olmuş, bu nedenle taban oyunu korumak için, Ak Partili belediye ile iş birliği yapıyor diyerek, tabanı İyi Parti ve adayı Muhammet Gür’den uzaklaştırmak diyenler olduğu kadar,

Artık bu tür açıklamalarla Uşakdaki partilerin ,İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür ün Ak Parti ile yarıştıgı hatta bazı mahalle ve bölgelerde Ak Partiyi geçtigi, ve diger bölge ve mahallerde ise kafa kafa seçim yarışı yaptıgını Uşak kabullendi diyen bir başka grup,çok yakında diger partilerdende buna benzer açıklamalar ard arda gelecektir,çünkü İyi Parti ve Muhammet Gür rüzgarı çok ciddi şekilde yükselerek devam ediyor,ama bunlar artık İyi Parti ve adayını etkilemez diye iddia ediyor.

İyi Parti ve adayı Muhammet Gür ün ,neden bu kadar hızlı yükseldigi ve halada yükselmeye devam ettigini merak eden bir grup da ,diger aday ve partiler bir türlü sosyal medya ve bol bol anlatımsız ,sohbetsiz ,cansız ve ruhsuz el sıkmakdan ileri gidemediler,diyerek olaya teşhis koyarken ,

bir grup da,SEÇİLSEDE,SEÇİLEMESEDE UŞAK DA KALACAK ,

UŞAKDA YAŞACAK BİR BAŞKAN ADAYI İSTİYORUZ, diyerek kendilerince olayı farklı bir noktada tutuyorlar.

UŞAK A SADECE SEÇİLMEK ,KOLTUK SAHİBİ OLMAK İÇİN GELENLERLE ,MUHAMMET GÜR BİR OLMAZ ,diyenler ile diger adaylardan bazılarının ,ahbab,çavuş ilişkisi içinde, filancanın tanıdıgı filancanın okul arkadaşı, filancanın akrabası gibi, sıfatlarla ,Uşak a Başkan yapılmasına tepki için ,İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür diyenlerde var,

Meslegi inşaat Mühendisi ,digerleri gibi işadamı degil,meclise gizli emlakcı ,mütahit vb koymuyor,mimar ve mühendislerden oluşan genç ve dinamik bir ekiple sokaklarda dolaşıyor diyenlerde var, bize tepeden bakmıyor ,bizim mahallenin çocugu,bize sahte gülücükler atmıyor diyenlerde var, gerçek tevazu ve samimiyet Muhammet Güre diyenlerde var. 

Anadolu tabiri ile var oglu var ,bunlar nekadar dogru ,ne kadar gerçek bir düşünce içindeler ,onuda seçimde görecegiz.Diyenlerde mevcut.

Ama atı alan Üsküdarı çokdan geçiyor meraklısına o da duyurulur.

CHP tabanı zaten Ak Parti karşısında güçlü gördükleri, İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür’e zaten sıcak bakıyorlardı. Uşak’ta Ak Parti karşıtı doğal ittifak İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür’de birleşti.

Bu iş bitti diyenlerde var.

İşte bu durumu önleme adına, CHP’nin bir atraksiyon yaptığını söyleyenlerde söylediklerini ispat için bunları da gündeme getiriyorlar.

Diğer bir söylentide, Ak Partinin, İyi parti ve adayının sokakta yükselişini gördüğünü ve önlemler almak için uğraştığını söylüyor.

Onlarda anket ve sahada ,İyi Partiyi gören Ak Parti, rakibimiz CHP diyerek Ak Parti karşıt grubunun ,İyi Partide değil de CHP de olmasını istiyor. Hedef şaşırtmak istiyorlar. Çünkü İyi Parti çoğalarak moral bozacak şekilde karşılarına çıkıyor diyorlar.

Bu durumda bu söylenti ve iddialar değerlendirildiğinde ,CHP İl Başkanın İyi Parti ve adayı ile ilgili suçlama ve iddialarda bulunması, normal ve artarak devam edecek diyenlere var.

Ayrıca çok yakında ,Ak Parti cenahından da İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür’e eleştirilerin şiddetleneceği söyleniyor.

Uşak’ta yerel basını en iyi şekilde değerlendiren ,İyi Parti ve adayı söylentilerle seçimlerde etkilenmeyecek derece bir iddiaya sahip olmuşlar.

Artık kendileri de çok ciddi bir şekilde sokaktan aldıkları tepkilerle seçimi kazanacaklarına inanıyorlar.

Yerel basınla barışık ve onlara değer vererek yola çok uzun süre önce çıkmış olan, İyi Parti ve adayı dedikodu ve iddialarla yıpranma dönemini profesyonel bir şekilde aşmış gözüküyor,

ve aday ile parti tek başlı hareket ediyor. Bunda aday Muhammet Gür ve İl Başkanı Naci Yıldırım ve yönetiminin de çok ciddi katkısı var.

Birde herkesin el sıkıp sosyal medyada boy gösterdiği dönemde çalışma ve faaliyetlerini yerel basına açmaları da onlara çok ciddi bir ivme vermiş.

Artık hiç bir delili olmayan iddialar ,İyi Parti ve adayını engellemiyor tam tersi, iddiayı yapanlara kendi partileri tepki vererek, İyi Parti ve adayına aleni destek veriyor.

Artık çok önemli bir gelişmeler zinciri veya çok önemli bir yol kazası yapmazsa,İyi Parti ve Ak Parti kafa kafaya at başı yarışıyor diyende, çok geniş bir kitle var.

CHP İl Başkanın hedef aldığı bir isimde, Mevcut Uşak belediye Başkanı Nurullah Cahan,

yaptığımız sokak röportajlarında Başkan Cahan’ı eleştirmenin sokak’ta oy getirmesini bir yana bırakın tam tersi oy kaybettirmesi gerçeği var.

Geçenlerde bir siyasinin Başkan Cahan’ı eleştirdiği bir ortamda vatandaşın, at gözlüğü takarak mı buraya geldin, geldiğin yerde koca koca köprülü kavşakları da mı görmedin ,yoksa uçarak mı geldin diyerek ,tepki verdiği,

diğer vatandaşlarında çalışan ve hizmet edeni kötüleme, yiğidi öldür hakkını yeme,

sen ne yapacaksın onu söyle diye tepki verdiğini görenler anlattı ekibimize. Artık bu işte oy getirmiyor.

Peki o zaman neden ,Sayın Sancar Belediye Başkanı ve onun ekibinde olan Utaş Başkanını hedef aldı,

buna da CHP tabanı Ak Parti ve ona yakın olanlara oy vermek istemiyor. bu nedenle İyi Partiyi ve adayını, AK Parti ile birlikte hareket ediyor gibi, göstermeye çalışıyor ki tabanını korusun diyenler de çok fazla.

Diğer bir tartışma konusu da, Başkan Cahan açıkça ,Ak Partinin neferiyim diyerek taraf ve saf belli ederek kamuoyuna çıkmasına rağmen ,Ak Partinin, Başkan Cahan’a karşı bu tür suçlamalara cevap vermeyip destek olmamasıdır.

Parti tabanı hizmet etti, hatta partili olmayanların bile Uşak’ın çehresini değiştirdi diye açıkça kameralara röportaj verdiği ,Başkan Nurullah Cahan’ı parti yönetiminin ve Ak Parti adayının yalnız bıraktığını düşünüyor ,ve mağdur durumda kaldığını düşündüğü Başkanları Nurullah Cahan’a sahip çıkıyorlar.

Bu tür iddialı açıklamalarda hiç bir zaman, Başkan Cahan’a tam destek atışı yaptığını görmediğimiz,

Ak Parti Yönetimi ve Adayı, Başkan Cahan’ı yalnız bırakırken onun yaptığı mahalle konaklarında seçmenlere ulaşıyor.

O çok eleştirdikleri Başkan Cahan’ın yaptırdığı duyuru panolarında proje ve duyurularını uşaklıya sunuyorlar diyerek tepki de veriyorlar.

Bu tepki veren grup, oy yani seçme haklarını nasıl kullanır bunu seçim sonuçlarında göreceğiz.

Çünkü Ak Parti de, CHP gibi tabanını korumaya çalışıyor gibi duruyor,

bir tek farkla,

AK PARTİ TABANINI KORURSA UŞAKDA SEÇİMİ ALMAYA EN YAKIN PARTİ OLUR,

CHP TABANINI KORURSA YİNE EN İYİ İHTİMALLE SEÇİMİ KAYBEDEN 2. PARTİ OLUR.

Yani Ak Partinin oyunu koruması ile CHP’nin oyunu koruması aynı şey değil.

CHP’nin oyunu artıracak çalışmalardan çok oyunu koruyacak çalışmalarda olmasını da anlamadık diyen bir grupta var.

Ak Partinin 1. parti olması nedeniyle, oy alabileceği bir başka parti kitlesi veya tabanı yok denecek az.

Yani Ak Partiye CHP’den İyi Partiden, Saadet Partisinden çok fazla bir oy gelişi çok zor, ama İyi Partiye birçok parti tabanından ödünç oy gelişi olabilir, diyenler bunun örneklerini 2009’da yerel seçimde gördüklerini de hatırlatıyorlar.

Recep Tayyip Erdogan’ın ülkedeki güçlü rüzgarı ve başarısı, Uşak’ta ne kadar etkili olacak bunu zaman gösterecek.

Ama Sayın Cumhurbaşkanın Uşak’ı muhatap alıp hem de seçime çok yakın kala bir zamanda Uşak’a gelecek olması, Uşak’a verdiği önemi de gösteriyor.

İyi Parti lideri ,Sayın Akşener Hanımefendide Uşak’ı çok önemsiyor ki oda Uşak’a gelecek.

Sayın Kılıçdaroğlunun programı biz bu yazıyı hazırlarken açıklanmadığı için Uşak’a gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz ama imkânları olursa mutlaka CHP lideri de Uşak’a gelecektir.

Seçimlerin en önemli bir klasigide seçime yaklaştıkca açıklanan anketler ,bu anketlerle seçmenin oyu etkilenmeye çalışılır, anketlerde yüzde 40 olduk haaa gayret yüzde 50 yapalım gibi degişik insan beynini yakan söylemlerde olabiliyor, anket yayınlayanların çogu seçimi kaybetmek üzere oldugunu görüp son bir kaç hamle yapabilirmiyim dedinde olanlar oldugu herkesce bilinir.Çok ama çok bilimsel ve ciddi olmayan sadece oyunuzun rengini çalmaya yönelik uyduruk anketlere prim vermeyin, birde bilinki bu uyduruk anketler aslında ,seçimi kaybediyoruz imdat diyenlerin bir feryadı olabilir diyenleride dikkate almak lazım galiba, çünkü anket zamanı geldi gayrı. Bakalım Uşakda ilk kim imdat diyecek..

Uşak bu yönden de şanslı bir il oldu.

TÜM ADAY VE PARTİLERE BAŞARILAR DİLERİZ.

herşeyden önce bu bir analiz yorum yazısıdır, habermerkezimize gelen duyum ve araştırmaları sonucunda derlenmiştir.

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI