Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK’DA SEÇMEN PARTİMİ DEĞİŞTİRİYOR..Yoksa aday mı seçiyor..?


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK’DA SEÇMEN PARTİMİ DEĞİŞTİRİYOR..

Yoksa aday mı seçiyor..?

Yerel siyaset, tüm seçim argümanlarının kendine münhasır sergilendiği siyasetin en dar alanlarından biri. Seçime dair bilinen her şeyi bir anda değiştirebilen bir siyaset sihirbazı.

Yani Türkiye’nin en büyük yani daha doğrusu en çok oy almış bir Partisi bir bölgede yerel seçimi kaybedebilir. Hatta bir önceki genel seçimde en çok oyu almış parti, bir sonraki aynı yerleşim yerindeki yerel seçimde, seçimi kaybedebilir. Türkiye bunun örnekleri ile doludur.

Peki, Uşak da ne olur, hangi parti tabanından diğer partilere oy kaçar veya adaylara oy gider?

Ortada çok net bir tablo var. Onun haricindekiler bulanık gözüküyor, net olan Mevcut Belediye Başkanı Av. Nurullah Cahan’ın durumudur.

‘Başkan Cahan, görev süresince eleştirilecek işler de yaptı denilsede, çoğunluğunda Uşaklının sempatisini kazanacak işlere de imza attı’ diyenler hala ondan işaret bekliyorlar.

Yani Başkan Cahan’ın Uşak siyasetindeki ağırlığı artık ortaya çok net çıktı. Kendi partisinden bile yetkililer sessiz sessiz Başkan Cahan’a eleştiriler yapıp, seçim sahasında görünmeyen adamı oynayıp faul yapmaya başladıklarında, ekip arkadaşlarımızla derleyerek yazdığımız bazı uyarılardan sonra artık,

   Başkan Cahan’a daha ılımlı bir söylemle sahada dolaşıyorlar. Yani AK Parti içindeki şahinler grubu, ilk önce kendisi iyi ama çevresi çok kötü başarısız vb. iddialarla yıpratıp, adaylıktan bile uzaklaştırdıkları Başkan Cahan için, artık daha dikkatliler.

  Bildiğiniz gibi ‘ama, fakat, lakin’ vb kelimeler kendinden önceki tüm kelime anlamları birden yok edecek kadar sihirli sözlerdir.

Birileri, birileri hakkında aslında çok iyi ve başarılı bir insan, ‘AMA, LAKİN, FAKAT’ diyorsa, hazır olun ağır eleştiri bombaları başlıyor demektir.

AK Parti içindeki şahinler grubu artık Başkan Cahan’a dokunmadan seçimi almak istiyor.

Aday olarak açıklanmayıp, neden aday yapılmadığı bile söylenmeyecek kadar ,5 yıllık hizmeti görülmezden geldiği halde, ve on binlerce ,Uşaklının şaşkın ve hayret dolu bakışları arasında aday yapılmadığı halde, açıkça partimin bir neferiyim diyecek kadar cesaretli. Seçim öncesi tüm yolları kazıp Uşak’ı çamur deryasına çevirmeyecek, su faturalarına icra göndermeyecek kadar dik ve net bir duruşu olan bir belediye başkanın kıymetini daha tam anlayamamış bir grup daha var.

Onlara bir tavsiyemiz var. Esnaf Odaları Birliği ve Uşak’taki Esnaf Odaları Başkanlarının, Başkan Cahan’ı misafir edip ona ödül vermelerini iyi izlesinler.

BUNUN ADI VEFA’DIR. VE VEFA SADECE İSTANBUL’DA BİR SEMT ADI DEĞİLDİR.

Bu toplantıda bile esnafa yaptığı ve yapacağı hizmetleri anlatan bir Belediye Başkanı gördük,Uşaklıya esnafa küsmemiş, kırılmamış hala hizmet etmek için bir şeyler yapmaya çalışıyor diyen bir çok insan gördük.

AK Parti Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın ile İsmetpaşa esnaf gezisi öncesi röportaj yapan haber ekiplerimize,

Sayın Çakın’ın çok önemli bir sözü yansıdı.

Çakın, ‘Başarılı AK Parti Belediyeciliği 31 Mart’tan sonrada devam edecektir’ dedi.

Bu kelime ile hem seçimi kazanacağı imajı ve mesaj verirken, hem de Başkan Nurullah Cahan’ın hizmetlerinden olumlu olanları devam ettireceğiz mesajını çok net verdi.

Hiç bir sözün gizli kalmadığı seçim sahasında, ‘artık Mevcut Başkan Nurullah Cahan ile ilgili daha az sert eleştiri, daha çok övgü ve takdir dolu cümleler duyuyoruz’ diyen birçok seçmen bundan da memnun ve bu durum ilimize siyasete seviye ve huzur getirecek diyor.

Diğer partilerin özelliklede Egem TV’yi ziyaret ettiği için daha yakından sohbet edip tanıma fırsatı bulduğumuz,

İYİ Parti ve adayının da, açıkça ‘İYİ olan her şeye katkı sunarak devam edeceğiz, yıkmaya değil yapmaya üretmeye geliyoruz’ demesi de siyasette bir başka sıcak rüzgârlar estiriyor.

 Siyasette tecrübeli İl Başkanı Naci Yıldırım ve Belediyecilikte tecrübeli adayları Muhammet Gür’ün bu yapıcı, siyasete katkı sunan konuşmaları, İYİ Parti ve adayını Uşak’ta AK Parti Karşısında tek rakip olacak bir konuma getirirken, sadece diğer partilerin tabanlarından değil, Ak Partiden de seçmen istediği mesajını aldık.

Yine nezaketen Uşak yerel Basınını ziyaret eden, Uşaklı hemşerimiz, eski Uşak Milletvekili ve Eski Merkez Bankası Başkanı,İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ,Ankara Milletvekili Sayın Durmuş Yılmaz ile oturup konuşma şansı saglayan ekiplerimiz ,Yılmaz ın Uşak a çok önem verdigini ve Uşak ın İyi Parti Belediyesi olacagına inancını gördük.Zaten Uşak a gelme nedenim, hem seçim çalışması yapmak hemde, adayımızi Muhammet Gür e destek olmak diyen Durmuş Yılmaz ı,çok ciddi bir kalb rahatsızlıgı yaşamasına ragmen ,Memleketini ihmal etmemiş ve heyacanlı gördük. Uşak lının çok büyük deger verdigi isimlerden olan Durmuş Yılmaz tevazu ve bilgisi tecrübesi ilede tüm Türkiyeninde dikkatini çrken biri.

Son ekonomik sıkıntılar için ,sıkıntılar başlamadan çok öne BİR CİSİM YAKLAŞMAKTA,diye esprili ve uyarıcı bir dille Tüm Ülkenin sempatisini ve saygısını bir kez daha kazanan Ankara İyi Parti Milletvekili ve İyi Parti Genel Başkan yardımcısı Durmuş Yılmaz ın,Adayları Muhammet Gür e  bu net ve samimi destegide çok netti. 

Yılmaz ın ve Gür ün kendinden emin tavırları sokakdan aldıgımız rüzgardan diyen ,İyi Parti İl Başkanı Naci Yıldırım ın sözleride çok dikkat çekiciydi.

İki ana akım parti ve adayın kaldığı bir seçim ortamına doğru hızla ilerleyen Uşak’ta siyasi çok büyük hatalar olmazsa, önemli yarışçılar, MEHMET ÇAKIN ve MUHAMMET GÜR olacak diyen çok büyük bir grup oluştu.

AK Parti ve Mehmet Çakın diyen gruplar siyasette mevzileri sıklaştırırken, en büyük sıkıntıları yeni oy getirecek alanlar bulamayışı olacak.

Yani Ak Partiye, İyi Partiden, CHP’den veya diğer partilerden çok fazla bir destek oyu transfer olmayacak gibi duruyor.

Bu nedenle 24 Hazirandaki oyuna sahip çıkmaya çalışan bir AK Parti izliyoruz. Sessiz ve basına çok çıkmadan usul usul bir an önce seçimin bitmesini bekleyen bir parti izlenimi veriyor.

Çok çalışıyor ama çok fazla gözükmek istemiyor gibi duruyor. Bunun nedeni herkes kendi oyunu alısın.

Yani her parti 24 Hazirandaki oyunu alsın rahat rahat bitsin bu iş diyor.

AK Partinin bu sakinliğine aynı sakinlikle cevap veren, Uşak CHP aylar önce adayı resmi olarak belli olmasına rağmen ,

daha bir kaç gün önce aday tanıtım toplantısı yaptı,

projede açıkladı diyenler var ama bize dikkat çekici bir proje ulaşmadı daha, açıklandı ise yine bir kaç aydır oldugu gibi sessiz ve sakince bu iş yapıldı galiba,

yani sakin sakin gitti ve gidiyor. Basında ise neredeyse hiç gözükmüyor, hatta yerel basın aracılığı ile seçmen, partili vatandaş vb. 2019 yılını bile kutlamadılar.

Herkesin kendi oyunu koruması mantığına ,AK Parti gibi sahip çıktığı gözlenen Uşak CHP’nin bu durumunu anlamak çok zor.

Çünkü herkes kendi oyunu alırsa CHP oy kaybetmemiş ama yerel seçimi kaybetmiş oluyor. AK Parti’de seçimi kazanmış ve oy kaybetmemiş durumunda kalıyor.

Peki, İyi Parti ve Adayı Muhammet Gür ne yapıyor. Mahallenin zeki ve birazda maceracı çocukları gibi ben bu oyunu bozarım diyor.

Hem basında hem sahada hem de seçim rüzgârında hızla çalışıyor ilerliyor. Herkes kendi oyunu alırsa oyunu korumuş ve seçimden sonra tartışmaya girmeyecek bir CHP,

oyunu korumuş ve yerel seçimleri kazanmış bir AK Parti oluşumuna izin vermemek için ,

İYİ Parti ve adayı her şartı zorluyor. İYİ Parti adayı Muhammet Gür seçimi kazanırsa, AK Parti kaybetmiş,

CHP oylarını koruyamamış bir pozisyona düşüyor.

Yani çok can sıkıcı bir durumda kalıyorlar. Onlarda bu durumu önlemek için, tabanlarından İYİ Partiye adayına seçmen kaçırmamak için uğraşıyorlar.

Hatta CHP İl Başkanı aday tanıtım toplantısında AK Parti adayı kadar sert bir şekilde,

İYİ Parti ve adayını eleştirdi. Çünkü rakip sadece AK Parti değildi. CHP tabanın çok büyük bir dikkatle seyrettiği basından gözlemlediği bir İYİ Parti ve adayı var.

Bu nedenle de İYİ Partide de Uşak CHP yönetiminden nasibini aldı. Fakat CHP seçmeni eğer adayları Asım Kalelioğlu ile seçimi alamayacaklarını görür veya düşünürse,

CHP den çok büyük miktarlarda seçmen İYİ Partiye ve adayına ödünç oy verebilir.

Bu durum daha önce AK Parti karşısında olan MHP’ye çok ciddi bir ödünç oy geçişi ile yaşanmış,

ve MHP seçimleri AK Parti karşısında kazanmıştı.

Şimdi ise AK Parti karşıtları ve AK Partiye de küskün kızgın vb nedenle oy vermek istemeyen veya sırf Mehmet Çakın Belediye Başkanı olmasın diyen gruplar sandıkta,

İYİ Parti ve Adayı Muhammet Gür’e ödünç oy verebilirler mi, İYİ Parti ve adayı bunu başarabilir mi, hep beraber göreceğiz.

Ama artık bir gerçek daha ortaya çıkıp hafif hafif giderek netleşiyor. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de ,AK Parti Karşısındaki parti, seçmen veya gruplar yavaş yavaş ,

İYİ Parti ve Adayı Muhammet Gür’ün yanında yer alıp Ak Partiye seçim kazandırmak istemeyebilirler.

Bu durumda çok garip bir şeyler olabilir.

Aradan İyi Parti ve adayı Muhammet Gür seçimin galibi olarak çıkabilir mi, evet artık oda çok ciddi bir ihtimal.

Ama hala mahallenin ağabeyi Uşak’ta Ak Parti ve onun Adayı Mehmet Çakın’dır, Çünkü en son seçimde en çok oy onundur.

Sokakta cadde çok ciddi konuşulan bir isim Muhammet Gür birçok insan partisini bile dikkate almadan Muhammet Gür’e oy vereceğiz diye kameralara bile açıkça açıklama yapıyor.

Muhammet Gür’ün inşaat mühendisi olması rakiplerinin iş adamı olması ve ekibinde göstermelik degilde gerçek anlamda bir çok şehirrcilik konusunda altyapı ve egitimli mimarlar da olması, Muhammet Gür’ün çok işine yarıyor.

Birde seçimden sonra iş yapacak teknik ekipte Muhammet Gür çok fazla sayıda mimar ve mühendiste bulunduracak gibi duruyor. Seçmende bununda çok ciddi bir karşılığı var.

Çünkü seçmen işadamı,emlakçı, müteahhit vb yani belediye ile ilgili iş ve rantı olan kimseyi ekipte görmek istemiyor.

Ak Parti adayı Mehmet Çakın’ın bazı yerlerde belediye ile işi olan emlakçı veya müteahhit türü kişileri ekibine dahil etmeyeceğini söylediği söyleniyor.

Söyleniyor diyoruz çünkü bize bir açıklanma yapılmadı, onun için sadece duyum olarak yazıyoruz.

CHP aday tanıtım toplantısında Eski İyi Parti İl Başkanı Av. Ali Kurt’u görenler olduğu kadar bu görüntüler basında da görüldü ki, anlaşılan,

CHP Türkiye’de birçok yerde ittifak yaptığı İYİ Partiyi iyiden iyiye rakip görmüş ki, Ali Kurt’u meclis üyesi adayı yapacakta deniliyor.

Aslında yerel seçimle genel seçimin en büyük farkı adaylardır. Birçok insan partiye değil, adaya da oy verebiliyor,

bu nedenle eski İYİ Parti İl Başkanın CHP’den aday olmadı.

Çok bir şey değiştirmeyecek gibi duruyor ,ama tabi bunu seçimlerde millet belirleyecek.

Bazı gruplarda İYİ Parti seçmeni Neden seçimin Ak Parti karşısındaki en güçlü adayı dururken ,

eski İl Başkanı var diye CHP oy versinler diye de soruyor.

Birde Av. Ali Kurt’ta tepkide gelebilir diyen ciddi bir grup var.

MHP’den İyi Parti, İyi partiden, CHP bu ne hız diyenler de haber merkezimizi arayıp cevap istiyorlar.

Biz bu soruyu soranlara siyasette her zaman doğrular ve yanlışlar aynı kalmayabilir.

Siyaset değişkendir gelişim ve değşime açıktır.

Siyasette değişenlere de ancak saygı duymak zorundasınız.

Dün yan yana gelmeyen koca koca partiler bile bugün yan yana olabiliyor. Bu bir demokrasi gereğidir diyoruz.

Uşak’ta seçmen artık AK Parti ve onun adayı, Sayın Mehmet Çakın’ı Belediye Başkanı yapmak, Ya da İYİ Parti ve onun adayı Sayın Muhammet Gür’ü Belediye Başkanı yapmak için netleşmek üzere gibi duruyor.

Tabi bu bir sentez ve şu an için geçerlidir. Bu durumda Uşak 31 Mart seçimlerine Ak Parti seçilsin veya seçilmesin psikolojisi ile girebilir.

Bu durumda Ak Parti karşıtları da İyi Parti ve adayı Muhammet Gür’de birleşebilir.

Bu durum 31 Mart’tan sonra Uşak’ta birçok siyasi dengeyi de değiştirebilir.

Kim ne derse desin ,bu seçimin çok net bir kazananı var oda Mevcut Belediye Başkanı Nurullah Cahan ,Çünkü Uşak a çok ciddi ve yüksek standartlı bir belediye başkanlıgı çıtası boraktı.Kim başkan olursa olsun Başkan Cahan ın 5 yıl öncesi yaptıkları ile 5 yıl sonra kendi yaptıklarının yarışacagını bilmesi gerekir.Bu sözü bir daha okursanız 10 yıllık biz zamanıda görürsünüz. Kendi tabiri ile Uşak ın her yanında mührümüz var oda hizmetlerimizdir diyebilecek kadar kendinden ve yaptıklarından emin bir Belediye Başkanı portresi çizmeye devam eden Başkan Av. Nurullah Cahan daha çok konuşulucak bu memleketde.

Tüm bunlar birer güncel olarak değerlendirilmiş olaylardır. Seçmen hür idaresi ile her zaman kendine düşeni yapar ve kimse vatandaşın oyuna ipotek koyamaz.

Birde son dönemde bu şehrin gerçek sakinleri,yani yerellerini hor görüp tepeden bakanlar grubu var,

şehrin yerelinin dogdugu yer degil yaşadıgı yer sorgulanır,yıllardır ,bu memleketin havasını suyunu sokagını ,parkını bayramdan bayrama görmüş,bu şehirde yaşamayı bile tercih etmemiş ,

ama illede bu şehire başkan olacagım,

diyenlerin yanındaki yerellere iyice bakın,

Uşak hariç bir çok vilayetin plakasını göreceksiniz.

Yani adayın yanında başka bir şehrin plakası dolaşıyorsa, birde aday, Uşakda dogsada burda yaşamıyorsa ,bir kez daha düşünün.

Bunların diger aday veya şehrin yerelleri ile ilgili ,Onlar Uşak da dogmadıki ,başka şehirlerde dogdu demeleri bunların suç bastırma feryatlarından ileri gitmez. Bu şehirde yaşamak bu şehrin sokaklarında solumak ,sorunlarını ç,özümlerini hep birlikte göhüslemek ,bu şehirin sakini olmak için yeterlidir.

sonuçda bu egemtvhabermerkezinin derledigi bir yorum analiz yazısıdır. güncel olarak degerlendirilmeli ve öyle okunmalıdır.

Tüm adaylara ve partilere başarılar dileriz.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI