Reklam
Bugun...
Uşak'ın artık bu kaostan kurtulması gerekir.


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

~~Uşak'ın artık bu algıcıların verdiği kaostan kurtulması gerekir.
Seçimler öncesi, Uşak’a çok ciddi bir gerilim yaşatıp, bilinen tüm algı operasyonlarını Uşak’a uygulayanlar, seçim sonunda aynı algılara devam ederek, şehri huzursuz ve tedirgin ediyor. Bu algıcı grubun herkesimi ve herkesi suçlayarak, koltuk talebi Uşaklıdan vize alamamasına rağmen, her yol mubah diyerek acaba bir şey olur da, koltuğu alabilir miyizciler, eğer koltuğu vermezlerse koltuğu kazanını gayrı meşru yapar mıyız diye şehrin üzerine karabulut gibi çöküyor diyenleri dinledik araştırdık ve yazdık.

Yukarıdaki cümleleri kapatarak, yeni bir konuyu gündeme getirelim, yukarıdakilerle aşağıdaki yazının ilişkisi var mı, yok mu, herkes bir yorum yapabilir ama yazının sahibi bizler yok diyorsak, yeterlidir ve yok.
Uşak’ta müthiş bir algı ile her şeyin her yerin dengesini değiştiren İyi Parti il başkanı Naci Yıldırım ve Belediye Başkanı adayı Muhammet Gür’ için yerel seçimlerden önce, bu kişiler Uşak Belediye Başkanlığından daha çok önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili olmaya oynuyor demişlerdi.
Çünkü yerel seçimlerde İyi Parti ve Uşak’ı öyle bir hale getirdiler ki, bu getirilen nokta Ak Partiden başka hiç kimseye yaramadı.
İlk önce algının dibine vurup, Ak Parti karşısında biz alternatifiyiz diyerek, Ak Parti karşıtlarını kendinde toplamaya ikna etmeye çalışan, Naci Yıldırım, Muhammet Gür ve ekibi, aslında 10 Bin oy alsa, Uşak’ta AK Partiyi geçeceğiz diyen CHP’yi hedef alarak, CHP tabanın kendilerine kaymasına neden oldular.
Bunların söylemlerine inanan CHP tabanı birde CHP İl Başkanı Nadi Sancar’a karşı olan, kendisi veya yakını için meclis üyeliği, Belediye Başkan adaylığı beklentisi olan, CHP’lilerin olayı hızla gazlayıp, mehteri çokça vermesi ile müthiş bir şekilde, İyi Partiye kaydı.
Birde hiç kimsenin arkasından konuşmam diyen meşhur kişi gürleyip, CHP adayını dedikodu ortamında çekince ortaya çok ilginç bir tablo çıktı.
Ak Parti gelmesin diye İyi Partiye oy verenler aslında Ak Partiyi, Uşak’ta iktidar etti.
Nasıl mı oldu, işte Matematiği, CHP İl Başkanı Nadi Sancar’ın deyimi ile 40 bini geçkin oyu olan CHP de birleşselerdi, 10 bin oy daha eklediklerinde rahatlıkla başkanlığı alabilecek CHP, Naci Yıldırım, Muhammet Gür ve CHP içindeki Nadi Sancar karşıtları ile birleşince alternatif olarak İyi parti ve adayı Muhammet Gür’ü gösterdiler.
 Bir önceki seçimde 17 Bin oyun üzerine, 30 binden fazla AK Parti gelmesincilerin emanet oyunu koyan İyi Parti, 31 Mart seçiminde Uşak’ta yüzde birlik bir payla hezimete uğradı ve kendisine oy veren 30 binden fazla başka partiliyi ve 17 bin İyi Parti seçmenini şok etti.
Ama bunun böyle olacağını Uşaklıya ve seçmenine açık açık anlatan CHP İl Başkanı, İyi Parti 30 bin oy alsa  bile seçimi kazanamaz ama CHP’ye 10 bin oy seçimi kazandırır. Doğru adres CHP’dir. İyi Parti adayı Ak Partiyi iktidar yapmak için uğraşıyor imaları ve işaretleri, Naci Yıldırım ve Muhammet Gür’ün algıları karşısında karşılık bulmadı ve seçim sonrası tabanının Ak Parti gelmesin diye çok büyük bir emanet oy verdiği CHP, İyi Parti oylarını yüzde yüzün üzerinde artırdı ama yüzde birlik bir farkla başkanlığı AK Partiye verdirdi.
Yani açık bir tabirle Muhammet Gür ve Naci Yıldırımın algıları ile onların yanına giderek, ayağına sıktı, tabiri gerçek oldu, hiç istemedikleri bu oylarla geldi diyenlerde var.
CHP İl yönetimi ve adayının tabiri caizse Uşak ve CHP de aforoz edildiği bu günlerde aslında bu olayı sürekli gündeme getirip söyleyen sadece ve sadece, CHP İl Başkanı ve yönetimiydi.
Nadi Sancar gitsin de ne olursa olsun diyen bir grup, CHP kanaat ve STK önderleri de bu işe destek atınca, CHP Uşak’ta Ak Parti gelmesinde kim gelirse gelsin diyenler tarafından İyi Partiye oy verilerek resmen göçtü.
Bu kadar kalan oy da adayları, Nadi Sancar ve yönetiminin sesine kulak verenlerden Samimi ve duyarlı CHP’lilerden ibaret kaldı.
Naci Yıldırım ve Muhammet Gür’ün oyumuzu yükseltelim, Belediye Başkanlığını nasıl olsa alamayız, ama genel seçimlerde vekillik için önümüz açılır, hayallerine kurban giden 30 bine geçkin emanet oy bakalım genel seçimlerde iyi partiye gidecek mi?
Bunu da göreceğiz diyenleri de takip ediyoruz.
Ama CHP’ye yapılan algı operasyonunu Nadi Sancar açık açık basın toplantıları ile ismini vere vere duyurmuştu.
 Ama şimdi Nadi Sancar ve ekibi suçlu ve kellesi isteniyor.
 Genel merkez bu durumu iyi okursa kimin siyasi anlamda kellesini alacağını çok iyi bilmeli.
Partisinden oy gitmesin İyi partiye CHP’liler kaymasın diye mücadele eden CHP İl Başkanı bunu yaparken genel merkez tarafından görevden alınmayı bile göze alacak kadar cesur davrandı.
Çünkü genelde bir ittifakı olan İyi Partiyi açıkça işaret eden söylemleri cesaretle söyledi ama CHP içinden ve İyi Parti İl Başkanı Naci Yıldırım ve adayı Muhammet Gür desteği ile bu söylemler boşa gitti.
On binlerce CHP seçmeni, AK Parti gitsin diye oy kullanırken, aslında boş olan iyi parti bardağını doldurmaya çalıştı. Hâlbuki 10 bin oy CHP İl Başkanın deyimi ile 40 binlik CHP ye gelseydi bu iş biterdi.
Ama buna müsaade etmediler, diyende çok fazla bir grup var. Bunlarda Kim mi işte ortada...
Ama bilinmeli ki CHP bize oy verecek deyip algılarla ortamı yönetenler, Uşak’ta AK Partinin kazanmasından da sorumlu kişiler aynı diyen, CHP’nin oyunu kendi partisine vermiş seçmenleri suçlu aramayın, suçlu ödünç oy veren tabanımız ve onu ikna eden Naci Yıldırım ve Muhammet Gür diyorlar.
CHP’de ittifak olayına da karşı çıkan Gür ve Yıldırım, İyi Partide birleşelim demiş, 40 bin oyu olan CHP’de mi birleşir, yoksa 17 bin oyu olan iyi partide mi diyen CHP Uşak yönetimi buyurun CHP’de birleşelim diyince kabul etmeyen, Muhammet Gür ve Naci Yıldırım, şu anda 30 bini geçkin insanın, AK Parti gelmesin diye verdiği oyun vebalini taşıyor diyenlerde mevcut...
Şimdi de Muhammet Gür ve Naci Yıldırım’ın Uşak’ta asıl hedefi olan milletvekilliği için, mevcut CHP yönetiminin,özelliklede Nadi Sancar’ın, acilen değişmesini istiyor diyenlerde mevcut.
Muhammet Gür ve Naci Yıldırım’a açık açık, basın önünde çıkıp cesaretle söz söylemeyecek, bir il başkanı istiyor diyenler, Nadi Sancar gibi birilerinin gelmesi halinde Muhammet Gür ve Naci Yıldırım’ın hayalleri suya düşecek diyor.
 Şimdi ise basın merkezimizi arayanlar ikinci bir algı operasyonu başlıyor diyerek lütfen takip edin diyorlar.
Şimdide 31 Mart seçimlerine Uşak’ta, seçim sonucuna itiraz ortamları ile seçimdeki algılarını devam ettirip hala AK Partinin alternatifiyiz ortamını sürdürerek algı yapılıyor diyenlerde var.
Ak partinin Uşak’ta iktidarını devam ettiren en büyük etken olan ve problemin bir parçası olanla çözümün olmayacağını bile hala aynı algılarla Ak Parti karşısında biz varız diye algı oluşturanların, karşısında yeni bir sıkıntı var, o da doğrusu yazıp söyleyen yerel basın.
Şimdilik yerel basını taraf gibi gösterme ve toplumda itibarını zedeleme oyun ve algıları tutmamış ki seçimi kaybettiler.
Hatta çok ilginç bir durum tespitimizde var. Seçim boyunca Ak Partiye bir tek basın açıklaması yapamayanlar, yerel basın için basın açıklaması yaptılar. Bir de Uşak’ta basın açıklamaları ile Ak Partiyi sürekli hedef alan eleştiriler yapan en sert muhalefet İl Başkanı olan Nadi Sancar’ın elinden, Ak Partiye karşı biz kazanırız diye seçmen devşirdiler diyenler, bu gerçekler Uşaklının gözü önünde oldu diyorlar.
Yani kısaca Ak Partiye seçim boyunca bir eleştiri basın toplantısı yapamayanlar, her ortamda Ak Partiye karşı sert duruşu ile bilinen Nadi Sancar’ın CHP tabanını elinden aldı diyorlar.
Bu grup yani Ak Partiye şu anda seçim sonucu itirazda aslan kesilenler seçim boyunca tek açıklama yapmayanlardır diyenleri de dikkatle dinledik.

Artık bir başka algıları, seçim sonucuna itiraz…
Mağduru oynama, Uşak’a, Uşaklının oyuyla seçilmiş, legal  bir başkanı itibarsızlaştırma, tartışmaya açma  vb vb, diyenler süreci iyi takip edin diye de uyarıda bulunuyorlar.
Seçim bitti, Uşaklı Naci Yıldırım ve Muhammet Gür’e yetki vermedi, bunları kabul etmedi ve seçmedi.
AK Parti adayı Mehmet Çakın’a ve Ak Partiye görev verdi. Buraya kadar her şey normal, seçim sonucuna Muhammet Gür ve Naci Yıldırım itiraz etti buda bir demokrasi hakkıdır ve kabul edilebilir.
Seçim kurulu bu itirazı ret etti, artık bu işin bitirilmesi gerekmez mi, diyenlerde var.
Yine algı oyunları ile gerilen kaosa sürüklenen bir, Uşak oluşmaya başladı, itiraz hakkınız kullandınız ama hukuk bunu ret etti bırakın artık Uşak’ı ve Uşaklıyı, rahat bırakın yeni başkan Mehmet Çakın'ı çıksın meclis de yemin etsin  ve göreve başlaşın ve hayat normale dönsün diyenlerde seslerini yükseltiyorlar.
İtiraz hukuksal ve demokratik hakkınız ama hukuk sizin itirazını kabul etmemiş, ille de seçilmiş başkanı düşürerek Muhammet Gür’ü mü seçtirmeli bu hukuk, o zaman mı adalet diyeceksiniz? Seçilmiş Başkan Mehmet Çakın’ın hakkını koruyan adalet, Muhammet Gür’ünkini de korumalı ve adalet tecelli ediyor adaleti de rahat bırakın diyenlerde var.
Hukuk, sadece Muhammet Gür ve Naci Yıldırım’ın mı hakkını korumalı, yoksa seçimi önde bitirmiş bir oy bile olsa seçimi kazanmış bir adayında hakkını koruması gerekmez mi.? Diye konuşan Uşaklılar,
Nihayetinde de öyle olmuş hukuk kuralları içinde Muhammet Gür ve ekibinin yaptığı itirazı, hukuk yani seçim kurulu ,hukuk kuralları içinde yasal hakkı olduğu şekilde yeterli görmeyip ret etmiş diyorlar.
Bırakın Uşaklı Başkanına kavuşsun, bırakın işler başlasın hizmette aksama olmasın, itiraz itiraz sonu var mı, bu işin?.
Sonu yok itirazlar bitecek bu seferde, Mehmet Çakın Başkanlığı alamadı, aslında biz kazandık gibi birçok algı ile huzursuzluklara devam edecek.
Kim mi devam edecek bunu da zaman gösterecek, diyenleri de duyuyoruz.
Tamam, artık anlayın Uşaklı sizi ve algılarınızı beğenmedi yeterli oy vermeyip şehri yönetmenize de izin vermedi. Ödünç aldığınız oyları milletvekilliği seçiminde kullanmak için hala Ak Parti karşıtlığı vb durumlara devam edeniniz varsa artık bırakın bu işleri daha genel seçime çok zaman var. Uşak’ı rahat bırakın diyoruz diyenlerde var.
Bakınız bir CHP’li şunları söyledi, İyi Partinin adayı Muhammet Gür Uşak’ın en büyük ve en zengin müteahhitlerindendir.
Seçimi kaybettiğini anladığında mevcut yeni seçilen başkana ilk önce kendisi biat edecektir, çünkü müteahhit olarak başkanla restleşmez, olan CHP seçmenin verdiği ödünç oya oldu diyorlar.
Birde bu durumda da dedikoduya son vermezler çünkü CHP seçmeni üzerinde hala oyunu bitirmeyecekler diyor.
Uşak’ın kaybedecek vakti yok itiraz sonuçlanmış ve ret edilmiştir.
Bırakın Uşak’ın, Uşaklının oyları ile seçilmiş Başkanı, Mehmet Çakın mazbatasını alıp, Uşak’ın işlerini devam ettirsin.
Birde Mehmet Çakın demokrasi ile seçilmiştir halk seçmiştir. Uşaklı oy vermiştir, başkanı illegal bir şekilde seçildi gibi imalarla meşrutiyetini tartışma içinde olanların da olduğunu görüyoruz bu, Uşak’a huzur getirmez bırakın bu oyunları Uşaklıyı rahat bırakın diyenlerde çok fazla.
İyi parti adayı Muhammet Gür’ün yaptığı açıklamada seçim gecesi, AK Parti İl Başkanı ve Yöneticilerinin seçim kurulunda görüşme yaptığı ve kendilerinin görüşmelere alınmadığı gibi açıklamaları yangına körükle gitmektir diyenler, bunu ispat edemeyenler bu iddiaların altında kalırlar, velev ki görüşseler bile her görüşme bir ayın oyun mudur, her görüşme hukuk dışımıdır ki hem adli makamları hem de siyasileri suçluyorsun varsa suç diyebileceğin delillerin Uşaklıya açıkça sun, açıkla yoksa Uşak’ı kaosa sürükleme diyorlar.
Uşak artık Muhammet Gür ve Naci Yıldırım ile ekibinin bu algılarından sıkılmıştır. Uşak’lı zaten bu duruma izin verseler Gür ve Yıldırım’ı beğenselerdi bunlara seçimde yetki verirlerdi diyenler,
Seçimde kazanamadıklarını algı ile almaya çalışıyorlar da diyor.
Zaten herkesi ve herkesimi bol bol suçlayan, Naci Yıldırım ve Muhammet Gür Uşak’ta İyi Partiye şu an oy kazandırmış gibi gözükseler bile, Ak Partinin seçim kazanmasına en büyük etkenlerdir diyenler, ödünç oylar geldiği yere gidince, Naci Yıldırım ve Muhammet Gür’ün İyi Partiye verdiği siyasi hasarda ortaya çıkacaktır.., Bakalım zaman ne gösterecek diyorlar.
31 Mart’ta kadar düzenli ve disiplinli çalışan hiç bir parti ve aday aleyhine tek kelime kullanmayan Uşak’ı germeden sadece kendini ve projelerini aynı CHP ve MHP adayı gibi nezaketle anlatıp Uşaklıdan yetki isteyen AK Parti aday Mehmet Çakın bu yarışı kazanmıştır. İkincisinin olmadığı bu yetki alma yarışını 1. bitiren AK Parti adayını tebrik edip bir an önce Uşaklının oy verme gerekçesi olan Uşak Belediye Başkanlığına başlatmaktır. Bunu engellemeye çalışmak Uşaklının iradesini yok saymaktır diyenlerde var. Bu grup ayrıca sadece Mehmet Çakın değil, Cumhurbaşkanından il, ilçe başkanına meclis üyesinden gençlik ve kadın kollarına üyesinden gönül verip gece gündüz çalışarak katkı sunana ve oy veren 50 bin kişiye saygı da göstermek gerekir, diyerek Uşak’ı tartıştırmanın kimseye faydası olmaz sadece kaosa katkı sağlar da diyor.

Bir gerçeği tekrar yazarak yazımızı bitirelim. Uşak’ı algı ve suçlamalarla kimsenin başkansız ve hizmetsiz bırakma hakkı yoktur.
Vatandaşın seçtiği başkan bir önce görevine başlamalıdır, diyoruz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI