Reklam
Bugun...
UŞAK'LI MUHASEBECİLERİN ETİKLE İMTİHANI.!!!


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

                               UŞAK'LI MUHASEBECİLERİN ETİKLE İMTİHANI

MESLEGİNDEKİ GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKDAN ,

MESLEKDEN MEN İLE YARGILANAN ,

CUMHURBAŞKANINA HAKARETDEN YARGILANMIŞ,

ÖDP DEN UŞAK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUP SEÇİLEMEMİŞ,

SIKINTILI ADAY MUHASEBECİLER ODASINI KARIŞTIRDI.

 

     Hani meşhur bir sözümüz var, Türk’ün ateşle imtihanı diye… Bu söz,Kurtuluş Savaşını anlatır ve sonuçta, Türklerin bu ateşle imtihandan muhteşem bir başarı ile çıktığı için efsane bir zorlu mücadele ve başarıyı anlatırdı.

    Bir de artık, etik ile imtihan dönemi başladı. Etik olan ve olmayanla imtihan, etik olanın yanında kahramanca durmak veya etik olmayana karşı kahramanca mücadele etmek, bunlardan biridir.

ETİK, KISACA MESLEK AHLAKI DEMEKTİR.
    Tekrar edelim ETİK kelimesi meslek ahlakını anlamlandırır.
Peki, üstüne basarak, hiç kimseyi veya bu yazıda adı geçecekleri de kast ve işaret etmediğimizi üzerine basarak soralım, mesleğinde  ETİK olmamış birini tüm bu ETİK kuralları düzenleyen bir,

MESLEK BİRLİGİNE BAŞKAN SEÇMEYE ÇALIŞMAK, ETİK MİDİR..?

Yani meslek Ahlakı ile uygun mudur?
Yani meslek Ahlakını ihlal etmiş, meslek ahlakına yani etiğe uymamış, MESLEĞİNDEKİ GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDIGI İDDİA EDİLEN birini MESLEK BİRLİĞİNE BAŞKAN VEYA YÖNETİCİ SEÇMEK ETİK MİDİR..?

Ya da bir başka yerden sorarak bir daha bakalım,

 MESLEĞİNDEKİ GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDIGI İDDİA EDİLEN,BİRİ MESLEĞİ İLE İLGİLİ BİR ODAYA BAŞKAN VEYA YÖNETİCİ OLMAK İSTİYORUM DEMESİ ETİK Mİ..?
  
Cevabınız evet ise bu yazıyı hiç okumayınız,

çünkü fanatik, kör ve duyusuz bir kişilik sahibisiniz demektir.
Ya da bu ETİK İHLALİNDEN MENFAAT veya,FAYDA SAHİBİ OLACAKSINIZ ve bunun için BU AÇIK ETİK İHLALİNİ KABUL EDEREK, 5 duyu haricinde 6 duyu olan mantıktan da yoksunuz, menfaat gözlerinizi kör etmiş demektir.

Çünkü hiç kimse etik kuralları ihlal eden birini meslek birliğine başkan seçmek istemez veya hiç bir etik kuralları ihlal etmiş kişi mesleğinin odasının yönetimine talip olmaz. Tabi ki menfaatleri yoksa...

GELELİM UŞAK’LI MUHASEBECİLERİN ETİK’LE İMTİHANINA..

Bu yazının üst tarafı aşağıdaki ismi geçenlerle ilgili değildir. Üst yazı genel bir yazıdır.
Son günlerde Uşak’ın en güncel ve önemli yerel konusu, UŞAK SERBEST MALİ MÜŞAVİR VE MUHASEBECİLER ODASI seçimidir. Ve bu pazar yapılacaktır.
Bu konuyu bu kadar önemli yapan bir nedende adaylarıdır.

SIKINTILI BİR ADAY ORTALIGI KARIŞTIRDI.


Türkiye’de bir ilk olarak, Uşak Muhasebeciler Odasına, Etik ilkelere uymadığı iddia edilen bir aday ortaya çıktı.
Son dakika bir değişiklik olmazsa MUHASEBECİ SÜLEYMAN IŞIK, Uşak Muhasebeciler Odasına Başkan adayı olacak.

 Etik ve Süleyman Işık’ı yan yana getiren olaya gelirsek.
   Neydi ETİK bir daha hatırlayalım, mesleki ahlak kısaca ETİK olarak adlandırılır.
    Peki, Mesleği gereği yapmış olduğu görevi kötüye kullanmaktan, 7 yıla kadar hapis ve daha da önemlisi, MESLEKTEN MEN cezası ile yargılanan biri, Uşak Muhasebeciler Odasına Başkanlığa aday olabilir mi.?

Evet ,UŞAK MUHASEBECİLER ODASI BAŞKANLIGINA ADAY OLDUGU SÖYLENEN,

Süleyman Işık,Uşak 3.Aslice Ceza Mahkemesinde2017-541 Esas nolu dosya ile,SANIK olarak Yargılanmaktadır.

İŞTE BELGESİ....

 


   Meslegi ile ilgili GÖREVİ kötüye kullanmakdan meslekden men ile yargılanan Süleyman IŞIK aday olabilirmi,tabi ki hukuken olabilir,

çünkü adı üstünde yargılanıyor, yani daha dava bitmemiş, bu nedenle suçlu gibi ilan edilmesi ne kadar yanlış olursa, masum ve suçsuz olarak ilan edilmesi de o kadar yanlış olur.
  
Yani dava yüzde elli berat, yüzde elli ceza olasılığı ile bitebilir, çünkü yargılama devam ediyor.
   Şimdi hukuken bir sıkıntı olmayan adaylık konusu, ETİK olarak sıkıntılımıdır onu soralım.
Yani, mesleki olarak,

GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN CUMHURİYET SAVCILARININ 7 YILA KADAR HAPİS VE MESLEKDEN MEN İLE CEZA ALSIN DİYE İDDİANAME HAZIRLADIĞI VE ASLİCE CEZA MAHKEMESİNİN BU İDDİANEMEYİ KABUL EDİP CEZA DAVASINI AÇIP, SANIK OLARAK KOVUŞTURMAYA BAŞLADIĞI,

İŞTE BELGESİ..
Muhasebeci Süleyman Işık'ın Muhasebeciler Odasına Başkan adayı olması ETİK midir.??
     Bu soruyu biraz daha genişletelim, Mesleğinden dolayı, görevi kötüye kullanmaktan ve meslekten men ile yargılanan, Süleyman Işık ben adayım dediğinde, meslek mensubu Muhasebecilerin evet sana oy veririz hatta yanında oluruz diyenleri varsa bu meslek mensuplarının yaptığı etik midir?
    
Bu soruların cevabını tabi ki muhasebeciler verecek, ama seçecekleri başkanları onları temsil edeceği için,

Eğer Süleyman Işık seçimi kazanırsa,[ seçimi kazanma olasılıgı en düşük adaylardan oldugu halde bir olasılık olarak yazılmıştır.)

UŞAK TÜRKİYE İLK DEFA MESLEKDEN MEN İLE YARGILANAN BİR MUHASEBECİLER ODASI BAŞKANI SAHİBİMİ OLACAK.

İŞTE BELGESİ..

   Türkiye’de bir ilk olarak muhasebeciler odasını mesleği gereği görevini kötüye kullanmaktan ve meslekten men ile yargılanan biri yönetecek, gittiği geldiği her yerde bu durumun açıklamasını yapma ve sürekli izah gereği duyacak.

   Çünkü toplumlar gibi meslek odaları da seçtikleri kişiler tarafından yönetilir.

  Mesleğinden dolayı görevini kötüye kullanmaktan 7 yıla kadar hapis ve meslekten men ile yargılanan biri meslek mensuplarına ve kamuoyuna güven ve toplumsal bir sıkıntı üretmez mi onu da tartışmak lazım.


    Kısacası Uşak'lı muhasebecilerin ateşle imtihanı olmasa da,

ETİKLE İMTİHANI BAŞLADI VE BU HAFTA SONU SONUÇLANIYOR.

Bakalım Uşaklı muhasebeciler mesleği dolayısı ile görevini kötüye kullanmaktan ve bu nedenle meslekten men ile yargılanan Süleyman Işık'ı seçip, tüm Türkiye’ye bir ilk mi olacaklar…

   Ama en önemlisi hakkında açılan meslekten men ve 7 yıla kadar hapis cezası istenen, Süleyman Işık’ın aday olup olmayacağı...
     Yani berat etme kadar ceza alma olasılığı da bulunan mesleğim ile ilgili etik olmayan bir görevi kötüye kullanmaktan dolayı yargılanıyorum, berat etme kadar ceza alma olasılığı olan bir dava olmasaydı savcı dava açmaz hakim davayı kabul etmezdi.

   Fakat hakim davayı kabul etti savcıda suç var yargılansın dediğine göre, BERAT ETMEDEN BEN MESLEKTAŞLARIMI ZOR DURUMA BIRAKAMAM, BU İDDİALARDAN BERAT ETMEDEN ADAY OLMAM ETİK OLMAZ, deyip, Uşaklı muhasebeci meslektaşlarımı bu meceraya ortak edemem bireysel hırslarım için berat etmeden, daha doğrusu YARGILAMA BİTMEDEN ADAY OLMAM ETİK OLMAZ DEYİP ADAYLIKDAN ÇEKİLEBİLİR.
   Yada Süleyman Işık ı destekleyenler, sevgili meslektaşım hakkında bu kadar belgeli ve ciddi iddialar varken, yargılaman devam ederken tüm Uşak ve meslektaşlarını bireysel hırslarına ortak edip aday olman ETİK değildir.

Berat et, yargılanman bitsin öyle aday ol, yargılanman bitmeden aday olman ETİK değil diyebilirler.

SEÇİLSE BİLE MAHKEME ALEYHİNE SONUÇLANIRSA GÖREVİNDEN YARGI KARARI İLE ALINABİLİNİR.
    Muhasebeciler odasına aday olan Süleyman Işık belgelerde açıkça görüldüğü gibi sadece, meslekten men ve 7 yıla kadar görevi kötüye kullanmaktan değil, aynı zamanda SEÇİLSE BİLE YÖNETİCİLİKDEN MEN, SEÇME SEÇİLME HAKLARINDAN BİLE YOKSUNLUKLADA YARGILANIYOR. Yani seçilse ve dava aleyhine sonuçlansa seçilmiş Uşak Muhasebeciler Odası Başkanı mesleğindeki güveni kötüye kullanmaktan meslekten men ve başkanlıktan da men ile ceza alacak, peki  BUNUN SORUMLULUGUNU KİM ALACAK.

YARGILANDIGI OLAY İÇİN SAVCILIK TAKİPSİZLİK BİLE VERMEMİŞ.
     Yargılamanın sonucunun beratla biteceğini söyleyenler olabilir bu bir olasılıktır, en az ceza alma olasılığı kadar bu durumda olabilir ama Savcılıktan ilk etapta takipsizlik alamayıp suç vardır diye hakkında soruşturma yapılan ve davası açılan biri için ceza alma olasılığı da vardır.
     Bize bu belgeler ile bu olayı duyurduğumuz için kızanlar olabilir, ama mesleğinden dolayı güveni kötüye kullanmaktan meslekten men ile yargılanan birini davası bitmeden, meslek odası başkanlığına  aday olan Süleyman Işık’tan, daha etik davranıyoruz ve uyarı görevini yapıyoruz.

Bu davanın müştekisi yani zarar göreni kimdir nedir bu çok önemli degildir ,önemli olan bu davanın nedeninin muhasebecilik görevinden kaynaklandıgı ve 2017 yılından beri davanın devam ettigidir.

Şikayetci olanın kimliginden daha çok davayı şikayetci olanı haklı bulup ,muhasebeci Süleyman Işık ı yargılansın diye mahkemeye sevk eden Savcılık kararıdır.

Şikayetci kim olursa olsun ,davanın sonucunu şikayeci olan degil yargı belirler yani HAKİM ve Savcı yetkilidir.
    Belgeleri ile sunduğumuz bu yazıya rağmen, berat etmeden yargılama bitmeden, hala adayım diye bilen birisi olursa, acaba davanın sonucundan nasıl bu kadar emin olabilir diye sorarız,

çünkü Savcı ve Hakimin suçlu olma ihtimali var diye başlattığı yargılamadan önce takipsizlik alsaydı ancak bunu söyleyebilirdi, ama suçlu olma ihtimali masum olma ihtimalinden biraz daha fazla ki yargılama yapılıyor. Yoksa ilk şikayette savcı takipsizlik verip masumiyetini belgelerdi.
    İlle de biz mesleğindeki güveni kötüye kullanmaktan dolayı meslekten men ile yargılanan, Süleyman Işık’ı seçeceğiz diyen muhasebeciler varsa başarılar dileriz. Biz muhasebeci değiliz, bu nedenle adayda değiliz ama topluma, iş insanlarına vb. danışmanlık yapan devletle arada köprü olan bu kadar önemli topluma önderlik yapan mesleğin mensuplarını,

GÜVENİ KÖTÜYE kullanmaktan yargılanan birini aday yapmaları bile Uşak kamuoyuna çok ilginç geliyor, yüzlerce mensubu olan bu meslek birliği neden MESLEGİNDEN MEN ile yargılanan birini davası bitmeden aday veya başkan yapacağız diye ısrar eder bunu anlamak zor.
    Ama dediğimiz gibi MUHASEBECİLERİN ETİKLE İMTİHANI BAŞLADI. BAKALIM NASIL BİTECEK.
    Muhasebecilik gibi, GÜVEN’in çok önemli ana çatı olduğu, mesleğinde GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAK gibi, çok önemli bir yasa maddelerini ve çok önemli bir ETİK kuralı ihlal etmekten, yargılan birinin aday olması bile muhasebecilere zor bir durum yaşatmıyor mu sizce?
      Bu yazı yüzde yüz doğrudur ve belgeleri sunulmuştur. Bize bu yazıyı yazdığımız için söz söyleyenler, ETİK kurallarınız size ait bize değil bu meslekteki GÜVEN’i kötüye kullanmaktan yargılanan buna rağmen berat etmeden aday olana ve onu bu iddialardan berat etmeden seçmeye çalışanlara da bir şeyler söyleyin.

Bizim BASIN ETİK’lerimiz bu haberin yayınlamasını emreder. Güncel ve kamuoyunun dikkatine çeken merak uyandıran bu olayın belgeleriyle yayınlanması Bırakın Uşakı, Ülkeyide bırakın Tüm Dünyada haber olur ve haber degeri vardır. Bu kadar aleni etik bir suçla yargılanan birini ÖZELLİKLEDE MESLEKDEN MEN İLE YARGILAN BİRİNİ MESLEK ODASI BAŞKANLIGINA GETİRMEK İÇİN ÇALIŞMAK VEYA ADAY OLMAK ÇOK CİDDİ BİR HABERDİR.EMSALİ AZ GÖRÜLÜR BİR OLAYDIR.

Bu nedenle bize kızanlar bizi değil birazda aynaya bakarak kendiniz eleştirin.
 

Adliye koridorlarına yabancı olmayan daha öncede CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOGAN’a hakaretten yargılanan, önceki dönemlerde siyasette, ÖDP [Özgürlük ve Dayanışma Partisi] Uşak Belediye Başkan Adaylığı yapmış ama seçilememiş başarısız olmuş, Süleyman IŞIK bakalım bu sefer seçilebilecek mi?
Süleyman Işık’ın yukarda belgesini sunduğumuz davasındaki yargılanma maddeleri TÜRK CEZA KANUNU 155 VE 53 MADDELER NE DİYOR YORUMSUZ HEP BERABER BİR DAHA OKUYALIM.
Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma.
MADDE 53. - (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;
a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,
b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,
c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,
d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,
e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,
Yoksun bırakılır.
Güveni kötüye kullanma.
MADDE 155. - (1) Başkasına ait olup da, belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkâr eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
KONU İLE İLGİLİ DİGER HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN LİNKE BASINIZ.
http://www.usakegemtv.com.tr/yazarlar/haberci/usak-muhasebeciler-odasi-secimlerinde-neler-oluyor/115/

 

 

 

 

KONU İLE İLGİLİ DİGER HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN LİNKE BASINIZ.
http://www.usakegemtv.com.tr/yazarlar/haberci/usak-muhasebeciler-odasi-secimlerinde-neler-oluyor/115/

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI