Reklam
Bugun...
UŞAK MUHASEBECİLER ODASI SEÇİMLERİNDE NELER OLUYOR.


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

 

UŞAK MUHASEBECİLER ODASI SEÇİMLERİNDE NELER OLUYOR

MESLEGİNDEKİ GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAK NEDENİYLE.MESLEKDEN MEN İLE YARGILANANLAR.BERAT ETMEDEN 

FAKAT MESLEK ODASINA BAŞKAN OLMAYA MI ÇALIŞIYOR..

Uşak’ta ilginç şeyler olmaya devam ediyor. Türkiye’nin diğer illerinde emsaline zor rastlanacak olaylar artık son günlerde, Uşak’ta sıradan, olağan bir halde tezahür etmeye devam ediyor.

Bunun nedeni anlamak çok zor çünkü normalde meslek birlikleri veya partilere üye bile olması riskli olan kişiler, partilerde belediye başkanlığına, milletvekilliğine ve hatta mensubu oldukları meslek birliklerinde de başkan ve yönetici olmak için zorlama ve inatçı bir şekilde aday olmaya veya aday olup seçilmeye çalışıyor.

Gelelim yazımızın, araştırmamızın konusuna, ama yazıya başlamadan hemen belirtelim,

YARGILANAN HERKES MASUM VEYA SUÇLU MU..?

Bir kişi hakkında polis ve Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan tahkikat sonrası dava açılması o kişinin suçlu olmasını sağlamaz,

yani hakkında dava açılan herkes suçlu olmaya bilir,

fakat hakkında dava açılan herkes suçlu olup olmadığı kesinleşmediği gibi

masum olduğu da aynı şekilde kesin değildir,

hakkında dava açılan şüpheliler için adalet ve demokrasi gereği, yani suçlu ve masum olmak yarı yarıya bir olasılıktır. Yargılama sonucunda, yargılanan şüpheli suçluda olabilir,

masumda, bu ancak yargılama sonunda belli olur.

Peki, bu iki olasılığı, yani ceza alma ve berat etme durumu bulunan bir kişi neden Türk ceza kanunun kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılarınca talep edilen meslekten men veya oda başkanlığı veya yönetiminde görev yasağı istemesine rağmen, savcının men edilmesini istediği mesleğinden, meslek birliği ve odaya neden aday olur veya aday olmaya çalışır.

YARGILANIRKEN HER YERE ADAY OLMAYA ÇALIŞANLARIN

BERAT ETMEDEN ADAYLIKTA ISRAR ETMELERİ ARAŞTIRILMALI.

Yani ceza alıp hapis yatmayı bir tarafa bırakın ceza alıp meslekten men olup, veya yöneticilik yapamayacağı hatta seçilme haklarının bile kısıtlanacağı bir olasılığa rağmen bunda ısrar eder, işte bu durum tam araştırmalık.

Hadi hırslarına kurban olan bir kişi böyle ceza alma durumundaki olasılığa rağmen bu riski alıyor, çünkü menfaatleri var,

peki onu o göreve böyle bir ceza olasılığına rağmen seçmeye çalışan, ve bu durumu üyelerinden saklayarak ya da çarpıtarak anlatarak bu duruma ortak olanlara ne demeli bu durumda ayrıca bir araştırma konusu olabilir.

UŞAK MALİ MÜŞAVİRLER VE MUHASEBECİLER ODASI SEÇİMLERİNE SIKINTILI ADAYMI GELİYOR.

Uşak’ta sıkça rastladığımız bu durum, şu anda Uşak Muhasebeciler odası seçimlerinde yeniden tezahür ediyor.

Mükellefinin defterlerini aralarındaki ticari anlaşmazlığı öne sürerek tam ve eksiksiz teslim etmediği iddiasıyla savcılık tarafından,

“GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” TCK [ Türk Ceza Kanunu ] 53 madde ve 155 maddeleri gereği ceza mahkemesinde yargılanan,

Muhasebeci SÜLEYMAN IŞIK, daha davası bitmeden Uşak Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığı ve yönetimine aday olmaya mı çalışıyor, iddiası gündeme bomba gibi düştü.

MESLEKTEN MEN İLE YARGILANAN SÜLEYMAN IŞIK MUHASEBECİLER ODASI YÖNETİMİNE VE BAŞKANLIĞA ADAY MI.?

Süleyman Işık isimli muhasebeci, mükellefi ile aralarında bulunan muhasebe ücreti dolayısı ile oluşan anlaşmazlığı dava etmiş ve mükellefin elinde ödeme belgeleri olmasına rağmen hukuk davasını kazanmış ve icra işlemi ile mükellefini zor durumda bırakarak işlemlere devam etmiş,

fakat buna rağmen istediği miktarı ödemesi için mükellefinin SGK ve Maliye ,vb,defterlerini elinde tutmuş,

bir kısmını ödenen paralar karşılığı tutanakla vermiş diğer kısımlarını da istediği para gelmeden vermem dediği iddiası ile Savcılık ve Polis soruşturması sonrası, Uşak Asliye Ceza Mahkemesinde şüpheli - SANIK olarak mahkemelik olmuştur.

CUMHURİYET SAVCISI MUHASEBECİLİKDEN MEN EDİLSİN DİYE DAVA AÇIYOR, SÜLEYMAN IŞK DAVA BİTMEDEN MUHASEBECİLERE BAŞKAN OLACAĞIM MI DİYOR.

Uşak Muhasebecler odasına aday olacagı idda edilen,Süleyman Işık,

Davasının konusu, başkanı ve yöneticisi olmayı hayal ettiği mesleği ile ilgilidir,

yani mesleği harici bir dava değildir.

Mesleğini kötüye kullanmak nedeniyle açılan Dava devam etmektedir ve dava devam ederken yönetime aday olmaya, başkan olmaya çalıştığı iddia edilen yer yine kendi meslek birliğidir.

Yani büyük bir çelişki içinde oluşan bu durum, eğer Süleyman Işık adaylıkta ısrar ederse, Uşaklı muhasebeciler tarafından bakalım nasıl karşılanacak.

İŞTE BELGE...

MESLEKTEN MEN DAVASI DEVAM EDERKEN

MESLEK BİRLİĞİ YÖNETİMİNE ADAY OLMAK ETİKMİDİR..

Süleyman Işık’ın, Davası bitmiş berat etmiş bir muhasebeci olarak aday olması gereken oda yönetimine, davası bitmemiş mesleğini kötüye kullanmaktan yargılanan biri olarak aday olması, Türkiye bir ilk olabilir.

Çünkü berat etmesi kadar ceza alması da yüzde elli yani yarı yarıya olan, muhasebeci Süleyman Işık, acaba muhasebeciler odasına seçilse ve davayı kaybetme risk olan yüzde ellilik durum gerçekleşip ceza alarak meslekten men edilip ve oda başkanlığından düşürülse ne olur.

SÜLEYMAN IŞIK CEZA DAVASINI KAYBEDERSE

VE MESLEKDEN MEN EDİLİRSE NE OLACAK.

Bu kadar büyük bir riski alarak ısrarla aday olan Süleyman Işık mı yoksa onu aday edip destekleyen meslek üyelerimi bu sorumluluğu alacaktır.

Mesleğindeki GÖREVİNİ KÖTÜYE kullanmaktan yargılanan birinin, adı üstünde yargılanması bitmeden, berat etmiş gibi aday olmasının ilginçligi kadar,

olası bir ceza alımında, başkanlık dahil tüm yönetimden,

HATTA MESLEKDEN MEN DOLAYISI İLE BIRAKIN YÖNETİMİ ÜYELİKDEN BİLE düşebileceği, yargı kararı ile uzaklaştırılacağı, açık ve aleni iken,

ısrar etme durumunun, Uşak’ta ve Türkiye’de etkisi ne olur birde bunu hesap edilmesi  gerekir.

TOPLUMUN EN AKILLI MANTIKLI MESLEKLERİNDEN OLAN MUHASEBECİLER ACABA, ISRARLI BİR ŞEKİLDE

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKDAN YARGILANAN BİRİNİ

BAŞKANLIGA ADAY GÖSTERİRLER Mİ ...

BUNU ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

Ceza alma ve berat etme olasılığı olan, bir meslek mensubunun berat ettikten, yani aklanıp şüpheli-SANIK, sıfatını yargı kararı ile sonlandırdıktan sonra aday olması gerekmez mi?

Yoksa koskoca Uşaklı muhasebeciler böyle şüpheli sıfatı ile ceza davasında mesleğini kötüye kullanmaktan yargılan ceza alma olasılığı kadar berat olasılığı da bulunan Süleyman Işık’tan başka aday mı bulamıyorlar.

Ya da Süleyman Işık’ın beraatına yüzde yüz olarak bakıp, adalet hukuk ve demokrasi kavramlarını mı öteliyorlar,

bir güvenceleri gizli bir bildiklerimi var,

böyle bir durum varsa kim ve nasıl bu yargılama sonucunun beratla biteceğinin garantisini verebiliyor,

eğer böyle bir garanti yoksa ceza alıp başkanlık ve yönetimden seçilse bile yargı kararı ile men edilip

7 yıla kadar hapis yatabilecek olasılığı bulunan şüpheli bir isim olan Süleyman Işık da ısrar ediliyor.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ İDDİANEMEYİ KABUL EDİP

YARGILAMAYA BAŞLADI ,İŞTE BELGE.

MESLEGİ İLE İLGİLİ,GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKDAN YARGILANAN BİR ŞÜPHELİ OLAN SÜLEYMAN IŞIK’TA NEDEN ISRAR EDLİYOR.

Eger Süleyman Işık ın Muhasebeciler odasına adaylıgı dogru ise,

Süleyman Işık’ın etrafında toparlanarak, yüzde elli berat veya ceza alma olasılığı olan birini, bir meslek suçundan yargılanmasına rağmen ,berat bile etmeden,

hangi gerekçe ile devam ettiriyorlar anlamak mümkün değil.

Biz bu yazıyı yazarken sadece uyarı ve bilgilendirme görevimizi yapıyoruz ,hiç kimseyi Süleyman Işık dahil suçlu ilan etmiyoruz, ama suçlu olmadığı kadar suçlu olup ceza alma olasılığı da bulunan ,Süleyman Işık’a masum ve suçsuzda diyemeyiz ,yargılama sonucunu bekleyerek bu durumu öğreneceğiz.

Süleyman Işık’ı kast etmeden,net şekilde yazalım,her hangi bir ceza davasında, yargılama sonucu beklemeden kendisini adaletin üstünde görür gibi kesin berat edeceğim gibi bir düşünce ile aday olan insanların,aynı zamanda yargıya da bir ipotek, vesayet koydukları gibi bir düşünce, insanlarda hâsıl oluyor,

bu durum yargıya karşı bir etkileme çalışması bir baskılama gibi algılanabilir gerekçesi ile adalete olan saygı, meslek odası ve üyelerine olan saygı ile birleşip, yargılama bitmeden adaylık çok sıkıntılı olabiliyor.

Gelelim yine Süleyman Işık’a, bir düşünün yani hayal edin, velev ki PEK MÜMKÜNATI GÖZÜKMESEDE,bu seçimde Işık aday oldu ve yine ÇOK OLASI OLMAMASINA RAGMEN velev ki seçimi kazandı,

Uşak muhasebeciler odası başkanı veya yöneticisi meslekten men edilsin, oda yöneticisi olamasın, seçme seçilme hakları bile olmasın diye mesleği ile ilgili görevi kötüye kullanma daha doğrusu,

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA, gibi bir suç iddiasıyla yargılanan aynı zamanda, MESLEĞİ İLE İLGİLİ GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKDAN, 7 YILA KADAR HAPİS CEZASI ile yargılanan biri başkan oldu.

Buraya kadar olan bir varsayım olsa bile, yinede çok sıkıntılı bir olay olmasına rağmen, asıl sıkıntı,

YÜZDE ELLİLİK YANİ YARI YARIYA OLAN BERAT VE CEZA OLASILIGINDAN, yargılama sonucu CEZA olasılığı çıkarsa NE OLACAKTIR.

SÜLEYMAN IŞIK CEZA ALIRSA NE OLACAK..?

Bu durumu bu olasılığı bile bile Süleyman IŞIK’ı aday yapanlar mı?

Onun bu durumunu meslek mensuplarına tüm gerçekliği anlatmayarak yönlendirenler mi?

Yoksa tüm masumiyeti ile Süleyman Işık ve ekibine oy verenler mi, 

bu riski üstlenecek bu sorumluluğun hesabını verecek.

OLMAZ DEMEYİN OLMA İHTİMALİ DE YÜZDE ELLİ,

DÜŞÜNSENİZE SEÇİLMİŞ, UŞAK MUHASEBECİLER ODASI BAŞKANI, GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN MESLEĞİ İLE BİR YÜZ KIZARTICI SUÇTAN MAHKÛM OLUP BAŞKANLIKDAN VEYA YÖNETİCİLİKDEN MAHKEME KARARI İLE UZAKLAŞTIRILIP BELKİDE HAPİSE GÖNDERİLİYOR.

Kim bu durumun tarihe nasıl bir not olarak düşeceğinin hesabını verebilir.

Hadi bir yerde başkan veya yönetici iken oluşabilecek bir suçtan sonra yargılama sonucunda görevden uzaklaştırma veya hapis cezası olursa bile tolere edilebilecek bu durumu,

başkan veya yönetici olmadan önceki yaptığı bir eylem yüzünden ve bu eylemin olası sonuçlarını bile bile ,

tüm Uşak ve muhasebe camiasına tolere ettirmeye çalışmak adil ve hakkaniyetli değil diye de düşünenlerde mutlaka olabilir.

GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAKDAN DOLAYI MESLEKDEN MEN DAVASI İLE YARGILANAN SÜLEYMAN IŞIK’IN ADAYLIK OLASILIĞI BİLE ORTALIĞI KARIŞTIRDI.

Süleyman Işık’ın bu dava da yüzde elli olasılık gereği, eğer ceza alırsa Muhasebecilik mesleğinden de men, Ceza kanunda açıkken, mesleğinden bile men olabilecek bir kişiyi MESLEK BİRLİGİNE YÖNETİCİ veya BAŞKAN SEÇTİRMEYE ÇALIŞMAK VEYA ADAY OLARAK BAŞKAN OLMAYA ÇALIŞMAK, nasıl bir sorumluluk anlayışıdır onu da sizlerin takdirine bırakıyoruz.

Bu kadar risk ancak, yönetim ve ekibinde, Süleyman IŞIK eğer ceza alır ve görevden men olursa yerine yönetim kurulunca seçilerek, ben gelirim diye, kafasının arkasında farklı düşünceler olan kişiler varsa alınabilinir diyenleri de dikkate almak lazım.

Fakat bu şekilde düşünen insanların muhasebeciler içinde olmayacağını da bildiğimiz için, bu anlamsız riskli durum sadece,

SÜLEYMAN IŞIK’ın bu yargılandığı davayı tam anlatmayarak, ya da önemsemeyerek ya da olası bir ceza durumuna karşı baskı aracı olarak kullanmak ve meslekten men durumunda meslek odası yöneticilerinin eğer varsa hukuki dokunulmazlık ve ayrıcalıklarından faydalanmak amacıyla da olabileceğini de hesaba katmak lazım.

SÜLEYMAN IŞIK BERAT ETMEDEN ADAYLIK BAŞVURUSU YAPAR MI?

Çünkü kimse sonucu belli olmayan ceza ve berat olasılığı aynı yüzdelik de olan bir ceza davası yargılaması bitmeden bu riski ne kendisi alır nede ekibine aldırır ne de MUHASEBECİ MESLEKTAŞLARINA BU RİSKİ ALDIRIR, diye düşünüyoruz.

Son tekrarı yapıp muhasebecilerimizi akıllarıyla baş başa bırakalım.

SÜLEYMAN IŞIK VE DAVALAR GERÇEGİ.

Süleyman IŞIK’ın yaşadığı bu olay ve yargılandığı dava mükellefin şikâyeti üzerine, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı ve uşak emniyetince sorgulanarak savcılık iddianamesi ile

Uşak Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu iddianameyi kabul ederek ceza davasını başlatması ile yargılama olmaktadır.

Mükellefi ile Süleyman Işık’ın iki ana davası vardır biri mükellefine kendi açtığı icra yani hukuk davası, diğeri mükellefin Süleyman Işık’a açtığı ceza davasıdır.

Süleyman Işık’ın açtığı dava, Mükellefi ile ilgili alacak verecek davasıdır, yani ceza davası değil hukuk davasıdır ve Süleyman Işık lehine sonuçlanmıştır.

Diğeri ise mükellefin açtığı ceza davasıdır ve

Süleyman Işık, “GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” bu davada sanık olarak yargılanmaktadır.

Süleyman Işık’ın, Ben davayı kazandım vb söylemleri olursa bu durum tamamen meslektaşlarını yanılmaya yöneliktir.

Süleyman Işık’ın kazandığı, muhasebe ücreti ile ilgili hukuk davasıdır ve olay icrada dır, hatta bu icrada karşı taraftan  dava edilmiş, başkaca davalarla devam etmektedir.

TÜM BU OLAYLARIN BAŞLANGICI, SÜLEYMAN IŞIK IN

ÖDP DEN UŞAK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLUP SEÇİMLERE GİRMESİDİR.

Bu hukuk davasının sebebi de, daha önceki yerel seçimlerde ÖDP, yani ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ’NDEN, UŞAK BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLAN, SÜLEYMAN IŞIK’IN ÖDP BAŞKAN ADAYLIĞI SÜRESİNCE,

SÖZLÜ ANLAŞMASI GEREĞİ, REKLAM VE TANITIM ÜCRETİ ÖDEMEDEN ONUN KARŞILIĞI VERMİŞ OLDUĞU MUHASEBE HİZMETİNE DAHA SONRA SÖZLERİNİ UNUTUP TAM MUHASEBE ÜCRETLERİ LİSTESİNDEN MÜKELLEFİNİ DAVA ETMESİDİR.

SÜLEYMAN IŞIK, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOGAN’A HAKARETTEN YARGILANDI MI?

Mükellefine karşı görevi kötüye kullanmaktan, 7 yıla kadar hapis ve meslekten men, oda başkanlığı ve yönetiminden men, seçme seçilme haklarından men vb. ile yargılanan, SÜLEYMAN IŞIK’ın adliye koridorlarına yabancı olmadığı da iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılandığı da söylenen Süleyman Işık, daha sonra Cumhurbaşkanın Türkiye’deki davalarının çoğundan nezaketen feragat etmesi soncu davanın düştüğü sonuçlanmadığı da söylenmektedir. Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanmış olma olasılığında birçok muhasebecinin tepki verip desteklemeyeceği de söylenen Süleyman Işık’ın aday olmaktan vazgeçeceği de söyleniyor.

UŞAK NEDEN BÖYLE SIKINTILI TARTIŞMALI ADAYLARLA SEÇİMLERE GİRMEYE ÇALIŞIYOR.

Meslekten men ile yargılanan Süleyman Işık’ın mesleğini kötüye kullanarak görevi kötüye kullanmaktan yargılanması ve dava sonuçlanmadan meslek birliğine aday olması durumunda muhasebecilerin berat et öyle aday ol senin riskini Uşak’ta Türkiye’de muhasebecilerde alamaz diyerek tepkiyle karşılama durumundan dolayı önümüzdeki Uşak muhasebeciler odası seçimlerine aday olmayacağı da söyleniyor.

ÖDP’den Uşak belediye başkanlığı adaylığı ve Cumhurbaşkanına hakaret davası gibi diğer etkenlerde muhasebecilerin tepkisini çekebilir diyenlerde mevcut.

TCK NE DİYOR ..

Süleyman Işık’ın yukarda belgesini sunduğumuz davasındaki yargılanma maddeleri TÜRK CEZA KANUNU 155 VE 53 MADDELER NE DİYOR YORUMSUZ HEP BERABER BİR DAHA OKUYALIM.

Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma

MADDE 53. - (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,

Yoksun bırakılır.

Güveni kötüye kullanma

MADDE 155. - (1) Başkasına ait olup da, belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkâr eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

SONUÇ NE OLACAK..

Bakalım Uşak’lı muhasebeciler ne yapacak. Hep beraber göreceğiz.

Biz bu araştırma yazımızda kimseyi suçlu ilan etmiyoruz güncel ve önemli yerel bir konu olan ve kamunun dikkatinde olan uşak muhasebeciler odası seçimlerine aday olma ihtimali olan adayları değerlendirdik, riskli olan durumları yazdık. Dava sonuçları berat olabildiği kadar cezada olabilir dedik. Takdir sizin.

ÖNCEKİ SÜLEYMAN IŞIK İLE İLGİLİ ÇOKL ÖNEMLİ ARAŞTIRMA

HABERİ OKUMAK İÇİN AŞAGIDAKİ LİNKE BASINIZ..YADA LİNKİ KOPYALAYIP İNTERNETDE ARATINIZ.

 

http://www.usakegemtv.com.tr/yazarlar/haberci/usak-li-muhasebecilerin-etikle-imtihani/116/ 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI