Reklam
Bugun...
UŞAK’TA BELEDİYE KULİSLERİ..KİMLER ADAY ADAYI..


HABERCİ HABERCİ
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK’TA  BELEDİYE KULİSLERİ..

Evet şu anda burada yazılanlara  yüzde yüz doğru demek mümkün değil.Çünkü adı üstünde olasılıklar yazılıyor konuşuluyor ve tartışılıyor,yani olabilir de olmaya bilirde.Ama bu yazıda anlatılanlar sokakta evde, işyerinde kısacası Uşak’da konuşulan konulardır ,işte bu tamamen doğrudur.Hoşunuza gitse de gitmese  de Uşak’da bunlar konuşuluyor,tartışılıyor.

yerel seçim analizine CHP ‘den başlayalım…

Uşak’da CHP  yerel seçimlerde  kimse bir şey yapmadan kendi kendine parlar alevlenir söner ve tüm bunlar için rakip partilere hiç ihtiyaç duymaz bu nedenle Rahmetli Ali Künek Başkandan beri Uşak merkezde CHP hep kaybeder.

Peki Rahmetli Ali Künek nasıl seçim kazanmıştı. CHP den aslında bu işin kitabını yazsa şu anda ve her daim bir el kılavuzu olurdu. Başkan Rahmetli Ali Künek’ den sonra neden kaybettik sorusunu CHP samimice hiç kendine sormuyor..

cevabı sokaktaki seçmen biliyor ama CHP ‘nin ne Ankara’daki ne de Uşak’ daki yöneticileri bilmiyor,bu durumda ,yerel seçim kaybetmemiş daha doğrusu yerel seçime girmemiş, CHP İl Başkanı Sn. Nadi Sancar beyi istisna tutuyorum.

Sn Sancar  da bu yerel seçimde eğer koltuğunda kalır ve göreve devam ederse  sonuçları göreceğiz.

Yani kısaca Uşak CHP ‘ye Uşak Merkezde yerel seçimleri kaybetme de üstat oldu desek abartı olmaz,çünkü yirmi yılı geçkin Merkezde yerel de seçim kazanamamış ,Uşak CHP bu konuda uzmanlığı şahide ihtiyaç duymayacak şekilde elinde tutuyor..

    Genel Seçimler dahil yerel seçimler dahil hiç bir basın da,sokak da vb vb sosyal alanda muhalefet yapmamış olan Müzmin her daim aday veya aday adayı,CHP liler her dönem seçim de gelirler yağarlar gürler ler sonrada seçilemez veya sıralamaya giremezse yeniden bir başka seçimde buluşmak üzere kaybolup giderler.Ama sürekli fecebook ve sosyal medyada klasik muhalefetin canını çıkartır ne kadar Laik,Çagdaş,Atatürkcü,Cumhuriyetci ve CHP li olduklarını ispat delillendirmek amaçlı yazarlar da yazarlar,ama sokakda basında vb vb alanlarda hiç gözükmezler.Bakın genel seçim öncesi ortalıgı toz duman eden CHP aday ve Aday adaylarından kaç tanesi hala sokakda saha basın önünde muhalefet yapıyor ,toplumu bilgilendiriyor ,bu durumda şahitsiz bir gerçek.

Birde her partide olan CHP de de mevcut olan,Sosyal Medya veya fecebook efelerini saymıyoruz.

     İl Başkanı Sn Nadi Sancar’ ın organize ettiği veya Genel Merkezin görev verdiği toplu gösteri, toplantı vb  çalışmalarda da yukarda anlatılan,aday veya aday adayları,CHP de esen gürleyen efelenen tipler ya hiç yoktur,ya da ara sıra vardır.CHP İl Başkanı Sn Nadi Sancar ın tüm samimi gayretlerine ragmen,Zaten bu toplantılardaki katılım sayısı, CHP Uşak’ da ki üye sayısının yarısının yarısına bile hiç ulaşmaz.Diger partilerde de görüntü bundan farklı degildir.

    Hele eski CHP’ li siyasetçiler eğer aday veya aday adayı olmazlarsa veya olmayacaklarını anlarlarsa Uşak ‘da bile gözükmezler,kaybolur giderler çünkü koltuk gitmiş ortaklık bozulmuş der gibi bir haldir bu.

    Bu durum Gerçek CHP’ lileri hep üzmüştür ve sokak da hep eski yetkili ve etkili görev verdikleri kişileri göremediklerinden yakınırlar.

    Birde Uşak’lı CHP ‘liler ithal adaylardan bunalmış vaziyet de kiminle konuşsak hep aynı şikayet..

    Uşak da CHP onurlu bir yenilgi bile alamıyor,çünkü aday geliyor kazanamazsa kaybolup gidiyor hatta CHP den bile istifa edip,partiyi bile bırakıp  gidiyor diyorlar.

    Gelelim kulislere ve muhtemel belediye başkanı aday adaylarına

     Uşak’ da tabanın en çok konuştuğu kişilerden biri de Uşak Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Uğur Albayrak.

Adı işinden mesleğinden başka alanlarda ,skandal ve süprizlerle konuşulmayanSn. Albayrak’ ın oda çalışmaları kadar topluma yönelik çalışmaları da Uşaklı da karşılık görmekte ,sadece CHP liler de değil bir çok vatandaş dada sempati uyandırmaktadır. Uşak ‘ın tüm sosyal olaylarında Uğur Albayrak’ ı görmek mümkün .

    Uşak CHP tabanı herkesimden oy alabilecek bir aday olarak gördükleri muhasebeciler Odası Başkanı Uğur Albayrak’ ı ikna etmek için zemin yoklasalar da Sn.Albayrak sessizliğini koruyor .Konu ile ilgili hiç bir işaret vermeyen Albayrak ikna edilirse seçimde ne kadar başarılı olur bilinmez ,ama CHP tabanı herkesimden oy alabilecek diye ithal adaylara sarılmak yerine ,Uğur Albayrak gibi içindeki insanlarla seçime girme arzusunu açıkca her yerde söylüyor.

Yerel seçimlerde,ben aday adayıyım demeyen ama güçlü bir aday olabilecek Uğur Albayrak aday adayı olursa süpriz olmaz.

Birde bu işler cesaret işidir Uğur Albayrak bu cesareti gösterip ben de varım demezse tabanın da beklentileri bir başka bahara kalır.

     Diğer bir çok yerde konuşulan Aday Adayı Asım Kalelioğlu dur.CHP tabanı kadar Uşak’lıda bu ismi konuşuyor.Biz Asım Kalelioğlu ile seçim alırız diyen CHP’ liyi şimdiye kadar şu an için duymadık,ama aday adayı olsun CHP Uşak yerel seçimlerine renk getirir diyenleri çok duyuyoruz.    Yani sempati ,empati veya antipatisi olmayan bir aday adayı olarak nötür bir vaziyet de duruyor. Atak yaparmı bilinmez,ama Uşak CHP tabanında bir heyecan daha gözükmedi.

Bu nedenle bekli aday adayı bile olmaz yada bir şans deyip aday adayı olur ama adaylık ne olur bilinmez,Sn Kalelioğlu ile seçim kazanılır mı diye sorduğumuz  bir çok CHP’ li seçim için kafasında daha oluşmamış bir profil olarak Kalelioğlu duruyor.

Uşak Spor’ un efsane başkanı diyenlerde var Uşak spor’u zor durumda   bıraktı gitti diyenlerde var..

 

Sn Kalelioğlu’ nun canı adaylık istiyor gibi dursa da hiç bir Piar çalışması yapmaması dikkatlerden kaçmıyor ,ya erken diyor yada ne gerek var diyordur,ama artık CHP aday adaylığı sürecine girdi ve hızla bu süreç ilerliyor.

[ ÖNEMLİ .NOT. Bu yazı yazıldıkdan hemen sonra Sn.Kalelioglu CHP İl Binasında Aday Adaylıgını ilan etti. Yarısına yakının gazetecilerin oluşturdugu salonda Uşak CHP Belediye Başkanlıgı Adaylıgı için bende varım dedi.Son derece sakin bir ortamda heyecansız gibi gözüken salonda CHP İlk Aday Adayınıda basına sunmuş oldu.Sn Kaleliogluna ve CHP Uşak yönetimine hayırlı olsun diliyoruz.]

     Bu şekilde sessiz sedasız sadece febookda var olup hiç bir piar yapmayan,Yeni aday kendini Uşaklıya,anlatıncaya kadar atı alan çoktan üsküdarı geçip Uşak’ a başkan olur.

  CHP Uşak aday adaylarında  konuşulan başka  isimde Belediyenin eski imar müdürü Yüksel Doğan,sempatik mütevazi ve samimi güler yüzü ile CHP tabanın çok yakından tanıyıp sevdigi bir isim. Belediyede tecrübeli,Sn Doğan tabanda heyecan yaratırmı onu da zaman gösterecek,ama Sn Doğan’ ın bu yarış da ismi yüksek sesle  dile getiriliyor.

    CHP de konuşulan ama ölü doğan bir isimde Eski İl Başkanı Dr.Ali Karaoba,isminin neden ölü doğduğunu sorduğumuz CHP Uşak tabanı ,İl Başkanlığında bir becerisini, başarısını aleni görmediğimiz Sn.Karaoba’ nın Başkanlık seçiminde nesini göreceğiz diyor .İl Başkanlığı döneminde çocuk ve kadın doğum doktorları ile açtığı kliniğin, aman  klinik zarar görmesin düşüncesi ile muhalefet yapamadığı ve hatta sesini bile yükseltemediğini,mecbur kaldığında ise kısık sesle çoğu zaman basına bile duyurmamaya çalışarak sessiz sessiz  muhalefet yaptığını iddia ediyorlar..,

    Bu durum biz gazeteciler tarafından da zaman zaman görünsede parti tabanında olagan üstü bir beklentinin görünmediginide gözlemledik.

    Eski İl Başkanı Ali Karaoba ,CHP Uşak ‘dan vekillik o olmazsa başkanlık oda olmazsa meclis üyeliği o da olmazsa ne verirseniz verin ama bir koltuk verin der gibi her yere aday olduğunu,Uşak’ da müzmin CHP adayları İsmet Akın,ve bazı isimler  gibi her yere her zaman adayım profili çizdiğini söyleyerek,artık bu isimler CHP nin önünü  tıkamasın yeni ve iddialı isimlere yol versinler diyorlar.

     Konuştugumuz bir çok CHP li, Zaten   İl Başkanlığı  dönemi de vasat geçen  Sn.Dr. Karaoba’nın bir başarısını  göremedik bu nedenle çok başarılı diyemeyeceğiz dediler. İl Başkanlığın da bile tabanda heyecan yaratamayan birinin belediye başkanlığı  adaylığında ne heyecanı olacak diyorlar..

 CHP de aday adayları olabileceklerin içinde ençok tepkiyi eski il Başkanı’ nın alması normal çünkü denenmiş ve CHP tabanın yakından tanıdığı bir isim.CHP tabanı geçen genel seçimlerde Ali Karaoba 2. sıradan Genel Merkez Kararı ile 3. sıraya gönderildi. Zaten seçim kazanacak olduğuna genel merkez kanaat getirse 2.sıradan 3. sıraya getirmezdi. diyorlar..

   Uşak bir maceraya hazır değil diyen CHP tabanın haklımı haksız mı olduğunu zaman gösterecek.

   Bizim görevimiz CHP tabanın ve Uşak’lının söylediğini sizlere duyurmak.

    CHP  de konuşulan diğer bir isim de İsmet Akın,bu isim CHP’ nin son yıllarda ki tüm seçimlerinde hep gündem de ve hep tartışmalı.

   Yani Sn Akın olduğu her seçim bir kaosa dönüşüyor.Bir önceki genel seçimler de ilk önce 1. sıra olarak açıklanıp sonra 2.sıraya kaydırılan İsmet Akın Partisinin bu durumunu mahkemeye verip itiraz ettiğini de basında duymuştuk.CHP tabanı partisin kararını beğenmeyip 1.sıra olduğunda En Büyük  lider Sn.Kılıçdaroğlu ve aslan parti yönetimi deyip,daha sonra 2.sıraya sevk edilince mahkemenin yolunu tutanlar, Başkanlık yarışında da aday adayı olurlarsa işimiz zor diyorlar.

    Bir önceki genel seçimler ve ondan önceki genel seçimlerde de birinci sıra harici olan Sn.Akın’ ın 1.sıra adayı ile nerdeyse hiç beraber çalışmaması ve 1. sıra adayının Milletvekili seçilmesinden dolayı,koltuk var parti var ,koltuk yok parti yok gibi algınan bu duruma tepki veriyoruz artık Sn İsmet Akın partinin önünü açmalı,hiç bir adaylıgı heyecan yaratmayan Sn. Akın ın başkanlık da heyecan yaratması zor diyorlar.Sadece Uşak 1. sıra adayının genel seçimlerde banko meclise gitmesi ve ismin bunda hiç etkili olmadıgını sadece parti oyları ile TBMM ne gittigini  biliyoruz sadece partililer görevini yaparak 1.sırayı meclise gönderiyor .İsmet Akın ve Ali Karaoba bundan faydalanarak vekil olmak istediler ama olmadı,fakat başkanlık yarışı banko degil,İsmet Akın ,Ali Karaoba gibi artık heyecan vermiyor,partiyi maceraya sürüklemenin anlamı yok diyorlar..

    İsmet Akın Banaz’ a yani seçim bölgesine aday olsa daha iyi olur diyerek birde adres veriyorlar.

İsmet Akın Banaz CHP Belediye Başkanı adayı olabilir.CHP tabanı Zaten Banaz’ da kazanamazsa Artık her seçimde hızla Uşak CHP binasına gelip seçim boyu gözüküp sonra kaybolup,her  yere adayımda adayım demez,Banaz’da kazanırsa o zaman Uşak için konuşuruz diyor.Banaz işine en çok mevcut CHP Milletvekili Özkan Yalım sevinecektir,çünkü geçen genel seçimlerde koltuğunu bir kaç günlüğüne de olsa kaptırıp kabus yaşadığı,Sn.Akın ın seçilirse de seçilmezse de artık rakip olamayacağının garantisi olur diyen konuştugumuz CHP liler,Özkan Yalım ile genel seçimlerde bir araya gelmeyen İsmet Akın CHP tabanı için de Mevcut Vekil Özkan Yalım kadar tartışılan bir isim.

Balalım Sn Akın ne yapacak.

     CHP nin oyun kurucu ve bozucusu Sn.Özkan Yalım..

Mevcut Uşak CHP Milletvekili,Uşak Belediye Başkanlığı için adı tabanda bolca konuşulan bir isim.

Zaten Uşak CHP de mahşerin üç atlısından biri. Mahşerin diğer atlıları kim diyorsanız CHP tabanına göre ,İl Başkanı ve Merkez İlçe başkanı .

  CHP’ nin hem Uşak ‘da hem de Ankara’da önemli oyun kurucularından olan Mv. Sn.Yalım’ ın adı Uşak Belediye Başkanlığı için konuşulsa da Sn Yalım’ ın aday olması için Vekilliği bırakması gerektiğin den ,peşin olan dururken veresiye olana bakmaz  ,vekillik den de olmak istemez deniliyor.

    Tabanda Sn. Yalım isminin çok konuşulması parti içi rakiplerinin Mv. Yalımdan kurtulurmuyuz amaçları da olabilir diyen bir grup partili ,istifa eden Özkan Yalım’ın Milletvekilliğine geri dönemeyeceği için,seçim de kazanamazsa ki yirmi seneyi geçkin öyle olmuş bu durum ilerdeki genel seçimlerde çok işimize yarar diye düşünenlerin de piyasaya saldığı bir propaganda olabilir diyorlar.

   Taban CHP’nin mevcut milletvekillinden Belediye Başkanlığı adaylığı beklemiyor ,ama Özkan Yalım ismi CHP’ de başkan adayı olarak heyecan yaratabilir,Vekile  bak vekilliği bırakıp Başkanlığa aday oldu demek ki bir bildiği var seçimi kazanabilecek ki vekillik den vazgeçip Başkanlığa aday oldu diye çok atraksiyonlu bir hale gelebilir diyorlar.

   Sn Yalım’ın ne yapacağı önümüzde ki günler de belli olacak ama taban bu durumu her ne kadar konuşa da mümkün görmüyor.

  Dimyata pirince giderken evdeki bulgur hikayesini hatırlatan CHP tabanı bu iş zor diyor yani Sn Yalım’ ın Uşak Belediye Başkanlığı Adaylığı işi..ZOR.

     İsmail Demirel Tabanda konuşulan diğer bir isim, oda diğer adayların bazıları gibi bir çok defa aday adayı olup sonuca ulaşamamış isimlerden. Partinin bir çok alanında görev yapması CHP tabanın memnuniyetini sağlasa da CHP’ ye adaylık konusunda heyecan verip vermeyeceği tartışılıyor.

Uşak’da bir çok parti de olduğu gibi Eski İl Başkanlarının aday adaylığında çok zorlu rakip oldukları bilinir.Fakat son yıllardaUşak dan eski İl Başkanlarından Vekil ve Başkan olarak seçilen yok.

   CHP ve Sn Demirel ‘i unutarak ve bu konu ile ilgilendirmeyeek,bir konuya geçip tekrar Uşak kulislerine gireceğiz.

      Eski İl Başkanları,Seçimi kazanabilecek bir çok diğer aday adayını bertaraf ederek, Aday olsalar bile aldıkları oy bir önce ki dönemlerden yüzdelik olarak çok düşük oluyor.Ve hepsi ibretlik hikayelerini ,Uşak siyasi tarihine yazarak kayboluyorlar,hatta aday olup başkanlığını yaptığı partiden bile partisi tarafından ihraç edilecek kadar,acınası hallere düşüyorlar.İlginç olanda bazı siyasi partilerin genel merkezi,ve il teşkilatlarının ; partiden ihraç edecek kadar hatasını bulduğunuz benimsemediğiniz eksiz yetersiz ve vasat dediğiniz hatta partime yakışmaz deyip ihraç ettiğiniz insanları ,daha önce nasıl Uşak’lıya sunup bunu seçin iyidir dedikleri de Uşaklının hep tepkisine neden olmuştur.Tamam yeteneksiz ve partiye yakışmadığını seçim sonu anladık diyeceksiniz ama yine de bunu seçimden önce anlayamamak da bir eksiklik değil mi.Bu insanlar Uşak’ ın siyasi hurda deposunda bir gün bir fırsat bulurmuyuz yeniden sahneye çıkarmıyız ,biri bizi görürmü diye rapunzel misali saç uzatıp siyasi pencereden yolları gözlüyorlar.

   Sadece CHP tabanı değil tüm Uşak’ ın rahatsız olduğu bu olaylar sadece   CHP de değil bir çok partide yaşanıyor hatta en az CHP de yaşanıyor bile diyebiliriz... Gelelim konumuza dönelim kulislere..

     CHP’ de bir çok isim konuşuluyor,taban artık Ankara’dan gelen ben CHP aday adayıyım diyen, isimlerden bıkmış ,özellikle Ankara’dan facebook aracılığı ile Arasıra da etraf da bir iki görünerek ,Uşak CHP siyasetine yön vermek isteyenlere tepkili.Uşak CHP tabanına , Çoban...lık yapmaya çalışan bu kişilerin babaları, amcaları vb CHP de önce ki dönemlerde görev aldıkları için ,bir aile şirketi gibi gördükleri CHP de hak iddia ediyor diyen bir çok CHP li bu konuya çok kızgın.

    Birde tatlı su siyasetçilerinin belki bize de kader bir gün güler diye ,biz buradayız diyerek ara sıra işaret fişeği atanların isimlerinin yazılmasına bile tepki veren CHP tabanı lütfen bu isimleri yazmayın      Uşak CHP kendi göbeğini kessin Uşak CHP’ nin çoban..lara ihtiyacı yok diyor. Onun için bu tatlı su siyasetcilerini yazmıyoruz.

    Aday adaylığı sürecin de veya bu yazıdan dolayı bizlere kızarken veya bizlere sosyal medya dahil bir çok yerden feyadı figan ederken, bunları görebilirsiniz.ama gerçekler söylenmezde doğruyol bulunmaz..

  Birde meşhur fetö sanığı , denetimli,öce tutuklanıp sonra, tutuksuz yargılanan eski Başkanlardan CHP firarisi yani CHP’ li değilken CHP’ ye geçmiş CHP’ den aday olmuş seçilemeyince tekrar istifa etmiş birinden bahseden,CHP tabanı lütfen ismini yazıp partimize zarar vermeyin,diyerek çok daha ilginç bir şey söylüyor, bu fetö sanığı hapis yatmış kişi kendisinin yeniden CHP den aday olacak yüzü olmadığı için eşini aday göstermeye çalışıyor diye de çok ciddi bir iddia konuşuyorlar.tabii bunlar CHP ‘lilerin konuştuğu iddialar gerçek en kısa zamanda ortaya çıkacaktır.

     CHP’ de aslında çok sayıda aday adayı olacak isim var bu bir zenginlik ve demokrasi için olumlu diyen CHP tabanı mevcut Meclis üyesi Av. Mehmet Karakoç’ unda aday adaylığını beklediğini CHP’ nin süpriz adayı olabileceğini söylüyorlar.Akrabalık ve dostluk ilişkisinde CHP de önemli yakınları olduğunu söyledikleri Sn.Karakoç’ un meclis üyeliğinde sesi çıkan muhalefet yapan çok nadir meclis üyelerinden olduğunu söyleyerek.Av.Mehmet Karakoç ciddi bir aday adayımız olabilir,ama onunla seçim alınır mı ,taban heyecan duyar mı bunu zaman ve aday olursa kendi çalışmaları gösterecek ama beklentimiz aday adayı olacak yönün de diyorlar.

     CHP tabanın beklentisine göre Dr Erol Gilim’ de aday adayı olabilir. Sn. Gilim’e karşı CHP tabanının ciddi bir sempatisi var. Hekimliği,güler yüzü beyefendi kişiliği ile dikkat çektiği söylenen Dr. Gilim’ in Eski SSK Hastanesindeki başarısı ve CHP tabanı ile ilişkisi de CHP’ lilerin hoşuna gidiyor. CHP tabanı her kesimden oy alabilecek nadir siyasilerden olabilecek kişi dediği, Dr.Erol Gilim’in ikna edilerek Aday yapılmasının çok ciddi partiye katkı sağlayacağı ve seçimlerin dengesini değiştireceğini de söylüyorlar. Erol Gilim’ den adaylık için sinyal alamayan CHP tabanı Sn Gilim ile görüşülmeli,çünkü seçim onunla zorlanılır,her kesimin sevip saygı duyduğu bir isim diyerek çok olumlu tepkiler veriyor. Zaman ne gösterir bilinmez ama Dr. Erol Gilim siyaset sahnesine zor döneceğe benziyor.Bakalım CHP yönetimi Erol Gilim’ e tabanın sesini duyuracak mı,zaten tabandaki CHP’ liler sürekli Dr. Gilim’ in kapısınıda gönlünüde aşındırıyor.

   Dr.Gilim çok renkli ve  iddialıda bir adayımız olur diyen CHP tabanı bakalım neyle karşılaşacak.

      CHP tabanın önemli bir beklentisi de eski vekilleri Sn Prof.Dr Osman Çoşkunoğlu’ nun aday olması, bilinirliği tanınırlığı, güveni ve dialoğları ,güler yüzü ve bey efendi yaklaşımı ile Uşaklı her kesimle bağlantı kurabilen Sn.Çoşkunoğlu ciddi ve önemli bir aday profili çizebilir. Uşak tarihinde İlk defada bir prof.Dr adayımız olur diyen CHP tabanı, CHP nin Sn.Osman Çoşkunoğlu ismi ile çok ciddi mesafe alabileceğini de söylüyorlar. Eski vekilin ben aday adayıyım deyip çıkıp gelmeyeceğini biliyoruz ,il ve ilçe yönetimi davet ederse belki sıcak bakar Sn Çoşkunoğlu görevden kaçmaz diye düşünüyoruz diyorlar.

Prof.Dr. Osman Çoşkunoğlu CHP tabanın bu düşüncesine ne der zaman onu da gösterecek.

    CHP tabanın bir beklentisi de Ali Karaoba dönemine göre İl Başkanlığı daha başarılı ve daha verimli geçen hatta İsmet Akın,Ali Karaoba ve Özkan Yalım’ ın aday olduğu bir önceki seçimlerde ,bu adayların arasındaki hilafa rağmen partiyi dağıtmayıp başarılı bir şekilde kamuoyuna yansıtmadan kaosu örten ,mevcut CHP nin başarılı ve sevilen İl Başkanı Nadi Sancar.

   CHP tabanını heyecanlandıran adaylardan birinin de CHP ,İl Başkanı Sn. Sancar’ ın olacağını söyleyen CHP tabanı Sn .Sancar ortak adayımız olabilir,ama kendisi ne düşünüyor bir işaret alamadık diyor.Çalışmaları ile parti içinde ortak aday olmaya en yakın isim İl Başkanı Sn. Nadi Sancar olabilir diyorlar.

   Düzgün kişiliği doğru ve yerinde çıkışları ve hakkaniyetli, duruşu öz güveni ve öz eleştiride ki samimiyeti ile CHP tabanın sıcak bakıyoruz dediği,Başkan Sancar’ ın adaylığı da süpriz olabilir.

  CHP tabanın bir beklentiside daha önceki dönemler de aday adayı olmuş ,Dr.Ali Ercan.

 Sn.Ercan için Uşak ın Muharrem İncesi olabilir diyen CHP tabanı,sert ve net söylemleri ile açık ve korkusuz muhalefet yapan Dr.Ercan ı aday adayı olarak da görmek istiyor,hatta bir çok CHP li Bizzat kendisine ulaşıp nabız yoklarken Dr.Ercan ın sessizligi devam ediyor. Dr.Ali Karaoba nın tam tersi olarak sessiz muhalefet yerine yüksek sesli muhalefeti ile tam bir CHP li diye söz ettikleri Dr.Ali Ercan aday olursa Uşak da çok sert bir seçim geçer yenilirsek bile ithal adayla degil onurlu bir yenilgi alırız diyen CHP tabanı ,Dr Ercan ın küstürüldüğünü de söylüyor.Bakalım Sn Ercan dan bir hamle gelecek mi.

   CHP tabanın bir özlemi de şu an için sessizliğini koruyan Uşak Ticaret Odası Başkanı veya Karma Organize Başkanı nın partilerinden aday olması.

Her iki Başkan hiçbir zaman işlerini siyasete karıştırmayıp başarılı çalışmalarla gündemde olması CHP tabanın işte her kesimden oy alabilecek adaylar demesine yol açıyor.

  UTSO başkanı Suat Selim Kandemir in siyasetçi bir aileden gelmesi hatta Bayan Sn Kandemir in de siyasetçi bir aileden olması aslında UTSO başkanın her kesimden oy alabilecek bir aday olmasına vesile olacagını söyleyen CHP tabanı bu adayla Uşak Belediyesi zorlanır. İlle bir ithal aday olacaksa UTSO başkanı veya Karma Organize Sanayi Bölge Başkanı çok daha isabetli olur diyor.

   UTSO  Başkanı ve UKOSB Başkanı nın diğer partilerden de taliplisi çok gibi duruyor.Suat Selim Kandemir,ve İbrahim Karahallı nın ise siyasete niyeti pek yok gibi olsa da herkesimden oy alabilecek adaylar olduğundan tüm parti tabanlarının beklentisinin olması da normal.Tüm Partilerin  tabanlarında heyecan yaratabilecek olan bu iki isim eğer ikna edilir ve siyasete sokulursa Uşak da siyasi dengelerde değişim olur.İlimizin iki degerli ismi aynı zaman da Türkiye çapında da tanın isimler UTSO başkanı Sn.Kandemir TOBB Yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapıyor.

 Hangi partiden aday olursa rakibini zorlayacak adaylar listesinde olan bu isimler  bu dönem sakin olsalar bile ileriki dönemlerde siyasete ikna edilecekler listesin başında geliyor.Uşak bu genç yetenekleri takip ediyor.

   CHP tabanında beklenti olan bir diger isimde Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sn.Atalay Savaş, CHP içinde bulunan daha öncede yönetimlerde görev alan Sn.Savaş CHP tabanın aday adaylığı beklediği bir diğer  önemli  isim. Sn Savaş son olarak Esnaf Odaları Birligi Uşak Başkanlıgına seçilmişti.Esnaf Odalarının ciddi bir destegi olan Savaş ın aday adayı olup olmayacagı daha belli degilken, kendisindenden de bir işaret daha gelmedi. Fakat CHP tabanın beklentisi sürüyor.

   CHP tabanı çok yakından tanıdıgı Av.Çoşkun Mavioglu un dan da bir atak bekliyor.CHP tabanın bir dönem İl Başkanı olarak görmek istedigi ilimizin tanınmış başarılı ve sevilen isimlerinden olan Sn .Mavioglu CHP ile neredeyse iç içe büyümüş bir isim. CHP tabanının yakından tanıdıgı Mavioğlu ,tabandan gelen yogun baskıya kayıtsız kalırmı bilinmez ama her gün onlarca insan aday adaylıgı için Sn Av.Çoşkunoglu a gidip nabız yoklayıp teşvik ettiginide örgendik.Çoşkun Beyin şu ana kadar net bir açıklama yaptıgını görmedik ama CHP tabanın ciddi bir beklentisi mevcut.

    CHP deki aday adaylarından daha bir çoğunu yazamadık,önümüzde ki yazılarda devam edeceğiz.

İlimizde son seçimlerde yarışa girip 3. parti olan İYİ Partiyi de unutmamak gerekiyor. Mütahit İnşaat  Mühendisi  Muhammet Gür’ ün ismi çok sık konuşulsa da bazı aday adayları da sinyal veriyor.

  Uşak’lının yakından özellikle de belediyecilik den tanıdığı Sn. Gür,Uşak ‘da sevilen bir isim diyen iyi parti tabanı Muhammet Gür ile başkanlık yarışına ortak olacaklarını düşünüyor.

Sn Gür her ne kadar tam bir görüş açıklamasa da bu fikre sıcak baktığı da belli diyen İyi Parti tabanı ,Sn.Muhammet Gür tanınan ve bilinen biri başarılıda bir mütahit fakat reklam ve tanıtımları çok önemsemeyen bir tavır sergiliyor,İyi Partinin Uşak merkezde aldığı oy baz alınırsa tek başına Başkanlık koltuğunu almaya yeterli değil diğer partilerden ve herkesim Uşaklı’dan oy almak için çok kapsamlı bir çalışma gerekiyor, fakat Sn Gür bu tür çalışmalara çok önemsiz gibi bakıyor ,Uşak’lının  ortak adayı olabileceğini her fırsatta anlatamazsa işimiz zor diyorlar.

    İyi Partinin yeni İl Başkanı genel seçimlerde ki iyi partinin yerel basın ile problemlerini çözmüş görünmediği ,gibi çözme eğilimi de göstermiyor. Geçen genel seçimler de yerel basına doğru dürüst haber bile olmayan İyi Parti Uşak teşkilatı tam tersi hep eksi haberlerle gündeme gelmişti. Av. Ali Kurt’un il başkanlığından istifa ettikden sonra Milletvekilliği listesinde 2. sıraya konulması ve sonrası istifası ile başlayan ve çok kötü yönetilen krizin kendilerine çok zarar verdiğini söyleyen iyi parti tabanı, yeni il başkanında bu sorunlara çözüm üretmediğini söylüyor.

    Genel seçimler de aday ayrı İl Ayrı İlçe teşkilatları ayrı ayrı çalışan İyi Parti kendini toparlamaz ve yerel seçimlere hazırlanmazsa ,iddialı olan Sn Gür gibi aday olabileceklerin bile nasıl olsa kazanamayız diyerek aday olmak dan vazgeçebileceklerini  de söylüyorlar.İyi Partide her ne kadar kamuoyunun yakından tanıyıp sevdigi Muhammet Gür ismi öne çıksa da muhtemel aday adayları arasında,

  Dr. Özdemr Koçyigit de bulunabilir diyen İyi Parti tabanı,iddiasız bir aday olacak olan Dr. Koçyiğit’ in ciddi anlamda bilinirlik ve tanınırlık sorunu olduğunu da söyen iyi parti tabanı zaten bizim oyumuz başkanlık için yeterli değil ,diğer partilerden oy getirecek adaylara ihtiyaç var Dr Koçyiğit bunu zor başarır diyor.

   Şu an için en kuvvetli aday Sn Gür’ ün olduğu iyi parti de süpriz aday adayları da çıkabilir deniliyor..

---- Yazımız devam edecek… bu yazıda ismi geçenlerde geçmeyenlerde kusura bakmasın sonuçda bu bir kulis ve yorum yazısı eksik ve fazlaları olabilir zaten olasılıkların yazıldıgı bu yazdıda partili insanlarla görüşülürek hazırlandıgı belirtilmektedir….

 

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI