Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan. Herkesin ve Her kesimin Başkanı olabildi mi.?


İdris ORTAKAYA BSO Genel Başkanı ve Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

 

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan.

Herkesin ve Her kesimin Başkanı olabildi mi.?

     Herkes kelimesinde ayrım yoktur, yani tüm alanları ve tüm kesimleri ifade eder , ifade ettiği alan ve kesim ise herkes kelimesi kime aitse onunla sınırlıdır.

      Yani herkesin Cumhurbaşkanı tüm Türkiye’nin demektir. Herkesin Belediye Başkanı demekte, Belediye sınırlarındaki herkesi kapsar. Şimdi konu Uşak Belediye Başkanı olunca herkesin Başkanı kelimesi Uşak ile orantılı olacaktır.

     Herkesin Belediye Başkanı nasıl olur? Öncelikle bu işler rozet çıkartmak, partiden üyelikten ayrılmak vb. hareketlerle olmaz. Bu hareketler sadece tirübünlere oynamaktır. Yani eğer gerçek anlamda herkese ulaşamıyorsanız, şekilcilikle herkesin Başkanı da olamazsınız.

      Acaba Uşak Belediye Başkanı Avukat Nurullah Cahan Uşak’ta herkesin Başkanı olabildi mi?, şimdi bu konuyu biraz inceleyelim. Herkes kelimesine muhatabın sınırlarındaki ‘herkes’ in girdiğini yazmıştım. Muhatap Uşak ve Uşak Belediye Başkanı olunca bu yazının sınırları da Uşak olacaktır.

     Herkesin başkanı olabilmek için ilk önce herkese hizmet etmek kadar, hizmet edilmeyen bir bölge veya kesim var mı onada bakmak lazım. Bu kesimler Başkanın az oyu olduğu yerler olabilir, Başkanın veya partisinin rakiplerinin çoğunlukta olduğu bölgeler olabilir ,etnik ve dini olarak Başkandan farklı olanların bölgeleri olabilir ve ya farklı nedenlere bağlı hizmet edilmeyen insanlar, gruplar veya bölgeler olabilir.

     Başkan Cahan’ın karnesine baktığınızda çok ciddi anlamda hizmet gitmeyen veya eksik hizmet giden bölge,grup veya insanları görmek mümkün değil.

   Geçmişe dayalı bir yorum olduğu için bu durumu geçmiş haber,program,yapılmış hizmetler vb kent arşivlerinden çok rahat görebilirsiniz.

    Belki bazı münferit olaylar var diyebilirsiniz fakat bunları da biz görmedik ama olsa bile çok ciddiye alınacak çoğunluk veya düzeyde değil ki görmemişizdir.

    Kentin arşivi yapılan hizmetler kadar bunların duyurulması anlatılması ile de oluşur, en iyi kent arşivleri basın kuruluşlarının haberleridir, bireyselleşmemiş, kasıt içermeyen haber ve programlarda kent arşivi aleni herkesin görebilecegi şekilde ortada durur.

      Belli bir kesime gruba veya bölgeye hizmette eksiklik yoksa demek ki her yere ulaşmaya çalışan bir Belediye ve bu tarafsızlığı sağlayan bir Başkan vardır.

    Bazı bölgelerin hızlı acil hizmet alması bazılarının hizmet alma sıralamasında daha arkalara düşmesi ise hizmet verilecek yerin aciliyeti, yaşayan insan sayısı,mevsimi veya daha bir çok Mühendislik gerekçesi, bazı yasal prosedürler olabilir. Önemli olan zamansal olarak diğer yerlerden biraz sonra da olsa o bölgelere de hizmetin sunumudur. Kent arşivlerinde,

     Belediye hizmetlerinin belli kesimlere yapılıp bazı kesimlere yapılmadığı yönünde hiç bir imare bulamadık. Bu durumda diyebiliriz ki; Uşak’ta Belediyenin ve Başkan ın,hizmet sunumunda bölgeler mahalleler veya insanlar arası ayrım yapılmamıştır.

    Gözüken o ki, Başkan ve ekibi Belediyeyi bu konuda zorlamamış tam tersi her bölgeye hizmet gitmesi için Belediyeyi iyi yönlendirmiştir. Sürekli büyüyen ve gelişen Uşak bunun bir örneğidir.

      Uşak gelişmemiş ,büyümemiş demek için haliçdeki simonlar gibi olmak lazım. Bu isimli kitabın yazarı haliç’de doğup büyüyen simonlar,haliç in meşhur kokusuna alıştıkları için haliç onlar için asla kokmaz demektedir.

    Yani Uşak’ın içinde olupta belli bir bölgeden başka yerleri görmeyenler, Uşak’ın büyüdüğünü geliştiğini de görmezler. Türkiye’de son yıllarda en çok imaj artıran büyüyen ve gelişen şehirler içinde Uşak da vardır. Özellikle dışardan gelip gidenler bunu daha hızlı fark ederler.

       Bir de,Uşak daki gelişim ve değişimi kabul etmenin Başkan Nurullah Cahan’a prim getireceğinden korkanlar, bu değişim ve gelişimi görmüyorlar, daha dogrusu görmek istemiyorlar.

     Çalışan insanın düşmanı da, açık muhalefeti de, gizli muhalefeti de, kıskananı da çok olur derler. Başkan Cahan bunlardan en çok nasibini alan bir Başkandır.

       Gittiği geldiği her yeri haberleştiren, çalışmalarını vatandaşına, seçmenine, en önemlisi de önemseyerek kentine duyuran ileten bir Başkandır. Kim ne derse desin, kentin arşivi Başkan Cahan’ın herkesin Başkanı, ekibi ile yönettiği Belediyenin de herkesin Belediyesi olduğunu doğrular niteliktedir.

    Arşivleri geriye doğru leh veya aleyhe tanzim etmek mümkün olmadığına göre kent arşivleri, hem yapılanları hem de yapılacakları açıkça göz önüne koyuyor.

      Bir çok insanın Başkan Cahan’ın yaptığı çalışmaları halka duyurmasına kızma nedeni budur. Çünkü, halka duyurmasa kent arşivinde yapılan çalışmalar yerini almayacak ve bir dönem sonra diğerleri gibi kaybolup gidecekti. Herkes Başkan çok tanıtım yapıyor diye gizli veya açık Başkana kızarken, oluşan kent arşivinin farkındaydı ve feryatları Kent arşivindeki,Başkan Cahan lehine olan bu oluşumun engellenmesi amaçlı diye düşünmeden edemiyor insan.

      Uşak Belediye Başkanı herkesin Başkanı olmayı ve Uşak Belediyesi’de herkesin belediyesi olmayı büyük oranda başarmışken şehri yönetenlerin de bu duruma katkı sunması gerekir.

    Başkan Nurullah Cahan ın , hızla gelişen bir Uşak’ta çalışmalarını tüm resmi ve sivil toplum kuruluşları, esnaflar ,mahalle sakinleri, yani yönettiği şehrin içinde, halkın arasında olmasını haberlerde, programlarda ,sosyal medyada ve en önemlisi bizzat alanlarda ,sahada canlı canlı, herkes açıkça görüyor artık.

     Çünkü Başkan, kültürel ve sosyal alanda yaptığı çalışma ve ziyaretleri de Uşak lıya açıkça, çekinmeden, korkmadan, saklamadan ve çok şeffaf bir şekilde sunuyor.

   Uşak Belediyesi ve Başkan Cahan artık kuru eleştirilerle zarar görecek yıpranacak boyutu çoktan aşmış durumda .Başkanın muhalifleri Başkanın yaptığı işleri artık teknik veya sosyal olarak somut nedenlerle eleştirmek zorunda ,yoksa eleştiriler sadece bir mahalle dedikodusundan ileri gitmiyor ve asla vatandaş da karşılık bulmuyor.

     Sadece Cahan’a karşı ortak düşmanlık beynini kaplamış olanların konuştukları da kuru gürültüden öteye geçemiyor. İşin tuhafı bu yaptıkları densizliğe kendileri bile inanmıyor ancak karşıdakinin inanmasını bekliyorlar. Ne kadar acizce…

      Başkan Cahan Uşak’a teknik ve sosyal eleştiriyi getirmiştir ama daha Başkan’a teknik ve sosyal bir eleştiri yapanı da doğru dürüst görmedik.

     Bu arada, Başkan Cahan’ın da tüm Uşak’ın Başkanı olduğunu tescillemede çok hızlı menavralar yaptığını da gözlemliyoruz.

   Bir Başkan Cahan örnegi, Çevre köylerin Muhtarlarını aileleriyle misafir edip Belediye ve hizmetlerini anlatacak kadar herkesin Başkanı olmayı başarmıştır. Bana ne çevre köy Muhtarlarından dememiştir. Bu durum , kentin içini ve dışını çevreleyen tüm göç ve sosyo ekonomik kültürel etkileşimlerin farkında bir yönetici olarak ,Uşak vizyonunu yukarı taşımaktadır. Evet, Uşak kenti çevre köylerden gelen göç, akrabalık ilişkileri, ticari ve sosyal girişimler, bürokratik işler vb nedenlerle çok yogun bir şekilde etkilenmektedir .

    Uşak bu nedenlerle ,gündüz başka gece başka nüfusu olan bir yerdir.

    Bunu düşünerek bir eylem planı yapmak, onlara ulaşmak çevre köylere Uşak’ı anlatmak bile çok önemlidir. Neredeyse ziyaret edilmedik ulaşılmadık yer bırakmayan bir Başkan var Uşak’ta.

    Basın mensuplarının haber yapmaya tabiri caizse yetişemedikleri, her günü çok yoğun dolu dolu bir Başkan var. Her yerde herkesimde olan, kentinin her dokusunu birebir yaşan bir Başkan görüyoruz.

     Bunu bir de şöyle düşünün; esnafsınız ve çok borcunuz var, kötü bir ticaret yaptınız ,her yeri ziyaret edebilir misiniz? , tabi ki hayır, çünkü herkes olumsuz bir şey söyleyecek hatta sizin ziyaretinizi kabul bile etmeyecektir. Aynı şeyi Başkanlık için düşünün; herkesin Başkanı olamadınız ve bir çok kesimden tepki alıyorsunuz o zaman herkesi ziyaret edebilir misiniz?, tabi ki hayır. Şimdi karşınızda da Uşak Belediye Başkanı var ve her yeri herkesi ziyaret ediyor ulaşıyor.

      Başkan Cahan her kültürel ve sosyal olaya yetiştiği gibi ekonomik olaylarda da var olduğunu gösteriyor. Bunun yanında birde yatırımlar hızla devam ediyor. Şimdi, kendine güvenen bir Başkan olmasa halk arasına çıkabilir mi? Tabi ki mümkün değil. Halk arasına sadece herkesin Başkanı olabilenler çıkar. Tabi ki Başkanla bireysel sorunları olan veya Belediyeden beklentileri gerçekleşmeyen bir elin parmaklarına varmayacak STK veya gruplar veya insanlar olacak.

      Bu gruplar menfaatleri olmadığı için Başkan ve Belediye karşıdır. Ama gerçekten menfaat harici bir ayrımcılık iddiası olan varsa buyursun gelsin bu köşe ona açıktır. Onları da yazarız. Tabi ki belgeli ve doğru olmaları şartıyla. Şimdi yeniden devam edelim; ‘’Başkan Cahan herkesin Başkanı oldu mu?’’ diye soralım.

      Bana, bize şu nedenle iş yapmadı, bu nedenle hizmet etmedi diyenleri kent arşivinde göremedik bu çok önemliydi. Aynı zamanda bu grupları mahkeme veya Savcılıklarda da görmedik çünkü sıkıntısı olanın gideceği yerlerdir buralar. Yani bize şu hizmeti yapmadı, bize şu çalışmayı yapmadı ama, bunlara şunlara yaptı ,bizi ayırdı diyeni de görmedik. Sıkıntısı olanın yeri mahallede de dedikodu yapmak kulağa fısıldamak değil, yasal yoldan gerekli yerlere baş vurmak veya çıkıp basının karşısına belgelerle, ispatlı konuşmaktır.

     Bunlarda olmadığına göre Başkan Cahan herkesin Başkanı olmaya hak etmiştir.

      O zaman hak edene hak ettiği teslim edilmelidir.

     Başkan Cahan, Ak Parti’li olmasına rağmen partilileri kadar partisinden olmayanlara da hizmet etmiştir ve etmektedir. Gelelim Başkanın ekibine.

    Acaba onlarda Başarılı olmasa Uşak’ın Başkanı olan Cahan’a ekiplik edebildiler mi.? Bir Başkanın tek başına bir çok işi yapması mümkün değildir. Ekip önemlidir ve Başkan Cahan’ın ekibi başarılı olmasa Başkanın vatandaşta karşılığı bu kadar olmazdı.

    Zaten Başkan Cahan yol arkadaşlarının kendi hızına yetişemediklerini görünce gerekeni yapan bir yöneticidir. Bunun örnekleri vardır.

    Bir arkadaşın deyimi ile Uşak Belediye Başkanı Kreş çocuklarının bile toplu ulaşabildigi ziyaret edebildigi bir insan, gerisini siz düşünün. Başkana herkes erişebiliyor mu? evet, bu önemli.

     Yine görüşlerine çok değer verdiğim,Uşak’ı çok iyi bilen aynı arkadaşım bir söz söyler, ‘’diktatörler istediklerine anında ulaşır,fakat isteyenler diktatörlere anında ulaşamaz’’ diyordu, çok doğruymuş. Çünkü Başkan Cahan’a isteyenler anında ulaşabiliyor.

  Yani güç zehirlenmesini şu ana kadar zerre kadar göstermeyen, mütevazi bir Başkan durumunda Sayın Cahan.

     Fakat bilinmeli ki bir Başkan’da, işini gücünü bırakıp sadece vatandaşı dinleyemez . Bu dinleme bir plan dahilinde olur, seni dinlerken diğer vatandaşın işi yarım bırakılmaz.

    Yani planlı ve programlı çalışan bir Belediye Başkanı profili çizen Uşak Belediye Başkanı emin adımlarla yolunda yürüyor.

      Muhtemelen de yeni dönemde bu görevi eğer kendisi talep eder ve partisi de Başkan Cahan’la devam derse Cahan hizmete bir dönem daha devam edecek gibi duruyor. Şu an için Vatandaşın yoğun ilgisi ve takdiri Başkan Cahan’ı bir dönem daha göreve devam ettirecek gibi duruyor.

    Zaten şu an için gözüken bir alternatifi de yok.

   Şu anda Başkana , aslanım kaplanım deyip bir taraftan da acaba bir şey kapabilir miyim diye dolaşan ,özellikle Başkana yakın dip balıklarının yüzgeç sesleri var. Yani bir taraftan Başkana gülüp bir taraftan bir çok kesime dedikodu fısıldayan cerahat yayan bir grup var mı onu da siz düşünün.

     Bu durum bile Başkanın hizmetlerini büyütüyor. Çünkü gizli muhalefet bile kendi içlerinden çıkıyor. Yani aleni eleştiri yapabilen bile şu ana kadar çok az. Ama artık seçim geliyor, muhalefetin dip balıkları da sahneye çıkar artık.

    Zaten yukarıda yazdım, Başkan ile ilgili eleştiriyi delili var ve doğru ise yazarım dedim. Çünkü Başkana kötülük yapmak isteyenler sadece fısıldıyor. ‘’Benden duymamış ol da söyle oldu böyle oldu’’ yaz diyor. Delil soruyorsun, ‘’o yokmuş sonra gelecekmiş’’ gibi mazeretler sunuyor ,insanın gülesi geliyor bu durumlara ve zaten ben de gülüyorum.

   Şimdi Başkanı arayıp ona soralım deyince hemen kayboluyorlar, bunların amacı sadece kötülemek. Eğer Başkan Cahan tökezlerse bir fırsat çıkar mı diye bekleyenler. Çünkü eleştirisi olan, adam gibi meydana çıkar söyler. Adam gibi, ne biliyorsa aleni anlatır.

   Evet Başkan Cahan her kesimin Başkanı olmayı başarabilmiş Türkiye’deki nadir yerel yöneticilerden biridir.

   Zaten seçilirken de 2014 yılında rakiplerine ciddi fark atmıştır, hatta Belediye Başkanlığını şimdi birlikte hareket ettikleri ama o zaman ciddi rakip oldukları siyasi partiden adeta kopartıp almıştı. Hiç kimse böyle bir başarı beklemiyordu ama kenti Başkan Cahan’a güvendi, ve hala güvenmeye devam ediyor.

   Uşak ın bütün cadde ve sokaklarına ,mahallerine yetişmeye, ayrımsız hizmet etmeye çalışan ,aynı zaman da büyük kavşaklarla Uşak ın güncel problemleri kadar 50 yıl sonrasınında problem olma ihtimali olan sorunlarını çözüyor,aynı zaman da kentin büyüyüp geliştigini günde binlerce araçın geçtigi yollarda gösteriyor,kültürel,sosyal ve alt yapı işlerindede şehire her bölgede eşit ve hakkaniyetli hizmet ediliyor.Onlarca Belediye ve Yüzlerce Başkan görmüş biri olarak çok net söyleyebilirimki,

     Uşak Başkanının kıymetini biliyor,işte bu sevindirici bir durum.

     Başkanda Uşak a hizmetde mazeret üretmiyor,yani Başkan Cahan Herkesimin Başkanı çok dan olmuş bile.

    İyi bir ekiple çalışan Başkan Cahan, siyasi konularda taviz vermeden ama asla kemik sert ve kör bir siyasetçi olmadan tüm Uşak’ın Başkanı olmaya çalışıyor. Bize de bunu desteklemek duyurmak ve teşvik etmek düşer.

   Türkiye de bir çok konu ile ilgili yazıyorum,neden Uşak Belediyesi diyebilirsiniz.Ben bir araştırmacı gazeteciyim.Vanlıyım.Uşak da benim ikinci memleketim gibidir.Yerel yönetimler Devlete açılan ilk kapıdır.Devletle Vadandaşın kaynaştıgı bütünleştigi çok önemli bir kurumdur.

   Bu önemli kurumun yöneticileri dört dörtlük olmalıdır.Türkiye bir çok bölgeyi geziyorum araştırıyorum.Araştırmalarımda kendilerine çalışmalarını takip edip araştırıp çok iyi çalışıyor diyebilecegim Belediye Başkanlarınında isimlerini takdirlerinize sunuyorum.

   Birincisi Uşak Belediye Başkanı Sn Nurullah Cahandır.

  İkincisi Simav Belediye Başkanı Sn .Süleyman Özkan dır.

  Üçüncüsüde Burdur Belediye Başkanı Sn.Ali Orkun Cengiz dır.

Burdur CHP lidir.

Simav ve Uşak ise Ak Partilidir.

Bu yazıda Uşak Belediyesinin hizmetlerini ve Başkanı Sn Cahan ı analiz ettim.Önceki yazılarda Burdur ve Simav la ilgilide yazdım ve yazmayada devam edecegim.Takdirlerinize sunuyorum.

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI