Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İSTİYORUM..Üç kuruş kazanç için beş kuruş zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur.


İdris ORTAKAYA BSO Genel Başkanı ve Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

                                                 YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İSTİYORUM

 

            Dünya çevre gnü olarak belirlenen 05.06.2017 günü, EGEM TV İLE ORTAK YAYIN YAPAN KANAL 15 TV nin canlı yayın programında Uşak ilimizde siyanör kullanarak Altın madeni çıkarma işinden dolayı çevre kirliliğini gündemimize almış ve Uşak Çevre gönüllüleri dernek başkanı'nı da konuk olarak almıştık. Hem Uşak hem Van gölü kirlilikleri tartışıldı. Çok güzel ve çok verimli bir çalışma oldu. Tüm katılımcılara, TV sahiplerine, TV çalışanlarına ve değerli izliyicilere şükranlarımı sunuyorum.

            Altın madeni'nin çıkarılması elbette ülke ekonomisine önemli bir katkı sunar. Ancak kazanç ile zarar mutlaka hesaplanmalı. Üç kuruş kazanç için beş kuruş zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Ülkemizi, Çevremizi ve ilimizi kirleterek yaşanamaz bir Dünya haline getirmemeliyiz. Bu Dünya bize gelecek nesillerimizin bir emanetidir. Gelecek nesillere " Yaşanabilir bir Dünya " Bırakmak bizim en aslı ve insani görevimizdir.

            Sanayi nin gelişmesi toplumun gelişmesi, Ülkenin kalkınması ile doğru orantılıdır. Ülkenin gelişmesine kalkınmasına hiç kimse karşı değildir. Bu gün Dünyada korkuç diyebileceğimiz ölçülerde doğa katlediliyor. Amazon bölgesindeki ormanların yok edilerek üç beş sermayedarın sermayesi güçlendirilmiştir. Ancak Dünyanın dengesinin bozulmasına da sebep olmuştur. Emperyalist ülkelerin Afrika ülkelerinde ki maden ocaklarından elde ettikleri gelirlerin karşılığında Afrika kıtası'nı korkunç derecede kirletmişlerdir. Bu kirliliklerin tamamı Dünya yı yaşanabilir olmatan çıkarabilecek boyuta ulaşmiştır.

            Amerika ve Avrupalı lar tehlike çanlarının çalındığının farkına vararak , kendi aralarında bir birlik oluşturdular. Kirlettikleri Dünya yı temizletmeye karar vererek, Dünya yı gelecete bekleyen felaketten kurtarmayı planladılar. ABD nin yeni seçilen sirk soytarısı başkanı bu birlikten çekilme kararı aldı. Bu girişimleri de başka bahara kaldı. Soytarı başkan her şeye para gözüyle bakan Dünyanın en zengin adamlarından birisidir. ABD nin 17 tirilyon dolarlık parasal ihtiyacını karşılamak için KATAR'I hedef göstererek körfez ülkelerinden ihtiyaç duyduğu bu parasal miktarı kapma peşindedir. Başta bir numaralı uşağı olan Sudi kıralını maşa olarak kullanmış ve giderek körfezin diğer ülkelerinden bazıları Sudi Arapistanla birlikte olmuşlardır. Bu kana susamış leş kargası Akbabalardan ne bize nede doğaya hiç bir fayda gelmez. Gözlerini kırpmadan bizi de Doğayıda yok etmeye çalışırlar. Bölgede savaş çıkararak yüz binlerce insanı katledebilirler. Bu alçakların yanında bir ağaç bir insandan daha kıymetlidir.

            Biz öncelikle kendi kapımızı süpürerek bu işe müdahil olmalıyız. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ve her ilinde çevre kirlilği acımasız bir şekilde yapılmaktadır. Bu kirlilikleri önlemek için öncelikle Devlet çok ciddi bir çalışma yapmak zorundadır. Çevre Bakanlığına bağlı çevre il müdrlükleri görev aczı içindedirler. Çevre il müdrlük müesseseleri göstermeliktir. Gerçekten görevlerini yapabilme erdemliliğini gösterebilseler temiz bir çevreye kavuşmuş oluruz. Bunlar mutlaka görevlerini eksiksiz yapmadıdırlar. Milli eğitim ve diyanet işleri çevre eğitimi ile ilgili bir eğitim seferberliği başlatmalıdırlar. Sivil toplum kuruluşları ve aile bireyleri kendi bünyelerinde eğitilmelidirler.Evimizi, sokağımızı çevremizi ve ülkemizi temiz tutalım ki başkalarınada öğüt verecek duruma gelelim. Saygılarımla.

İDRİS ORTAKAYA

SİTE NOTU..YAZILARIN HUKUKİ VE İDARİ,TELİF VB TÜM SORUMLULUGU YAZAR A AİTTİR,SAYFALAR AÇILIR SAYFALARDIR.SİTE DEN BAGIMSIZDIR.YAZIDAN DOLAYI SİTE SORUMLU TUTULAMAZ.

 

           

            

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI