Reklam
Bugun...
+ Politikacı, Suçlayıcı ve Hırçın Olmamalı


Mehmet ŞEKER
egemtv@gmail.com
 
 

+ Politikacı, Suçlayıcı ve Hırçın Olmamalı

       

          Politika, bir durum karşısında yapılması gereken işlevin en verimli ve uygununu yapmak için durum ve şartlara göre hareket edebilme kabiliyetidir. Bu hareketi yaparken asla kaş yapayım derken göz çıkarmaması, politikacının başarısının bir göstergesidir.

              Yapılması gereken bir hizmetin öncelikle topluma nasıl bir fayda sağlayacağı hesap edilerek ona göre ona göre hareket edilmelidir. Genel, bölgesel ve yerel hizmetlerin yapılmasına karar verilmesi için asla merkez tarafından veya konu ile ilgili birimler tarafından, ön bilgilendirme yapılmadan, toplumun nabzı tutulmadan ben yaparım düşüncesiyle hareket edilmemelidir.

              Ülkenin tümüne hitap edecek hizmetler, aslında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yapılan hazırlıklarla belirlenmiş olmalıdır. Daha önceden bilgilendirilen bu hizmetlere kimsenin diyecek bir lafı olmamalıdır. Ancak iktidar bu hizmetleri yaparken fiyatının ve yapılan ihale şeklinin şeffaflığını ön planda tutmalıdır ki, şaibe götürecek bir dedikoduya meydan verilmemiş olsun. 

              Politik olarak yapılmasına ihtiyaç duyulan konuların, seçim bildirgelerinde halkın bilgisine sunulmuş olmalıdır. Bu sayede de toplum bu tarz konulardan haberdar edilmiş olur. Demokratik Ülkelerde Politika tek parti tarafından yapılamaz. Mutlaka çok partili bir sistemle yapılabilir.

              İktidarı elinde bulunduran taraf, muhalefette bulunan diğer partilerle iyi diyalog içinde hareket etmelidir. Ben güçlüyüm tek başıma her istediğimi yaparım düşüncesinde olmamalıdır. Nasıl olsa çoğunluk elindedir ve yapacağı hizmetleri yapma gücüne sahiptir. Bu nedenle Yapacağı hizmetleri muhalefetle beraber değerlendirmesi konuyu uzlaşmayla yapmasının daha iyi olacağına inanmalıdır.

              Ne iktidar, ne muhalefet, ille benim dediğim olmalıdır zihniyetinden daima uzak durmalı, İktidar, ben iktidarım benim dediğim olacaktır diyerek inatlaşmamalıdır. Muhalefette iktidarın yapacağı hizmetlere mutlak olarak karşı çıkarak ben muhalefetim mutlaka yapılan hizmetlere muhalefet etmeliyim zihniyetinde olmamalıdır.

              Ülkemizde, toplum İktidar ve muhalefetin zıtlaşmalarından, birbirlerini suçlamalarından ve hepsinden de önemlisi geçici bir koltuk uğruna kişiliklerinden ve güzel konuşma dillerinden taviz vererek kendilerine hiç yakıştıramadığımız kadar çirkin ve olumsuz, ağıza alınmayacak sözler söylemelerinden dolayı onlar adına utanmaktadır.

              Lütfen, bizi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar, toplum sizlerden yapacağınız iyi hizmetlerin yanında, ağzınızdan çıkacak sözleri, Türk Milletini tüm Dünyaya karşı da temsil ettiğinizin bilinciyle konuşmanızı ve hareket etmenizi beklemektedir.            

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI