Reklam
Bugun...
ŞEKER FABRİKALARI NEDEN SATILAMAZ…


Mehmet ŞEKER
egemtv@gmail.com
 
 

ŞEKER FABRİKALARI NEDEN SATILAMAZ…

Her Şeyden önce 1923 te Cumhuriyetin Kuruluşu sonrası ülkemizin içinde bulunduğu durumu göz önüne getirerek düşünmeli ve yapılacak işleri ona göre yapmalıdır. Karşınızdaki insanlar işgal altında çektiklerini unutarak mutlu olmak isteyen bir Türk toplumudur. Kendilerine bölgelerinde bir yol gösterecek insanları beklerken, yokluk ve çaresizlik içinde ne yapacaklarını bilmez bir vaziyette bocalayıp durmaktadırlar.

 

Ulu önder Atatürk’ün “Kazanılan zaferin ekonomik başarılarla taçlandırılması olmadan başarımızın devamını sağlamak mümkün değildir.” cümlesiyle, harekete geçen ülkesini seven insanlarımızdan bazıları bilgi ve becerileri nispetinde değişik konularda harekete geçerek ülkeleri için bir şeyler yapma yarışına girmişlerdir.

 

Bunlardan biri olan Uşak’ lı Molla Ömer Oğlu Nuri Bey,  Osmanlının son dönemlerinde Kalfa köyündeki çiftliğinde denemelerini yaparak alt yapısını hazırladığı Pancar ziraatını devreye sokarak, Ülkesine bir Şeker fabrikası Kazandırarak, Köylülerimizin sosyal ve ekonomik yapısını müspet yönde büyük ölçüde değiştireceğine inanmış. Bu düşüncesini de uygulamaya koymuştur. 

 Sonuçta başarılı olarak emeline ulaşmış ve ülkesine Uşak ilçesinde bir şeker fabrikası kazandırmıştır. Aradan geçen bir asıra yakın zaman sonra, toplum şeker fabrikaları sayesinde sosyal yapıları gelişmiş ve maddi imkânları artarak bilhassa köylü vatandaşların yaşam standardı gelişerek köylerden şehirlere göçler

büyük ölçüde duraklamıştır.

 

Düşman işgali yaşamayanlar, işgalden kurtuluş sevinciyle köylülerin ülkenin ekonomisine katkı sağlamak için verdikleri ikişer lirayla meydana gelen bu şeker fabrikalarının ne olduğunu anlayamazlar. Bir asır sonra bol para içinde sürülen sefanın sarhoşluğu ile on şeker fabrikası aşağı on şeker fabrikası yukarı onlar için bir şey ifade etmez.

 

1926 da başlayıp bu güne kadar gelen pancar ziraatının ülkeye neler kazandırdığını tam olarak anlamadan pancar ziraatı yapanları dinlemeden

onları yok sayacak işlemler yapmak yapanları yanılgıya düşürür. Kulak dolgunluğu ve yanlış bilgilerle yönlendirilen, şeker fabrikasının önünden bile geçmeyen insanlarımızın, kota kısıtlamasıyla daraltılan kampanya sürelerini dikkate almadan. Şeker fabrikaları iki ay veya üç ay çalışıyor. Geri kalan dokuz ay şeker fabrikasında çalışan  işçileri  biz mi besleyeceğiz diyerek alın terini beyaz şekere çeviren işçilerimizi kötülemeleri çok yanlış bir tavırdır.

 

Mesele ağzımızın tatlanması için pahalı şeker yemeğe ne gerek var. Kargil bize çok ucuza tatlandırıcı veriyor neden pahalı şeker alalım sloganı nerede ise vatana ihanete eş değerdir. Konuyu sağlık ve ekonomik yönden değerlendirerek bilinçli bir şekilde değerlendirerek hareket etmekte toplum açısından büyük fayda sağlar. Biz şeker fabrikalarını özelleştiririz, toplumun organik şeker ihtiyacı bizi ilgilendirmez düşüncesi akıllı bir tavır değildir. 

 

Köylümüzün alın teriyle yetiştirdiği pancar yalnız şeker üretmede kullanılan bir bitki değildir. Pancarın içindeki şeker alındıktan sonra geride kalan yan ürünleri başlı başına diğer bazı sektörlerin ana ham maddesidir.

                  

Büyükbaş, hayvanların beslenmesinde en önemli yem maddesi şeker pancarı küspesidir. Hayvancılığın gelişmesini sağlama çabası veren iktidarın Şeker fabrikalarını satma düşüncesi bu konu ile çelişmektedir. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yemlerinin imalatında yem reçetesi içinde olmazsa olmaz enerji veren maddesi şeker pancarın şekeri alındıktan sonra arta kalan tali ürünü melastır.

 Ülkemizde hayvancılığın gelişmesinde kullanılan yemlerin en önemli besin değeri olan girdisi şeker pancarının küspesidir. Pancar küspesi olmadan ülkemizde besiciliğin gelişmesini sağlamak da mümkündür. Ancak bunun için ülkenin döviz sıkıntısının olmaması gerekir. O zaman hükümet hem köylüsüne onların ihtiyacı olan kadar para yardımı yapar. Ayni zamanda da dışarıdan şeker, Küspe ve melas ithal eder. 

 

 Sağlık sektörünün alkol ihtiyacı ile kozmetik sanayinin ihtiyacı ham maddesi olan melas da şeker pancarının şekeri alındıktan sonraki ortaya çıkan yan ürünü melastır

 Tüm bunlar bir yana bırakılsa da, asıl önemli olan ise pancar ekiminden, çapasına. Çapasından sökümüne kadar, verdikleri emeğin, döktükleri alın terlerinin karşılığını alarak mutlu yaşayan köylülerin ellerinden bu mutluluklarının alınarak sahip oldukları huzur ve mutluluklarına son vermek topluma ne kazandıracaktır. Boşta kalan bu insanlar nereye ve kime giderek dertlerini ve kaybettikleri imkânlarını geri alabileceklerdir.

 

Avrupa ülkelerinden çok ilerde diye övündüğümüz nakliyeciliğimizin sonunu getirecek bu karar hangi akılla verilmektedir bunu anlamak mümkün değildir. Yıllık  40  milyon tonun üzerindeki nakliye imkanının kaybolması ile

nakliyecilerimiz ve aileleri ne olacaktır. Bunlar düşünülmüş ve alternatif olarak bunlara ne işler önerilecektir bunun hesabı yapılmış mıdır?

 

Fazla detaya girerek akılları karıştırmak istemiyorum. Yerli ve Milli olan Şeker Pancarının ekimine son verme zihniyeti toplumu çok büyük sıkıntılara sokacaktır. Geri dönülmesi imkânsız yaraların açılmasına sebep olacaktır. Bu nedenle bu kararı verenlerin bir daha düşünmesinde yarar vardır. (Devamı Diğer Sayıda...)

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI