Reklam
Bugun...
Şeker Fabrikaları Niçin Satılmamalı:


Mehmet ŞEKER
egemtv@gmail.com
 
 

             Şeker Fabrikaları Niçin Satılmamalı:

                21.04.2018 tarihli gazetede, Şeker Fabrikaları satılamaz yazısının mürekkebi kurumadan, Şeker Fabrikaları, ikişer üçer satılmaya başladı. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da İktidarın tavrını anlamak mümkün değil.

                Sayın Cumhurbaşkanımızın danışmanlarının, kendilerini yönlendirdiği her konuyu aynen kabul ederek bir daha incelenmesini istemeden, hemen uygulamaya geçmesini pek uygun bulmuyorum. Ayrıca da bu satışları istemeyenlere inat olurcasına, Siz isteseniz de istemeseniz de ben satarım şeklindeki kararının yanlış olduğu ileride mutlaka ortaya çıkacaktır.

                Bir ülkenin yönetimi, karşılaştığı ekonomik dar boğazı aşmak için, önce kendisi tasarruf ederek, topluma örnek olacak ve ayrıca da toplumdan tasarruf etmelerini isteyecektir. Sonrada bu tasarruf yetmiyor ve gerek duyuluyorsa Milli varlıkların satılması yoluna gidilecektir.

                Sakın bu uyarımdan alınmasınlar, iktisadi gerçekler bunu göstermektedir. Kendiniz tasarruf yapmıyor bol keseden harcamalarınıza devam ediyorsanız ve sonra Milletin alın terleriyle bin bir güçlükle kazançlarından verdikleri vergilerle yapılan üretim tesislerini yok pahasına satıyorsanız, Bunda bir yanlışlık var mı diye düşünmelisiniz.   

                Ayrıca yapılan satışlardan taze ve sıcak bir paranın Devletin kasasına girmediği de ortadadır. Devlet bankaları, fabrikaları satın alan şirketlere kredi veriyor ve o şirketlerde Milli varlığımızı satın alarak büyük bir rant’ın sahibi oluyorlar. Bu ticaretin neresi kazançlıdır ve Devlete bu satışlardan ne fayda sağlamıştır bunu da anlamakta zorlanıyorum. Bir Atasözümüz vardır.  “Çayın taşı ile çayın kuşunu vurmak “ bu satışlarda aynen buna benziyor.

                Önümüzde bir seçim vardır, bu on dört şeker fabrikasının satışından sözde gelen para ile bu seçimin propaganda masrafları yapılacak ve şeker fabrikalarının satışından Devletinin hazinesi beş kuruş fayda sağlayamayacaktır. Ayrıca küçük esnafa verilmesi daha uygun olan Devlet bankalarının imkânları rantiyelere kullandırıldığı için küçük esnaflar kredi alamayarak mağdur edilip kaderlerine terk edilmiş olacaklardır.

                Görsel ve yazılı basından edindiğimiz bilgiye göre, şeker fabrikalarının satışına karar verilmesi, bir Amerikan şirketi olan Cargill’ in ülkemizin hayrına olması için hazırladığı müstesna bir raporun sayesinde karar verilmesi de bir utanç sebebidir. 

                 Ben bir Türk vatandaşı olarak düşünüyorum. Acaba bizim ülkemizde bu konuyla ilgili gerçek bir rapor hazırlayabilecek delikanlı kurumlar yok mu da, bizim ülkemizin çıkarlarını koruduğunu ileri sürerek yabancı bir ülkenin kurumları bize raporlar hazırlıyor.  

                 Kusura bakmayın ve beni hoş görün, bu olay benim çok ağırıma gidiyor. Bizler neden okuduk ve Ülkemizin yararına olacak konularda niye raporlar hazırlayıp Hükümetimize veremiyoruz, veriyoruz da Hükümetimiz sizlerin verdiği raporlara mı güvenmiyorlar. Bunu tüm okumuş akademisyen kardeşlerime soruyorum ve onların adına da çok utanıyorum. 11.05.2018

                  Saygılarımla…                                                            Mehmet şeker   

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI