Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
FARK EDİLEN UŞAK


Mesut GENCER Tv Yorumcusu Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

FARK EDİLEN UŞAK

         Anadolu’nun batıya açılan kapısı, artık gelip geçilen değil fark edilen şehir.

    Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kalıntılarının açığa çıkartılarak geçmişine tarihine sahip çıkan kültürlerin turizmin merkezi otantik şehir.

  Sevdam, aşkım, özlemim, gururum, yaşanmışlıklarımın ev sahipliğini yapan memleketim, aşıklar yarenler diyarı Uşşak’ım.

         Son yıllarda adından sıkça söz ettiren, gelişimi ve dönüşümü ile yatırımları ile adından sıkça söz ettiren metropol şehirlere bile örnek gösterilen doğup büyüdüğüm kültürüyle yoğrulduğum memleketimden söz etmesem vefasızlık yapacağımı düşündüm. Taş üstüne taş koyan her kim var ise minnetle yad ediyorum.

    Lakin Ak belediyecilikle tanışmış olduğu ilk yıllardan itibaren başlatılan alt yapı, üt yapı ve kentsel dönüşüm hamlesi kısa süreli aradan sonra yeniden ak belediyecilikle ivme kazanarak adeta şehrin silüyeti değişti.

    Türkiye’de ilk kez sanayi alanının kentsel dönüşümü gerçekleştiren proje tamamlanarak yeni bir şehir kuruldu. Şehir içerisinde yapılan alt yapı çalışmaları esnasında pek çok şikayetler gelmesine rağmen gece gündüz gerçekleştirilen çalışmalarla şehrin alt yapı sorunları çözülmüş oldu. Kapalı semt  pazarları, sokak aydınlatmaları, yeni yerleşim merkezlerinin oluşturulması, kent park projesi , üç adet battı çıktı, çevre yolu çalışmaları gibi yapılan yatırımlarla güzelliğini açığa çıkartan şehirde ekonominin her geçen gün güçlenmesi,işsizlik oranın düşük olması, organize sanayi bölgelerine üçüncüsünün ilave edilmesi ilk göze çarpan yatırımlardan bazıları.

    Bunlarla beraber Uşak halkının daha bilinçli tercihlerde bulunduğunu adeta siyasete yerelde ve genelde ayar verdiğini iyi gözlemlediğini biliyoruz. Zaman zaman kantarın topuzunu kaçırsa da vefalı çalışanı takdir eden teşvik eden yapısıyla hemşehrilerimi takdir ediyorum.

         Yakın zamana kadar Egem tv de gerçekleştirdiğimiz “Ege’de Gündem” programımıza Şehre yön veren, hizmetleri olan milletvekilleri, stk temsilcileri, sanayici, üniversite dekanları, belediye başkanlarını gazeteci arkadaşlarımızla beraber konuk olarak aldık.

    Yurt dışından da takip edilen yayınımızda izleyicilerimizin sorularına ve yorumlarına yer vererek muhataplarının direk cevaplamalarını sağladık. Yayınımız boyunca ve arda gidip geldiğim memleketimde değişimi görmem ve yolculuğum esnasında Uşak’ın değişimini dillendiren farklı illerdeki insanların söylemleri değerlendirmeleri göğsümü kabartmaya yeterli sebep oldu.

    ki saati aşan sürede program konuğumuz olan Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın kendi sunumuyla birlikte gazeteci arkadaşlarımızın sorularına ve izleyicilerimizden gelen yorum ve sorulara objektif net cevap vermesi yaptığı yatırımların haklı gururuydu ki pek çok yerden ödüller alması Uşak halkının taktirlerini alması en güzel göstergesiydi.

     Kendilerininde ifadesiyle ilk kez böylesi bir programa konuk olup tek bir konu üzerinde değil dört  yıla yakın  başkanlığının genel bir değerlendirmesi oldu.  Şehrin tanıtımına dönük faaliyetlerin daha da artırılarak dışa açılan yapıya kavuşması için daha etkin olunmasını konuştuk.

     Milletvekillerinin şehre kazandırdığı yatırımlarla birlikte Belediye Başkanın yatırımları başta Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alınan ödül olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan Uşak’a kazandırılan ödüller tanıtım yönünden etkili oldu. Önceleri gelip geçilen fark edilmeyen durumdan artık fark edilen şehre dönüştü. Yapılan yatırımlar ve hizmetlerin yanı sıra yeni otogar ihtiyacının olduğu gibi eksiklerin varlığıda gerçek.

      İnanıyorum ki birlik beraberlik içerisinde halkımızın beklentileri doğrultusunda ortak akılla en kısa sürede karşılanacaktır. Asayişten sağlığa kültürden turizme kadar kazanımlar elde eden Uşak halkı taktir etmesini bilen kadirşinas bir yapıya sahip.

       Muhakkak ki beklentilerini doğru dillendirebilecek ve yapılanları taktir edebilecek kabiliyete sahip. Bunlarla birlikte hemşehriniz olarak daha önce de köşe yazıma konu ettiğim ve Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın programımıza konuk olduğunda bizzat öneride bulunarak talep ettiğim kent park proje alanı içerisinde kalan, okul olarak özel mimarisiyle Uşak’ımıza kazandırılan ve pek çok değerlerin yetiştiği  tarihi milli eğitim müdürlüğü binasının eğitim müzesi olarak şehre kazandırılması öneri ve isteğimi yinelemek istiyorum. İnanıyorum ki sayın başkan bu öneriyi değerlendirerek  şehrimize “Eğitim Müzesi” olarak kazandıracaktır.

         Ülkemizin son zamanlarda karşı karşıya kaldığı sıkıntılı süreci hep birlikte kenetlenerek aşacağımız inancımla ülkemizin kalkınmasının ve şehrimizin kalkınmasının hızla devam edeceğidir.

    Bu vesileyle başta Belediye Başkanı Nurullah Cahan olmak üzere milletvekilleri, stk temsilcileri, şehrin varlığına ve geleceğine yön veren ufku açık taş üstüne taş koyan herkese şükranlarımı sunuyorum, ebediyete intikal etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyor hemşehrilerime sevgilerimi sunuyorum.

Saygılarımla…

Mesut GENCER

          

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI