Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
TOPLUMUN TEMEL TAŞI AİLE VE İLETİŞİM..İnsanlığın var olduğu günden itibaren ve insanı gaflete hataya sevk eden en önemlisi ise yine iletişim dışı kurgulanan ön yargıdır


Mesut GENCER Tv Yorumcusu Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

TOPLUMUN TEMEL TAŞI AİLE VE İLETİŞİM

“Her nereye baksam olumsuzluklar,başarısızlıklar,negatif enerji salgılaması ve daha da önemlisi umursamazlık almış başını gidiyor.Bireyden aileye,aileden toplum yapısına kadar uzanan zincirin halkası ve bu halkaları oluşturan etkenlerin en başında gelen iletişim hataları. Ülkemiz gündeminin ilk sırasını alan siyasetin dışında gündeme alınması gereken hatta siyasetteki sağlıklı yapılanmanın da önceliği olan unutup gittiğimiz sağlıklı iletişim.Siyasetin yapısı,aktörleri,toplumumuzda yaşanan çarpık ilişkiler,sosyal bunalım,kimlik arayışı ve sayabileceğim pek çok olgulara baktığımda diğer yazılarımdan farklı Yaşam Koçu kimliğimle aile içi iletişimi kaleme almak istedim.Eleştirmek kolay önemli olan çözümün parçası olabilmek.Bu yazımda tespitlerimle beraber çözümün parçası olmaya çalışacağım.”

Her ailenin ve bireylerinin beklentileri vardır. Aile yapısında en temel sorun iletişim sorunudur.Toplumun temel taşı aile ne kadar sağlıklı iletişim kurabiliyorsa toplumun her katmanında bunun yansıması pozitif olur. 
                     Sağlıklı iletişim yolu ile toplumu oluşturan bireyler arasında problem çözme, gelecek planlaması,uzlaşı kültürü ve barış işlevsellik kazanır.İnsanlığın var olduğu günden itibaren ve insanı gaflete hataya sevk eden en önemlisi ise yine iletişim dışı kurgulanan önyargıdır. Aile içi bireylerden başlayıp toplum hayatına yansıyan ön yargı pek çok haksızlıklarla beraber bireylerin yanlış değerlendirilerek yanlış yönlendirilmelerine hatta kimi zaman ömür boyu acı ve sıkıntıları yaşanmasına sebep olur ki bu durum ise bir başkaları adına karar alma yetkisini kendisinde bulup o karara göre yaşamı şekillendirilmesini dikta etmekle hüküm sürer. Temeli iletişim olan yapıda yanlış ve menfaata dayalı ilişki tesisinin içine giren durumdur.Aile içi beklentiler sağlıksız iletişimin ortaya çıkardığı yersiz beklentilere sebep olur ki bireyin yaşam hakkına doğrudan müdahale denilebilecek sonuçları itibari ile dağılıp giden aile yapısı ile toplum hayatının sağlıksız şekillenmesine kadar uzanır.
          Tek sahip yine tek yaratıcı olan Allah inancını benimsediğimiz sürece ebeveynlerin çocukları çocuklarında ebeveynler üzerinde birtakım hakları vardır.Kulun kula vesile olduğu sistemde insanlığın üremesinde ebeveynler birer vesiledir. Vesile oldukları en değerli varlık evlatlarının sahipleri değil rehberleridir. Evlatlara yapılan rehberlik vesile olma sürecinde başlayan sağlıklı iletişim modeli ile sağlıklı şekillenir.Beklenti hiçbir zaman evlatlar ebeveynlerin yaşlılık sigortası, ebeveynlerde evlatların sonsuz teminatı olarak algılanmamalıdır. Bunun tersi beklentiler gereksiz çatışmaları olumsuzlukları ve kayıpları beraberinde getirir.En can alıcı ve manevi değerler üzerinden yapılan yanlış yüklemeler, uzak beklentileri ve bireylere ait yaşamı şekillendirme girişiminde bulunmak iyi niyet göstergesi değil aksine cezalandırma ve en büyük kötülük olan bireyin yaşam hakkına doğrudan müdahaledir.Ebeveynlerin menfaatine ters düşen beklentilerde süt hakkı annelik hakkı babalık hakkı gibi yanlış yüklemelerde bulunmak ne kadar yersiz ise evlatlarında menfaatine ters gelen beklentilerinde ebeveynlerini yok sayması bir o kadar yersiz ve hataların en büyüğüdür.
          Bireysel sorumluluklarımızı yeniden sağlıklı kaynaklardan öğrenerek toplumun temelini oluşturan aile iletişim yapısını sağlıklı işlevselliğe getirelim ki daha sağlıklı, mutlu, huzurlu sevgi dolu barışçıl toplum yapısını oluşturalım.Sevgi üzerine kurulan doğru iletişim doğru sağlıklı sonuçları beraberinde getirir.
          Sağlıkla sevgiyle...

                                                                            Mesut GENCER Yaşam Koçu

 

not.yazıların sorumlulugu yazara aittir bu pencere ayrı açılır bir penceredir ve sitemizi yazarın söylemi baglamaz.yazarın yazılarının yayınlanması sadece yayıncılık faliyetidir,sitenin yazarın ve tüm yazarların görüşleri ile ilgisi yoktur.cevap hakkı kullanmak isteyenler uslubunca başvururlarsa yayına alınırlar.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI