Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK İÇİN TANITIM SEFERBERLİĞİ


Mesut GENCER Tv Yorumcusu Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

Anadolu’nun batıya açılan kapısı ilkler şehri güzel şehir Uşak.Tarhanası,kilimi, Hamam boğazı, Clandras köprüsü, Ulubey kanyonları , taş yaran vadisi ve daha sayamadığım pek çok özellikleri ile tarihsel ve kültürel zenginliğe sahip Uşak ne kadar tanınıyor yada ne kadar tanıtımı yapılıyor?


Doğduğumuz yaşadığımız şehri ne kadar tanıyoruz? Dışarıdan Uşak nasıl tanınıyor, Uşak’a gelenler Uşak’ı nasıl değerlendiriyor? Uşaklı olarak İzmir’den Uşak’a bakışımı aktararak ilkler şehrimizin tanıtımına katkı sunmak vefa borcum olsa gerek.


Şehrin tanıtımında o şehre her alanda hizmet eden başta belediye yönetimi olmak üzere ilin siyasilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının sorumlulukları daha ön planda geliyor. Geçmişten günümüze baktığımızda göç veren konumdan göç alan konuma gelen Uşak gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor.Son zamanlarda uşak için yapılan devlet yatırımları arasında Devlet hastanesi,diş hekimliği ve tıp fakültesini bünyesine kazandıran kendi adıyla Uşak Üniversitesi,Adalet sarayı,Emniyet Müdürlüğü binası,hızlı tren projesi,çevre yolu çalışması,battı çıktı köprülü kavşaklar,üç dönemdir devam eden eski tabakhane bölgesindeki kentsel dönüşüm alanı,yapımı devam eden kent park projesiyle birlikte alt yapı,üst yapı çalışmalarıyla birlikte yeni yolların açılması ve şehrin laleli aydınlatma sistemi muhakkak ki hatırı sayılır Uşak’ın çehresini değiştiren hizmetler olarak saymak mümkün.
Emeği geçen milletvekillerimize ve belediye başkanlarımıza teşekkür ederim.Uşak her alanda değişiyor,gelişiyor. Organize sanayi ve karma deri  organize sanayi bölgelerine sahip olan şehir işsiziliğin %4 seviyelerinde olması ile ayrı bir güzellik.Bunların yanında otuzüçbin öğrencisi ile Uşak Üniversitesi şehrin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Girdiğiniz şehre neresinden bakarsanız onu görür onu dillendirirsiniz.Marifet iltifata tabidir.Aşıklar diyarı Egenin incisi şehrin kültürel ve tarihsel zenginliklerini saymak yaşamak göze kulağa hoş geliyor .Tarihin tozlu raflarını aralamak,şehrin potansiyel yeteneklerini açığa çıkarmak,yapılan hizmetleri dilimizin döndüğünce anlatmak  sorumluluğumuzun gereği olduğu gibi yanlışlıkları eksiklikleri önerilerimizi de belirtmek bir o kadar sorumluluğumuzun gereği olduğu inancındayım.


Alt ve üst yapı çalışmaları yapılırken çevre rahatsızlığının olması kaçınılmaz olduğu gibi rahatsızlığı en az indirmek için planlı çalışmalarla katılımcı yönetim anlayışının hakim olduğu hizmetleri ön plana almak hizmetlerin sahiplenilmesi ve korunması açısından son derece önemli.Anadolu şehirlerinin en büyük eksikliği vizyon sahibi yönetim oluşturma sıkıntısı olup Belediye başkanının ufku ve vizyonu kadar projelerin hayata geçirilmesi problemidir.Bu durum ciddi bir hastalık ve bir o kadar da şehrin potansiyel zenginliğinin açığa çıkarılmasına zaman zaman engel teşkil eder. Şehrin yeterince tanıtılmasından ziyade Belediye başkanlarının görev süresi boyunca bütçeden tanıtım ve reklamına dönüşüyor.Belediye başkanının kendi tanıtımına ayırdığı her alandaki öncelik şehrin hak ettiği şekilde tanıtılmasının önünü kesen olumsuzluk eylemidir.Şehrin giriş ve çıkışlarına,şehir içerisindeki billboardlarda boy boy yatırımların üzerine oturmuş ve kendi görselinin ön plana çıktığı afişlerin yerleştirildiğini görürüz.Muhakkak ki yapılan hizmetlerin sunumu yapılmalı, tanıtımı yapılmalı.En güzel sunum Belediye başkanının iki dudağı arasına sıkışıp kalmış projeler değil beklentilere cevap veren vizyonu geniş kadroların oluşturduğu projelerin hayata geçirilerek halkla buluşturulması olacaktır.


Uşak’ın şu ana kadar benim bildiğim marka patanti alınmış ön plana çıkan tek tanıtım ürünü tarhana olarak görünmektedir.Uşak tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkmalı ve uluslar arası alanda daha belirgin özelliği ile öncü marka oluşturulmalı ve diğer özelleri ise tamamlayıcı unsurları olmalı.Marka olmanın yolu çeşitlilikten geçsede Uşak’ı net ifade eden daha belirgin özelliğinin ön plana çıkarılması olacaktır. Güçlü sanayi yapısı ile uluslar arası pazarda koşan ürünlerin üretiminin büyük bir çoğunluğu kendi markası altında üretilememektedir. İkiyüz civarında ihracat yapan firma bulunmasına rağmen maalesef bunlarda  İstanbul firması olarak çalıştıkları gerçeği bilinmeli buna çözüm bulunmalı.Laleli aydınlatma sistemi Uşak’a farklılık kazandırmasına rağmen sık aralıklarla yapıldığından şehri boğduğu ve zaman içerisinde bu yeniliğe alışılsada bıkkınlık getireceği düşüncemi ifade etmeden geçemeyeceğim.Özellikle Devlet hastanesi önünde bulunan kavşak yeniden gözden geçirilerek o bölgenin rahatlatılması gerekmektedir. O bölgede  Adalet sarayı,Emniyet Müdürlüğü binası ve Hastahanenin olması göz önünde bulundurularak tabi ki demir yolunun varlığı da değerlendirilerek kavşak ve aydınlatma sistemi çalışması yapılmalıdır. Saydığım bu hizmet alanlarına ulaşım daha yalın ve rahat olmalıdır.Oradaki kavşağa hastaneyi simgeleyen logo Osmanlı turası yerine kullanılması daha yerinde olur.Aynı logoyu birden fazla yerde kullanmak önemini kaybediyor. Ayrıca Üniversite ile işbirliğine gidilip aydınlatmada ve sanayide güneş enerjisi,rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji üretimi ve kullanımına geçilmesi Uşak için büyük bir kazanım olacağı gibi bu alanda model şehir olma vasfına sahip olacaktır.Göç alan şehir yapısına geçişle beraber her ne kadar komşu il ve ilçelerinden oluşan nüfus yapısı mevcut olsa dahi başka illerle beraber  mülteci  göç akımının şehrimize olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve bu alanda uyumlanma çalışmalarına el atılması gerekmektedir. Her fırsatta dile getirdiğim nedeni henüz bilinmeyen üzerinde şiddetle acil olarak çalışma yapılması gereken intihar olaylarında başı çeken il haline gelmesi araştırılmalı çözüme kavuşturulmalıdır.Uşak ilçelerinin ve komşu illere bağlı ilçelerin Uşak şehir merkezine yakınlıkları kolaylık olduğu kadar ilçelerdeki ekonomik yapıyla birlikte sosyal yapıyı olumsuz  olarak etkilediği göz ardı edilmemesi gereken ayrı bir durum olduğu bilinmelidir.Her ilçede bulunan Üniversitenin bölümleri itibari ile öğrencilerin ilçelerde barınma ve sosyal alanların oluşturulması çalışması ilçelerdeki ekonomiye canlılık katacağı bilinmelidir.Uşak son dönemde kazandığı bilgi,tecrübe,hükümet desteklerini fırsata dönüştürmelidir.


Uşak için emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.Memnuniyet ilkesi bireylere ve beklentilere göre değişkenlik gözettiği gerçeği ile birlikte Uşak’ın tanıtımında özellikle yerel basın ve yayın kuruluşlarından istifade edilmeli ve desteklenmelidir.Siyasi yöneticileri,sivil toplum kuruluşları,yayın organları ve milletiyle bütünleşen Uşak’ın kalkınmasının ve etkin tanıtımının önünde engel olmadığı inancındayım.Kısır çekişmelerden uzak, üreten şehir güçlü Uşak için el ele gönül gönüle tanıtım seferberliğine ne dersiniz ?


                                                        Mesut GENCER

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI