Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK YÖNETİCİLERİNE AÇIK ÇAĞRIMDIR


Mesut GENCER Tv Yorumcusu Gazeteci Yazar
egemtv@gmail.com
 
 

Zamanın içerisinden hızla akıp giderken bir yılı daha geride bıraktık. Evrensel sistemin dışında kurulan yeni dünya sisteminin olanca acımasızlığında yaşanan ve yaşatılan, bedelini insanlığın ödediği  pek çok vahşeti hafızalarımıza kazındı.

2017 yılına damgasını vuran pek çok yerel,ulusal ve uluslar arası gelişmeler oldu.Terörle mücadelenin olanca kararlılığı ile ve bu mücadelelere rağmen terörün bürokrasi yapılanmasında varlığını sürdürmesi,İslam aleminin kutsallarına yapılan saldırılarından ABD başkanı tarafından Kudüs’ü  İsrail’in başkenti olarak tanıması,16 Nisan anayasa refarandumu ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş,sağlık,eğitim,kültür,turizm ve tarım gibi pek çok alanda yaşananlardan bende etki bırakan Uşak’ta  bir evladın öğretmen anne ve babasını katlederek intihar etmesi oldu. Toplumun temel taşı olan aile kurumunun gün geçtikçe kendi içerisinde yaşadığı olumsuzlukların felaketle sonuçlanması  üzücü olduğu kadar kaygı verici. Eğitimli ya da eğitimsiz birey olmakla ilişiklendiremeyecek olduğumuz kadar hassas ve ağırlığı olan konu.Bu ve benzeri yaşanan olayların pek çok sebepleri sıralanabilir. Sebepler kesin olarak teşhis edilebilir. Ancak başlı başına sebepleri teşhis etmek felakete götüren bu tür problemlerin giderilmesine yeterli gelmeyecek. Problemin varlığını kabul ederek,sebeplerini bulmak,irdelemek çözümün sadece başlangıcı olabilir.Oysa ki süreci çözüme taşıyacak en etkili hamle; sebepleri  ortadan kaldıracak çalışmaları yapmak ve etkisiz hale getirmekle problemin çözümü tam anlamıyla gerçekleşmiş olacak.Bireyden aile kurumuna geçişte başlı başına sevgi ve aşk yeterli olmadığı gibi ekonomik yapının düzgün olması da yeterli değil.İlim olmadan bilim,bilim olmadan da ilmin yeterli olmadığını görüyoruz.Maneviyatımızdan uzak iletişimsizliğin içerisinde şekillenen yaşam tarzları toplum yapımızı hızla asimile ediyor.Ruh yapısı ve psikolojisi bozulmuş toplumla mücadele etmek terörle mücadele etmekten daha zor .

Uşak’ta intihar olaylarının sıklıkla yaşandığını biliyoruz.Bende derin etki bırakan aile katliamının içerisinde de bir intihar var.Sanayisi ekonomisi ile güçlü,konumu itibari ile havası ve suyu ile yaşanabilir olan şehrin bu problemleri giderebilecek imkanları var.Üniversitesi var,şehrin yöneticileri var.Sebeplerin pek çoğu biliniyor.Emniyet birimleri kendi alanında çalışmalarını yapmış.Uyuşturucu kullanımından tutunuz da ensest ilişkiye kadar pek çok sebepleri var. Peki bu veriler olduğu halde çözüme gitmekten imtina edilmesinin asıl sebebi ya da sebepleri nelerdir? Bu konuları çözüme taşıyacak irade niçin ortaya konulamıyor?  Yaşananlar gecenin karanlığında değil aleni ama maneviyatın karanlığında yaşanırken pozitif bilim ve ilim liyakatını kullanabilecek insan kaynağımız mı yok? İnsanlığı yaşatmak,insanlığa hizmet etmek şehrin yöneticileri tarafından farklı mı algılanıyor? Otomobil  cam filmi problemini Cumhurbaşkanın çözdüğünü anımsarsak Uşak’ın bu problemini de yine Cumhurbaşkanının talimatı mı çözecek?

Ateş düştüğü yeri yakar.Her intihar olayında ateş Uşak’a düşüyor.Bu ateşi söndürecek, acıları dindirecek şehri yaşanabilir hale getirecek imkanlara sahip Uşak ve yöneticileri olduğuna inanıyorum. Yapılacak tek şey iradeyi ortaya koyup toplumsal sorumluluk projesi oluşturacak komisyonu oluşturmak ve önceliği bu çalışmalara vermek.Zaman geçirmeksizin 2018 yılının Uşak için önceliği bu olsun.Terörle mücadele ne kadar önemli ise bu durum da bir o kadar önemli ve elzem. Şehrin yöneticilerini bu alanda da göreve çağırıyorum ve bende  üzerime düşen her ne varsa yapmaya hazırım.Yeter ki yeniden sağlıklı toplum yapısına ulaşalım.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

 

           

 

YORUMLAR

Kazım Baykal
30-12-2017 15:13:00
Mesut Bey,rnCiddi anlamda, güncel bir konuya parmak basmış bulunmaktasiniz. Çok teşekkür ederim. rn Bu husus ile ilgili olarak, Sayın Valimiz , Acil olarak bir eylem planı hazirlatip paydaş lari tesbit edip gorevlendirmelidir.rn İl merkezi, ilçeler bu eylem planı kapsamında eğitime tabi tutularak , ilglilenilmedik birey kalmamalı. rn Tüm mesele bilimin yol gösterici ışığından yararlanmak gerekir.rn Koltuklardan kalkıp sahaya inmek gerekiyor. rn Slmlar

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI