Reklam
Bugun...
20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI...


Salih ERGÜL Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Başkanı
egemtv@gmail.com
 
 

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlanıyor.

Kıbrıs harekâtında askerdim. Harekâta katılmadım ama o anları dakikası dakikasına yaşadım.

Hem bölük komutanım, hem de bölük başçavuşum harekâta katıldılar. Evlerini, ailelerini bana emanet ederek gittiler Kıbrıs’a.

O zamanlar teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. Cepheden mektupla haberdar oluyorduk. Yazdıklarıyla gurur duyuyor, onlar için dua ediyorduk.M1 tüfeği ile aldıkları tankları yazıyorlardı.

Tanklara kaçmasınlar diye zincirlenen Rum askerlerinden bahsediyorlardı. Karşılıklı savaş değil, Rumların havan toplarıyla askerimizi vurduklarını söylüyorlardı.

Askerimiz o kadar rahatmış ki, Yaylalar şarkısını söyleyerek, Allah’ü Ekber nidalarıyla Rumları kovaladıklarını yazıyorlardı. Beşparmak dağlarındaki savaş hilelerinden bahsediyorlardı.

Rumların mevzilerini tespit için uçaklardan önce saman çuvalları atıldığını, ateş açılan mevzilerin vurulmak suretiyle ele geçirildiğini yazıyorlardı.

Hatta yaşadıklarını yazamayacak kadar kötü muameleler gören mücahit ve askerlerimizin de olduğunu yazıyorlardı.

Rumların insanlık dışı yaptıkları muamelelerini dinledik döndüklerinde. İçimiz sızladı. Psikolojileri bozulmuştu. Fazla bir şey soramıyorduk. Onlar anlatırsa dinliyorduk. Savaşı yaşamak kolay değildi. Anlatmak da kolay değildi.

Rumların Enosis planlarını ortadan kaldırmak ve Kıbrıs adasını barış ve güvenliğe kavuşturmak gayesiyle düzenlenen, Barış Harekâtı’nın 43'üncü yılı olduğunu hatırlamak o günlere götürdü beni.

O günlerden bu günlere ne şehitler verdik. Ne gazilerimiz oldu. Ben tüm şehitlerimizi Rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve afiyetler, yakınlarına ve milletimize sabırlar diliyorum.

"Türkiye barışın kalıcı hale gelmesi için büyük gayret sarf etmiştir"

20 Temmuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte Türkiye'nin de gurur günüdür.

Türkiye, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümü her zaman desteklemiş ve barışın kalıcı hale gelmesi için büyük gayret sarf etmiştir.

İsviçre'de yapılan son müzakereler de, Kıbrıs Rum kesiminin uzlaşmaz tutumu yüzünden, bugüne kadar atılan bütün iyi niyetli adımlar gibi sonuçsuz kalmıştır.

Kıbrıs Rum kesiminin, Türkiye'nin Ada'daki garantörlük hakkının sona erdirilmesi ve Ada'daki Türk askeri varlığının geri çekilmesini istemesinin yanında, Türkleri azınlık statüsüne indirgeyecek taleplerinde ısrar etmeleri, müzakerelerin çözümsüz kalmasına yol açmıştır.

Türkiye, Ada'da barışın kalıcı hale gelmesi ve iki halkın huzur içinde varlıklarını devam ettirmeleri konusunda bütün gayretiyle çalışmaya devam etmektedir. Bu konuda gösterilen çabaları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da desteklemeyi sürdüreceğine inancım tamdır.

Bu vesileyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı bir kez daha tebrik ediyorum. Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize barış ve güvenlik içinde bir gelecek temenni ediyorum.

Saygılarımla

Salih Ergül

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI