Reklam
Bugun...
AMAN DİKKAT.YENİ MODA DOLANDIRICILIK.PREFABRİK EV.


Şehrin Gözcüsü Şehrin Gözcüsü
egemtv@gmail.com
 
 

Aman Dikkat… Yeni Moda Dolandırıcılık… Prefabrik ev...

Birçok insan bazen doğup büyüdüğü yerlere, bazen tarlasına, bahçesine küçük de olsa bir ev yapıp, arasıra orda kafasını dinlemek, ya da ailesi ile birlikte olmak ister.

   Ya da hobi evleri şeklinde birçok ev yapıp, bunu ticarette değerlendirmeyi de düşünebilir.

Birçok insanın birçok yerde gördüğü ve ah keşke bende yaptırsam dediği, renkli ve çekici bu evlere genelde prefabrik ev deniliyor.

Genelde bu heves, özelliklede memleketteki veya köylerdeki anne, babalara açılınca onlardan da, çocuklarım yanıma daha sık gelsin diye çok ciddi desteklerde gelir, hatta maddi ve manevi destekler tüm aileyi bu heyecan içine sokar ve bir an önce prefabrik bir ev sahibi olmaya hedeflenirler.

İşte burada umut tacirleri, özellikle, facebook,sosyal medya, internet veya çok değişik iletişim araçları ile hain emelleri için kurbanlarına tuzak kurduğu alana girmeye başlayan prefabrik ev talipsi ile karşılaşırsınız.

 Ya da bir yakınınızın tavsiyesi ile bu tuzağın tam ortasında kendinizi bulursunuz.

Emsallerinden biraz fiyatlar düşük tutuldu mu, hatta sosyal medyada bir iki yalandan montajlı ,veya bir başka firmanın yaptığı işlerin fotoğrafları ve bir kaç sahte hesaptan sosyal medyada destekleyici mesajlarda konuldu mu, artık tuzağın tam içindesiniz demektir.

İlk temastan sonra, artık sizin durumunuz ve cebinizdeki paraya kalmış şekilde, bu yeni moda dolandırıcıların vicdanına terk edilmiş oluyorsunuz.

Diğer prefabrik firmalarından biraz ucuz ve çok hızlı olarak yaptıracağınızı hayal ettiğiniz ve ailede herkesin dört gözle beklediği prefabrik evi bir an önce yaptırmak için, artık bu yeni moda dolandırıcının büyülü etkisine girmiş oluyorsunuz.

Önce kapora adı altında yüklüce bir para istenilir, bir an önce evinize kavuşmak istiyorsanız, malzemeci üretici fabrikaya, anlaştığınız prefabrikçinin hızlı mal alması için para vermesi gerekmektedir denilir ve  bu yalan her zaman tutar.

Tabi ki bu sözde fabrikayaya ,üreticiye gönderilecek para,sizden alınanla olacaktır.

Ve bu para usulunce sizden alınır.

Bu yolla ilk para alma işlemi gerçekleştiği için, artık, modern dolandırıcının ,paranızı çıtır çıtır yemek için ,kaybolup gideceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü modern dolandırıcının ,yeni pazar ürünü için,daha kaptıracağınız para var mı diye sürekli bir baskıya maruz kalacaksınız.

Bir kaç gün içinde kaporasını verdiğiniz ev gelmeyince, aramaya başlayacağınız modern dolandırıcı, size malzemelerin gelmesi için tır yada kamyon aracı kiralamak zorunda olduğunu ve nakliyenin sana ait olduğunu söyleyecek .

Ve siz bir an önce evinize kavuşmak için ,verdiğiniz kaporadan sonraki kalan malzemenin nakliyesi ise onu da hemen çözeceksiniz çünkü başka çareniz yok.

Yani yeniden modern dolandırıcıya para vereceksiniz.

İşte burada modern dolandırıcının insafı ve tecrübesi devreye giriyor.

Eğer sizden hala para çıkartacağını düşünürse, az bir miktar, bir kaç bin TL’lik bir prefabrik malzeme getirip, bir veya iki günlük ufak bir montaj çalışmasından sonra geri kalan malzemeyi almak için ,yeniden para talep edecek ve inandırıcı olabilirse  sizden yeniden hakkı olmayan parayı alacaktır.

Eğer parayı verirseniz zaten kaybolup gidecek ,bir daha size telefonlarınıza cevap vermeyecektir.

Eğer bir şekilde ulaşabilirsenizde, size yaptığı işin parasını ödemediğiniz için bir kaç gün montaj yaptığı ,ve azıcık bir malzeme koyduğu prefabrik ev için fatura kesip parasını icra yoluyla alacağını söyleyecektir.

Zaten elden verdiğiniz para için makbuz vb bir belge almadığınız için ödemeyi ispat etmeniz çok zor olduğunu düşünerek ,bu sefer yeniden para kaptırmaktan,icra ve mahkemeden korktuğunuz ,lanet olsun deyip  yarım kalan prefabrik ev için ,eksik olan yapınızı bir başka prefabrikçiye yeniden para verip tamamlayacaksınızdır.

Eğer bir banka yoluyla ödeme yaptıysanız muhtemelen banka hesap numarasıda modern dolandırıcının  kendisine ait değildir.

Bu durumda gözünüzün içine baka baka dolandırıcınızla yaşamak zorunda kalırsınız.Bu durumda hukuka gidin sakın elinizi kana bulamayın.Çünkü parayı siz elinizle ve isteyerek verdiniz. Kandırma var, zorlama gasp yok.

Eğer banka gönderiminiz ona gönderdiğinizi ispata yeterli olacağını anlarsa, bu sefer telefon ve tüm bağlantılara kendisine ulaşmanızı engeller.

Bazen kapora ve nakliye parasını alıp, hiç bir şey yapmadan, kayboldukları da çok görülür.Aslında bu size ekonomik olarak daha az zarar verir.

Bu modern dolandırıcıların asıl amaçları çok sayıda insanı dolandırıp, bir an önce yurtdışına kapağı atmaktır.

Çünkü adalet modern dolandırıcın hızına yetişemiyor.

Adalet çok ağır ve usul usul işlediği için ve bunu modern dolandırıcı bildiği için daha çok kurban sayısı artarak çoğalıyor.

Bazı savcılık ve polise şikâyetlerde ,sadece modern dolandırıcının ifadesinin alınması için bile iki-üç ay zaman geçebiliyor. Bunu da duyduk.

Şimdi yukarıdaki uyarıyı yazıp ,kamu menfaati ve uyarısı sağlıyoruz.

Aman dikkat..Paranızı hile ve dolanla kapan ,dolandırıcı elini kolunu sallayarak dolaşırken siz adliyelerde nöbet tutabilirsiniz.

yazılarımızı ve haberlerimizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.https://www.facebook.com/Egem-TV-2170935096485913/

 

 

bu durumlarla ilgili şikayetleriniz varsa egemtv@gmail.com a ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI