Reklam
Bugun...
KIZILCASÖGÜT'DE YÜZLERCE AĞACI KESTİ,SADECE ÜZGÜNÜM DEDİ..


Şehrin Gözcüsü Şehrin Gözcüsü
egemtv@gmail.com
 
 

KIZILCASÖGÜT BELEDİYE BAŞKANIN YAPTIGINA KATLİAM KELİMESİ AZ GELİR,

SANKİ AĞAÇ SOYKIRIMI O ALANDA YAPILMIŞ DİYENLER VAR.

  Sessiz sedasız , yüzlerce Ağaç kesimini sosyal medyada Uşak Mimarlar Odası Başkanı Mimar Çağlar Samancı duyurdu.

   Başkan Samancı’nın açıklamalarını okuyup araştırınca, Katliam kelimesi zayıf kalır soykırım gibi olmuş alandaki tüm ağaçların kesilmiş ve alanın dümdüz edilmiş olduğunu söyleyenleride duyan ekiplerimiz şaşkına döndü.

Başkan Samancı yaptığı açıklamada,Kızılcasögüt Belediye başkanın yaptığı bu çok büyük ağaç kesimine tepki vererek ,ağaçlardan bile özür diledi,

Başkan Çaglar,açıklamasında,

“Kızılcasöğüt beldesinde bulunan ve sarıçam piknik alanı diye adlandırılan, imarda spor alanı olarak belirtilen alanda, dikme çamlar kesilerek tamamen temizlenmiş .11450 m2 alana sahip alanda 700 ün üzerinde yetişmiş çam ağacının kesilmiş olabileceğini tahmin ediyoruz . Alanın neden tahrip edildiği, özel yada kamuya ait olduğu bilinmemekle birlikte Ağaçlara bu kadar ihtiyacımız olduğu dönemde böyle bir girişimin neden yapıldığına dair fikrimiz olmadığı gibi konuyu her yönüyle takip edeceğimizi bildiririz . Böyle bir girişiminden haberimiz olmadığı gibi yaptık oldu mantığı ile yok edilen ağaçlardan bizlerde sorumluyuz ve üzgünüz yetişemedik . Saygılarımızla” diyerek bu acı olayı kamuoyuna duyurdu.

Daha geçen gün binlerce ağaç dikme seferberliği yapan, Ak Parti Genel Başkanı ve Sn.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının nidası devam ederken ,yine bu çağrı ile Uşak Vali,Ak Parti İl Başkanlığı vb bir çok kurum seferber olup binlerce ağaç dikerken ,Ak Partili Bir Belediye Başkanı olan Güngör Oral’ın,müthiş bir cesaretle yüzlerce ağacı kestirmesi büyük tepkilere neden oldu.

ÖZÜRÜ AYIBINDAN BÜYÜKMÜ..

Halk arasında özrü ayıbından büyük diye bir söz vardır, 700 ağaç kesildi iddiasına ,Kızlcasögüt Belediye Başkanın 700 deği,l 300 adet kestik gibi bir sözle karşılık vermesi ise çok daha büyük bir hayret bırakarak büyük tepki çekti, bir ağacın bile kıymeti varken, 300 ağacı kesip yok eden belediye başkanı bunu birde marifetmiş gibi anlatarak, itiraf etmesi büyük şaşkınlık yarattı.

KIZILCASÖGÜT ,AĞAÇLAR İÇİN KIZILCA KIYAMETEMİ DÖNDÜ.

Ağaçlarla ilgili peygamber efendimizin bile bir çok hadisi var iken ,hatta yarın kıyamet kopacağını bilseniz bile agaç dikin buyururken,muhafazakar olduğunu söyleyip seçimden oy alan ve seçilen bir belediye başkanın bu kadar agacı kesmesi dikkat çekiyor.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın ormanlarımdan bir dal kesinin başını keserim dedigi bile söylenirken , yetkili ve etkili hiç kimseden tek ses çıkmayıp ,bu işin tepkisinin basına ve Mimarlar odası başkanı gibi sivil toplumda nadirleşmiş ve duruşu belli birkaç kişiye mi kaldı, buda çok dikkat çekiyor.

Adıyla ormanı yeşilligi çagrıştıran bu beldemiz agaç kesimleri ile artık kızlcasögüt degil agaçlar için kızılca kıyamete dönmüş durumda.

AĞAÇLARI KESTİ ESKİ CHP Lİ BAŞKANI SUÇLADI.

Ağaçları ,beldeye kazanç sağlamak için kestiğini söyleyen belediye başkanı Güngör Oral, bu alanın eski CHP li Belediye başkanı zamanında alındığını söyleyerek bir ilke daha imza attı.

Bir önceki başkanların genelde icraat ve yaptıklarını kabul etmeyen siyasiler iş ağaç kesmeye gelince hemen suçu atacak bir yer buluyor.

Ağaçları kesmeyi eski başkan karar aldı ise yeni başkan olarak ,Güngör Oral'ın bunu iptal etmesi gerekmiyordu,diyen vatandaşlar,

Hem de kamuoyuna çıkıp 300 veya 700 ağacın kesilmesine karar almış eski başkana rağmen ,yeni başkan olarak bu ağaçları kesmiyorum, hatta yenilerini de dikiyorum demesi gerekmez mi.

Eski CHP li başkan Ömer Biçer ,bu duruma ne der bilmiyoruz ,ama bildiğimiz tek şey ağaçları eski Başkan Ömer Biçer degilde ,yeni başkan Güngör Oral'ın kestirdiği,hem de Genel Başkanı ,Sn.Cumhurbaşkanının bizzat ağaç dikimi ile ilgili talimatları devam ederken oldu bu iş.

AĞAÇ KATLİAMINA TÜM BELDEYİDE ORTAKMI ETTİ.

Bir çok kişi,Kızılcasöğüt Belediye Başkanı Güngör Oral ,ağaçları kestikten sonra parçalayıp odun olarak tüm beldeye  dagıttığınıda söylüyor.

Yani katliamın ganimetine tüm beldeyi ortak etmiş gibi duruyor, o ağaçları o bölgeye diken yine belde halkı idi ve yeşil olsun diye diktiler, kesip odun yapıp yakalım diye degil diyenler ,haberimiz bile olmadan kesip dağıttılar ve sus payı gibi bir şey oldu beldemizin adına yakışmadı diyor.

Belde halkı bu yüzlerce ağaç kesimini tamamen kabul etmez diyenler ,bu işi yapanların ,tepkiler için bunu söylediginide söylüyorlar.

Eğer doğru ise Kızılcasögüt halkı ağaç katliamını onaylamış gözüküyor ,bu durum ise adı Kızlcasögüt olan agaçla yeşille anılmış bir beldeye ne kadar yakışır bunu da sormak gerekiyor.

İSTİFA EDECEKMİ..?? TİMSAH GÖZ YAŞLARI DEDİKLERİ BU MU..??

Kızılcasöğüt belediye başkanı istifa etmeyi düşünmeyi bile düşünmedigini o kadar net anlatıyorki ,AĞACI KESTİM ,ÇOK ÜZÜLDÜM,BELDEYE GELİR İÇİN ELETTİRİK ÜRETİM ŞİRKETLERİNE YA SATACAK YADA KİRAYA VERECEGİM,diyerek artık lafın sözün bittigi bir yere geliyor,

Yani timsah gözyaşları bile bu durumu anlatmaya yetmez diyenlerin sözlerinide  buradan duyuralım.

BUNCA AĞAÇ KATLİAMINI HANGİ GES ŞİRKETİ YAPTIRDI.

KİM VEYA KİMLER BURALARI ALIP GES YAPACAGINI TAAHÜT ETTİ.

Tüm belde gibi bizde ,bazı vatandaşların sorduğu bu sorunun cevabını,merak ediyoruz ,hangi ges şirketi bunca ağaç katliamını destekledi bu ağaçları kes ben burayı alayım dedi ,buna vicdan dayanır mı diyenler bu şirketin bir an önce açıklanmasını da istiyor.

Teşvik eden şirket varsa açıklanmalı bunca ağacın kesilmesinin sorumlusu bilinmeli bir çok ağaçsız bölge varken, neden bu kadar yogun ağaçlı bir bölgeye talip olup ağaçların kesilmesi şartıyla burayı kullanacaklarını açıklamalı diyor.

AK PARTİ VE DEVLET BU KIYIMA SESSİZ KALMAZ.

Ak Partinin özelliklede Uşak yöneticilerinin doğaya ve çevreye duyarlılıgını biliyoruz diyen bir çok kişi bize ulaşarak,ağaç dikin diye seferberlik ilan eden insanları bizzat agaç dikerken gördük,ağacı yeşili korurken,desteklerken gördük,aynı yöneticilerin ağaçları kesen bu zihniyete de bizden veya bizden değil diye bakmadan aynı tepkiyi vermeli diyor.

BİRLİKTE YÖNETELİM , BİRLİKTE AĞAÇLARI KESİP PAYLAŞALIM

ODUN YAPALIMAMI DÖNDÜ.

Seçimde birlikte yönetelim diye vaad veren Başkan Güngör Oral,kesilen yüzlerce agacı belde halkına parçalayıp paylaştırmasına tepki verenler , birlikter yönetmek ,birlikte ağaçları paylaşmaya dönmüş , ağaçları kesmek birlikte

olarakmı yapıldı diyerek tepki veriyor

.

MUHALEFET ve SİVİL TOPLUM  NE YAPIYOR..

Ağaçlar keslirken muhalefet ne yapıyor diyenlere bir grup vatandaş ne yapacak sosyal medyadan iki efelenip bir iki yazıp konuyu kapatıp unutturuyor diyor.

Yüzlerce ağaç kesilirken haberi olmayan muhalefet, kesildiğini duyduğunda da üç beş facebook mesajından ileri gitmiyor diyenler ,muhalefetin şimdiden milletvekili adaylığı için kendi içinde birbirlerini eleştirdiklerini söyleyerek, her şey koltuk için ,doğa ve çevre sadece oy toplamak ve süslü sözler yapmak için kullanılıyor, bakalım bunun ötesine geçecek sivil toplum veya muhalefet ne tür bir çalışma yapacak diyerek ,yapanın yaptığı yanına karmı kalacak diyor.

BU OLAY İLİMİZİ ÇOK ETKİLEDİ.

Bu olay ilimizi çok olumsuz etkiledi, ilimizin böyle olaylarla anılmasını istemiyoruz diyenler , bu işi yapan yüzlerce ağacı kesenler birde toplumun önünde üzgünüz ama para lazım diye açıklamalar yapması ise tam anlamıyla ,vatandaşı ciddiye almama ,onlara yaptım oldu deme anlayışıdır diyerek,

her paraya ihtiyacı olan belediye agaç keserse , Uşak belediyesininde , Banaz Belediyesinin de paraya ihtiyacı var bu belediyeler ağaç dikiyor ağaç kesmiyor ,o zaman onlarda tüm agağları kesmelimi diyerek tepki gösteriyor. Bakalım bu iş her zamanki gibi kapanıp gidecek olan ağaçlarımı olacak.

Bu arada tüm cesareti ile siyasi hiçbir korkuya ,fakat,lakin ,ama gibi kelimelere yer vermeden doğanın ve çevrenin yanında duran, Mimarlar odasına ve onun Başkanı Mimar Çaglar Samancıyı tebrik etmeden geçmek de olmaz. İyi varlar.

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI