Reklam
Bugun...
KORONA VAKALARI YÜKSELİYORMU, MAVİ HARİTA KIRMIZIYA DÖNERMİ.??


Şehrin Gözcüsü Şehrin Gözcüsü
egemtv@gmail.com
 
 

KORONA VAKALARI YÜKSELİYORMU,

MAVİ HARİTA KIRMIZIYA DÖNERMİ.??

 

   Tabiki tedbirlere uyulmazsa döner , karşınızdaki virüs hiç kimseyi ayırt etmeden insanlığa saldırıyor ve çok ağır bilançolar ortaya çıkarıyor,

son dönemde azalan virüs vakalarında,

sağlık ekiplerinin ,Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas ve yardımcıları ,ekibi tüm alanlarda çok yoğun bir çalışma ve Vali Funda Kocabıyık ,öncülüğünde ve koordinesinde başarılı sonuçlar alıyor,

özelliklede gizli kahraman dediğimiz, Uşak eğitim araştırma hastanesi Başhekimi Doç.Dr Mücahit Avcil’in hastanede kovid tedbirlerini en üst düzeyde ve uygulanabilir tutarak, virüsün en çok bulunduğu bölgeyi adete kurutmuştu ve hala burası kuru bir şekilde duruyor, bunu bizzat ekiplerimiz defalarca yerinde giderek gözlemledi ve takip etti.

Bu nedenle bulaş konusu artık genelde vatandaşın bizzat kendi hatalarından,yani maske+mesafe+hiyjen  ihlalinden oluyor bunuda görmek lazım.

Çok dikkat etmek gerekiyor , koskoca hastaneyi izole eden yöneticileri gören, yaşayan Uşak,bunları örnek alarak ,evini izole eden,işyerini izole eden kişileride görmek istiyor.

Maske ve mesafe konusunda Uşak’da çok fazla sıkıntı olmadığını görüyoruz, tabiki hijyeni denetleyip görmek çok zor onun için, o işde insanların bizzat kendine kalmış.

 Teşhis tedavi ve kontrolde büyük mücadele veren Hastanemiz ve diğer sağlık ocağı vb sağlık kurumlarımızın bu çabasına destek vermek ,herşeyden önce kendi sağlığımız için elzemdir.

UŞAK’IN KOVİDLE MÜCADELEDE ÖRNEK BAŞARISI TESADÜFMÜ..

Doç Dr. Mücahit Avcil’in ilimize gelişi ile birlikte mavi renk almamız bir tesadüften öte diye düşünenlere bizde katılıyoruz ,tesadüf değil büyük bir emeğin sonucudur bu mavi renk.

YİNE YEREL BASIN VE SİYASET BÜROKRASİ ÜÇGENİ..

Fakat neden hastanemizin,doktorlarının,kamu spotu vb vb  çalışmalarla yerel basında hastalık ve korua, nma konusunda, Uşaklıyı bilgilendirip uyarması ,şimdiye kadar yapılmadı diye soranlarada sonsuz bir haklılık vererek bu konuyu biraz daha açalım.

 SÖYLEMEZSEK OLMAZ..

Hastanemizin sevilen tanınan bilinen ve güvenilen doktorlarının, kovid konusunda gerçek,Uşak istatistik ve bilgileri ile Uşaklıya ulaşarak,korunma ve diğer konularda kamu spotları ile yayına çıkmaları,çok artı getirirdi diye düşünenlere,bu konunun sadece biz yayıncıların işi olmadığı,asıl izin ve diğer konuların,kamu görevlileri yetkisinde olduğu da açıkca ortadadır.

    Bilgilendirme,uyarma,koruma ve bütün çalışmaların ,sadece billboardlara,birkaç esnaf fotoğrafı ve emir kipinde birkaç sloganla değil,daha profesyonel yani yerel basının tüm öğelerini de içine alarak kullanılması gerekir diyenlere,bu konuda biz zaten üzerimize düşeni yaptık ve yapıyoruz bunu yetkili ve etkililere söyleyiniz diyoruz.

 Hatta sadece doktorlarımızı değil, esnaflarımızı, esnaf odaları başkan ve yetkililerini,ticaret erbabı, sanayici, işadamı,ticaret ve organize sanayi bölgelerimizin örgütlerinin yöneticileri ve emeklisi,öğrencisi ve toplumun tüm önder kesimleri ile bu işler yapılmalı diyoruz.

Kovid mücadelesinde herkes bu mücadeleye katılmalı,sadece Valimiz, Emniyet,Jandarma, Sağlık müdürlükleri, Egitim Araştırma Hastanesi ,Belediye başkanlığı,dahil birkaç insanın ve kurumun üzerine bırakılmamalı diyoruz.

Dernek,oda sendika,STK ve diğer bir çok kurum,mavi bayraklı,yani düşük riskli, bölge de kalmak için uyarları bilgilendirmeleri, kamu spotları ve bunlarda bizzat yer alarak ve bunların bütçelerine katkılar sunarak bu mücadelede bu korona ile kavgada tarafını belli etmeli.

 Sadece kendilerini korumanın yetmeyeceği, diğer insanları,üyelerini,vatandaşlarınıda korumak zorunda olduğu bilenlerin,bu işde geç kalmamaları gerekir,kırmızıdan maviye düşmek zor ve bu arada çok can kaybımız olur,mavide iken mavide kalmak daha kolay ve can kaybımızın olmadığı bir mücadele olacaktır.

 Birkaç fecebook dan teşekkür haricinde STK yöneticileri ve işadamlarımızdan,mavi yani düşük riskde kalma mücadelesinde çok ciddi bir çalışma görmedik,gözümüzden kaçan varsada bunu bilemiyoruz,basından kaçarak da bu duyuru,bilgilendirme uyarı işleri olmaz , bakınız billboardlardaki afiş ve duyurulara rağmen son hafta covid vakaları ilimizde nerdeyse yüzde yüze yakın arttı,demekki daha çok şey gerekliymiş.

Kovid belası ile mücadele sadece devletin mücadelesi ile olmaz,herkesin özelliklede oda, sendika,stk vb kurumların en az, Doç.Dr Mücahit Avcil kadar hem kurumuna hemde kamuya sahip çıkıp,kendi bataklıklarını kurutması gerekir,Mücahit Hoca ve ekibi gibi herkes kendi sokaklarını süpürmesi lazım ki ,mahallemiz tertemiz olsun.

KORONA VİRÜS UŞAK VE KAHRAMANLAR

Uşak son sistemde açıklanan ve açıklanmaya devam edilecek denilen, risk bölge ve renklerinden batı bölgesinde en iyi puanı alan bir bölge ,bu bizi hem gururlandırdı, hem Uşak’ın tanıtımını sağladı, hemde tüm ülkeye örnek etti.

Bunun artarak devamını diliyoruz. Tabiki bu hale gelmesinde çok ciddi çalışmalar ve büyük emekler var, her fırsatı değerlendiren ve bulaş olmayı bekleyen ve bu bulaşı hızlandırmak için mutasyon bile geçiren korona illetine karşı verilen mücadele var.

Burda herşeyden önce, İşin en üst lideri olan, Uşak Valisi Funda Kocabıyık’a hakkını vermek ve takdir etmek lazım.

Onun önderliğinde korona ile mücadelede çok ciddi kazanımlar oldu. Bunun yanında Yerel yönetimlerin başı ve lideri olarak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve Sağlık camiamızın başı olan, Saglık Müdürü Dr. Sedat Kavas’ı ve yardımcılarını ,ekibini de  unutmamak lazım.

Mehmet Çakın Başkanın tüm belediye ile verdiği mücadeleyi yakından takip eden bir basın kuruluşu olarak takdir etmemek mümkün değil, zabıta ,temizlik işleri vb vb tüm birimler, Mehmet Çakın Başkan koordinesinde çok uyumlu ve verimli çalıştı,sokaklar bile yıkandı, dezenfekte noktaları oluşturuldu,tarhana çorbası bile dağıtıldı,Çakın Başkanada, Uşak olarak çok teşekkür ediyoruz.

İl Emniyet Müdürlüğünün çalışkan ve beyefendi Müdürü Mesut Gezer ve gece gündüz çalışan, hem sokakda ki ,hem masadaki personelini hem de yardımcılarını ve tüm ekibini unutmamak gerekir,aynı şey jandarma komutanı ve her kademesi için de geçerli.

Mesut Gezer beye yeri gelmişken ,özellikle sokak hayvanları konusundaki insani ve vicdani duyarlığı için bir kez daha teşekkür ediyoruz ,bu çalışmaları ile iyi ve başarılı bir polis müdürü olduğu kadar vicdanlı ve insani değerleri yüksek bir polis olduğunuda hem Uşak’a ,hemde tüm Türkiye’ye açıkça ispatladı .Bu güzel çalışmalarla gurur duyduk.

PANDEMİNİN GİZLİ KAHRAMANLARINDAN BİRİ ,DOÇ.DR.MÜCAHİT AVCİL.

Aslında bir çoğunuz ,belki de bu ismi yeni duyuyor,bu kişi eğitim ve araştırma hastanemizin yeni başhekimi, aslında pek yenide sayılmaz ,çünkü aylardır ilimizde ,görevinin başında.

Başhekim Avcil  hoca ne yaptı da gizli kahraman oldu derseniz ,birkaç sözle açıklayalım.

Korona virüsün en çok yayılma alanlarından biride hastanelerdir, bulaşma riski buralarda çok artar, Başhekim kordineleri ve doğru yönetimlerle, ilk önce bu riskleri en aza indirdi.

Polikilinik, servis ve acillerdeki bulaşma riskini çok doğru tespitlerle çözümlere kavuşturdu, teşhis ve tedavide çok iyi sonuçlarla ,büyük başarılara imza attı. Pandemi bölümü ve normal hasta bölümündeki müthiş detaylarla hem hastaya konfor sağlandı, hem de bulaş kaynaklarının en önemli bir bataklıklıgı kurutuldu, ve daha bir çok yenilikçi ve kararlı profesyonel çalışma ve uygulama ile Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanemiz, Başhekim Doç.Dr.Mücahit Avcil ve yardımcımları ,birim amirleri,çalışanları tarafından uygulanarak ,pandemiye karşı çok ciddi bir mücadele verdi.

Sadece bataklıgı kurutmak degil aynı zamanda kovidli hastalarımızın teşhis ve tedavisindede çok ciddi ve olumlu gelişmeler yaşatan Başhekim Doç.Dr.Mücahit Avcil ,tüm hastaları yakın takip ederek hem vefat oranlarını hemde hastalıgın olumsuz hasarlarını engellemeyede çok ciddi katılar sağladı ve sağlıyor.

Bu nedenle adı henüz çok bilinmesede gece gündüz çalışan bir sağlık yöneticisi olarak, Uşaklının teşekkür ve takdirini kazandı.

 İlimizde en son açıklama mavi renk,yani düşük risk olsada,nihayetinde bir risk vardır ,daha önceki bu konuyla ilgili haberlerimizde bu mavi renk olayının,bir kovid illetinin bittiği haberi olmadığını,sadece tedbirlerle bu belanın kontrol altında tutulabileceğini söylemiştik,aynı sözleri tekrar ederek  tüm pandemi savaşcılarına ve emekçilerine tek tek teşekkür edrek bu yazımızı bitirelim.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI