Reklam
Bugun...
ÖRNEK BİR AİLE,VEFA'YI ,İSTANBUL'DAN, UŞAK'A TAŞIYANLAR.KARAHAN'LAR


Şehrin Gözcüsü Şehrin Gözcüsü
egemtv@gmail.com
 
 

ÖRNEK BİR AİLE,VEFA'YI ,İSTANBUL'DAN, UŞAK'A TAŞIYANLAR.KARAHAN'LAR

Şehrin Gözcüsü ekipleri bu hafta çok hızlı bir sirkülasyon yaşadı. Sırasıyla onlara başka yazılarda değinilecek.

Bu hareketli haftada, Bir tanesi vardı ki, insanları hem duygulandırdı hem de bravo dedirtti. Hem Uşak’ı tanıttı, hem de kendi yaptıklarını. Zorluklarla, mücadele ile okumuş bir insanın başardıklarını gösterdi.

Evet, bu tahmin ettiğiniz gibi ilimizin, ilk ve en büyük eğitim yatırımcısı, Prof.Dr.Servet Rüştü Karahan ve Op.Dr.Eşi Hatice Karahan’ın, çok büyük emeklerle Uşak’lıya sundukları, Kanyon Kolejinin Spor Kompleksinin açılışından bahsediyoruz.

Hem kendilerini, hem yaptığı yatırımını, hem de İlini tanıtan, ilimizin nadide olaylarından birini yine Karahan ailesi yaptı.

İlimize kazandırdıkları ,Kanyon Kolejinin Spor Kompleksinin açılışına davet ettiklerine yatırımlarını ve UŞAK’I TANITAN KARAHAN AİLESİ, Aynı zamanda müthiş bir manevi değeri de tanıttı.

VEFA...

Evet, bu açılış, VEFA’nın ne olduğunu bir kez daha gönüllere ve gözlere duyurdu.

Açılışa katılan onlarca, ülkemizin ve ilimizin tanınmış siması bu VEFA örneğini alkışlarla ve duygulanarak izledi.

Bu vefa örneği, Dr.Servet Rüştü KARAHAN’ın ve Eşinin yaptırdığı Spor Kompleksine, zor ve mücadele dolu bir okul dönemi geçiren, Servet Rüştü KARAHAN’ın hayatına küçük bir dokunuş yaparak, olumlu bir katkı sağlayıp, onun azmi ve çalışkanlığını pozitif hareketlendirerek,

PROF. DR. Servet  Rüştü KARAHAN, olmasına ve ülkenin en önemli ve, en  başarılı bir cerrahının,aynı zamanda önemli bir sağlık ve eğitim yatırımcısının, çıkmasına neden olan kişilerden biri olan,Uz.Dr. Asım TAŞER’ in adını verdi.

Bu açılıştaki büyük vefa örneği herkes gibi şehrin gözcüsü ekibinin de dikkatinden kaçmadı.

Devletin en önemli organlarında görev yapmış kişiler bu duygu ve VEFA dolu açılışa katılarak, hem VEFA’yı bir kez daha hatırladı, hem de VEFA sahiplerine bir kez daha tebriklerini sundular.

VEFA için yapılan, spor Kompleksi’nin açılışına gelenler bir başka VEFA’yı da gördüler. Bu doğduğu topraklardan büyük mücadele ile bulundukları yerlere gelen KARAHAN ailesi, yine bu topraklara eğitim alanında ilk ve en büyük yatırımı yaparak, YİNE BÜYÜK BİR VEFA ÖRNEĞİ, gösteriyorlar.

Her türlü eğitim araç ve gerecinin bulunduğu çağdaş bir eğitim kurumu olan KANYON KOLEJİ, istenilirse İstanbul da, Eskişehir de veya başka bir vilayet de açılanabilinirdi. Hatta ticari olarak daha büyük paralarda kazanabilinirdi..FAKAT KARAHAN AİLESİ BU ÇOK PARA KAZANMA YOLUNU DEGİL ,DOGDUKLARI YERE VEFA OLARAK ,UŞAKA YATIRIMI TERCİH ETTİLER.

Hatta rekabetin çok ağır olduğu Uşak’ta birçok dedikodu kazanını bile dinlemeyerek ,doğru bildikleri VEFA yolunda yürüdüler. VEFA’LI bir aile olan KARAHAN ailesi ilimizde eğitim yatırımını artırarak devam ettiriyorlar.

Bir okulda olması gerekenden çok fazlasını, Uşak’taki öğrencilere sunmaya çalışan, Dr. Hatice, Dr. Servet Rüştü KARAHAN ikilisine Uşaklılar da çocuklarını güvenle göndererek destek veriyor.

Uşak’ta eğitimde büyük bir fardındalık yaratan KANYON KOLEJİ, çok güzel bir spor kompleksini de Uşak’taki öğrencilere kazandırdı. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek sporu da eğitimin bir parçası olarak öğrencilerine sunuyor.

Daha önceleri ,Çok önemli bir görev olan Temel Saglık Hzmetleri Genel Müdürlügüde yapan ,Servet Rüştü Karahan’ın bu yatırımı ,aynı zamanda tüm ege bölgesinin,en önemli egitim yatırımlarının başında geliyor.

Eğitim denilince ülkenin en iyi hekimleri arasında bulunan Dr. Hatice ve Dr. Servet Rüştü KARAHAN’ın eğitimdeki atakları Japonlarla iş birliği ile de devam edecek gibi duruyor.

 Eğitimde dünyanın en iyileri arasında olan Japonya ile birçok ortak özelliği olan Türklerin bakalım eğitimde ortaklığı nasıl olacak.

Velilerin güvenerek çocuklarını gönderdiği tam tesisatlı bir okul olma özelliğinde olan, KANYON KOLEJİ bu tür açılışlarla da Türkiye de önemli bir konumda olduğunun mesajını çok açık olarak veriyor.

PROF.DR.KARAHAN,KONUŞMASINDA ÇOK AÇIK VE NET OLARAK ,HEDEFŞERİNİN,KANYON KOLEJİ OLARAK,
TÜRKİYE'DE,BİLİNİR ,TANINIR,
HERKES TARAFINDAN KABUL EDİLMİŞ BİR OKUL İSTİYORUZ ,DİYOR.

  Okul ve okumak denilince çok özel bir sohbette ,üst düzey yöneticilerimizin sohbette büyük bir saygı ve takdirle, konuştuğu bir bukleyi anlatmadan geçmek olmaz.

Bu gün Türkiye’nin en iyi cerrahları arasında olan ve büyük bir mesleki saygınlığa sahip binlerce öğrenci yetiştiren ,Prof. D.r Servet KARAHAN’ın okul döneminde imkânsızlarla mücadele ederek,küçük bir örgenci iken, askeri malzemeler sattığı, hatta askeri kep başına bir tl kazanarak , bu para ile hem ailesine hem de eğitimine destek verdiğini, hatta Uşak merkezde okumak için geldiğinde, barınmak için tek odalı bir tamirci dükkânın üstündeki, köhne ve çok eski odayı bir akrabası aracılığı ile kiralayıp koca kışı kömür olmadan sadece 250 kg odunla üşüye üşüye, titreye titreye geçirdiğini ama okulunu da büyük bir başarı ile devam ettirdiğini duyduk.

İŞTE BU VEFALI İNSANLAR BU VEFALARINI BÖYLE BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA, BÜYÜK EMEKLERLE GELDİKLERİ YERLERDE SÜRDÜRÜYOR.

Bir vefa örneği olarak açılan spor kompleksine, Ülkenin ve ilimizin çok önemli simaları katıldı.

Dr. Asım TAŞER Spor Kompleksi açılışına katılan,

PROF. DR. NUMAN KURTULMUS, UŞAK VALİSİ

PROF. DR. VEYSEL EROĞLU, UŞAK BELEDİYE BAŞKANI

UŞAK MİLLETVEKİLLERİ,UŞAK ÜNİ. REKTÖRÜ

PROF. DR. İSKENDER PALA,AKP UŞAK İL BAŞKANI

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ,KARAHALLİ BELEDİYE BŞK,AK PARTİ İLÇE BŞK.

PROF. DR. ÖMER TAŞER,İHSAN TAŞER

PROF. DR. AHMET DEMİR YİLDIZ ÜN. İNŞAAT FAK. DEKANI

PROF. DR. YUNUS SÖYLET. İST ÜNİ. ESKİ REKTÖRÜ

PROF. DR. MÜCAHİT GÖRGEÇ ORTOPEDİ PROFÖSÖRÜ

PROF. HAKAN GÜRBÜZ OKMEYDANI EĞT. HST. BŞH.

DOC. DR. İRFAN GÖKCAY, ORTOPEDİ UZM.

DOC. DR. EMİN KÖSE

UZM. DR. LAR ,MUSTAFA SENE

GEN. CER. DR. NEVZAT ELMALI

GEN. CER. DR. AKİF FEYİZOĞLU

GEN. CER. DR. AYHAN ÖZSOY

GEN. CER. DR. EMİN GÜRBÜZ

GEN. CER. DR. SELAHATTİN KARACA

BEYİN CER. DR. ERSİN IŞILDI.

DR. SERDAR MERCEN GN. MD. YRD.

DR. BEKİR NECATİ ŞİMŞEK SAĞLIK MD.

DR. MUSTAFA AK İNF. HST. UZM.

REŞİT ÖZ EGE BİR. BŞK.

HASAN KARAHAN KIZILAY YÖN. KURULU ÜYESİ

TUNCAY KOPUZ KIZILAY YÖN KUR.

DR. GAFFAR YAKIN ESKİ AFYON MV.

AHMET TAN ESKİ TURİZM BAKANI

PROF DR. HASAN KAZDAĞLI ESKİ PAMUKKALE ÜN. REKTÖRÜ

NURİ ASLAN AK PARTİ UŞAK KURUCU BŞK.

UŞAKLILAR EĞİTİM VAKFI KARAHALLILILAR VAKFI VE EGE BİR VAKFI YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

NURİ ACAR VE AİLESİ SOMA ÇİMENTO FBR. SAHİBİ

MEHMET KOCASABAN, CUMHURİYET SUCUKLARI SAHİBİ

İSKENDER SARI, BİNALİ YILDIRIM’IN DÜNÜRÜ

AHMET YALÇIN ESKİŞEHİR ATAYURT KOLEJİ SAHİBİ

MELİKE GÜNYÜZ MÜSİAD YÖN. KUR. ÜYESİ

UŞAK VALİ YARDIMCILARI

UŞAK’DAKİ LİSE VE ORTAOKUL MÜDÜRLERİ

İL EMNİYET MÜDÜRÜ,

İL GARNİZON KOMUTANI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

İL GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRÜ

UŞAK TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUAT SELİM KANDEMİR VE YARDIMCILARI

VE DAHA ADINI BURADA YAZAMADIGIMIZ ONLARCA KİŞİ KATILDI.

İnsanların tamamı bu büyük VEFA yı bir kez daha duygulanarak izlediler.

VEFA'EDENİ TANIDIK ,BİRDE VEFA EDİLENİ KISACA TANIYALIM.

Aslen Rizeli olup 1923 yılında İstanbul'da doğan Dr.Asım TAŞER,1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden birincilikle mezun olmuştur.
Sıtma ile mücadelede önemli hizmetlerde bulunmuş,genel cerrahi ihtisasını Şişli Etfal Hastanesinde yapmıştır.
Hekimlik hizmeti yanında bir grup arkadaşı ile " İlim Yayma Vakfı" nı kurmuş ve daha sonra vakfın on iki yıl başkanlığını yapmıştır.
Burs verilmesinde performans kriterlerini esas almış,Anadolu'nun ihtiyaç sahibi,terbiyeli ve başarılı öğrencilerine maddi destek sağlamış,onlara hayat başarısı için mentörlük yapmıştır.
Bu öğrencilerden akademik kariyer yapabilecek olanlardan  yabancı dil öğrenmelerini istemiş,öğrencilerin bazılarına o dönemde örneği hiç olmayan "yabancı dil bursu" temin etmiştir.
Yabancı dil bursu alan ilk öğrenci , bu tesislerin kurucusu Prof. Dr. Servet Karahan olmuştur ve genç Servet KARAHAN,bir yıllık burs desteği  ile kariyer yapma şansı elde etmiştir.
Dr.Asım TAŞER,bu çalışmalarında kendini hiç öne çıkarmamış,hayır işlerinde gizliliğe çok önem vermiştir.Bu desteklerle yüzlerce Anadolu genci, kendi alanlarının önde gelenlerinden biri olmuştur.
 " Dr. Asım Taşer" adı, bu hizmetlerin örnek alınması,hayatta iken "VAKIF İNSAN" olmanın  desteklenmesi amacı ile    yaşatılmak istenmiş ve bu tesise verilmiştir.
Bu komplekste  birçok öğrencinin spor ve sanatla uğraşma fırsatı bulması,sağlam  bir beden ve ruh sağlığı  ile topluma  ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmesi hedeflenmiştir.

 

BU VEFALI İNSANLARA, DR.HATİCE KARAHAN VE DR.RÜŞTÜ SERVET KARAHAN’a teşekkür ederek böyle güzel haberlerde buluşmak dileği ille hoşçakalın.

 

NOT. İNŞALLAH, İLERLEYEN GÜNLERDE, SERVET BEY VE DEGERLİ EŞİ HATİCE HANIMLA GENİŞ BİR RÖPÖRTAJDA BİRLİKTE OLURUZ.

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI