Reklam
Bugun...
UŞAK'DAKİ KORONA VİRÜS VAKASI YÜKSELİYOR.


Şehrin Gözcüsü Şehrin Gözcüsü
egemtv@gmail.com
 
 

UŞAK'DAKİ KORONA VİRÜS YAYILIMI VE VAKASI DİKKAT ÇEKİYOR..

BÜYÜKŞEHİR AYDIN'DAN 2 KAT'DAN FAZLA VAKA

VE 4 KAT'DAN FAZLA ÖLÜMÜZ  VAR.

Uşak’da son dönemde korono virüs vakalarında çok ciddi bir artış var , halbuki sağlık kurumlarımız sağlıkçılarımız ve ilimizdeki tüm kurumlar ,Vali Sn Funda Kocabıyık ve Belediye Başkanı Sn Mehmet Çakın ve ekipleri harika çalışıyor ,tüm Uşak resmi kurumları kahramanca mücadele ediyorlar.

Bu arada aldığımız bir bilgiye görede Sağlık personelindeki korono virüs  görülme  rakamı da sadece 9 kişi [ gönlümüz bir kişide dahi istemiyor ama bu bir salgın hastalık ] bu durum olaya devletin hakim olduğunun da bir göstergesi peki vatandaş olaya hakim mi birde ona bakalım.

Bu haberimizi sadece 30 nisan 2020 ,yani Nisan ayının son günü tarihi ile değerlendirmelerini istiyoruz . çünkü rakamlar günlük hatta anlık değişebiliyor.

30 Nisan itibarıyla notumuzu koyduktan sonra haberimize devam edelim.

Bu haberimizin amacı son dönemlerde sosyal mesafe ve gereksiz yere dışarı çıkma veya diğer devletin koyduğu tedbirleri gevşettiğini gördüğümüz ilimizi uyarmak , bu salgında en az zararı almasını sağlamaktır.

Tedbirleri daha sıkı uygulamak ve vatandaşı uyarmak için yaptığımız bu haberde kıyasımız, Büyükşehir olan Aydın ile olacaktır.

Neden aydın bizden çok daha kötü olan illerde var diyebilirsiniz ama amacımız bizden iyileri örnek almak ve vatandaşa tedbirlerin önemini bir kez daha hatırlatmak.

Aydın,Uşaklıların bir çoğunun çok yakından bildiği bir şehir ve 2019 nüfusu 1.110.972 kişi yani ilimizin hemen hemen tam 3 katı büyüklükte bir Büyükşehir.

30 Nisan tarihini baz aldığımızı bir kez daha hatırlatarak devam edelim.

30 nisan 2020 de,Aydın Valisi Sn.Yavuz Selim Köşger, korona virüs nedeniyle bugüne kadar Aydın’da 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı,

Vali  Köşger, " Nisan ayı sonu itibari ile Aydın’da toplam 99 pozitif vaka görüldü.

Bunlardan 56 kişi hastanede yatarak, 14 kişi ise evlerinde karantina alınmak sureti ile toplamda 70 kişinin tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştu. 

 20 kişinin ise hastanede tedavisi  devam ediyor.

Bugün sabah [ 30 nisan ] itibari ile entübe edilen bir hastamız da entübe olmaktan çıkarak normal odaya alındı.

Yoğun bakımda ise çok az sayıda vatandaşımız var” dedi.


İlimiz ,Uşak ise 2019 nüfus sayımında 370.509 nüfusa sahip ,yani 1.110.972 kişilik Aydın ilinin neredeyse tam üçte biri .

Peki Uşak da vaka sayısı ne durumda derseniz aldığımız,30 nisan tarihli bilgiye göre, 30 Nisan itibari ile Uşak'ta Korona virüs vaka sayısı 235 kişiye 'ye yükselirken, vefat eden toplam hasta sayısı 21 kişi oldu.

Nüfusta Aydın ilinin üçte biri olan uşak vaka saysısındanda aydın ilinin 2 katından çok fazla , ölüm saysısındada 4 katından fazla , yoğun bakım ve entübe durumundaki hastalarımız ile ilgili resmi bilgi verilmediği için tam olarak bilemiyoruz.Ama aydında entübe hasta yok yani sıfır, yoğun bakım daki hastada çok az sayıda olduğunu bizzat Aydın  Valisi söyledi.

 Yani ilimizdeki korona virüs artış hızı çok dikkat çekecek düzeyde yükseliyor , bu durum böyle giderse ilimizde ki bir çok insan bu olumsuzlıkdan nasibini alacak, hasta ve ölüm sayıları ,yoğun bakım ,entübe sayıları yükselecek.

Peki neden , bunun en büyük nedeni Uşaklıların, gereksiz yere çok yoğun bir şekilde cadde de sokak da vb dolaşması, virüsü çok ciddiye almaması ve sosyal mesafe dahil devletin tedbirlerini tam uygulamayıp gevşetmesimidir acaba.

Durum böyle ise sevdiklerini, akrabalarını ,ailesini, konusunu komşunu enfekte edecek şekilde sorumsuzca dolaşmak insana ne tür bir zevk verir buda araştırılmalı.

Bu durumla ilgili bir haberci arkadaşımız, birkaç gün önce bankadaki işi için evinden çıktıkdan sonra ,İsmetpaşa caddesi civarında aracını park edecek yeri çok zor bulmuş diyorki demekki çok sayıda insan dolaşımda ve park yerleri dolu.

İsmetpaşa vb birkaç caddemiz polisin sıkı takibinde ve gereksiz kişiler alınmıyor sosyal mesafe korunuyor ,fakat diğer alanlarda mahallelerde vb demekki böyle değil, herkesin başına bir polisde dikemeyeceğimize göre tedbirlere uymak vatandaşın görevi,birde haberci arkadaşın dikkatini çeken bir olay daha olmuş maske takmayanlar takanlardan fazla dikkatimi çekti diyor ve yüzüne koruyucu kalkan ve maske taktığı için yoldan geçenlerin amma abartıyor diye tacizine bile uğradığını söylüyor , devletin tüm görevlileri özelliklede sağlıkçılar belediyeciler, güvenlik güçleri vb bunca uğraş verip bu salgındandan kurtulmak için mücadele ederken ,çok sıradan tedbirlere bile uymayanlara diyecek söz bulunamıyoruz, fakat yapacak bir şey var, bu tedbir almayan ve kurallara uymayanları polise yani 155 e bildirin belki cezalar caydırıcı olabilir.

Birde ilimizin en büyük sıkıntısı korona virüs rakamlarını ,günlük vaka ,ölüm, entube vb resmi bir ağızdan duyamamak , bakanlık ülke çapında açıklarken, bizde resmi bir söylem olmamasıda acaba bir eksiklikmi ,yoksa bu durum bir devlet sırrımı,bir çok vilayetde, bakınız Aydın ili örneği gibi devlet yöneticileri bu sayıları açıklıyor . 

Belki rakamların yükselişinin günlük duyurulması olayın ciddiyetini anlatır ve bu kural tanımaz grubdaki insanları  biraz olsun tedbire uydurur diyede düşünenler var.

Ya da masum insanlar bu durumda bu tedirlere uymayanları, denetleyip devletin görevlilerine haber verir.

Bu arada Uşak vefa grubu ve yardımlaşma vakfı gibi sosyal hizmetler ve destekler vatandaşdan tam not aldı.

Valilik bu koordineyi çok güzel yaptı ve başardı.

Saglıkla ilgili 2 bine yakın personeli olan bir yerde sadece 9 adet sağlıkçının ,virüsden etkilenmeside çok olumlu bir örnek. Dedigimiz gibi gönlümüz bir adet bile istemezken ,Türkiye ortalamasının altındaki bu raklamlar iyi birer örnek, devletin en alt bantda tutmak için , büyük ugraş verdikleri vaka ve ölüm sayılarını vatandaşda aynı titizlikle en alt bantda tutmak için büyük bir dikkatle tedbirleri uygulayarak desteklemeli.

Fakat,Aydın gibi Uşak'ın üç katı olan bir vilayetden vaka olarak  2 katı geçkin, ölüm olarak 4 katı geçkin bir Uşak insanı ürkütüyor ve mutlaka bunun araştırılması sorgulanması gerekiyor.

Aydın'ın nüfusa orantısı ile Uşak ili hesap edildigi varsayılsa,sadece bir varsayımla örnek olması için hesap edilse ,235 vakamız 705 civarına,21 kişi olan vefat sayımız [Allah rahmet etsin yakınlarınada baş saglıgı diliyoruz] 84 kişi ye ulaşacaktı.

Peki 400 yataklı olan Egitim ve Araştırma Hastenimizin durumu ve sağlık çalışanlarımızın alacagı yük hesap edildiginde çok üzücü sonuçlar olacagını söylemek zor olmasa gerek.

Her gün Valimiz, Başkanımız devletin tüm görevlileri STK lar sosyal mesafe,kurallar vb vb derken ,uyarırken ,bana bir şey olmaz mantıgı ile virüsü taşımaya ,dagıtmaya ,hatta evindeki ailesine taşımaya hevesli kişiler maskesiz ,kuralsız ,sosyal mesafesiz ve gereksiz bir şekilde sokaklarda ,toplu alanlarda dolaşabilirmi.?

Biz vicdan sahibi, sorumluluk sahibi insanların bunu yapmayacagına inanıyoruz. Peki siz buna inanıyormusunuz.? İnanıyorsanız sokaklardaki ,toplu alanlardaki bunca insan neden dolaşıyor , neden İlimizde devletin tüm çabalarına ragmen , rakamlar artıyor,bunda  hiç mi öz eleştirimiz olmayacak, vatandaş olarak hiçmi aynaya bakmayacagız.

Anneler ,babalar ,kardeşler önce kendiniz sonra sevdiklerinizin gerekmedikce dışarı çıkmasına izin vermeyiniz , çıkmak zorunda isenizde mutlaka tedbirlere sıkı sıkı uyunuz.Sevdiklerinizle uzun ve huzurlu yaşamanın yolu burdan geçiyor ,biraz daha sabır.

Bu virüsün en hızlı oldugu dönemlerde, Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın dedigi gibi birlik ve beraberlik yılı ilan edilen 2020 nin ruhuna uygun hareket eden tüm Uşak'lı siyasiler, STK lar bürokrası , Milletvekilleri ve vatandaşlar,Uşaklıdan tam not alıyor.

Özelliklede bu birlik ve beraberligi koordine eden ,Başkan Mehmet Çakın ve Vali Funda Kocabıyık dikkatle ve memnuniyetle takip ediliyor.

Başkan Mehmet Çakın'ın yerel basın ve sosyal medya üzerinden aynı anda gazetecilerin sorularını alıp cevaplaması , Uşaklıya deger verip çalışmalarını aktarmasıda ,İlimizin en önemli güven unsurlarına çok ciddi katkılar sağlıyor.

Muhalefetden pek ses çıkmasada , iktidarın İl Başkanı ve diger yetkililer Milletvekilleri düzeyinde Uşak ile ilgili konuşmalarıda çok olumlu bir pozitif enerjiyi Uşak'a veriyor.

Uşakda biraz daha dikkatle vaka sayılarını hızla düşürelim , devlet bizim için çalışıyor ,bizde tedbirlere daha sıkı sarılalım..

YOKSA ÇOK ÜZÜLECEGİMİZ KESİN..

ÜZÜLMEK YERİNE SALGINDAKİ VAKA SAYILARINI AZALTALIM HEP BERABER SEVİNELİM..

ÖNEMLİ NOT..Bize gelen bilgilerde organize sanayi bölgeleri dahil bazı fabrikalarda ve çok işçi çalıştıran işletmelerde korona virüs önlemlerinin yeterli olmadıgı , bir çok hasta oldugu ve Uşakdaki vaka ve ölüm sayılarının bu nedenle yüksek oldugu söyleniyor,fabrikaların ise yetersiz önlemlerle yine çalışmaya devam ettikleride belirtiliyor,bu şu an için bir duyum bir söylem fakat devletin kurumlarının  acilen bu durumu inceleyip ,yerinde tesbit edip insanların önce güvenligi diyerek çalışacagına inanıyoruz, bunlar sadece bir duyumsa bile fabrikaların acilen denetlenip sonuçlarının kamuya aktarılması sessiz kalıp dedikodu ürettirmekden çok daha iyidir.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI