Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
KİMLİKLİ ŞEHİRLER GELİYOR!


Umut İbrahim Demiröz
egemtv@gmail.com
 
 

31 Mart 2019 yerel seçimlerine doğru Kimlikli Şehirler projesi yeniden vitrine çıktı.

Kimlikli şehirler aslında dünyada birçok Avrupa ülkesinde ve hatta bazı Asya ülkelerinde yıllardır süregelen bir mimari yaklaşımdır. Eskiyi koruma ve yeniyi eskiye uyarlayarak modernize olmuş ama dokusu ve kimliği kaybolmamış bir şehircilik anlayışıdır.

Hükümetin uygulamaya çalıştığı nitelikli şehirler oluşturma projesi ise, Toplumun günlük yaşam kalitesini artıran, şehirler oluşturma anlamına gelmektedir.

Toplumun günlük yaşam kalitesini artıran, insan ve varlık odaklı, doğal kaynaklarını ve varlıklarını koruyan, tarihi ve kültürel varlıkları gözeten, dönüşüm fırsatını değerlendirerek kentleri afetlere hazır hale getiren, yenilikçi ve özgün, katılımcı, şeffaf ve çözüm odaklı şehirlere kimlikli şehir deniliyor.

Peki, Türkiye’de yıllardır yapboza dönen her yerel yönetimde değişen imar anlayışı ile bu mümkün olacak mı?

 Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar pek çok nedenden dolayı kırsaldan büyük şehirlere göçler yaşandı, Türkiye'de şehirciliğin gelişmesi adına devlet önemli çalışmalar yaptı. Ancak şehirlilik bilincini geliştirmeye yönelik pekte bir yol kat edildiğini söyleyemeyiz.

Şehirlilik bilinci Kenti yönetenler ve karar vericiler, akademisyenler, sivil toplum örgütü, o kentte yaşayanlar ve konunun uzmanlarıyla birlikte tüm tarafların ortak kararları ile olgunlaştırılabilinecek bir bilinçtir ki zaten ortak karar verebilme en zor hayata geçirdiğimiz eylemdir.

Son yıllarda sürekli gündemde olan kentsel dönüşüm projeleri

Kentsel dönüşümü, beraberinde getirdiği sosyolojik dönüşümle birlikte ele alan, her kente farklı yerel özelliklerin yansıdığı tasarım yaklaşımlarını ortaya koyan projeler olamadı maalesef… Projeler daha çok kopyala yapıştır projeler ve aynı mimari projeler olarak hayata geçirildi.

Her ne kadar bakanlık,

“ Bir şehre yaklaşırken farklı meslek disiplinlerinin bir aradalığını çok önemsiyoruz. Mimar, şehir plancısı, kentsel tasarımcı, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, sosyolog ve farklı alanlara göre çeşitlenebilecek farklı bakış açılarının ayrıca yerelin sesi olan kullanıcıların yani yaşayanların karar alma süreçlerine dâhil edilmesinin, alınacak kararların şehre katkısını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz. “ dese de maalesef ülkemizde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri şehirlerin sadece yıpranmış ve eski yerleşim alanlarını temizleme o alanlara çok katlı yapıları dikme ve daha fazla konut edindirme projesinden öteye geçemedi. Hiçbir projede sanat tarihçisi, sosyolog, hatta sanatsal bir mimari yaklaşım göremedik.

Mimarlık okuyan biz gençlerin de temennisi, bir gün sanatsal yapıların para ve siyasi kaygılar olmadan Anadolu kentlerinde inşa edildiğini görmek istiyoruz.

Hükümetlerin kentsel dönüşüm projelerini oluştururken o kente turistik ve sanatsal değer katacak projeler ortaya koymasını istiyoruz.

Kimlikli şehirler özellikle biz gençlerin en büyük hayalidir. Ancak bu kimlikler oluşturulurken nasıl bir kimlik ortaya konulmak isteniyor işte onunda Mimar, şehir plancısı, kentsel tasarımcı, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, sosyologlar ve o kentte yaşayanların da görüşleri alınarak çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI