Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
UŞAK ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ TEMEL ALAN BİR KENT OLAMAZ MI?


Umut İbrahim Demiröz
egemtv@gmail.com
 
 

Zamanında Endüstri Devrimi’ni adım adım yaşayan kentler bugün iyice kalabalıklaştı ve daha doğa dostu olmanın peşine düştü., enerji verimliliği ile ilgili İngiltere kökenli ve Dubai merkezli bir şirkette üniversitemin ortak yürüttüğü bir projede staj yapma ve araştırma yapma imkanım oldu.. burada yaptığım araştırmalar sonucu dünyanın en iyi enerji tasarrufu yapan 10 şehrini tespit ettim.bazılarını bizzat inceleme imkanımız oldu..

Şehirlerde enerji tasarrufu ne anlama geliyor? Nasıl daha doğa dostu şehirler ortaya çıkarabiliriz?

Çevreye duyarlı kentleri oluşturma idealini hayata geçirmeye çalışırken sivil hareketleri bu yaklaşıma nasıl dâhil edebiliriz?

Mutlaka ortak akıl ve istemekle başlayacak her şey… şair “dünyayı güzellik kurtaracak.bir insanı sevmekle başlayacak her şey “diyor ya.. Dünyayı sevmek yaşadığımız şehirleri sevmek her şeyi değiştirmemize vesile olabilir..

Çünkü artık Yaşadığımız şehirler doğal kaynakların %75’ini tüketiyor.%60-80 oranında sera gazı salımından sorumlu olan şehirlerdeki küçük değişiklikler bizi daha temiz bir dünyaya götürebilir.

 köklü değişiklikleri ile dünyanın en çok enerji tasarrufu yapan 10 şehri arasına Uşak neden girmesin.?.

 Kentlerin sokaklarındaki aydınlatmaları LED’e çevirerek hatta kendi elektriğini üreten sokak aydınlatmaları kullanarak bu işe başlanılabilir.

İşte dünyadan gözlemlediğim enerji dostu uygulamalar:

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da şehir içinde arabanın yasak olduğu sadece bisiklet kullanılan caddeler var..

Enerji ihtiyacını %90 oranında hidroelektrik kaynaklarından sağlayan, aynı zamanda dünyanın en sağlıklı şehirlerinden biri olma unvanını kazanan Vancouver, enerji ihtiyacının %10’unu rüzgar, güneş, ve dalga gücünden sağlıyor.

Yeşil çatıları dünyaya yaymakla kalmayıp, yenilenebilir enerji yöntemlerini 1907’den beri bölgesel olarak kullanan İzlanda, şu anda hem su gücü hem de jeotermal santralleriyle 120.000 sakinine elektrik, sıcak su, yani enerji sağlıyor.

Çevreye duyarlı kentliler ile dolup taşan ABD, Oregon eyaletindeki Portland, 1973’den beri devam eden bisikletli şehir yatırımları ve sivil hareketleri ile birlikte ‘bisiklet dostu şehir’ unvanını birden fazla kez elde etmişti. Şimdilerde ise sokaklarındaki aydınlatmaları LED’e çevirerek karbon emisyonunu daha da azaltan şehir yönetimi, bir gün %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanacaklarını savunuyor.

Plastik şişede su satışını yasaklama kararı alan San Fransisko ve sakinleri için geri dönüştürülebilir olan her şey ayrı bir önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre, nüfusunun dörtte üçünden gelen atıklar geri dönüştürülüyor. Yeşil alanlar şehrin yüz ölçümünün %20’sini oluşturuyor ve elektrikli araba pazarı oldukça büyüyecek gibi gözüküyor.

Yeşil ile ilgili alınmış en önemli kararlardan biri de, geri dönüştürülemeyen naylon poşetlerin ve içinde tehlikeli kimyasallar barındıran oyuncakların yasaklanmış olması.

Doğaya minimum düzeyde zararı olan şehirlerden biri olan Oslo’nun %80’i yenilenebilir enerji ile ısınıyor. Bu orandaki payın büyük kısmını da şehir atıklarından elde edilen biyometan oluşturuyor.

Oldukça büyük bir şehir olan Oslo‘da, aynı zamanda ‘akıllı aydınlatma’ denilen hava ve trafik koşularına göre güç tüketen, sokak aydınlatmaları kullanılıyor.

Londra ihtiyacı olduğu enerjinin %25’ini lokal ve verimli kaynaklardan sağlamaya başladı. Emisyonuna göre araba sahiplerini vergilendirilirken, elektrik enerjisi ile çalışan araçlar bu gruptan ayrı tutuluyor.

Boston’da Bina Enerji Raporlama ve Bilgilendirme Yönetmeliği ile orta ve büyük yapıdaki binalara elektrik ve su tüketimini raporlama zorunluluğu hale getirildi.

2009’da Renew Boston hareketi, şehrin elektrik talebini 2017’ye kadar, 200 MegaWatt değerine indirmeyi amaçlıyor. Ayrıca şehir iklim için harekete çoktan geçmiş, 2050’ye kadar sera gazı emisyonunu %80 oranında azaltılacağının sözü verilmiş durumda.

bu örneklerin içinde Türkiye’den de şehirler görmek isterdik..

Uşak çevre dostu enerji verimliliği strateji planı olan bir şehir haline gelemez mi?

Sokaklarında kendi elektriğini üretip tüketen aydınlatmaları, egzoz emisyon raporları minimum seviyeye getirilmiş havası, araba yerine bisikletlerin gezdiği yolları ile Uşak ideali olamaz mı?

olur ve elbette olmalı ..

YORUMLAR

hakanhilmi pakdemir
06-02-2019 04:39:00
Enerji mühendisliği öğrencisiyim şehrimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi lazım

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI